Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Zašto su zemlje bez mora siromašnije?

Komentari (53) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 09 oktobar 2015 13:35
Branko
Pa opet, Austrija i Svajcarska su kontinentalne zemlje, a bogate, dok s druge strane Albanija i npr. Somalija izlaze na more a siromasne su, tako da to ipak pre svega zavisi od stanovnistva i njegovog zalaganja.
Preporuke:
71
8
2 petak, 09 oktobar 2015 13:43
ob4cl
Sa vedrije strane gledano, i dalje imamo znacajne brojke na CG Primorju. Na stranu nasilno crnogorcenje, lako ce to sve za desetak godina biti u sastavu zajednice sa Srbijom nekom novom Podgorickom skupstinom.

Zato raduje cinjenica da su najvatreniji Srbi u Novom i Grblju (tamo se neguje legenda o poreklu Lazara Hrebeljanovica), a ne zaboravimo ni ogromna ocila u Boki koju je Milova policija morala da skida sa kojekakvih gudura.

Srbi blize luke od Bara nemaju.Niti svetije planine od Lovcena.
Preporuke:
71
11
3 petak, 09 oktobar 2015 14:08
ob4cl
Autoru teksta nemojmo nikad zaboraviti da je kod Olje Beckovic 'premijerno' 2011. godine izjavio da je % Srba u Crnoj Gori porastao.

Secam se i one obrade podataka u trajanju od oko mesec dana, jer su drevni Dokleji morali da koriguju popisne rezultate i da 'stesu' Srbe na 29%.
Preporuke:
32
2
4 petak, 09 oktobar 2015 14:15
steva
I sta je pesnik hteo da kaze? Da moja baba ima m... bila bi mi deda. Gomila proizvoljnih zakljucaka i nepovezanih podataka.
Preporuke:
40
12
5 petak, 09 oktobar 2015 15:02
Moja Srbijo
Zaključci i implikacije za Srbiju


Ej moja Srbijo pusti ti Crnu Goru da ode iz državne zajednice, pustila si i bih da ode iz državne zajednice, makar 4 kilometra izlaza na more u Neumu, i 4 kilometra su izlaz, ovako ništa.
Preporuke:
23
8
6 petak, 09 oktobar 2015 15:25
Bojan, Priština
Zemlje sa izlazom na more nisu nužno bogatije ali je zemlja bez izlaza na more jadna. Prvo jer su mogućnosti u spoljnoj trgovini neuporedivo veće. Drugo jer je bezbednost zemlje značajnijaa mogućnost preživljavanja u uslovima sankcija i blokada neuporedivo veća. Strah od invazije ne stoji, jer su kopnene invazije mnogoo opasnija stvar, posebno u našem slučaju gde nam je zemlja na sred puta i to jedinog prirodnog prohodnog puta koji spaja evropu i aziju, dok je prolaz s mora na kopno gotovo nemoguć zbog surovih planinskih venaca.
Dalje, s izlazom na toplomore kojem mi gravitiramo dobila bi se značana privredna grana- turizam. A imati mornaricu je na neki način i stvar prestiža isto kao ibiti na najlepšim obalama Mediterana i sveta.
Preporuke:
45
3
7 petak, 09 oktobar 2015 15:33
Bojan, Priština
2

E sad, uz sve nabrojano veliko je filozofsko pitanje zašto smo mi kao narod odlučili danam prestonica bude Beograd, u kojem je do oslobođenja živelo par hiljada Srba dok danas u njegovom okruženju gravitira oko 3 miliona Srba, koji su se tu naselili i zapustili mnoge krajeve ?

Zamislimo da je za prestonicu odabran Prizren, koji je bio prestonica kada smo kao narod dosegli najviše istorijske domete. I da u njegovoj okolini gravitira 3 miliona Srba ??

Za mnoge koji ne znaju, Prizren je vazdušnom linijom 70 km od Jadranskog mora, tako da bi sa tri miliona Srba u njegovoj okolini Srbija sigurno imala značajan komad najlepše obale južnog Jadrana sa najlepšim plažama.

Danas drugi narod koji tu živi, sa autoputem koji su izgradili do mora iz Prizrena stižu za 45min a iz Prištine za sat ipo.
Preporuke:
50
4
8 petak, 09 oktobar 2015 15:41
Bojan, Priština
3
Beograd je pak na prelepom mestu na ušću dve prelepe reke, ali na najopasnijem na kojem svaki osvajač nastoji da prođe sa svojom armadomi i usput nam poubija pola naroda.

Fizička zaklonjenost države je uslov da ona postane jaka i sačuvana stalnih ratova.
1. Ameriku štiti to što je okejanima odvojena i zaštićena.
2.Rusiju štiti zima koja je spasila od Napoleona i Hitlera
3.Kina to nema al je izgradila kineski zid.
4.Italija je odozgo zaklonjena Apeninima a sa drugih strana morem.
Itd. samo smo se mi ludi Srbi nacrtali na sred puta tu napravili svoj najveći i najlepši grad i pomerili sa Mediterana i svoje istorijske kolevke sa svih strana zaklonjene nepristupačnim Kopaonikom, Prokletijama i Šar planinom, koja iz sve to i nije na sred puta tj na koridoru 10.

Pa nisu svi Nemanjići bili ludi...
Preporuke:
51
5
9 petak, 09 oktobar 2015 16:50
boban
Autor obozava statisticke grafikone I velike brojeve ,ali ja se vecinom ne slazem sa njegovom logikom.
More=uspeh=Crna Gora=Argentina=Venecuela=Meksiko
bez mora=beda=Svajcarska=Austrija=Ceska
Oakvih primera ima mnogo.
Preporuke:
27
7
10 petak, 09 oktobar 2015 16:50
nebitan
Problem izlaska Srbije na more oduvek je ISKLjUČIVO posmatran u kontekstu mogućnosti da se Srbija poveže sa Rusijom. Pošto po međunarodnim konvencijama međunarodne vode mogu slobodno da se koriste, Rusija bi preko srpskih luka uvek mogla da probije ekonomsku ili vojnu blokadu i time obesmisli sankcije prema Srbiji. Ovo je jasno demonstrirano tokom devedesetih kada je Srbija bila zaključana od strane NATO zločinaca (na stranu to što u tom trenutku Rusija nije ni pokušavala da nam pomogne, stvar je u tome što nije imala ni teorijsku mogućnost da dopre do nas). Na današnjem primeru Sirije može se videti šta znači kad Rusija može da dopre svojim brodovima do ugrožene zemlje. U siriji se preko noći obrelo na desetine aviona i stotine pa i hiljade ruskih vojnika. Ostaje nam samo da maštamo šta bi bilo da je Srbija imala luku Bar 1999. godine i da su Rusi mogli da dovezu S-300 sisteme (napomena: pošto je režim đukanovića tada već uveliko radio protiv Srbije, Bar 1999. faktički nije bio naš).
Preporuke:
29
11
11 petak, 09 oktobar 2015 17:02
Brane, Italija
Za vreme Nemanjića Beograd je bio u Ugarskoj, dakle nije čak ni bio u Srbiji. U modernoj Srbiji pak on se prirodno nametnuo kao prestonica. Istina on je na periferiji čak i Šumadije i krajnje udanjen od Kosova i Stare Srbije, ali je zato blizu i graniči sa Vojvodinom, a Šumadija i Vojvodina su zapravo bili jezgra naše obnovljene države. Novi Sad je dugo bio i veći i značajniji od Beograda jedino što je bio u Austriji. Sa druge strane na primorju se takođe razvijala jedna druga srpska država - Crna Gora. Prirodno je bilo da se ona postara za srpski izlaz na more i da se onda jednom ujedinimo. I zaista to se i desilo. Prema tome, naši preci nisu tu mnogo pogrešili, ali naravno oni ne mogu predvideti baš sve. CG je sada van Srbije, ali to je bila i toliko vekova pa se opet ujedinila sa nama. Beogradu koliko vidimo periferni položaj nije smetao da zavlada recimo Skopljem mada je verovatno udaljenost uticala na odlazak južne Srbije iz sastava Srbije... nastavak
Preporuke:
25
8
12 petak, 09 oktobar 2015 18:12
Neša (Glodur)
Iz "zaključaka i implikacija za Srbiju" primetno je nezadovoljstvo što je Crna Gora odvojena od Srbije jer ne može sav trgovinski (biznis) transport da se obavlja Dunavom. Dakle, interesne grupe će Srbiju i Crnu Goru povezati trgovinski iz čistog profita a u javnosti će se to već nekako predstaviti. Jedan od načina, onako "slučajno" je zajednički ulazak u NATO. Inače, odavno postoji plan da se Zapadni Balkan tj. Regija "u paketu" primi u EU/NATO jer se nema više vremena pošto puca po šavovima. Jednom udaren mur na članstvo teško se poništava. Zato sve sve radi munjevitom brzinom i najednom je svako svakom "prijatelj".
Preporuke:
4
16
13 petak, 09 oktobar 2015 18:46
Brane, Italija
...sa druge strane, da je prestonica bila recimo Kruševac mi bi možda sačuvali Makedoniju i Kosovo, ali pitanje je da li bi uspeli da uzmemo Vojvodinu, a svako pametan bi pre uzeo Vojvodinu nego Makedoniju koje su približno iste veličine, a Vojvodina je ipak izlaz u Centralnu Evropu, plodna ravnica sa Dunavom i nalazištima nafte i gasa, sa lepim srednjeevropskim gradovima, dok je Makedonija Balkanski budžak gde je i Gospod rekao laku noć ! Sad bi šta bi. Možda se opet stvori neka unija CG i Srbije. Srbija bi dobila izlaz na more, a CG ulazak u ipak jednu koliko toliko veću i značajniju državu. Što se tiče turizma, ja se sećam da je grad Beč uvek tukao ceo naš Jadran po prihodima od turizma, znači more kao more ne garantuje 100% prosperitet, a Austija ga ni nema. Ni Švajcarska ! Uglavnom, svega ovoga ne bi bilo da su Pašić i Aleksandar obnovili Srbiju 1918 pa onda ušli u Jugoslaviju. Sada bi smo imali i Dubrovnik i Korčulu i državu od bar 15 miliona stanovnika...
Preporuke:
41
12
14 petak, 09 oktobar 2015 19:24
Živorad
Portugalija je, po ovom naslovu, bogatija od Švajcarske
Preporuke:
20
3
15 petak, 09 oktobar 2015 20:45
Ništa čudno
Ljudi,

zašto se čudimo što Srbija ne izlazi na more? Pa mi smo ljubavnu pesmu ratnika "Tamo daleko" proglasili za geostratešku pesmu! Daleko nam je i limun žut i more, a onda i ojađenu Moravu 'oćemo u kanal da pretvaramo. I većina za tu i takvu pamet i glasa! E, kad sve to znamo, nemojmo se čuditi što se dobrovoljno odričemo Boke (O Dubrovniku i delu Dalmacije ovom prilikom ne bih, nemam vremena).
Preporuke:
10
12
16 petak, 09 oktobar 2015 22:25
Rašo
Zato smo mi tako nemilisrdno tukli Dubrovnik a Rašo govorio nismo mogli ni sanjati da će ovo biti naše.
Preporuke:
9
23
17 petak, 09 oktobar 2015 22:32
Seljak Bezemljaš
Za izlaz na more životno je zainteresovano društvo koga pokreće motiv profita zasnovanog na razlici na ceni.
Bilo je uobičajeno ta društva nazivati nacionalnim državama.Iz nacionalnog niklo je građansko.
Proleter je nešto drugo, on živi u gradu,(još od starog Rima)ali po definiciji nije građanin.

Naši proleteri su u dogovoru sa tuđim crvenim klerikalcima 9 novembra 1944 odlučili da su granice Srbije od Beograda do Vranja.
Tako je izvršena revizija rezultata Prvog svetskog rata. Poništene su između ostalog odluke Podgoričke skupštine od 28 novembra 1918.(na radost zapadnih sila)
Ne važe odluke Podgoričke skupštine,jer je "stigla nova vlast" obraložiće to Milovan Đilas.(pravnik po obrazovanju)
Crna Gora je prvi put izašla na more 1878 godine.
Preporuke:
18
5
18 petak, 09 oktobar 2015 23:13
a Milutin?
Gde se dede onaj što stalno citira "Knjigu o Milutinu"? Pa zar ne reče Milutin: "Mi smo Srbi narod suvozeman"? I šta se sad bunite?
Preporuke:
18
3
19 subota, 10 oktobar 2015 00:18
?
Ozbiljno-neozbiljan odgovor .
Preporuke:
5
0
20 subota, 10 oktobar 2015 06:04
sizif
@Brane, Italija
Ko gde živi za vas je izgleda potpuno irelevantno.

Nemačka mapa, Jugoslavija - stanje 1940.
http://www.sotirovic.eu/wp-content/uploads/2014/01/2.-YUG-map-Nazi-1940.jpg

Jugoslovenski fanatici, koji narod a naročito srpski tretiraju kao stoku, u decembru 1914. su doneli Nišku deklaraciju pa 1915. odbili ponudu za separatni mir i više od milion Srba oterali u smrt.

Ovo se, makar uvijeno, može naći i kod Ćorovića.
... nemačka vlada je, sporazumno sa austro-ugarskom, bila rešila da obezbedi i raščisti kopneni put za Carigrad. Na tom putu trebalo je slomiti srpski otpor, milom ili silom. Kad izvesne sugestije za separatni mir nisu uspele rešilo se na borbu. Za savez protiv Srba pridobili su i Bugarsku, iako su joj Rusija i ostale saveznice jamčile, da će, u slučaju lojalne neutralnosti, dobiti jedan deo srpske Maćedonije.
http://rastko.rs/rastko-bl/istorija/corovic/istorija/7_23_l.html
Preporuke:
8
1
21 subota, 10 oktobar 2015 08:01
sizif
@a Milutin?
Gde se dede onaj što stalno citira "Knjigu o Milutinu"? Pa zar ne reče Milutin: "Mi smo Srbi narod suvozeman"?

Pa to i jeste uglavnom tačno.

S druge strane Milutin nije mogao da zna gde sve živi isti takav srpski seljak.

To i jeste bio ključni srpski problem što je saznanje jednih srpskih seljaka o drugima bilo posredovano Beogradom, koji su još pre više od vek i po zaposeli jugoslovenski rasisti za koje su Hrvati i Crnogorci oduvek viša rasa.
Preporuke:
11
5
22 subota, 10 oktobar 2015 09:12
Marko Gay
Zar je svima promakla najvaznija misao u tekstu:

Da Rusija nije u stanju da projektuje svoju moc na Balkanu, bar ne u dovoljnoj meri da moze da zastiti Srbiju.
Preporuke:
13
3
23 subota, 10 oktobar 2015 10:24
Ognjeslav Kostović
Dobar tekst koji otvara pitanje srpskog izlaza na more. To radi oprezno i akademski oslanjajući se na nalaze svetskih naučnika, izveštaje i odluke međunarodnih organizacija u sličnim situacijama.
Ponudio je čitav arsenal argumenata našoj diplomatiji i struci koja mora uporno da odbija presedane kada se radi o srpskom pitanju na Balkanu i da ga uporno stavlja u kontekst međunarodnog prava i rešenja koja Ujedinjene Nacije i druge organizacije nude u sličnim slučajevima. I drugi naši naučnici hladne glave u svojim oblastima doprinose tome da se srpsko pitanje otvori i ponište posledice višedecenijskog nasilja.
Odbiti sve rasističke koncepte kada smo mi u pitanju. Dug je to i mukotrpan posao.Naravno da bi te neko saslušao moraš osim argumenata da imaš i malo tvrde snage i malo podrške nekog još moćnijeg.
Druga je stvar što naše vlasti rade sve suprotno.
Preporuke:
7
2
24 subota, 10 oktobar 2015 10:58
@sizif
S druge strane Milutin nije mogao da zna gde sve živi isti takav srpski seljak.

To i jeste bio ključni srpski problem što je saznanje jednih srpskih seljaka o drugima bilo posredovano Beogradom
Pa, ako ćemo iskreno, ne samo taj i takav Beograd. Za to je delom kriva i ovakva literatura. "Knjiga o Milutinu" nije tek jedan lični stav. Njom neko nameće jedan varijetet Srpstva kao jedini ispravan. Ne znam kakva je bila autorova namera ali znam da je mnogo ljudi na tom romanu izgradilo animozitet prema prekodrinskim Srbima (i bilo kojim "drugim"). A to je samo jedan mali roman. Koliko još ima uzroka i manifestacija naše nesloge? Da li takvi stavovi vode stvaranju jake nacionalne države za kakvu se uglavnom zalažu oni koji Popovića rado citiraju?
I da se razumemo, nije to loše štivo, uopšte. Samo je teško zloupotrebljavano.
Preporuke:
8
8
25 subota, 10 oktobar 2015 11:09
Ognjeslav Kostović
Nažalost dosta komentatora tekst nije pročitalo i iznosi neke svoje uvijene logike ili izmišlja neke geopolitičke više matematike i ne poznaje istoriju.

Kaže se i potkrepljuje brojkama da je prednost ako imaš more a dal ćeš je iskoristiti zavisi od mnogo faktora a najviše od tebe samog. A i ako je koristiš to ne znači da je nećeš protraćiti na drugi način.

Recimo Hrvatskoj padne sa neba neka milijarda od jadranskog turizma. Ali ako se to protraći na evro i nato integracije završiće u briselskim džepovima. Ili ako ugrabe domaći tajkuni završiće na švajcarskojkom računima i razvijati tu zemlju pa je dotična zato i bogata i bez mora.

Kaže se u članku i nešto još zlokobnije: da su bez mora šanse za razvoj loše i budućnost neizvesna.

Možemo diskutovati o autorovim stavovima i zaključcima, recimo o ulozi Rusije što primeti Marko. Ali ne i o istorijskim i privrednim činjenicama.

Autor je lepo naučno sistematizovao ono što većina nas zna ili bar oseća i potkrepio to brojkama.
Preporuke:
8
1
26 subota, 10 oktobar 2015 11:18
dragan
Ah taj turizam i eh to more. Hrvatska kaze ima 8 milijardi evra zaradu od turizma. Spinovanje i laganje kao i Beograd na vodi ili nas privredni rast. Nema. LJuba Jurcic vodeci ekonomista Hrvatske kaze da je taj prihod upola manji a da cifru od 8 milijardi evra dobiju tako sto promet u trovini u kojoj prodaju uvoznu robu tokom sezone knjize kao prihod od turizma. Stvar marketinga i spina ali svakako ne realnost.

Dalje nema zemlje koja dobro zivi od turizma jer on nije generator razvoja niti moze biti. Spanija, Grcka, Hrvatska koje su u teskim krizmama svedoce o tome.

Industrija i znanje su pokretac ekonomije. Sto se prirodnih resursa tice plodna zemlja i hidroenerteski potenicjali su vazniji od mora. PItajte nekoga u Hrvatskoj koliko placa cenu uvozne struje. Tri puta vise nego mi.
Turizam ako o njemu pricamo vise nije stvar mora postoji planinski banjski, verski manifestacioni, kongresni turizam..

Imamo zemlju kojom se mozemo ponositi i volimo je sa ili bez mora.
Preporuke:
18
1
27 subota, 10 oktobar 2015 11:33
sizif
@@sizif
"Knjiga o Milutinu" nije tek jedan lični stav. Njom neko nameće jedan varijetet Srpstva kao jedini ispravan. Ne znam kakva je bila autorova namera ali znam da je mnogo ljudi na tom romanu izgradilo animozitet prema prekodrinskim Srbima (i bilo kojim "drugim").

Ne znam za te mnoge ljude, moguće.

Ne sećam se svih detalja, ali se dobro sećam da sam u Milutinu u osnovi prepoznao seljaka iz mog sela. A ja sam Krajišnik.

A vi malo pogledajte šta su Milutinu Jugosloveni uradili 1914. i pogotovo 1915.

Pa pogledajte kako je on mogao da gleda na 1944. i sve što je usledilo. Svuda su bili prekodrinski Srbi kao eksponent toga zla.
Otkud je on mogao da zna da su jugoslovenski rasisti iz Beograda braći Hrvatima pripremali teren za to više od 100 godina.

Pogotovo što su to "po definiciji" njegovi, a "Knjiga o Milutinu", koliko se sećam, upravo to relativizuje.
Preporuke:
6
4
28 subota, 10 oktobar 2015 11:43
Brane, Italija
Pogledajte npr pitanje Bugarske. Bugarska ima izlaz na more i oni su sve živo učinili da pored izlaza na Crno More dobiju izlaz i na Belo (Egejsko) more. Zato su se dodvoravali i Rusima i Zapadu. Međutim Rusi su napravili neviđenu glupost sa Sanstafanskom Bugarskom i na taj način je stavili na crnu listu zapada. Na Zapadu su ocenili da se nipošto ne sme stvoriti velika Bugarska i to: sa Makedonijom još i nekako, ali sa izlazom na Egej to nikako ! Zapad je bio u pravu. Jer iako su nekad Koburzi vladali Bugarskom vrlo brzo se Bugari okrenu ka Rusima. Tako je recimo Rusija tj SSSR (svejedno) mogla za vreme hladnog rata da ima izlaz na Egej i potpuno da preseče Grčku i Tursku. Pravi bol Rusa i Bugara nije Makedonija već Egej. Da su Rusi imali Egej, Jadran im uopšte ne bi ni trebao. Evo ovde se vidi kako je Bugarska izgubila izlaz na Egej https://www.youtube.com/watch?v=Lsp0S79f1ko . Mogli smo i mi tražiti koji grad na ime okupacije.
Preporuke:
9
1
29 subota, 10 oktobar 2015 12:54
sokrat
@ sizif

Schizoprenija!
Preporuke:
4
1
30 subota, 10 oktobar 2015 13:25
Ognjeslav Kostović
@Živorad
Pročitajte malo više od naslova pa komentarišite.

Za one koji vam daju pluseve da malo pojasnimo: da baš je tako. Odvajkada Por. je bogatija od Šv. U 16 i 17 veku je druga zemlja zapada po bogatstvu i treća po moći, a u Evropi za 1 odnosno 2 mesta lošija zbog Rusije i Poljske. U 18 veku pada za još mesto dva zbog Engleske i Holandije. U 19 veku zaostaje jer zbog trgovačkog i kolonijalnog bogatstva nije razvila industriju nego uvozi.

Sa druge strane Šv je nezavisna jer ima ljute ratnike pa niko ne traći vojsku i sredstva da osvoji njihove siromašne planinčine. U 16 i 17 v zarađuju kao najamnici topovsko meso na ratištima Evrope. U 19 v bogate Rusija i Srbija su pune slugu iz siromašne Švajcarske. 20 vek i njeno bankarstvo je samo treptaj oka u celoj istoriji.

Njujorški bankari pokušavaju da unište to poslednje nezavisno švajcarsko bankarstvo. Ako uspeju, a švajcarska industrija je već u rukama multinacionalki, Švajcarska će se vratiti gde je i bila na začelje Evrope.
Preporuke:
12
3
31 subota, 10 oktobar 2015 13:54
Ognjeslav Kostović
@boban

Argentina je posle 1 sv rata bila šesta ekonomija sveta. Bila je kao i SAD baš zbog mora ratni profiter za razliku od npr Paragvaja.

Meksiko:Uništena bogata autohtona civilizacija baš zato jer nije razvijala pomorstvo i ostala izolovana. Posle pljačkan kao kolonija vekovima. Posle pod pritiskom moćnijeg severnog suseda a evropska metropola mu opala. Njegovo vreme tek dolazi.

Venecuela: od dolaska Čaveza stalno napreduje. Pre toga more u stvari i nije imala. Naftne platforme, pomorstvo i ribolov je bio u rukama stranaca. Itd...

Inače sve je u skladu sa autorovom logikom. Najsiromašniji su Paragvaj i Bolivija bez mora. Bogatiji su Brazil i Argentina nego Peru Čile Ekvador jer imaju manji okean, bliži im je naspramni kontinent nego ovima Azija i Australija.

Bogatija je Severna Amerika od njih jer joj je naspramna razvijena Evropa a ovima nerazvijena Afrika. Što kvalitetnije možeš da koristiš more bogatiji si.
Preporuke:
8
2
32 subota, 10 oktobar 2015 14:06
Paštro
Najveća greška kralja Aleksandra i njegovog okruženja je što posle pobjede u ratu nije pripojio teritoriju Boke Srbiji. Umjesto toga, Boka je pripojena Kraljevini SHS, odnosno Zetskoj banovini, da bi je titoisti, dekretom crnogorskog komuniste Peka Dapčevića, po prvi put u istoriji načinili sastavnim dijelom Crne Gore. Jedino i pravo crnogorsko primorje je potez od Sutomora do albanske granice, zapamtite to!
Preporuke:
10
5
33 subota, 10 oktobar 2015 14:44
Dingo
Po navodima Gorana Komara, poznatog bokeljskog publiciste I istoricara, analize statistickih podataka pokazuju da na svakim izborima u Crnoj Gori za tzv. srpsku opciju tradicionalno glasa stanovnistvo koje zivi tacno na teritorijama nekadasnje nemanjicke drzave, odnosno na podrucju Boke Kotorske i koje se hrabro deklarise kao srpsko. Srbija je na korak do izlaska na more ali nikada ne iskoristi istorijske prilike da taj korak konacno izvede.
Preporuke:
6
2
34 subota, 10 oktobar 2015 14:44
Površna analiza sa akcentom na tkzv. "realnost"
A zamislite samo da je Srbija postigla zadovoljavajući stepen nacionalne, verske i kulturne homogenosti sa jedne, i ekonomske razvijenosti sa druge strane. I da je Rusija ponovo respektabilna i ekonomska supersila,što je još verovatniji scenario za budućnost. Izlaz na more bi bio garant povezivanja dve države i naroda, kao i mogućnost širih integracija. Srbi su postali fatalisti bez duha i hrabrosti. Takvi nas sigurno nisu oslobodili od Hitlera. Realnost u politici ne postoji kao trajna kategorija!!! Sve je to privremeno i sve može da postigne onaj ko je hrabar, obrazovan i ima jasan cilj uz pravu motivaciju!
Preporuke:
4
4
35 subota, 10 oktobar 2015 14:59
nostromo
Prvo, ako savez plemena s vodjom nije drzava, onda Nemacka i Italija nisu postale drzave do 19 veka. Norveska mozda ni do 20. Onda vecina arapskog sveta nema ni dan danji drzavu. Onda vecina bivse sovjetske i britanske srednje azije nema drzave.

Drugo, Austriju ne treba racunati u posebnu drzavu. To je Nemacka, samo sto se racuna odvojeno. Sticaj okolnosti.

Trece: Svajcarci? Posto su prvi pozurili da priznaju NDH i sloveniju, pa su primili nato trupe za okupaciju Bosne, u njihovu neutralnost vise niko neveruje. Mozda samo srpski glasac. Posto se trenutno svetsko bogatstvo seli, bojim se da ce Svajcarska nekako biti zaobidjena. Ma da, Svajcarska nije u EU, a u EU je haos, pa jos mogu da racunaju da ce se tudje pare sliti do njih.
Preporuke:
5
0
36 subota, 10 oktobar 2015 15:11
sizif
@sokrat
Schizoprenija!

"U Jugoslaviji je pred nama i pre komunizma stajao težak konstruktivan posao. Posle komunizma taj će posao biti još teži."

Slobodan Jovanović
http://akademskikrug.rs/slobodan-jovanovic-vecni-sjaj-zvezde-vodilje
Preporuke:
4
1
37 subota, 10 oktobar 2015 15:17
nostromo
Cetvrto: Kad je pao Napoleon, Srbi dubrovcani su mogli da se stave pod zastitu ruske mornarice. Nisu, smrdeli im pravoslavni, ma da je vecina Konavla bilo pravoslavno. Dok se vijorio sv. Vlaho, Dubrovnik je bio zlatna zvezda sredozemlja. A danas, trt. Pa, nekako isto je i sa crnom gorom.

Peto: Zemlje na moru nisu bogate zbog bogatstva mora.
Zemlje na moru su bogate jer mogu da kupuju i da prodaju sta zele, niko ne moze da im tovare pregleda i odobrava. Zemlje na moru su bogate jer mogu da racunaju na pomoc prijatelja. Sirija je na moru, pa ruska mornarica moze doci. Srbija nije.

Izlaz na otvoreno, svetsko, more je kljucna strateska stavka. Nemojte se zavaravati. Zasto su komunisti dali onih par km obale Bosni u okviru SFRJ? Znali su oni da pripremaju drzavu za raspad. Zasto se slovenija spori s hrvatskom oko par km pucine. To je kljucni prolaz na svetsko more za sloveniju. Zasto je za svet kljucno pitanje da li je Kaspijsko jezero ili more?
Preporuke:
9
2
38 subota, 10 oktobar 2015 15:33
nostromo
Kaspijsko jezero je tek povrsina, koja se podeli nekim zamisljenim linijama izmedju obalskih zemalja. Cela povrsina jezera je teritorija obalskih drzava.

Kaspijsko more je deo svetskog mora. Na svetskom moru, mora se omoguciti pristup svim brodovima. Ruska mornarica plovi kroz turski Bosfor. Turska mornarica plovi kroz grcki Egej. Tako bi Rusija morala da dopusti pristup Kaspijskom moru preko Dona, Volge i svojih recnih kanala. Kazahstan, Turkmenistan, Azerbejdzan na kaspijskom moru mogu da pozovu americku mornaricu u svoje luke, i Rusija mora da dopusti americkoj mornarici da plovi po Donu i Volgi. Takav je zakon mora.

Pa cela Albanija je izmisljena kao drzava da Srbija ne bi mogla izaci i na Jadran i na jonsko more. Zamislite kolika bi strateska sila bila Srbija da je ustrajala i opstala na obali Sredozemlja!

Sve u svemu, autor prilicno povrsno razmatra pitanje izlaza na more, koje je strateski sustinska stvar za svaku drzavu i narod.
Preporuke:
10
2
39 subota, 10 oktobar 2015 16:22
Igor Vida
Rešenje za srpski izlaz na more je zahtevanje teritorijalne autonomije za Srbe u Crnoj Gori.

Spajanjem opština sa srpskom većinom (među kojima je i Herceg Novi, sa pristupom otvorenom moru) u jednu geostratešku celinu sa srpskim predznakom bi moglo da se nađe rešenje za pitanje izlaska na more.

Dakle, dugoročno: Spajenje Srbije, Republike Srpske i delova CG sa deklarisanom srpskom većinom.
Preporuke:
11
3
40 subota, 10 oktobar 2015 17:21
Ob4cl
Ovo su neke teme zbog kojoh zalim sto nspm.rs nema forum.


O ruskim i centralnoazijskim vodama se mogu knjige napisati. Posebno o toj ideji da se Amu Darja i Sir Darja povezu za Kaspijskim morem i Crnim.


Sto se teme tice....koliko bi samo Fiat 500l bio jeftiniji u inostranstvu da ne prelazi granicu sa Crnom Gorom. O drugim proizvodima da ne pricam..
Preporuke:
7
1
41 subota, 10 oktobar 2015 18:46
sokrat
Ma Srbima nije trebala ni Srbij, koje su se odrekli zarad Jugoslavije, ne treba im ni more.
Preporuke:
10
1
42 subota, 10 oktobar 2015 19:57
Zoran
Svajcarska nema more, a Somalija ima.
Preporuke:
4
5
43 subota, 10 oktobar 2015 22:07
Seljak Bezemljaš
Ognjeslav Kostović
Javljajte se češće.
Preporuke:
4
1
44 nedelja, 11 oktobar 2015 01:01
Milosav
Budite srećni što nemamo more, nikada ga videli ne bi. Bili bi smo prva zemlja na svetu. čiji građani letuju u drugoj državi jer za svoje more nemaju pare.
Preporuke:
1
8
45 nedelja, 11 oktobar 2015 09:48
Šumadija i brda
Boravio sam proteklog meseca na Budvanskoj rivijeri i prijatno sam iznenađen jačinom srpstva među Paštrovićevima (oni su svakako lideri i trenutno najsrpskije pleme u CG), Mainama, Brajićima i Grbljanima. Da ne znam da je to sada druga država i da se koristi evro kao moneta, mislio bih da sam u srcu Srbije. Takođe, sve pohvale zaslušuje i grad Bar, gde se i golim okom vidi rad nacionalne zajednice. Narod je srpskiji nego u Beogradu i moram da priznam da sam se potpuno osećao kao među svojima, za razliku od grada u kojem sam rođen. Drugim rečima, ako u prvom i najjačem devetogodišnjem naletu nove države, uz prethodnih sedam, osma godina otvorene kampanje rasrbljavanja tog naroda to nije uspeli, teško da će i u budućnosti. Resursu si sve slabiji, a ni Milo više nije u punoj snazi i moći. Montenegrinčenje nije prošlo i narednih godina treba očekivati natavak jačanja srpstva u Crnoj Gori.
Preporuke:
16
3
46 nedelja, 11 oktobar 2015 12:33
Slobodan
Crna Gora ce se kad tad isprazniti od Srba sto Milom sto silom DPS-a i ostalih ..Eto upravo donose zakon da SPC u Crnoj Gori uzmu imovinu...A Srbija ce kao i uvek gledati to sa strane i ignorisati ..Teza da svi Srbi zive u BG-u je donela opstu propast za Srpski narod u celini te je izlaz Srba na moru bez naseljavanja priobalja Crne Gore i cele Crne Gore izgubljena prica ..isto je sa Kosovom..I niko nam za to nije kriv..Problem izlaska na more je sto pored benefita i uzivanja..snosi i odredjene rizike sobzirom na globalno otopljavanje i povecanja nivoa mora koej se ocekuje.
Preporuke:
5
5
47 nedelja, 11 oktobar 2015 22:54
Betelgeuse
Samo ovo: blagostanje u nekoj zemlji je u obrnutoj proporciji sa stepenom korupcije, što znači - što manja korupicja tim veće blagostanje, i to nema veze ni sa morem ni planinama ni dolinama. Pogledati već spomenute Austriju, Švajcarsku, Luksemburg. Kada je korupcija niska ili skoro nepostojeća, to stimuliše nastanak efikasnih sistema uprave, malu administraciju, uopšte efikasno društvo. Time se postiže najvažnija a kod nas nikad spomenuta stvar - POVERENjE! Poverenje građanina prema građaninu, građanina prema državi, institucijama sistema, zdravo poslovno okruženje.
Ne znam kakve koristi Island ima od mora kojim je okružen, ako izuzmem ribolov, ali znam da je Island jedna od najnekorumpiranijih zemalja na svetu, a u grupi ostalih Skandinavskih zemalja, Danske, Norveške, Švedske, Finske.
Preporuke:
7
1
48 nedelja, 11 oktobar 2015 23:07
Srbin crnac, ateista
nostromo
Prvo, ako savez plemena s vodjom nije drzava, onda Nemacka i Italija nisu postale drzave do 19 veka. Norveska mozda ni do 20. Onda vecina arapskog sveta nema ni dan danji drzavu. Onda vecina bivse sovjetske i britanske srednje azije nema drzave.

Pa naravno. Ali tu rasističku ideju su nam doneli popovi koji su uvezli stranu državnu ideologiju pa nastanak srpske države vezuju samo za (nominalno) pravoslavlje vladara (koji to nije uradio zbog religije već zbog države) pa srpska kultura nije postojala pre "primanja pravoslavlja", bili smo valjda ljudožderi i najveći divljaci pa se zato ništa pre toga ne računa. Ta navodno srpska ideologija iz rimskog carstva je antisrpska i rasistička jer negira postojanje srpske kulture u srpskoj državi pa smo morali da je uvozimo iz "civiliziranog" po strukturi vlasti izopačenog Rima. Nacionalna institucija cvrc.
Preporuke:
5
2
49 ponedeljak, 12 oktobar 2015 14:38
Bob
Jedna od gluposti kojima su nas davili u školi: Srbija ima mnooogo dobar geografski i svaki drugi položaj...ono jes, kuća na sred puta, ali dobar položaj...itd. Zapravo, položaj je toliko loš da ga je nemoguće opisati. Albanija ima 100, a Portugalija 1000 puta bolji položaj od Srbije. Država bez mora i nije država, je li tako drugovi komunisti.
Preporuke:
7
0
50 utorak, 13 oktobar 2015 16:17
ser joška
kukate za morem a divite se knjizi "Verujem u Boga i srpstvo" u kojoj autor najviše zamera kralju ALeksandru upravo izlazak na more u Dalmaciji - što je zaposeo "obalu koju ne može da brani" ..
nije samo knjiga o Milutinu ...

dogod vam je jugoslovensko najveći srBski problem, bolje ni ne zaslužujete ...
o srBskom pristupu najbolje je rekao Bojan - poosredno: "Danas drugi narod koji tu živi, sa autoputem koji su izgradili do mora iz Prizrena stižu za 45min a iz Prištine za sat ipo." a još nemaju ni državu,

Hrvatska je počela Dalmatinu dok je rat još trajao..

a mi ni za 80 godina nismo napravili JEDAN normalan put do nekog od tri bliska mora
Preporuke:
3
1
51 četvrtak, 15 oktobar 2015 21:40
sizif
@ser joška
dogod vam je jugoslovensko najveći srBski problem, bolje ni ne zaslužujete ...

Naravno da su rasizam i rasisti veliki problem.
Naročito za "nižu rasu".
Preporuke:
0
0
52 petak, 16 oktobar 2015 10:43
Prečanin
Zoran
Svajcarska nema more, a Somalija ima.
Bliži primer: Luksemburg nema, Portugalija ima.
Preporuke:
0
0
53 utorak, 20 oktobar 2015 20:42
morem plovi jedna mala barka
kakvih sve poredjenja ovde ima! dovoditi u taj kontekst austriju, koja je ostatak ostataka nekad najmocnije evropske carevine, koja je posotjala skoro 5 vekova, kao i svajcarsku - zemlju bankarskog raja, u najmanju ruku je smesno! dakle, nisu one bogate sto nemaju izlaz na more, vec zbog drugih faktora. o lihtenstajnu i ostalim luksmeburzima, zaista ne bih... primeri somalije i slicnih zemlja opet nisu adekvatni. nisu oni sirotinja jer imaju more, vec sto ne umeju ili ne mogu da koriste njegove resurse, kao i niska poslovna svest i losa ili slaba drzavna i administrativna uprava. cinjenica je da i nasa svest u tom pogledu nije na nivou drugih zemalja evrope, ali isto tako oni imaju visedecenijsko iskustvo u koriscenju mora, morskih voda, trgovinskih puteva... primeri belgije i holandije. uostalom, one su i tako male bile kolonijalne sile! naravoucenije, strateski cilj srbije - izlaz na more!! kraj price! bacili smo sve vojne uspehe i 20. vek, sto smo cekali vekovima..sad - jovo nanovo!
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner