уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Кад право потисне политику - по чему је све нови статут Војводине бољи од претходног

Kоментари (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 31 мај 2014 12:59
хм
Знам да ће га многи напасти, али у основи слажем се са аутором. Јесте бољи, али пре свега зато што је стари био ужасно лош. Проблем је што "доста боље" од јако лошег је још увек лоше. Плус што су политичари, то јест, СНС и СВМ још погоршали својим "компромисним решењима". Ипак, чињеницаје да нема оних парадржавних ствари и формулација.
Препоруке:
27
2
2 субота, 31 мај 2014 13:23
to je samo zatišje pred buru
Sve je to super, ili bar podnošljivo, ali vidite li danas ovog Pastora koji jasno i glasno kaže da je to samo privremeno rešenje do donošenje novog ustava? A onda nek nam je Bog u pomoći.
Препоруке:
32
1
3 субота, 31 мај 2014 13:53
Горан Вељковић
Ако и јесте добар, не значи да је онакав какав треба да је. Озбиљна држава територијална питања не оставља по страни а сведоци смо да странке на све начине питање Војводине што више желе да или умање или преувеличају. У 21-ом веку не постоје апсолутно никакви, ни политички а поготово не економски, разлози за аутономију Војводине и сва остала решења ће бити и лошија и скупља од тога.
Препоруке:
28
0
4 субота, 31 мај 2014 14:50
srb a ne srp
Odlicnan statut za Danasnje vreme.Bolje se nije moglo.U skladu sa Ustavom,sta bi trebalo biti i najvaznije.Opasnost lezi u ljudskoj mizeriji tj danasnjim politicarima.
Препоруке:
11
3
5 субота, 31 мај 2014 15:24
Дринко Кончаревић
Мислим да су све дискусије око статута млаћење празне сламе. Покрајину треба укинути а новац који се троши на "функционисање покрајине", усмерити на изградњу водовода по градовима северног дела Србије. Осим тога, треба ревитализовати систем Дунав-Тиса.Дунав, направити бар један тунел кроз Фрушку Гору и више мостова преко Дунава итд. То што ће известан број политичара остати без посла па шта онда. Иовако су направили доста зла а колико видим хтели би још. Е неће моћи.
Препоруке:
45
2
6 субота, 31 мај 2014 15:34
Јовиша Видић од Рудина
И поред свега - Картагину - Покрајину и покраинску бирократију треба разорити.
Препоруке:
30
2
7 субота, 31 мај 2014 17:48
избор
Само од продаје зграде Војводине у Новом Саду могао би да се изгради тунел кроз Фрушку Гору.
Од других зграда, трошкова за бројне установе органе, плате и репрезентацију и ето уређења водотокова, па путева и тако даље.
Грађани Војводине треба сами да одлуче да ли желе нпр. Пајтића и компанију, или желе канале с чамцима и бродовима и мноштвом малих пристаништа дуж канала. Желе ли да издржавају СНС политичаре, или желе солидно обновљене регионалне путеве ...

Исто је и на нивоу републике, јер је политички и државни апарат прегломазан и прескуп. Он сам много кошта, а с друге стране усмерава много пара на за грађанство и државу некорисне ствари, у интересу политичког естаблишмента и слоја који зависи од њега.
Препоруке:
13
1
8 субота, 31 мај 2014 17:50
фристајло
Нема тога, што будући ратови неће вратити на старо.
Само се ви зезајте...
Препоруке:
4
2
9 субота, 31 мај 2014 17:54
Dosta je bilo razaranja
Za Jovišu Vidića iz Rudina.
Ne znam sta znači da Vojvodinu (i njenu birokratiju) treba razoriti. Joviša, da nisi malo preterao? Suviše su ti krupne i provokativne reci. Takvi bi samo da razaraju. O'ladi malo, Joviša iz Rudina.
Препоруке:
8
16
10 субота, 31 мај 2014 21:30
сељак беземљаш
Аутономна покрајина Војводина је антиисторија.
Више од два века историјска већина српског народа на територији широј од оне коју сада називамо Војводином, чинио је огромне напоре да са сународницима живи у истој држави.

Крупан резултат Првог светског рата је распад деспотија и формирање нових држава.

Велика народна скупштина Срба, Буњеваца и осталих Словена у Банату, Бачкој и Барањи 25 новембра 1918 У Новом Саду доноси одлуку о присједињењу Краљевини Србији.
Скупштина у Руми 24 новембра 1918 доноси одлуку о присаједињењу Срема Краљевини Србији.
Подгоричка скупштина 28 новембра 1918 доноси одлуку о присаједињењу Црне Горе у јединствену државу са Србијом.

У свим одлукама изричито се тврди да се присајрдињују Србији у јединствену државу пре уласка у будућу Југославију.
Пре великих скупштина одржане су мале на којима су бирани представници, углавном један на хиљаду бирача.
наставак
Препоруке:
20
3
11 субота, 31 мај 2014 22:08
сељак беземљаш
наставак
Одмах по стизању у Београд комунисти већ 9 новембра 1944 на ономе што су цинички назвали АСНОС одређују да је Србија од Београда до Врања. За Црну Гору даће објашњење "стигла нова власт па одлуке Подгоричке скупштине не важе".

На АСНОСУ се као фантом појавио представник Војводине. У то време нису се знале границе те АПВ.
Барања ће Хрватској бити додељена априла 1945. Срем је био споран тако да је ЦК КП Хрватске (славни српски комунисти стигли су само до ПК)својатајући Срем 1943 позвао извесног Николу Грујовића као представника Срема у ЗАВНО Хрватске.

Оснивањем АПВ у Војводини је створена значајно велика маса која има финансијске и личне интересе да АП постоји. Било ко да буде власт, лећи ће на то.

АПВ одлично служи "сламању великосрпске хегемоније".
Титоизам је имао и финансијску и политичку подршку великих сила за тај програм. Опстајао је на тој подршци корумпирајући људе. По природи ствари правници су се најбоље уклапали.
Ништа се променило није.
Препоруке:
23
0
12 недеља, 01 јун 2014 01:34
Шоми
Имам питање за аутора.

У статуту се помиње право АПВ да ступа у односе с територијалним заједницама других држава. Шта то тачно значи?
Препоруке:
11
1
13 недеља, 01 јун 2014 05:46
Neša
Sudbina Vojvodine zavisi isključivo od interesa "naših evropskih i američkih prijatelja" i cene do koje su spremni da idu. Setimo se SFRJ, KiM, Ukrajine...
Препоруке:
9
0
14 недеља, 01 јун 2014 07:51
хибриди
Једва чекам да видим,како ће то половина од половине(плус минус неки проценат)да референдумски аминује полно хибридну заједницу Срба,тј националних мањина-народности.
Да не лете опет тетра-паци на извршно веће-владу војводине и ону велику владу у хибридном Београду.
Препоруке:
13
0
15 понедељак, 02 јун 2014 20:18
xy za dosta razaranja
Razaraci Srbije i vojvodine (geo-pojam)nisu Jovise od rudina i ostali ,vec canci,pastori,egeresi i sns prijateli iz eu, i nato-nacisti.Toliko o preterivanju.
Препоруке:
2
0
16 уторак, 03 јун 2014 04:49
Teoreticar zavere i blagi paranoik
@ Dosta je bilo razaranja

Slazem se. Dosta je bilo. Dosta je bilo uzurpiranja. Dosta je bilo onih koji su dosli u Novi Sad sa parom carapa i jednim gacama, a danas vedre i oblace glumeci da im je Vojvodina na srcu. Predugo oni sede na grbaci i ovima, i onima, i starim, i dodjosima. Njih ne iteresuje zaparlozena zemlja, izumrla sela i stravican odliv maldih ljudi. Njih jedin interesuje "di su novci" koje nisu ni zaradili, niti su njihovi. Vojvodina treba da postane kao Sumadija - geografski i etnoloski pojam, a ne non-stop remetilacki faktor, zarad privilegija nesposobne nekolicine.
Vecina njih, a pogotovo oni najglasniji ne umeju nista da rade, a onaj koji ne ume da radi ne moze ni da uspesno gazduje.
Препоруке:
1
0
17 уторак, 03 јун 2014 07:56
KOLE 1
Аутономија је прво питање!Историјски аутономија је имала оправдања у неком тренутку (СРПСКО ВОЈВОДСТВО) све остало нарочито од 1945. године је продук политичке трговине и некаквих планова који су се у перспективи показали погубни.Зато је доста било прич о покрајини,или зашто Мачва, Шумадија, може бити БАнат сам, нису АУТОНОМНЕ ПОКАРЈИНЕ. Паралела са АПВ постоји,а БАнат би могао да се издвоји у сваком тренутку и буде самостална АПБ,а ту је АПБ али БАчка, па Срем и још кјада би се под окриље СРБИЈЕ вратили делови које су неки поклонили као БАрања, рецимо, било би АП колико оћеш. Уместо покарјина дајте више слобода, права на рад, бољи живот, посао, образовање, здравствену потпору - то је аутономија КАДА СВИ ЖИВИО БОЉЕ...
Препоруке:
1
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер