Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Bitka koju moramo dobiti

Komentari (18) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 06 maj 2009 14:27
brm
"veoma interesantna mapa Evrope iz 814. godine...."
ali mi o Srbiji iz te mape ne učimo u našim udžbenicima i istorijskim knjigama.
Preporuke:
0
0
2 sreda, 06 maj 2009 15:12
podkaspijski basen?
Zar tu ne pise Alanija? Alani su preci danasnjih Osetina koliko ja znam, ne znam da li ima veze sa Albanijom. Albanci nisu imali nikakvu drzavu u tom periodu, prilicno sam siguran.
Preporuke:
0
0
3 sreda, 06 maj 2009 17:40
Mutagen
@podkaspijski basen?
Potpuno se slažem s tobom, ali... pogledaj još istočnije (na oko 4 sata, na obali Kaspijskog mora), stvarno piše Albania.

Mene više intrigira pokušaj da se na mapu, koja je kako je i potpisano s početka 20. veka, ucrtavaju carstva i kraljevstva iz 9. veka. Mislim da je to veoma podložno "slobodnom" tumačenju onoga ko crta takvu kartu, ako se ima vidu šarolikost tadašnjih izvora, kao i ukupan nivo znanja o geografiji u tom periodu.
Preporuke:
0
0
4 sreda, 06 maj 2009 17:55
Aleksandar
Batakovic nije pravnik i stoga je verovatno velika greska da on vodi bas ovaj tim. Druga sumljiva odluka je da se u srpski tim ukljuci "ekspert" Shaw: naravno da su kao Englezi on i Higins (koja je sad predsednik MSP) u svom raportu bili protiv secesije Kvebeka. Zasto bi iko ocekivao drugacije od njih kada se radi o frankofonskom otceplivanju. Nazalost, kad je Kvebek u pitanju postoje samo losi argumenti protiv secesije. Ali slucaj Kvebeka i Kosmeta su sustinski drugaciji tako da u slucaju ovog drugog postoje samo rdjavi argumenti u prilog secesiji. Dakle, grese oni "strucnjaci" (vodjeni pojmovno sludjenim Batakovicem) koji bi da Srbiju spasavaju od otcepljenja Kosova argumentacijom koju su smislili Englezi protiv otcepljenja Kvebeka. Posto je vazno dobiti ovu bitku jos dok ima vremena treba pot hitno menjati ovaj tim i izbaciti sve laznjake sumnjivih kvaliteta.
Preporuke:
0
0
5 sreda, 06 maj 2009 18:47
koekude
Drago mi je sto ste objavili link sa mapom iz 814.godine.Mozete je skinuti i sacuvati.Obratite paznju da ispod Saxonije,danasnja Nemacka pise Serbs,nije u pitanju slucajnost. Takodje na istom sajtu nacicete i sledece(link ne mogu poslati jer je zabranjeno pravilima NSPM o komentarima):
south eastern Europe c.1354-1358,
Boundaries of Serbia 1196-1389,
Political Map of Europe 1346,
Ko se ne moze snaci mogu mu ih poslati Ova adresa el.pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli ,za one koji zele vise nauciti o svojim korenima saljem sledece `zabranjene` naslove knjiga u (.pdf) formatu:
`Najstariji Pomeni Srba`,
Dr.Jovan Deretic `Serbi Narod i Rasa`,
Prof.Dr.Momir Jovic `Srbi pre Srba`
Dobroslav Jevdjevic `Od Indije do Srbije`
Sima Lukin Lazic `Kratka Povjesnica Srba`
Dr.Simo Jelaca `Osam Milenijuma Srpskog Porekla`
Milos S.Milojevic ` Pravi Znacaj Imena SRB ` .... Pozdrav
Preporuke:
0
0
6 sreda, 06 maj 2009 19:08
Steva Nadrljanski
Piše "Albania" desno pored Alanije sitinjim slovima.
Preporuke:
0
0
7 sreda, 06 maj 2009 19:09
Baja Patak
“Bitka koju moramo dobiti”, ali kao i sve druge koje smo MORALI dobiti – nećemo. Zašto? Pa, zato što su moćnici ovog sveta već priznali nezavisnost Kosova i ni u kom slučaju ne smeju (sebi) dozvoliti da izgube – pa čak ni na ovom (samo teoretski) relativno važnom poprištu. Ako bude potrebno, činiće “offers you (judges) can’t refuse” – i sudije ih neće moći odbiti. „Najbolje“ čemu se može nadati je presuda– ako se i ne proglase nenadležnima za takve slučajeve, onda u stilu „šio mi ga Đura“, koju svako može tumačiti onako kako mu odgovara. To, međutim, nije suštinski važno onima koji sada vladaju u Srbiji. Prihvatajući EULEKS, oni su već kapitulirali i potreban im je samo alibi.
Preporuke:
0
0
8 sreda, 06 maj 2009 19:44
@Mutagen
Stvarno, nisam video da i to pise, a pred ocima mi bilo. Ipak ne verujem da to ime ima veze sa Arbanasima, Albancima, kako god ih zvali.
Preporuke:
0
0
9 četvrtak, 07 maj 2009 08:02
Jasna Simonović
Sjajno ste nam objasnili šta se sve (ne)pravno događalo...Da li ste vi pravnik? U tekstu sam našla odgovor na pitanje iz mog članka na NSPM koje glasi: “Zašto predsednik Jugoslavije kojoj rat nije bio objavljen (ako nije!) nije odmah podigao ruke u vis i podneo međunarodnom sudu žalbu za nelegalno bombardovanje zemlje?” Naš predsednik je izgleda pogrešio što nije sam pisao tužbu, već je čekao pravni tim da to učini! Zaista ne mogu da verujem da je timu trebalo MESEC dana da napiše tužbu!? Nejasno mi je iz vašeg teksta da li tražili samo privremenu ili i trajnu meru obustave bombardovanja? Da li su tužili što nam rat nije bio objavljen? Razumela sam da nas je MSP odbio zato što nismo podneli tužbu na vreme (pre 24. aprila 1999.) i zato što tada nismo imali rešen pravni status u UN!?
Ko je odgovoran što je status SRJ u UN bio neodređen (amorfan) od 1993. i šta to znači? Da li nas je neko izbacio iz UN i kada? Ako je tako, i ako smo mi u vreme bombardovanja bili “neodređeni”, da li Srbija može da podnese tužbu Međunarodnom sudu za ljudska prava kao ljudska bića za ugrožavanje života bombardovanjem, a za ugrožavanje zdravlja korišćenjem osiromašenog uranijuma? Dodatno, da li postoji ljudsko pravo o pripadnosti po kome čovek može da se u ovom periodu prijavi na neku legitimnu državu? Dok ne dobijemo “stručno mišljenje o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova od strane privremenih institucija Prištine”, možemo li mi od Američkog suda dobiti stručno mišljenje o svom trajnom statusu. Tamo je znanje ipak daleko veće.
Izgleda da su “procesno pravne alatke” i međunarodno osmišljenje da pravda što pre upadne u zakonsku rupu, a “upućivanje signala sudu” po meni liči na dečju igru skrivalica sa povezom preko očiju.
A ako bismo ovde vratili zemlju pojedincima kojima pripada, možda bismo neutralnu Srbiju zaštitili od beskonačnosti prava koje uporište traži samo u mišljenjima, privremenim merama i neodređenim statusima...
Preporuke:
0
0
10 četvrtak, 07 maj 2009 10:01
hiraeth
Lingvisticki dokaz da siptarska plemena poticu iz danasnjeg Azerbejdzana je neoboriv - takve grupe konsonanata (consonant clusters) ne postoje nigde drugde, samo kod nekih plemena Azerbejdzana i kod Siptara... To je jos jedan od argumenata za koji sam sigurna da nas tim nece upotrebiti na sudu, jer verovatno ne znaju za taj podatak. Tim bi trebalo da bude sastavljen od strucnjaka razlicitih profila koji se nisu istakli svojom politickom i stranackom delatnoscu nego konkretnim ucinkom u okviru profesije kojom se bave... Ovako, svasta je moguce...
Preporuke:
0
0
11 četvrtak, 07 maj 2009 13:54
Steva Nadrljanski
Malo smo se zaneli... Ne čini mi se da će ovaj sud imalo zanimati taj naš dijahronijski istorijsko-lingvistički pristup, sumnjam da će ići dalje od `74. godine. Uostalom, presuda će biti pre zasnovana na spoljašnjoj sili političkog uticaja no na unutarnjoj sili pravnih argumenata.
Preporuke:
0
0
12 četvrtak, 07 maj 2009 18:39
brm
bitka koju objektivno nema šanse da dobijemo..a sve smo stavili na tu jednu kartu..daj Bože da nisam u pravu
Preporuke:
0
0
13 četvrtak, 07 maj 2009 20:49
The Tao
Bitka koju Srbija nije smela zapoceti jer je gubi sigurno. Svi znamo da Srbiju predstavljaju poslusnici koji su se odlucili na ovaj korak, ne shodno njihovoj zelji i potrebi, nego u skladu sa naredjenjem pretpostavljenih. Bitka koja sluzi da se dobije na vremenu dok se druge stvari ne proguraju kao sto je Statut Vojvodine, Sandzak, i sta ostane. Samo naivan covek moze verovati u neki dobar rezultat ili u njegovu vrednost. Radi se o cistoj spletki DS i njegovih nalogodavaca. DS je tu da opipava puls naroda svojim predlozima za clanstvo u Nato-u, za sprovodjenje ugovora sa samim sobom o stabilizaciji i prikljucenju EU, za menjanje Ustava, itd. Provokacija do provokacije. Narod gleda i suti. Zasto? Zato sto zna da ga u Srbiji nema ko braniti. Nema ni vojsku ni policiju na svojoj strani. Sa druge strane visi mu nad glavom Nato i svaki pokusaj otpora ovoj klasicnjoj represiji bi se mogao pogubno zavrsiti uz intervenciju ili vojske ili policije ili samog Nato-a. U srbiji niko nikome ne veruje, dakle narod nema poverenje ni u institucije vlasti ni vojske a to je sve zasluga DS i njegovih satelita. U takvoj situaciji nema drzave Srbije nego se radi o jednoj interesnoj grupi ljudi koji su tu da ozvanice stanje na terenu sa priznanjem Kosova, odbijanjem Srba iz RS i rasturanjem Srbije a sve za proviziju u vidu ostanka na vlasti i nepotizma. Nakon toga bezanija.
Preporuke:
0
0
14 subota, 09 maj 2009 11:08
Danka
Haski sud i njegova neobavezujuca odluka, samo su dimna zavesa i zamajavanje naroda kako bi totalno nesposoba vlada na celu s Tadicem i Jeremicem,trosila vreme i nas novac,omogucavajuci EU i SAD da sprovode Ahtisarijev plan.
Eksperti sumnjive strucnosti, a bez patriotskih motiva ,nemaju sansu u Hagu.
Preporuke:
0
0
15 subota, 09 maj 2009 16:30
Goran Cvetić
Žao mi je što osećam malo malodušnosti u komentarima u pogledu naših šansi pred MSP-om u pogledu Kosova. Kao da je nekako optimizam izčezao u Srbiji, mada razumem iznete razloge za pribojavanje. A opet, moć pozitivnog razmišljanja se ne sme potceniti. Na meni je bilo da iznesem i pomenem Kvebek presudu Vrhovnog suda Kanade iz 1998-me i stručnu analizu Shaw-a, Higgins et al. iz 1992-ge kao izvore prava kojima će se MSP sigurno baviti, a kako će sud te izvore primeniti na kosovski slučaj - videćemo. Ipak, ne treba ispustiti iz vida da Kvebek presuda nedvosmisleno daje prevagu principu teritorijalnog integriteta država nad secesijom. To što su Shaw i Higgins (koja nije predsednica suda o februara o.g.),po nekim komentatorima, štitili celovitost Kanade u slučaju Kvebeka valja iskoristiti u našu korist, kao i u svoje vreme omraženo mišljenje Badinterove komisije koje navodi da su granice bivših republika SFRJ, pa time i Srbije, nepromenjljive.
@Jasna Simonović: poštovana Jasna, odgovore na Vaša pitanja možete naći u mojim prošlim člancima na ovom poštovanom sajtu. Ne mislim da je mesec dana od početka bombardovanja pa do podnošenja naše tužbe protiv NATO zemalja bilo dugo vreme, imajući u vidu okolnosti. Našom tužbom SRJ je tražila od suda da utvrdi 1/ da je u pitanju nelegalna upotreba sile i 2/genocid. Kao što vidite, 2004. godine se sud našao nenadležnim po toj tužbi, a privremenom merom o kojoj se odlučivalo 1999-te se tražila momentalna obustava bombardovanja. Što se tiče našeg statusa, same UN su donele odluku da SRJ može da zadrži sedište i tablu sa nazivom, ali da ne mogu da učestvuju u radu UN. Dakle, sve je to ličilo na suspenziju; ali eto, 27. oktobra 2000-te SRJ je zatražila prijem u UN i dobila ga 4 dana kasnije.
@koekude: hvala na Vašem doprinosu. U vezi izuzetno interesantne priložene mape ne znam da li je ona nastala baš 814. godine ili kasnije. To što piše "Serbs" ispod Saksonije, da nije reč o Lužničkim Srbima? Nadajmo se najboljem! Pravda je na našoj strani!
Preporuke:
0
0
16 nedelja, 10 maj 2009 01:50
angelina
Tek citajuci odgovore gospodina Cvetica, razumedoh vaznost mape u kontekstu i teksta i komentara. Naume, citajuci tekst, nisam je gledala znajuci o kojoj mapi se radi. Pa, ipak, komentar g. Cvetica me je podstakao da je ipak pogledam. About com je malcice opsekao mapu, a margine prepisao u zaglavlje i podnozje teksta [rec je o Kolbekovoj mapi iz 1905. godine, objavljenoj u Skolskom istorijskom atlasu]. Za skeptike, rec je o jednom od svega dva ili tri svetski cenjena kartografa, a izdavacka kuca Longman i Grin vise je nego respektabilna. Medjutim, ova mapa kao i ostale potice sa sajta biblioteke Univerziteta Tekstas u Ostinu. Na sajtu se nalzi vise desetina (stotina?) slicnih mapa, a sigurno je najbolji izvor svetske kartografije. Kada je rec o nama, mapa ima iz svih epoha, a ako se ne varam prvi pomen o Albancima je iz 14/15. veka. Da biste se nasli na ovom sajtu, pokusajte sa lib utexas edu kroz maps i birajte koji vas deo sveta zanima. (naravno, razmake treba zameniti tackama, a ona 3w na pocetku treba staviti). Da, jos i to, videcete i mapu koju je CIA izradila 1996, Boundaries of Serbia from 1196-present, nalazi se u Europe Maps / Historical Maps / . Poucno! (pa, nek posle kazu da Kosovo nije srce Srbije )

PS Autoru hvala(!) na odlicnom tekstu, Ovu bitku ZAISTA moramo dobiti.
Preporuke:
0
0
17 ponedeljak, 11 maj 2009 08:29
Jasna Simonovic
Hvala na odgovoru, g Cvetic..

Mislim da bi sve podatke trebalo dostaviti Američkom sudu na verifikaciju...Srbije očigledno ne zna da iskoristi svoj pravni potencijal...Ne mislim samo na Kosovo...
Preporuke:
0
0
18 utorak, 12 maj 2009 16:04
koekude
@Goran Cvetić

U vezi malodusnosti i optimizma u nas Srba govorili su Tarabici `da ce svi Srbi stati pod jednu sljivu`Jasno je da nije rec o brojnoj vrednosti ,vec o nacionalnoj svesti koja je danas,u izumiranju.Licno,ne brinem za nas opstanak kao naroda,posto su nam koreni jaki i dobro ukopani,vec za nasu orjentaciju u`demokratskom haosu`,koji nam se nudi kao `jedino` resenje za opstanak, od istih onih koji nas guraju pod sljivu i uredno je obrezuju.
Sto se doprinosa tice,stojim na raspolaganju u razmeni dokumentovanih knjiga i zapisa u gore navedenom e-mail-u.
Pravda je na nasoj strani,a i sljiva se kalemi.
S`postovanjem koekude
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner