четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Крах филозофије супериорности и доминације?

Kоментари (25) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 02 октобар 2014 00:52
Novo
Posto je postojeci sistem medjunarodnog javnog prava propao odnosno potpuno se iskompromitovao OUN je zrela da bude raspustena kao bespotrebna organizacija. Poput Lige Naroda pre nje. U poenti teksta zagovara se osnivanje novih organizacija sto je kljuc za spasavanje normalnosti u medjunarodnim odnosima. To nije tesko napraviti, potrebno je samo malo vise kurazi nego sto je imaju "demokratski izabrani" prvaci. Problem ove epohe je u kukavicluku kao glavnoj karakteristici ljudi. Takvim su ucenjeni od strane medija, najubitacnijeg oruzja dominacije. Dominaciju sile ce obesmisliti normalni ljudi - svojim normalnim rezonovanjem i mirom prostodusnosti. O to se histericna dominacija razbija u paramparcad. U novo doba sa novim organizacijama.
Препоруке:
44
1
2 четвртак, 02 октобар 2014 01:11
ВнедељковиЋ
Многе тзв. студије случаја наводе да "нежељен" след догађаја никада не наступа одједном, већ као низ узастопних пропуста. Након тога се многе ствари одвијају по инерцији и воде у несрећу.

Примери се могу наћи првенствено у поступцима појединаца и мањих заједница, а потом и у општим, светским сукобима.

Са друге стране, сукоб између Запада и Истока није само у оквирима појма демократије.

Сила неумитно тежи свом врхунцу, па је уравнотежење те силе више ствар физике него демократије.

Стога, у сукобу великих сила, договор о ненапдању или објави рата није ништа друго него уравнотежење тих сила, али увек са истим циљем. То јест, као потреба за апсолутном доминацијом у будућности.

Све остало: равноправност, право, правда, једнакост итд.., остаје у домену теорије до неке нове поделе ресурса - о чему је уосталом и реч на јавној сцени.

Постојање институције УН је у том светлу само препрека на путу која је као таква непотребна, до следеће велике катастрофе.
Препоруке:
26
1
3 четвртак, 02 октобар 2014 01:50
Обсервантес
Философија доминације и супериорности уопште није философија! Базично, то је патологија огранка некад хумане свести која неприпада људској раси. Ради се о томе да је психопатија с логистиком (војно-економском и незаситом) успоставила монополне критеријуме целокупној цивилизацији инструментима злоупотребљеог технолошког развитка и артефицијалним генерисањем криза у којима би хуману свест алатима пропаганде, потом санкција преводили у анимани статус. Као епилог следио би генерисани рат. Тако анимални, сведени, регионално, очи би вадили, главе би скидали једни другима они који су унапред планирани за геополитичке игре са све тим Кисинџером као геостратегом. Док Срби недобију задовољење за страдалачки ХХ век, од ове и овакве цивилизације нема ништа! Шпански амбасадор у Београду управо поручује како је и због чега свет постао џунгла!
Препоруке:
34
5
4 четвртак, 02 октобар 2014 03:43
Ујка Васа
Када, у ком историјском периоду је доминирао поредак слободе и једнакости?
Препоруке:
30
8
5 четвртак, 02 октобар 2014 08:28
Reddy
Filozofija superiornosti je najizraženija baš u fazi gubljenja moći i javlja se kao njen svojevrstan eho. Otuda možemo očekivati još upornija i tvrdoglavija reagovanja onoga ko gubi dosadašnji uticaj i moć. Takva situacija ne bi trebalo nikoga zavarati da prisustvujemo trendu opadanja i gubljenja dosadašnje snage, moći i uticaja SAD na političkom, ideološkom, ekonomskom pa i kulturnom planu.
Препоруке:
30
1
6 четвртак, 02 октобар 2014 09:33
Christian
Још један маестралан текст гђ. Кољевић. Живимо у временима када су компромитоване све велике идеје, идеје које биле материјализоване у великој борби и жртвама. Једна од тих идеја је демократија. Она нема везе са владајућом плутократијом и олигархојом и не треба да се брка са њом. Сви они који паушално и чињенично неутемењено нападају принципе демократије и једнакости, не желе да се изјасне за који поредак се они залажу. Историјски парадокс је да су ове идеје још живе само међу искреним левичарима, док све оне снаге које свој легитимитет извлаче из парола Америчке и Француске револуције са гађењем и страхом окрећу главу на другу страну.
Зато, не потцењујте Обамину догму, има он велики број савезника чак и међу онима који су формално анти-глобалисти, а ту исту догму, свесно или несвесно, третирају као неупитан и необорив камен темељац својих пројеката. Сви они су лоши ђаци историје и љубитељи Фукојамине квази-интелектуалне егзибиције.
Препоруке:
21
3
7 четвртак, 02 октобар 2014 10:10
Reddy
Onima koji krajnje pesimistično sagledavaju današnju situaciju potrebno je saopštiti da i cela civilizacija ne bi dosegla aktuelni stepen razvoja da se nije i razvila u okruženju kakvo imamo. tj.pod uticajima i dejstvom gole sile i snage. Otuda, humanistički obziri jesu važni ali se mora znati da su oni tek "usputna civilizacijska podrška" nesputanom razvoju tehnološkog momenta uz pomoć koga se i isteruje taj demonski višak vrednosti koji volšebno okončava uvek u rukama onih koji vladaju uslovima proširene reprodukcije. I tako će biti sve dok čovečanstvo ne zbaci sa sebe jaram privatne svojine i logiku profita rukovođene interesom privatnog kapitala. Tako i humanistički principi gube znatno na svojoj privlačnosti.
Препоруке:
14
4
8 четвртак, 02 октобар 2014 10:29
Kiza
Evo danas je stigla jedna vest koja puno obecava. Posle onog danskog poljoprivrednika, seks manijaka i ludaka Rasmusena, na celo NATO ce izgleda doci Stoltenberg, ciji ji tata bio Norveski ambasador u Beogradu, gde je on odrastao. Vec cujem kolektivni izdah olaksanja u Moskvi! Ako Merkel uspe da progura Stoltenberga kod Amera, tesko da ce Evropa moci da ostane americka prcija za zapocinjanje rata. Americki rat protiv Rusije se seli na jug, u Tursku, Siriju, Afganistan i verovatno Severni Pol - Arktik, gde SAD i Kanada zajedno spremaju napad na Rusiju na severnom frontu. Verovatno je namera Merkelove da preko Stoltenberga vrati trgovinu s Rusima u Evropu, umesto konfrontacije, i da tako spasi i Nemacku i EU ekonomiju koje se strmoglavljuje u 3. receciju. Izvinjavam se Merkelovoj sto sam je zvao Baba Hitler. Jos samo da nalupa par samara onoj razgoropacenoj boraniji iz i oko bivseg SSSR-a, od Poljaka do LitEstoLitvanaca, i progura Juzni Tok pored Amerikanaca, pa da joj i sliku poljubim.
Препоруке:
14
3
9 четвртак, 02 октобар 2014 10:36
Депрограмер
Обама либерал!? Кисинџер позива на некакву сарадњу!? Ништа даље од истине. Како може бити либерал онај који уништава слободно предузетништво, отима оружје, растура од пореза, отима земљиште, врши невероватну репресију над хришћанима, поништава индивидуализам, отима децу, гази слободу медија, уводи obamacare ...? А она Кисинџерова сарадња је ништа друго него увлачење РФ у клопку и наметање правила игре, које сами неће поштовати. Виђено много пута. Као што већ и раде у поменутим УН, које су ништа више него инструмент глобалиста.
Препоруке:
22
8
10 четвртак, 02 октобар 2014 10:38
Јован Анастасијевић
Бесмислица је сматрати да је "првобитна" ОУН била праведна организација равноправних држава. Шио ми га Ђура! Откуд онда одједном право вета великим силама у СБ УН? Оне су, наравно, још онда биле и остале "равноправније"? Исто тако је апсурдно гледиште о апсолутној суверености држава - значи ако ја приграбим власт у мојој држави - нпр. чак и државним ударом и почнем да тероришем у њој, нико не сме да се меша, јер - забога, моја држава је суверена (и ја, наравно, газда у њој)? Ма, неће бити? Сетите се Ирака, Либије и сада Сирије, итд., итд. Закључни пасус који имплицира могућност/потребу стварања нове (праведније, равноправније, итд.) међународне организације је демагогија. Одувек и заувек - док је света и века владало је и владаће право јачег, без обзира на шарени папир у које је умотано, са машницом, или без ње, и на празне пароле о демократији, солидарности, праведности, братству свих људи, и сличним илузијама.Једино што важи је равнотежа снага оних "равноправнијих"- и тачка!
Препоруке:
16
8
11 четвртак, 02 октобар 2014 11:04
mimi
U svetu i u UN postoje zemlje koje su malo vise i zemlje koje su malo manje ravnopravne.O ravnopravnosti mozemo da razgovaramo-ali ravnopravnost ne postoji, sem kao pojam. Cim govorimo o *filozofiji superiornosti* izbrisali smo pojam ravnopravnosti.
Ameri nikad nisu verovali u ravnopravnost,vec u svoju superiornost.Tako se i ponasaju.Sve u svetu oni najbolje znaju, njihovo pravo je najbolje i najvaznije.Njihov nacionalni interes je najvazniji u svetu. Bez obzira gde u svetu njihov nacionalni interes je iznad svega i iznad prava drugih naroda.
Препоруке:
15
2
12 четвртак, 02 октобар 2014 11:42
Reddy
@Јован Анастасијевић

Pa, kada ste se već toliko raspilavili o ravnopravnosti i o njenoj nepostojanosti morali bi/ste znati da ona ne postoji ni u samim temeljima društva, sve dok je osnovana na privatnoj svojini putem koje se vrši pljačka i najbezočnija krađa jer se tako uspostavlja režim robne razmene u kome se i sam rad realizuje samo kao odlomak robe radne snage za koju se ne dobija odgovarajuća naknada. A vi, kobajagi, ovde glumite žalost kako je nema tamo gde se ne može po prirodi stvari ni očekivati, u međudržavnim odnosima. Ravnopravnosti ima i mora je imati u međunarodnim relacijama. OUN je politička organizacija i u njoj dominira odnos među državama. Država je klasna tvorevina, stvorena na osnovu društvene nejednakosti. Kako je, onda, moguće gajiti iluzije o jednakosti kada su u pitanju OUN!?!?!?!?!? Bojim se sve da se ovde neko pravi previše naivan e da bi isterao samo njemu znane ciljeve. Kako u kapitalizmu može biti jednakosti ako vlada režim privatnosvojinskog prava!?!?
Препоруке:
7
6
13 четвртак, 02 октобар 2014 11:56
Ћутук и Дудук
Да ли је ово уопште сукоб демократије и "филозофије супериорности и доминације"?Појам демократије у Америци је круцијалан појам.Све што они чине чине у знаку је"људских права"и демократије.Демократија је одувек, а нарочито сада, оно што ја под демократијом подразумевам.Она је и код нас и у целом сцету начин да се створи неки облик манипулације већином јавног мнења.Шта ми имамо од демократије?Ништа.Један просвећени диктатор , способан да унапређиује економију, брзо би освојио овај народ чим му се матетријални положај побољша.Ово да свако има свој концепт и свако вуче само на једниу страну и упрошћено препричава оно што и врапци цвркућу по свету,је смути па проспи.
Све је исто као увек само су технолошке могућности да се убијамо баснословно увећане.Разум нас једнако води у неизбежност сукоба,освајања територија или националних природних богастава.Напредак науке у највећој мери зависи од те потребе моћи за савршенијим начинима да буде изнад других.Тај нагон за освајањем је доминантан
Препоруке:
7
5
14 четвртак, 02 октобар 2014 12:52
Јован Анастасијевић
За @Reddy: Да сте разумели мој коментар, видели бисте да кажем да су у међународним односима равноправност, праведност, итд. илузије. Констатујем само вечито право јачега, и то је то. Али – кад баш морамо о злом капитализму и приватној својини (о чему уопште нисам говорио): Живео сам дуго у социјализму (Југославија) и дуго у капитализму (Западна Европа). Објасните, како то да напаћене, експлоатисане западне радничке масе нису масовно ишле на “привремени рад“ у Југославију, него баш обрнуто: југословенски сретни и свесни радници, самоуправљачи – у западни пакао да се муче и пате (и то још после успешно завршених “петољетки“? Како то да нико са Запада није бежао у источни социјалистички рај, него су и ризикујући живот људи са Истока бежали на Запад? Не тврдим да је живот на Западу (био) идеалан – али је у свако доба знатно бољи него у социјализму, где је само “авангарда радничке класе“ живела добро и (понекад и невољно, из незнања и тупости) уништавала много тога чега се дотицала.
Препоруке:
11
7
15 четвртак, 02 октобар 2014 13:07
Reddy
@Јован Анастасијевић

Gospodine,

vi, izgleda, ne razumete ili ne razlikujete pojam države od pojma nacije, naroda, shvatite kako hoćete. Otuda kod vas nastaju i problemi oko karaktera same OUN! Iako u njemu opstoji pojam naroda u pitanju je organizacija država koja ima svoja unapred zadata pravila i forume od kojih je jedan i Savet bezbednosti u kome, znamo, ko ima presudnu ulogu. Bez tih i takvih OUN ne bi se u ovakvom ili onakvom posleratnom miru ni živelo. Vi, međutim, polazite od idealnog pojma ravnopravnosti što je istorijski potpuno promašeno. Niti je postojalo niti je moguće, bar pri datim društveno-ekonomskim ustrojstvima. Napisah već kakvim! No, vi se ne date nego čak meni podmećete da vas nisam shvatio. A druga stvar, koju izvedoh iz karaktera prve, odnosi se ne na ono kako vi predstaviste već na neku daleko realniju situaciju koju vi, očigledno, usled ideološke zaslepljenosti, niste u stanju razumeti. Elem, zašto radnici iz socijalizma nisu trbuhom za kruhom ostajali u
Препоруке:
9
4
16 четвртак, 02 октобар 2014 13:14
Reddy
@Јован Анастасијевић

...svojoj zemlji ili išli na istok? Vi postavljate takvo pitanje bez imalo stida koji podrazumeva svest o stradanju sopstvenog naroda, zemlje i države, o žrtvama koje su u daleko većoj meri podneli svi sa istoka Evrope a daleko manje oni sa Zapada. I odatle izvodite krajnje sumnjiv zaključak o presudnoj privlačnosti jednog sistema nad drugim. Znate a toga niste ni svesni da se takvom uskogrudom logikom i danas mogu postavljati slična pitanja samo u obrnutom smislu. Zašto Zapad svojim kapitalom beži u komunističku zemlju kakva je Kina ili u do juče socijalističke zemlje!?!?!?!? Kako če/te na to odgovoriti sledstveno malopre aplikovanoj logici!?!?!? Socijalizam je rušen od samog svog postanka o čemu je, u kontekstu aktuelnih sankcija Rusiji, nedavno govorio i sam ruski premijer, Medvedjev, pominjući iste nametane SSSR-u od samog njegovog postanja. Eto zašto kao odgovor na vaše pitanje! Jer se socijalizmu nije dozvoljavalo da se uspravi na noge. Zato se i pribeglo
Препоруке:
10
5
17 четвртак, 02 октобар 2014 13:22
Reddy
@Јован Анастасијевић

...fašizmu i svim vrstama intervencija kako bi se u samom začetku poništilo ono od čega je drugom sistemu pretio nestanak. Zar o tome ne svedoče brojne posleratne američke i intervencije drugih imperijalističkih a kapitalističkih država i saveza? Šta su bile agresije na Koreju, Vijetnam, brojne latinoameričke i afričke države i režime ako ne spremnost da se onemogući brz i uspešan socijalistički razvoj. A šta je, naposletku bila i intervencija NATO-a na SR Jugoslaviju i predsednika Miloševića ako ne inhibiranje socijal-ekonomske politike koju je on lično vodio? I još nešto. Tražim odgovor od vas, godpodine, da mi kažete a zašto su i radnici iz drugih kapitalističkih zemalja takođe tražili uhljeblje u par evropskih država i SAD. Zašto ne, na primer, i u drugim kapitalističkim rajevima na zemlji kakvi su bili Indija, Bolivija, Portugalija, Grčka, Japan, Indonezija, Laos, Paragvaj, itd!?!?!? Tu ostajete nemi jer je i nemost vaše glasovito oružje!!!
Препоруке:
10
5
18 четвртак, 02 октобар 2014 14:24
stefan.borota@gmail.com
ОВЕШТАЛО ЗАВЕШТАЊЕ
1) Занимљиви прилози г. Богдане Кољевић су корисно штиво у нашој штампи која иначе пати од неизлечиве папагајске фразеологије. Утолико је нужно осврнути се на неке поуке г. Кољевић јер могу изазвати недоумице. Међу те спада и њена дијагноза о „конструктивизму и релативној умерености Хенрија Кисинџера“ и сл.

Узмимо за пример Никсон-Кисиџерову политику односа са Кином. Свесне да Кина битише под руским нуклеарним кишобраном, САД су у ту игру ушле са дугорочним циљем укупног слабљења СССР-а у чему су замало успеле. Ипак, неприкосновени глобални тријумф им је прво помутио Денг а касније и епохални руски политичко-економски преображај. Пошто је Русија преживела тај salto mortale, сада је прилично јасно до чега је беспримерна похлепа довела САД и њене „савезнике.“ Још јасније је како ствари стоје са Русијом и Кином које су захваљујући неупоредивом историјском искуству предупредиле своје непријатеље.
Препоруке:
8
3
19 четвртак, 02 октобар 2014 14:26
stefan.borota@gmail.com
2) После Русије, Кина је на неизбежном путу да у потпуности обезбеди свој стварни суверенитет. А није далеко ни дан када ће им се равноправно придружити Индија.

САД могу колико хоће да се хвалишу способношћу истовременог вођења неколико ратова (један велики и два мања), да се пореде са старим Римом(?) те да из суморног расистичког арсенала тросе о својој изузетности(!). Уколико се благовремено не уразуме, са дневног реда историје ће их избрисати један једини, упоредни, велики рат – на Атлантику, Пацифику и Арктику.

Али, вратимо се Кисинџеровом „конструктивизму“ и додатно „релевантном трагу“ који је несебично завештао „савременој америчкој спољној политици.“ Иако је тај траг током времена увелико избледео, постоји једно место где је још увек присутан ожиљак Кисинџеровог схватања равнотеже снага. Зове се Кипар, чијој је подели сам кумовао. Tол'ко о Heinzu Alfredu, јер, срећом, г. Кољевић није поменула његове наследнике, укључујући ноторног Zbigniewa Kazimierza. [,]
Препоруке:
11
0
20 четвртак, 02 октобар 2014 17:05
brzi
Ovde mnogi mešate neke pojmove ili si jih barem pogrešno tumačite.
Demokratija nije ništa drugo nego forma( ne suština) za odlučivanje, kde u stvari postoje samo dvoje pravila: prvo je da ima svako pravo da bira i drugo da ima svko pravo da je biran, sve ostalo su tehnikalije.
Ista priča je i sa pojmovima jednakost i ravnopravnost. Jednakost ne postoji nikde u prirodi, je jedino levičarski filozofski diskurz i ništa više. Dok ravnopravnost postoji u svim sređenim zemljama i je osnovica za demokratiju.
Sam osobno se ponajviše bojim različitih političkih demagoga sa svih nivoja ( od lokalnih gradonačelnika pa do vođa največih zemalja sveta) koji previše puta upotrebljavaju rečenicu jednakost umesto ravnopravnost.
Da i u Srbiji mnogi ne razumiju tih dviju pojmova podpuno, se videlo baš ovog vikenda u događanjima oko t.z. Prajda. Da je bilo shvačanje spomennutih pojmova u društvu normalno, od Prajda bi država preko poreza zaradila barem toliko koliko je sad potrošila za bezbednost.
Препоруке:
1
9
21 четвртак, 02 октобар 2014 17:51
МР
Господине Анастасијевићу, ви поредите Немачку са некадашњом Југославијом. Како можете тако нешто?! Ви поредите једну развијену западну земљу са индустријском традицијом са једном земљом сељака која је 500 година била колонија заостале земље, Турске. Западна Европа је прошла кроз индустријску револуцију у деветнаестом веку, Југославија у двадесетом. Простудирајте какво стање је тада било у Западној Европи. Маркс се није појаио случајно. Југославија је прошла релативно безболно. Деведесет осто су били сељаци, сви су журили да се преселе у градове. Куда би ишао вишак радне снаге ако не на Запад као гастарбајтери? Сећам се како су преко ноћи људи (са села) градили (нелегалне) кућице на Малом Мокром Лугу (Душановац) да би их град сутрадан порушио. Ту су сада велике станбене зграде. Хајде да не поредимо јабуке са поморанџама.
Препоруке:
9
1
22 четвртак, 02 октобар 2014 21:11
фристајло
и друге, тј. концепције доминације која се руководи непријатељском логиком „ми” и „они”.

Односно- фашистичком идејом о супремацији.
Да, то што САД раде јесте фашизам, само мало мекши од Хитлеровог. "Боље" лажу, то је све.
Добар чланак, објашњава суштину сукоба САД са светом, који ће и даље ескалирати, све док не схвате да ће их банкстери увући у лавиринт, из кога нема излаза.
Препоруке:
11
1
23 петак, 03 октобар 2014 00:55
Бране, Италија
Ситуација у Украјини је баш изоловала Русију а Америку и њене савезнике хомогенизовала. Америчка хегемонија не сам да не јењава већ се појачава. Штавише, Американци су се пре увек бавили једним жариштем, а сада несметано преслишавају Сирију, баве се Украјином и Хонг Конгом. Што рече народни песник: једно му се срце мало уморило, друго разиграло, а на трећем љута гуја спава.
Препоруке:
5
9
24 субота, 04 октобар 2014 21:02
Боб
Бране & брзи

...то су срца два... а нешто вам много мука што господарима не иде добро? Бране, ког то преслишава америка? Лудаци се толико залетели, да ускоро неће знати ко и где их удара. Гледај како ће их ускоро Кинези разбити, тамо око ХК. Него, брини ти за своју плату, нешто нису добри изгледи.
Препоруке:
4
1
25 уторак, 07 октобар 2014 19:26
Mico
Problem sa ovim naizgled sukobom Amerike i Rusije sa Kinom je da on ne postoji u obliku u kojem većina misli. Kina i Rusija na dlaku kopiraju američki ekonomski model sa time da su ljudska prava u te dve države značajno manja.

Nema tu nikakve suštinske razlike, samo borba za globalnu prevlast. Taj zamagljeni fokus suštine je još jedna pobeda udruženih bankstera. Nemojte ni na čas da sumnjate da su američki ruski i kineski banksteri i bogataši umreženi u zajedničom cilju. Novog svetskog poretka gde će bogati biti apsolutni vlasnici planete. Iz tog razloga Putin ima velikog problema sa vlastitim oligarsima koje može da zauzdava samo golom silom. I Kina će imati slične probleme kada popusti čeličnu pesnicu kojom drži narod.

Pogledajte popis ljudi Bilderberg grupe, u njemu ima i Kineza i Rusa. Svi oni rade na zajedničkom cilju.
Препоруке:
1
1

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер