субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Нови председник САД: нада у Обаму или обману?

Kоментари (5) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 06 новембар 2008 05:38
molerx
Nadam se da ce u spoljnoj politici Obama ipak voditi aktivnu ulogu i da je izbor Bidena bio kompromisno rjesenje da se otupi ostrica napada na njegovo neiskustvo u istoj.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 06 новембар 2008 05:51
Aleksandar
Nema nista od bitnijih promena:

U trenutku najteze finansijske krize, kada sredinom 2009. SAD budiu i zvanicno bankrotirale kao drzava, beli Amerikanci koji su i dalje vecinom grozni rasisti imace svog crnca koga ce moci da za sve optuze.
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 06 новембар 2008 12:45
Zajcev
Samo jedna ispravka: B. Obama je četrdeset četvrti američki predsednik a ovo su bili 56 američki predsednički izbori.I još nešto: Mekejn je svoje nepoznavanje finansija pokušao da nadomesti predlažući Saru Pejlin kao moguću potpredsednicu, dok je Obama minus za koji se smatralo da ima u problemima spoljne politike rešio da pokrije budućim potpredsednikom Bajdenom koji ima veliko iskustvo u tom delu. U tom duelu Pejlin - Bajden budući potpredsednik je olako odneo pobedu jer su gospodju pejlin već gledali kao bahatu i neodgovornu osobu "pod istragom" zbog afere "Trupergejt" koju od predsedničkog mesta deli: "samo jedan otkucaj srca"- kako neko reče.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 06 новембар 2008 19:23
Владислав Б. Сотировић
Добро је познато да иза и републиканаца и иза демократа у САД стоје исти финансијски центри моћи тако да у принципу није ни битно ко је на власти у Конгресу, Сенату и Президентури. Што се нас тиче, нови Председник је јасно ставио до знања да се политика Вашингтона према Балкану неће мењати (бар не до тоталног економско-финансијског банкрота САД). Иначе се мора признати да је амерички политички систем више налик на полу диктатуру него на демократију у пуном смислу речи. Само неколико примера: 1. Председнички систем који је најрепрезентативнији управо у САД је чист полумонархијски систем и у том контексту један Лукашенко има мање власти и моћи по Уставу него Председник САД; 2. на изборима за полумонарха у САД по уставу учествују само две политичке партије и укупан број кандидата је само два док се нпр. у Белорусији појављује 9 председничких кандидата итд.; 3. систем пребројавања гласова у САД је више него трагикомичан (ко добије једну државу добија аутоматски и све гласове из те државе) што се не може ставити под одредницу неке боље демократије; 4. Устав САД (са врло мало накнадних амандмана) је с краја 18. века и то још пре Француске буржоаске револуције тј. може се рећи из доба феудализма и америчког "дивљег запада" па стога по законима који још важе у САД свако има право на одбрану личне слободе што му даје право да носи легализовано ватрено оружје и у супермаркет. Дакле, док смо се ми у Србији ослободили каубоја и индијанаца по питању слободног ношења оружја и његовог држања по приватним кућама 1883. г. (што је проузроковало Тимочку буну) у САД су још увек на снази закони обичајног права "дивљег запада". Наравно, у нашем случају би нека способнија државна гарнитура могла да спроведе и наставак одузимања нелегалног оружја али се бар на легалан начин код нас ватрено оружје може легализовати са нешто дебљим везама у МУП-у али се ипак не могу кратке и дуге цеви куповати на Политикином киоску на Теразијама и то са све муниције као у Њујорку. www.freewebs.com/ovsiste
Препоруке:
0
0
5 субота, 08 новембар 2008 00:10
Peter RV
Sasa Gajic je promasio sto se tice McCain-a. On ga tretira kao nekog dostojnog kandidata. Covjek je ustvari vec podlegao starackom ludilu (htjeo je da napadne Rusiju zbog Gruzije) advocirao je da se bombarduje Iran i obecavao rat za sledecih sto godina. Ocigledan mediokritet,zadnji na listi od preko osam stotina kadeta njegove klase americke mornarice, McCain se pokazao i kao jedan prljavi karakter u tretiranju njegove prve zene koja ga je vjerno cekala da se vrati iz zarobljenistva. Nesrecna zena je bila tesko povrijedjena u jednoj saobracajnoj nesreci i McCain je brutalno napustio kad je vidjeo da je ona ostala sakata (Ronald i Nancy Reagan su bili skandalizirani i nikad poslije toga nijesu htjeli da imaju veze sa njim).
Cinjenica da je on dobio milione glasova ,je vise refleksija na americki rasizam nego na ikakvu njegovu sposobnost (cak i kao pilot je bio veoma los jer je napravio nekoliko akcidenata koji su kostali ljudskih zivota).
Ne znam sto ce izbor Obame znacit za Srbe, ma da ne vjerujem nikako da ce biti slican, Klintonu ili Bush-u. Srbi u tome ne gube nista.
Sto jeste od ogromne vaznosti Obamina pobjeda, je za americke crnce. Sa njegovim predsjednistvom oni ce se po prvi put osjecati kao pravi gradjani te zemlje. A ni ovo ne moze da bude lose za nas.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер