Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Putin i Staljin - kako povratiti izgubljeno

Komentari (37) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 20 septembar 2016 12:13
Cviko
Neka Putin nastavi kako je počeo pa će i upravljanje velikom zemljom biti lakše. Gledajući iz Srbije, mogu samo da tugujem jer je manjina od 1,7 miliona izabrala duplo g... Šta u ovakvoj situaciju očekivati od naroda? Da se okrene sebi i svojoj bedi u kojoj se nalazi i još uvek je ne rešava? Da li je rešavanje moguće?
Preporuke:
62
6
2 utorak, 20 septembar 2016 12:51
uporno netolerantan
Uporedjujuci 90-te koje su nama bile presudne, danasnja situacija na geopolitickom planu je bolja i za Srbiju i za Rusiju.

Ono sto je pozitivno:

1.Pojava Putina
2.Izlazak VB iz EU
3.Nestabilnost i nesloga EU (posmatrano iz ugla Eu kao najveceg saveznika SAD)

Ono sto bi moglo biti pozitivno:

-Donald Tramp kao predsednik i makar neka promena stava prema Rusiji i Balkanu (u svakom slucaju bolja nego klintonova politika)

Ono sto je negativno:

-Razlaz Rusije i Ukrajine
Preporuke:
55
4
3 utorak, 20 septembar 2016 14:01
Branislav G. Romčević
Staljin: "Znam da će po mojoj smrti hrpa đubreta da se zgomila na moj grob, ali će vetar Istorije, a pre, a posle, da je počisti besmilosno." I tako biva. Slava spasitelju Rusije!
Preporuke:
73
8
4 utorak, 20 septembar 2016 14:05
ob4cl
Ono sto je negativno:

-Osamostaljenje Crne Gore cemu je RF indirektno kumovala

-Nemogucnost Rusije da 10-15 godine ne diverzifikuje ekonomiju

-kukasti krstovi u Svetom Kijevu

-ozbiljna korupcija u zemlji
Preporuke:
50
13
5 utorak, 20 septembar 2016 15:09
Stvarno nema smisla
Od Staljina se ima šta naučiti, ali porediti Putina sa Staljinom je tendenciozno. Čuo sam izveštaj na Pinku o ruskim izborima i navodnoj represiji u zadnje dve godine??? To nam kažu Vučićevi ili Milovi mediji?? Džaba im. Putin je nešto kao Ruzvelt, samo istočni pravoslavni. Utoliko mu je teže.O Putinovim vizijama će se tek pisati istorija i posle Putina. On je za politiku skoro kao Tesla za nauku. Molim boga da svi nadmeni evropljani gorko plate reč "azijati". Tu ubrajam i one Srbe koji stave Nokiju i IBM laptop u Volvo, odvrnu Kitića do daske,nabace tursko perje,pa umisle da su Englezi...Šta to beše Nokija i IBM? Čiji je Volvo? Gde se pravi Ajfon?...
Preporuke:
47
6
6 utorak, 20 septembar 2016 15:16
svetislav
Ako putin nastavi sa svojom uspesnom politikom muslimani ce u rusiji do 2050te ciniti preko 50% stanovnistva u rusiji.
Preporuke:
20
43
7 utorak, 20 septembar 2016 16:35
Odlican tekst
Ovo je vrlo dobar I odlicno rezonovan tekst zakljucno sa zadnjom recenicom o velicini ruskog naroda. Za srbe I srpsku drzavu mogao bi se izvesti potpuno drugaciji zakljucak. Srpsko politicko vodjstvo vise lici na vodje iz Domanovicevih pripovjetki
a narod bez pravog pastira tumara ka raznim propalim "bezalternativnim" idejama
I sopstvenom unistenju. Zato cesto I vidimo Putina kao I naseg spasioca pod skutima velike Rusije.
Preporuke:
37
3
8 utorak, 20 septembar 2016 17:56
Bojan, Priština
Uz svo poštovanje daleko je Putko od Brke.

Svaki prosečan Srbin kojem je mahom ispran mozak i potpuno je politički sluđen - jedino još zna, onako instiktivno da nas samo Putin može spasiti.

Dovoljno je da samo Putin onako diplomatski kaže da je za viši nivi saradnje sa Srbijom potrebna vlast koja je malo manje prozapadna. Svaki bi Srbin to razumeo i izglasao takvu vlast i tu ovi gebelsovski mediji više ništa nebi mogli.

To je legalno ilegitimno. To je metod koji radi zapad, a Putin mnoge metode zapada primenjuje, poput Raša tudej ili američkog zakona o agentima.

Nažalost to se nije desilo a Rusija sa pozicija Imperije ne može ni sa jednom CG da izađe na kraj koja je iz njenog ugla jedno veće selo.
Preporuke:
22
14
9 utorak, 20 septembar 2016 18:13
teletabis
Dokle bre samo da nas drugi spašava? I zašto bi iko to radio umesto nas?

Srbi danas nisu narod, to je jedna dezorjentisana gomila nesvesni sebe i svojih mogućnosti.

Ako neko bude pričao o istoriji ovog perioda neće imati šta lepo da kaže o nama. Izdali smo svoje predke na svakom koraku. I šta ovakvi hoćemo: da drugi dođu i kažu nam kako i gde da idemo? Koje gluposti!
Preporuke:
45
1
10 utorak, 20 septembar 2016 19:18
Stanić Milan
Pokušaj komparativne analize dva ruska državnika u startu ima "feler."Radi se o različitim političkim sistemima,vremenu u kojem su delovali(deluje),neprijateljskom okruženju,snage i namere neprijatelja,materijalno - tehnički faktor u funkciji odvraćanja od eventualne agresije itd.

MIslim, da je istina o različitom političkim sistemima primarna.Staljin nastavlja Lenjinovo delo- izgradnje socijalizma timom profesionalni komunistički aparatčika u jednoj ruralnoj zemlji,gde 1936. stiže SAD u industrijskom razvoju zemlje,ali pravi i teške strateške greške.

Putin ide u obrnutom smeru.Razgradnjom socijalizma i socijalne države normativno Rusiju uvodi u kapitalizam periferije, pri čemu je raslojavanje među klasama evidentno.Uvođenje sankcija od strane NATO alijanse dodatno će pogoršavati stvari na dužu stazu.Jedno im je zajedničko. Autoritativnost.To je razumljivo obzirom da je Rusija geografski najveća zemlja na svetu,sa 200 naroda i narodnosti,različitim stepenom razvoja itd.
Preporuke:
16
20
11 sreda, 21 septembar 2016 01:11
Zvonimir Bgd
Mogu se narodne vodje uporedjivati, zasto da ne?
Ipak, ovo poredjenje ne moze biti konacno jer Putinova politicka karijera jos nije zavrsena! Istorija voli da saceka procese koji se zaokruze, pa onda racune svodi mnogo verodostojnije.

Svetsko-istorijski politicki gorostas iz Gruzije bio je mocan kao i njegov Sovjetski Savez. Ali, cak i njemu takvom nasao se jedan koji ce ga vuci za nos i nadigrati. Gruzijac se opako zestio i pretio da ce tog drznika ukloniti pokretom svog malog prsta! Nista od toga! Trinaest godina mladji bundzija nadziveo ga je punih 27 godina. I jos doziveo da mu dodju na noge i izvinjavaju mu se...

Nisu tog "drznika" Francuzi bez razloga nazivali "stari lisac" (vieille renard). Ugledni srpski istoricar M.Ekmecic ocenio ga je minucioznom karakteristikom "veliki improvizator". I ta ocena govori o njegovom neverovatnom daru i spretnosti za politiku.
Narodi koje je vodio, pokazalo se, bili su mnogo manjeg formata. Aplaudirali su mu, ali ga nisu razumeli.
Preporuke:
12
6
12 sreda, 21 septembar 2016 04:50
Iskander
Mislim da je Staljinu bilo teze zato je pravio i vece greske ali je Staljin bio i neverovatno stabilan,
principijelan ..... covjek.

Staljin nije imao kao sto je Putin ono strasno oruzje za odmazdu poput Vojvoda,Bulava,Topolja i slicno.

Zamislimo se da Putin ima sina ....zarobe ga amerikanci i nude Putinu par ruskih generala zaroblenih za sina Staljinova.

Da li bi Putin odbio razmejenu i tako jedinog sina svjesno pustio niz vodu u smrt???
Preporuke:
14
3
13 sreda, 21 septembar 2016 08:40
Stanić Milan 2
Vrlo intrigantna tema o kojoj bi se moglo pisati i pisati.Pored nesumljivo kvaliteta koje poseduju ova dva političara velikog formata,moje opredelenje je Staljin,radi činjenice,da je iz pepela podigao "Crvenu armiju"koja je slomila kičmu nemačkom nacifašizmu. I to nikada ne smijemo zaboraviti.Kako bi danas svet izgledao da je Hitler uspeo baciti na kolena SSSR.Zavladala bi potpuna anomija,svet bi bio vraćen( u političkom smislu) 1000 godina unatrag,mnogi narodi bi potpuno nestali;ostali pretvoreni u robove(setimo se Hitlerovog stava prema Slovenima).Sa druge strane Putin je postao brana zapadnom imperijalizmu,pokušavajući da veštim manevrima na polju vanjske politike ispravi ono, što su zarobljenik SAD Gorbi i Jeljcin napravili ruskom narodu kao nepopravljivu štetu.Dakle,ostaje nada.Ali,šta će mo sa domaćim izdajnicima?Vraćam se Tolstojevoj priči o isposniku koji ispoveda razbojnika,pa zaključuje:"Neki bi se bar postideli,ali šta da se radi s čovekom koji se time ponosi?"
Preporuke:
22
5
14 sreda, 21 septembar 2016 10:38
Genij ofulao
Staljin, ,,neverovatno strpljiv i u svakom trenutku spreman da se upusti u detaljno proučavanje odnosa snaga’’, ,,Rišelje svog vremena’’ i ,,vrhunski majstor realpolitike...


Staljin je u geopolitici "na jednom krucijalnom primjeru" a taj je 22.juni 1941.godine, pokazao svu istinitost one rečenice koja kaže "matematički (čitaj geopolitički) geniji su najlošiji u običnoj ili prostoj matematici".
Preporuke:
9
5
15 sreda, 21 septembar 2016 12:36
negi
Staljina je u svojoj politici imao samo jedan princip,odnos snaga.Zato mu je bilo lakše da vlada nego Putinu koji mora da igra šahovsku igru i da vuče nerazumljive poteze predviđajući unapred. Priča za ovu Staljinovu jednostavnu politiku je ona kada ga je njegov sekretar u jeku jedne krize oko koje je trebalo doneti odluku upitao: "Šta će na to reći Papa"?Staljin ga je upitao:"Koliko taj,tvoj Papa ima tenkova?" Sekretar mu je odgovorio da Papa uopšte nema tenkove,našta mu je Staljin odbrusio,"što me onda zamaraš sa tim Papom!" Staljin je bio jednostavan,praktičan političar sa devizom kad si slabiji(misli na vojnu silu) pregovaraj,kad si jači udari bez milosti.Takvu politiku dozvoljavao mu je zatvoreni komunistički sistem.Sa Putinom,koji je neprestano pod medijskom pažnjom,ova politička taktika je dosta složenija i iziskuje drugačiju,suptilniju igru.U principu,to je jedna te ista politika samo sada dignuta na viši i složeniji nivo.
Preporuke:
13
3
16 sreda, 21 septembar 2016 14:00
Rus od iskona
Staljin je pravio puno gresaka, ali je sredio petokolonase poput Trockog. Pobedio je Nemce, dobio najjacu vojsku na svetu sa sve nuklearkama. Docekala ga je unistena ekonomija, koju je gore-dole sredio krajem 30-tih i da nije bilo rata trend rasta bi se nastavio. Ovako, trend ekonomije se vidno popravio pred njegovu smrt. Putin nije uspeo da pobedi petu kolonu, kilavi u Ukrajini, u Siriji je sve gore, dobio je izbore ubedljivo, ali uz rekordno slabu izlaznost. Staljin je bio mason cija moc je rasla, Putin je masonski sluga sa centralom u Astani. Ekonomija mu puca i ide usiljeno nizbrdo. Vreme je za mladjeg, hrabrijeg, da udari zmiju u glavu, jer novog Staljingrada nece biti, bice mnogo gore do poraza. I onda ili jovo nanovo kao u vreme Staljina ili mrak zapada koji vlada u Srbiji od sredine 19. veka.
Preporuke:
6
12
17 sreda, 21 septembar 2016 14:11
negi
@Zvonimir Bgd. Izgleda da vi i ja o nekim stvarima imamo slična razmišljanja a ipak malo različata.Vi ste u pravu za vašu tvrdnju o drugačijim okolnostima u kojima je uopšte vršiti upoređenja Staljina i Putina,pogotovo što politika ovog drugog još nije na zalasku,čak mislim da je tek na početku,ovo do sada je bila priprema. Ne bih rekao da je ovaj političar koga opisujete(Tito) preveslao Staljina.Mislim da je Staljin mudro odigrao a postigao svoj cilj.Posleratni cilj Staljina(zapad tu nije mogao ništa) je da između teritorije SSSR i zapadne Evrope uspostavi tampon zonu,od Baltika do Sredozemlja.To je i uradio!To što bi ovaj veliki političar Staljinu rekao njet i ovaj mirno odćutao,okačite mačku o rep.To mu je rekao tek kad je Staljin postavio tampon zonu,Mađarska, Rumunija,Bugarska,tako Jugoslavija tu nije igrala nikakvu ulogu.Što mu njet nije rekao 1945-46 god. dok još nije uspostavio tampon zonu?Ne osporavam u opšte Titu da je bio visperan političar,ali okolnosti su bile takve.
Preporuke:
5
6
18 sreda, 21 septembar 2016 14:24
Majković
Malo je čak smešno porediti Putina sa Staljinom.Putinovom državom vladaju krupni kapitalisti jer je to logika kapitala.Putin nema nikakvi ideologiju pa čini mi se ni politiku.Dozvolio je da Ukrajinom zavladaju nacisti.Svi su govorili šta će se desiti ako se ne spreči Majdan a on je kao imao neki master plan.Sada se vidi da nije imao nikakav plan.Ne vodi on Rusiju već Rusija i logika velike države vodi njega.Sreća njegova da je Amerika u još većoj krizi mi da ima Iran za saveznika.On još uvek vodi Hruščovljevu politiku koji je za cilj postavio da stigni Ameriku.Žao mi čoveka kad ga ovako porede sa Staljinom.
Preporuke:
13
6
19 sreda, 21 septembar 2016 14:35
@negi Majković
Politika Putina ne da nije na zalasku nego još nije ni počela.Stalno se očekuje da on nešto uradi.
Preporuke:
13
1
20 sreda, 21 septembar 2016 14:37
harun al rašid
Po pitanju Staljina, ruski narod, a bogme i Ruska crkva, su shvatili, da postoje dve strane medalje. S jedne strane to je strahovita represija i sistematsko uništavanje čitavih društvenih staleža u Sovjetskoj Rusiji, u kojoj je od ruke same države stradalo nekoliko desetina miliona Rusa. S druge strane, ista ta država, i u velikoj meri takvom surovom i nemilosrdnom vladavinom (valjda u skladu sa izazovima epohe i istorijskim okolnostima) produžila je život Sovjetskom savezu (u kojem su Rusi i dalje ostali vodeća elita u svim oblastima od politike do kulture i industrije) i omogućila opstanak Ruske Federacije sve do danas, i sve ono što je ona do sada uspela da izvojuje u svojim odnosima sa Zapadom, u velikoj meri je zahvaljujući nasleđu i zaostavštini staljinističkog režima i dometa u vojnoj industriji postignutih u doba Sovjetskog saveza. Iako bezbožnog i nemilosrdnog, Sovjetski savez - ruska država, imali su u njemu velikog i moćnog vladara i zaštitnika.
Preporuke:
14
10
21 sreda, 21 septembar 2016 20:54
Pravednik
Putin je izvukao Rusiju iz ekonomskog kolapsa i vratio joj dostojanstvo na međunarodnom planu.Sve ruske intervencije za vreme Putina su sigurica.I u Siriji,ist.Ukrajini i Gruziji Rusi dominiraju tehnikom a podržava ih i lokalno stanovništvo.Ojačao je odnose sa Kinom, žrtvovao par rečnih ostrva na Amuru.Ne ulazi u nepromišljene sukobe,primer Turska.Sačuvao je srednju klasu u Rusiji i njene resurse.Staljin je druga priča i druge su istorijske okolnosti pa se ove dva vladara nemogu upoređivati.
Preporuke:
11
2
22 sreda, 21 septembar 2016 21:44
Radgost
Sve u svemu, komunista Staljin je 1945. ostvario gotovo sve geopolitičke pretenzije carske Rusije,

Neverovatan sud.
Staljin Veliki ruski nacionalista,svoj govor prvrednicima 1931. počinje stihom-
Siromašna si bogata,snažna i bespomoćna majko Rusijo
I nastavio:"Danas zaostajemo pedeset ili sto godina iza razvijenih zemalja.Sada moramo da nadoknadimo tu zaostalost,i to u deset godina.Ili ćemo to učiniti ili će nas oni smrviti".Zar je ovo poziv za ostvarenje geopolitičkih pretenzija carske Rusije?

Smenom Lejbe Bronštajna sa mesta komandanta Crvene armije,završava se boravak oružanih snaga iz dvadesetak država u SSSRu!Zatim Staljin ukida kapitalizam odnosno Lenjinov NEP.I 1928. počinje stvaranje novog pravednog poretka usvajanjem Prvog petogodišnjeg plana.(tridesetak miliona ljudi koji su od carevine,Velikog rata i NEPa živeli u pećinama i zemunicama,Staljin je isterao u zajedničke stanove;uveo besplatno školstvo i zdravstvo)
Preporuke:
12
2
23 sreda, 21 septembar 2016 22:18
Majstor Bob
Vi koji hvalite tog psihopatu Staljina... samo jedno bih vas pitao: da li bi živeli, sa svojom decom, pod njegovom vladavinom? Da vam svakog trenutka nad glavom visi logor?

Ne bi, dakle, i ćut više.
Preporuke:
11
13
24 sreda, 21 septembar 2016 22:37
Zvonimir Bgd @ negi 1
Mislim da nasa generacija tesko moze da pojmi surovost tadasnje epohe. Sa vremenske distance sve uvek deluje jednostavnije i benignije. Da li je Staljin ispunio svoj posleratni cilj? Da li je mudro odigrao? Najbolje je u pomoc pozvati cinjenice. Staljin se takticki ogradio od komunistickih partija na Zapadu, ali je ocekivao slom zapadnih gradjanskih demokratija povodom posleratnog nezadovoljstva radnicke klase. Vojnim putem nije mogao, jer mu je Otadzbina tesko vec iskrvarila i sa mukom vidala rane. Pri tome, za razliku od Zapada, jos nije bio u posedu atomske bombe. Nove drzave socijalizma danas rado nazivamo "tampon zonom", ali su one fakticki bile politicko i teritorijalno PROSIRENJE socijalizma u vidu tzv. narodnih demokratija. To prosirenje imalo je i ideoloski i strateski znacaj. Tim pre, Staljinu i Sovjetima jeste bio cilj da u ovom korpusu bude i FNRJ. Zapravo i bila je. Do Rezolucije IB. Zvanicne optuzbe Rezolucije sakrivale su sustinu licnog i koncepcijskog sukoba.
Preporuke:
4
3
25 sreda, 21 septembar 2016 22:58
Zvonimir Bgd @ negi 2
Iskakanje, da tako kazem, jugoslovenskog vodje i njegovih sledbenika iz zajednickog korpusa pod vodjstvom SKP(b) i Staljina nije bilo toliko ideolosko koliko izraz vere u "pravo na sopstveni put socijalisticke revolucije". Ovo pravo su Broz i drugovi bazirali na najmanje 2 vazne cinjenice: 1) Kominterna, kao priznata CENTRALA svih kompartija sveta, ukinuta je jos maja 1943.g; 2) jedino je KPJ od svih drugih clanica Istocnog bloka imao u borbi formiranu narodnooslobodilacku armiju koja je krvarila protiv fasista tokom citavog rata. Ove cinjenice su (s pravom) podigle sujetu Broza i cenu njegove (buduce) samostalnosti. Ali su, naravno, zestoko povredile sujetu Hazjaina u Moskvi. Vi ne mozete zanemariti onih 50 i vise lagerskih divizija poredjanih na samoj granici FNRJ. Pripreme za intervenciju su vrsene, to je poznato, ucestvovao je i sam Zukov. O ozbiljnosti situacije govore histerija i psihoza nastali unutar Jugoslavije. Drzava se nasla pred novom odbranom suvereniteta.
Preporuke:
4
2
26 sreda, 21 septembar 2016 23:14
Zvonimir Bgd @ negi 3
Kao sto je poznato, nova vlast Jugoslavije preduzela je radikalne mere u odbrani tekovina svoje revolucije sto je narodu predstavljeno prvenstveno kao odbrana od novog okupatora. Mobilisani sastav JA bio je dugo pod rezimom pune borbene gotovosti, a pocelo se sa evakuacijom sredstava u bosanska brda radi "poslednje odbrane". Nastao je pravi lom unutar Partije. Mnogi istaknuti prvoborci i partijci nisu mogli da se presaltuju na novi kurs koji je bio protiv Staljina. Vlada Dedijer duhovito ovo opisuje stavljajuci ruku na celo u vidu okretanja prekidaca ringli na sporetu. Nisi mogao, veli, tek tako ljudima da preokrenes program pomocu jednog 'kvrc' u glavi. Rankovic u svom ekspozeu 1952.na VI kongresu (gde je promenjeno i ime Partiji) istice da je preko 70% clanova KPJ bilo izbaceno iz Partije ili zaglavilo "na mermeru" (Goli otok).
Dakle, nista se od ovog ne moze okaciti macku o rep. Naravno, Brozu su neke druge okolnosti isle na ruku. A on ih je maksimalno iskoristio...
Hvala.
Preporuke:
6
1
27 četvrtak, 22 septembar 2016 02:32
Prečanin
@Zvonimir
Rvacko ime pa onda ni bolesna ljubav prema Lubicici Beloj nije nimalo čudna! I vama rvatima je ovdje dozvoljeno da piskarate, što da ne?
Preporuke:
3
11
28 četvrtak, 22 septembar 2016 08:13
negi
@ Zvinimir Bgd. Sve se slažem sa vama,samo sam siguran da Staljin nikada ne bi napao Jugoslaviju.Tenzije jesu bile ali i jednim i drugim je ta tenzija trebala da bi se učvrstili na unutrašnjem planu(spoljni neprijatelj).Titova stalna mantra je bila pretnja od spoljnog neprijatelja, dok je Staljinova stalna mantra bila izdaja ideala boljševizma kako bi se disciplinovale partije u državama članicama istočnog bloka.Poklopili su se ciljevi i Staljina i Tita a da se suštinska ravnoteža nije narušavala.Uostalom raspad istočnog bloka i SSSR-a nije započeo raspadom SFRJ već padom komunističkog režima u Rumuniji.
Preporuke:
4
6
29 četvrtak, 22 septembar 2016 09:10
Zivorad
Komunisti su kao konjokradice.
Ukrali I uzjahali dobrog konja,
promenili mu ime u SSSR
a zatim ostavili ragu koje sada drugi treba da oporavi, leci odrzava u zivotu.
Daleko lepa kuca Gruzincu. Nikada tudjin ne moze biti gazda u mojoj kuci. u
Preporuke:
12
11
30 četvrtak, 22 septembar 2016 10:34
Prečanin
@Zvonimir

Poštovani gospodine, veoma je važno da znate da nisam ja pisao komentar potpisan sa Prečanin . Tačno je da pišem komentare pod tim imenom i ćirilicom i latinicom, zavisi šta mi je dostupno, i pri tom obično pomenem Dedine salaše ( s dugim e). Ako moj imenjak hoće da dokaže da sam ja u pitanju, neka kaže kako se zove moj tast, sa salaša, i koliko godina ima.Inače, pratim Vaše komentare i imam visoko mišljenje o njima, čak i kada se ne slažem.
Preporuke:
9
4
31 četvrtak, 22 septembar 2016 17:56
Zvonimir Bgd
@ negi

Vi mozete biti sigurni u sta god hocete, to je vase pravo. U prilog vam ide istorijska cinjenica da do tog napada nije ni doslo. Takodje je istorijska cinjenica da su pripreme za intervenciju bile obimne uz masivnu koncentraciju trupa lagerskih drzava na celu sa Crvenom armijom na delu granica FNRJ, o cemu sam iznad napisao. Poznati su gubici granicara i drugih boraca JA u oruzanim provokacijama sa druge strane linije. Mere se na stotine mrtvih vojnika. Tu ne racunam one koji su ubijeni u prebegu na drugu stranu, kao sto je sam nacelnik Generalstaba JA general Arso Jovanovic.
Postoje i poznati razlozi zasto se od intervencije na kraju odustalo, ali o tome drugi put.

@ Prečanin

Hvala vam, zemljace. Moram priznati da sam se i sam zacudio. A o tom kolegi dovoljno govori sto krade tudja imena :)))
Moje je zadovoljstvo da citam vase komentare. Neslaganja po nekim pitanjima dodatno nas motivisu u pokusaju da napisemo kvalitetan komentar i tako povisimo nivo diskusije.
Preporuke:
5
1
32 nedelja, 25 septembar 2016 12:15
gost
Napaćeni i sluđeni Srbi i dalje veruju u bajku o Velikom vođi Staljinu. Veliki vođa kome su se Nemci prošetali 200 km u teritoriju sve do Moskve,koji je te iste Nemce snabdevao sirovinama sve do 22. juna 1941 godine kada ga je njegov prijatelj Hitler izdao. Nesposobni general i nesposobni političar, taj je znao samo da satire sopstveni narod kao i svaki drugi komunista. Samo uporedite vojnu kampanju Rusije u prvom svetskom ratu i u drugom i uvidećete kakva je to KATASTROFA bila. Čuj ostavio Rusiju sa nuklearnim naoružanjem... I sa takvim demografskim deficitom da je pitanje da li će se Rusija IKADA oporaviti.

Po mom mišljenju Putin je mnogo ozbiljnija figura od Staljina a vreme će to pokazati.
Preporuke:
5
4
33 ponedeljak, 26 septembar 2016 18:25
zlatan
Ja sam prestao vjerovati u laži o monstrumu Staljinu nakon šta sam uključio mozak. Jednostavno, uz pomoć brojki i čitanja dostupnih podataka. Dakle, neka mi svi oni koji kažu (lažu) da je Staljin pomorio desetke milijuna građana SSSR-a, objasne, a kako je za njegovih 29 godina ili nekih 15.311.000 minuta vladanja broj stan.SSSR narastao za oko 40 mil.stan? Unatoč katastrofi WW2. SSSR je platio sa 27 mil.ljudi. Zaključak je jasan: sve priče o tim žrtvama su obična izmišljotina i oni koji ih šire i sami to znaju. Kako je mogao biti gladomor u Ukrajini 1933, a Ukrajina između dva popisa stan.SSSR 1926 i 1939 raste oko 16%,? Kako irski otok čak nakon 170 godina od velike gladi i iseljavanja iz Irske, danas ima samo 75% od max.broja iz 1847god? Mislim na Republiku Irsku i Sj.Irsku. Ne treba biti stručnjak za demografiju: 1926god. Ukrajina 34 mil.stan, 1939god. 39.5 mil.stan. SSSR 1926g. 147, a 1939.g 171 mil.st. Irski otok 1847g. 8.5 mil, sada Irska 4.6,a Sj.Irska 1.9 mil. ukupno 6.5 mil.
Preporuke:
2
0
34 ponedeljak, 26 septembar 2016 18:36
zlatan
Danas znamo da su cifre o čistkama pretjerane. Nažalost, to se dogodilo, nemam objašnjenje zašto, ali znamo da je 1936-1939 bilo strijeljano oko 600.000 ljudi. Manje se zna da je izvan tih godina smrtnih presuda bilo razmjerno malo, i da je Staljin 1947-1950 ukinuo smrtnu kaznu. Valjda zbog amnestije nakon rata. U sistemu Gulaga završilo je oko 10.5 mil.ljudi, tamo je umrlo oko 1,64mil., tj.oko 14%. Druga je stvar da nisu baš svi bili nevini kako se često zna pročitati. Od te cifre političkih presuda je bilo oko 3.7 milijuna. Sve se da pronaći u današnje doba interneta, a sama Rusija je otvorila sve arhive u Kremlju do 1934, a kažu da će otvoriti i sve preostale do 1956. Mislim da je Staljin bio i diktator, real-političar, vođa i državnik. Pa zapadne su ga demokracije kada je umro 1953 smatrale prosvjećenim diktatorom, čak dobroćudnim. Danas ga okrivljuju za WW2, kao da je Hitlera itko mogao zaustaviti. Prvi su sa Hićom šurovali Poljaci, već 1934. A Munchen 1938? Sve prije Staljina!
Preporuke:
2
0
35 ponedeljak, 26 septembar 2016 18:46
zlatan
Usporedba Staljina i Putina je neozbiljna. Zašto? Staljin nije imao demokratski legitimitet, bio je veliki neograničeni vođa velikog SSSR, nasljednika Ruske Imperije. Druge okolnosti. Putin je demokratski predsjednik današnje Rusije, a to je ipak samo dio nekadašnje Imperije i kasnijeg SSSR. I Putin ima demokratski legitimitet, a po potezima on je ipak više državnik nego samo političar.
Iako je pragmatičan političar, Putin je i državnik i siguran sam da će ga objektivna povijest tako i zapisati. Mnogo toga kod njega mi se sviđa, ali ne sve, nešto me i odbija. Ali privlači me njegova mudrost, pitam se: kako je sve to spavalo u njemu, a onda eksplodiralo? Znam ruski i naslušao sam se njegovih govora i vidim da tako postupa državnik, a ne obični političar. Pa kome drago..
Preporuke:
2
0
36 ponedeljak, 26 septembar 2016 23:31
Zvonimir Bgd
@ Zlatan

Postovanje za vase stavove potkrepljene cinjenicama. Ton izlaganja vam je smiren, bez pravolinijske ostrascenosti. Zadovoljstvo citati...
Hvala.
Preporuke:
1
0
37 sreda, 28 septembar 2016 14:16
zlatan
Gospon ZVONIMIR BGD, hvala da ste uočili da je moje pisanje potkrjepljeno činjenicama. Razmišljam da bi svi tako trebali, a ne onako lupati bez veze, i to sa puno strasti. To nikada nije dobro. Ja nikoga niti hvalim niti kudim, a šta se tiče Staljina svaki put iznesem realne podatke pa neka svi razmisle o tome.
Putin je ipak, za mene, državnik. Jer svi njegovi potezi na to ukazuju. Ima i on loših strana, ali ako stavimo na vagu, po mome sudu prevagnuti će na onu pozitivniju tj.državničku stranu. Posebno me kod njega impresionira način kako zna slušati druge i kako svaki put jasno i smireno odgovara. Pitam se koji put, odakle mu tolika strpljivost?
Preporuke:
1
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner