петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Буриданов магарац или вештачко неопредељивање као зла коб српске политике

Kоментари (108) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 10 новембар 2016 02:42
Kao
sto vise puta napisah, stalno odlaganje, praceno priblizavanjem EU, a sve vise i NATO, da se odluci, da li treba da uopste ulazimo u EU i ,vezano sa time, da prihvatimo nasilno otimanje dela teritorije, otvara prostor za vecito vracanje iste politike (i KiM i EU, a zapravo ni KiM ni EU)od strane razlicitih protagonista i , mnogo vaznije, prostor da se sa EU trguje, po principu, mi vama KiM, vi nama ostatak Srbije, da sa njime radimo sta hocemo.Zato nije nimalo slucajno sto za 15 godina priblizanja EU, potpisivanja SSP-a, otvaranja poglavlja, korupcija i partijasenje rastu."Elita" ovo pitanje ne postavlja, jer su se u okvirima korupcije i partijasenja formirala neformalna pravila funkcionisanja, tipa "vazno je koga znas i u kojoj si partiji", zbog cega promene vlasti ne dovode i do promene u funkcionisanju sistema, vec samo do talozenja novih preko starih slojeva partijskih kadrova, kao i do formiranja oligarhijske klase, koja upravlja, politickim, ekonomskim, obrazovnim, kulturnim...
Препоруке:
32
0
2 четвртак, 10 новембар 2016 02:59
Kao
...ali i svakim pojedinacnim zivotom.Sa druge strane, narodu i samom odgovara vecito odlaganje jasne odluke i mnogo mu je lakse da sve prebacuje na "pokvarene politicare", obmanjujuci samog sebe, kao da sam ne ucestvuje u njihovom izboru i izboru politike i tako saucestvujuci u obmanjivanju od strane politicara.Ta prica o "pokvarenim politicarima" omogucava da je u centru pozornosti stalno nacin vladavine, umesto politike, pa promene politicara ne donose i promenu politike, vec samo obnavljaju price o "pokvarenim politicarima", koji su "prevarili narod", sto dovodi do sve veceg broja apstinenata u glasanju, jer su "svi politicari isti"(sto je tacno, jer se pitanje politike i to EU integracija, ni ne postavlja), sto pokazuje da se ljudi odricu politickih sloboda, okrecuci se svojim svakodnevnim zivotima, cime sami sebe jos vise prepustaju u ruke politicara.Novo objedinjavanje opozicije, bez postavljanja pitanja o EU integracijama, predstavlja novo odlaganje i novo vracanje istog.
Препоруке:
10
3
3 четвртак, 10 новембар 2016 07:20
Mi smo već platili cenu
Tokom raspada SFRJ,platili smo za Titovo političko prostituisanje.Razbili su nas kao zvečku! Samo je neoustaše zaštitila Nemačka a i oni su dosta platili. Nikolić je radi dolaska na vlast upotrebio titov manevar, voli Ruse a sledi zapad.Iako su u ratu pobedili partizani,dobrim delom smo bili i četnici. No,ta medjuratna kraljevina se izgleda jako bila ogadila narodu,baš kao i ova petooktobarska Srbija.Lukavi Englezi onda nadju lažne rusofile,buduće prevarante koji apsorbuju narodno nezadovoljstvo,a posle izdaju Rusiju. To sada radi Milo! To je namera i Vučića. Svi njegovi prijatelji gube na izborima:Merkel,Klinton,Toni Bler i klika, ali on ne odustaje od "pakta sa djavolom". Dakle on se opredelio. Narod baulja! Polit-prostitucija se projektuje na niže nivoe.Muško se proda za 250€ mesečno, a žene... i to ovi trpe,ili posle prsnu.Pogledajte elitu.Proruska živi ili na zapadu ili je skrajnuta.Natovci su u svim institucijama.
Препоруке:
32
5
4 четвртак, 10 новембар 2016 09:51
Prečanin
"Politika neopredeljivanja"? Ta to se ranije zvalo kurvanje. Pa ondak neopredeljena dobije po njušci od obojice klijenata, jer se osećaju izigrani.Da li treba zameriti prevarenim klijentima što drže do sebe i ne daju da ih gori od njih šforta?
Препоруке:
27
3
5 четвртак, 10 новембар 2016 10:10
Цвико
У тексту више пута је употребљена реч "шизофрено". Та шизофренија има свог газду? То је дете у "панталонома за одрасле". Његови монолози су на нивоу детета. Врхунац "младалачке шизоферније" јесте тврдња, да се ни једну секунду нисмо мешали у изборну кампању у УСА. Доказ су фотографије у стилу "лепи мој". За бившег градоначелника Њујорка, каже да је не само његов пријатељ, већ велики пријатељ. Још мало па ће бити "Велики Гетсби". Морам да поновим, у политици нема пријатеља. Ко тврди да има, тај у политици нема шта да тражи. Код нас у "изборној ноћи", у ТВ програм, ТВ Бастиље, уврштено је јављање са "Краун плаже". Било је то љигаво и крајње малограђанско јављање које је завршило гласачким фијаском. Зашто ово истичем? То јављање била је права слика нашег политичког естаблишмента који је очито изгубио компас. Такви нас воде? Њима да дате три овце на чување, они би се изгубили. Сит сам их.
Препоруке:
49
1
6 четвртак, 10 новембар 2016 10:48
Vuciceva "ravnoteza"
Vucic hoce da nam Rusi poklanjaju I kupuju "Fiat"
automobile, a Zapadu da poklanja I daje subvencije, sve zarad da bi ga hvalili I tapsali po ramenu.
Vucic radi sve protiv Rusije I Srbije.
Njegove SNS-ovce ne racunam, jer oni oonog momenta kada Vucic ode sa politicke scene, napustice SNS I prikljuciti se vladajucima.
Препоруке:
46
1
7 четвртак, 10 новембар 2016 10:54
milisav
Država je zatvore iz dobrih starih vremena zamenila porukom široko vam polje nezadovoljni građani. Ko misli drugačije, a ne sviđa mu se da živi od vazduha ili nema kakvu prišteđevinu ili jednostavno ne ume da pliva u mulju i neće da se ponižava, može da ide "trbuhom za kruhom," ili da ćuti i svaki dan od ovih istih manje više na vlasti sluša - sedi disi, ni za disi nisi. Pošteno? Istina uvek postoje izuzeci koje iz nekih razloga ne diraju i kada pričaju sve suprotno od onog što se očekuje. Pozicija elite se jednom stekne, a nikad ne izgubi baš kao i kruna. I tako unazad dobrih dvadeset i kusur godina. Vremena se menjaju, oni opstaju - što vredi traje(?), a narod kao narod kratko pamti, gotovo da ga uopšte više ne interesuje šta pričaju lažovi. Sve je isto, samo nekih nema. Evolucija mozgova je fenomen baš kao i odliv mozgova. Neka, tako treba.
Dobra analiza izbora u Americi, sve je manje više poznato i ispričano milion puta na različite načine. Samo kakve vajde?
Препоруке:
24
0
8 четвртак, 10 новембар 2016 14:00
Popu pop i bobu bob, reci otvoreno
Nije ovo "neopredeljvanje" vestacko nego LAZNO i IZDAJNICKO, i to treba reci otvoreno.
Препоруке:
22
0
9 четвртак, 10 новембар 2016 14:29
unger
vlast se jeste odlucila i napravila izbor i to se nazire i mozda je izbor pogresan ili poguban.
ali i ako su nekompetentni i nedorasli za donosenje odluka u ovom trenutku-nije problem kod njih niti odgovornost.
narod je BIRAO i IZABRAO sadasnju vlast.
a da li je spreman da plati cenu i podnese toliku kolicinu rizika -drugo je pitanje a i nema se pravo zalbe.
Препоруке:
12
3
10 четвртак, 10 новембар 2016 14:43
sedenje na dve stolice
je omiljeni sprski sport.U glavnom nisu u tome uspesni ali istrajavaju.Usled toga i imaju,u skladu sa svojim shvatanjima i potrebama, vlast kakvu i zaslužuju.A posledice izbora svakako stižu na naplatu pa bilo dobre ili loše.Istorija kaže da su uvek bile katastrofalne.Pa ko neće da uči......
Препоруке:
10
1
11 четвртак, 10 новембар 2016 14:43
sedenje na dve stolice
je omiljeni sprski sport.U glavnom nisu u tome uspesni ali istrajavaju.Usled toga i imaju,u skladu sa svojim shvatanjima i potrebama, vlast kakvu i zaslužuju.A posledice izbora svakako stižu na naplatu pa bilo dobre ili loše.Istorija kaže da su uvek bile katastrofalne.Pa ko neće da uči......
Препоруке:
5
1
12 четвртак, 10 новембар 2016 14:52
Magarac je vezan tako da samo gleda EU sargarepu dok ne crkne
Nismo mi Buridanov magarac izmedju Rusije i EU, to uporedjivanje uopste ne stoji, vlast 100% kleci pred Zapadom i svi to znaju.
Drugi su razlozi sto nas nece i sadisticki drze u klececem stavu dok nas "od pozadi" potpuno ne opljackaju, i rasture po germanskom planu. Tek onda ce mozda birkati, ali mi imamona vlasti ucenjene kvislinge koji beskrupulozno lazu samo ovaj narod i pod kojima Srbija i Srbi NESTAJU.
Препоруке:
20
1
13 четвртак, 10 новембар 2016 15:17
Zemunac
SA gubitkom izbora u SAD,nas premijer ostao je bez DIREKTNIH nalogodavaca!Djulijani mu je mozda i poznanik i neki kontakt sa gdinom Trampom,ali on BIO i ostao pod pokrovitreljstvom Fondacije Klinton i gdina Sorosa,a to su direktni neprijatelji gdina Trampa!Ako SAD promene kurs prema gdinu PUTINU,to je i nasa sansa da budemo neutralna zemlja,bez ucena SAD I EU KAO SADA i dovedemo karakterne ljude na vlast!A ako jos iz SAD puste NIZ VODU naseg VELIKOG VODJU,mozda dolaze i bolja vremena!DA su hteli da ga ubiju,UPOTREBILI bi DRON,A NE STARU "ZOLJU" IZ DOBOJA!NO pobeda gdina TRAMPA ga je isakreno sokirala,gore od laznog atentata sada treba iskoristiti situaciju da oslobodimo Srbiju od vlasti bata i kumovama kao na Siciliji!DOLE MARIONETSKA VLADA!
Препоруке:
29
1
14 четвртак, 10 новембар 2016 16:10
šta to beše humanizam i država jednakih mogućnosti
Danas najbolje prolaze oni koji sede na hiljadu stolica, to se odnosi na političare svih boja. Dobar za sebe, ne znači u nas dobar za državu (već štetan za državu), mada bi bilo normalno da je to tako u - normalnoj državi.
Oni koji su istinski neutralni su u ćorsokaku, i neupotrebljivi su. Svako mora da igra na neku prevarantsku kartu da bi opstao, jer je čovek čoveku vuk - uglavnom. Nema neutralnosti ni u životu ni u politici danas, jer je politika danas jedan veliki bisnis, hteli mi to ili ne da priznamo. I ko to ne uviđa ima problem sa sobom. Laž i licemerje svuda. Mnogi tvrde da svašta umeju i mogu dok ne dođu na vlast. No kada dođu na vlast vrlo brzo shvate naše tzv.kompradorske elite, koje možda nisu želele to biti da teoretski lepo zvuči, ali..., i to tako traje i trajaće dok se na globalnom planu nešto ne promeni, sve ostalo je trla baba lan za lep honorar. Lepo je biti antikolonijalna elita u opoziciji,uz malo snalažljivosti bez želje da dođe na vlast.
Препоруке:
10
1
15 четвртак, 10 новембар 2016 16:35
Драган, Катун
Не треба се у недоглед чудити и од ових очекивата било шта позитивно, треба стварати институцијални отпор-саберите се, има Вас.
за аутора:да ли сте још увек у овом ДСС?
Препоруке:
12
1
16 четвртак, 10 новембар 2016 17:31
Могуће само у Србији: Магарац а пузи
Са Вучићем се не корача ни према истоку, ни према западу... Са њим се пузи и ка истоку и ка западу. Јасно из наведених примера у тексту. Ипак имам утисак да је највичнији пузању укруг тј. регионално. Од Тачија и Ђукановића до Бакира и Колинде.
Препоруке:
15
0
17 четвртак, 10 новембар 2016 18:37
Comment ca va?
Srbiju vode stupidni poluidioti.
Препоруке:
14
0
18 четвртак, 10 новембар 2016 19:11
namćor
A ja bih postavio veoma ozbiljno pitanje: Ko je i na koji način omogućio da PLATI da bi se slikao sa Klintonom, onako, kao puž golać..a da ga Klinton pri tom, sa podsmehom tapka po ramenu? U pitanju je nekoliko miliona dolara (to je bila "tarifa" Klintonovih). Kome je UZEO taj novac, za samopromociju i KOCKANJE! Gde je transparentnost u tome? Ja ozbiljno kažem da je to razlog za krivično gonjenje! I to se NE SME zaboraviti niti gurati pod tepih.....JER TOLIKO JE OČIGLEDNO!
Nije on od svojih "120.000 dinara plate" uštedeo te pare, već je MORAO da ih uzme od države.
Pobogu, jednom da se podnesu računi! A ne da napada jadne ljude bez posla koji primaju socijalnu pomoć ili dečiji dodatak! DOSTA VIŠE!
Препоруке:
28
0
19 четвртак, 10 новембар 2016 20:12
Студент
Одувек ме је запањивала склоност наших аналитичара који говоре о пропасти Запада да занемаре могући и очекивани временски оквир те пропасти. Ниједно царство, и ниједна цивилизација, који су трајали и успињали се колико Запад, нису пропали преко ноћи и потпуно. Напротив, пропадање је одувек било процес постепеног, бржег или споријег, слабљења и опадања, и тако ће бити у случају Запада.

Друга велика грешка аналитичара лежи у томе што не увиђају да ће чак и тај ослабели Запад, који се повлачи из Африке, Индије, Кине итд. и даље бити регионална сила у Северној Америци и Европи којој Србија припада, сигурно још пар деценија, а можда и дуже. То време Србија не треба да проведе конфронтирајући се са Западом, јер би је то уништило до мере да нове силе које буду ступиле на простор Европе неће бити заинтересоване за српски народ просто зато што ће он бити преслаб и малобројан да би се преко њега остварили њихови интереси у Европи.
Препоруке:
12
6
20 четвртак, 10 новембар 2016 20:14
Студент
Да резимирам, поента мог коментара је да се Србија не сме опредељивати прерано и преурањено пошто ће је то коштати много скупо.
Препоруке:
8
8
21 четвртак, 10 новембар 2016 22:16
namćor
Student...rekao bih da si, ipak, još uvek, samo student. Ali, u istoriji postoje i drugačiji (sličniji) primeri...Naploeonovo carstvo, Hitlerov rajh. Obe su bile praktično vladari (bar zapadnog) sveta i propali jako brzo. Razmisli o tome: Imperije koje su se sporo i dugo stvarale, dugo su i trajale. Imperije koje su nastale na brzu-brzinu, isto tako su i propale. A Američka hegemonija je nastala posle drugog svetskog rata, trajala kratko (istorijski gledano) i sada se brzo urušava. Tako da nema govora o sporom gašenju Imperije. Postoji jedino dilema, jer današnja tehnologija to dozvoljava, da li će u svoju propast povući i sve nas. Ranjeni lav je najopasniji..
Препоруке:
9
4
22 четвртак, 10 новембар 2016 23:15
Zvonimir Bgd
Ne bih uporedjivao tzv."neutralnost" nekadasnje Brozove politike i toboznje danasnje "neutralnosti". Mislim da se radi o sasvim razlicitim pojavama u potpuno razlicitim medjunarodnim okolnostima. Ovde nema mesta da to dokazujem. Istorija je dosta toga vec objasnila.

Nesto drugo bih ovde. U vezi sa autorom i njegovim opredeljenjima. Njegov tekst ima poentu i na mestu je svaka kritika aktuelne srpske vlasti. Medjutim, treba postaviti pitanje i onih koji su do pre desetak i vise godina bili zagledani i usmereni samo na jednu, zapadnu stranu, a onda se premetnuli, sabrali i shvatili pogubne posledice takvog pogresnog opredeljenja za Srbiju. Danas su se pretvorili u neku novu vrstu "neutralaca".
U takve spada i autor teksta.
Препоруке:
10
0
23 четвртак, 10 новембар 2016 23:20
Студент @namćor
Prvo, slažem se da je ranjeni lav najopasniji.

Drugo:

Razmisli o tome: Imperije koje su se sporo i dugo stvarale, dugo su i trajale. Imperije koje su nastale na brzu-brzinu, isto tako su i propale.


Ja sam to slično i formulisao u svom komentaru:

Ниједно царство, и ниједна цивилизација, који су трајали и успињали се колико Запад, нису пропали преко ноћи и потпуно. Напротив, пропадање је одувек било процес постепеног, бржег или споријег, слабљења и опадања, и тако ће бити у случају Запада.


Zapadne sile, tj. zbirno Zapad, predstavljaju vodeće svetske sile već vekovima, a one su trenutno udružene u EU i NATO. Amerika je najmlađa od njih, i najmoćnija, a svoje mesto je počela da zauzima za vreme 1. svetskog rata, dodatno se uzdigla tokom Drugog, i afirmisala kao svetski hegemon padom SSSR-a. Njen uspon kao svetske sile trajao je skoro jedan vek, nakon što je skoro toliko vremena provela gradeći se kao regionalna sila.
Препоруке:
8
1
24 четвртак, 10 новембар 2016 23:29
Студент @namćor
Zato verujem da će slabljenje Amerike, koja je definitivno prošla svoj zenit, trajati još dugo dok se ne okonča, i dok se SAD ne vrate na nivo regionalne sile. Ne isključimo unapred mogućnost da će SAD proći kroz cikluse revitalizacije i obnove, tj. da će imati još nekoliko perioda uspona i stabilizacije dok se proces propadanje ne bude dovršio.

Uostalom, čak i poražene i svrgnute s trona, velike imperije uglavnom ostaju moćnije od mnogih malih naroda i zemalja koje delimično ostaju u njihovoj sferi interesa, u zavisnosti od toga kako se preraspodele karte.

Zato nije mudro da Srbija sada ustaje protiv Zapada (EU/NATO). Mi smo im suviše geografski blizu, a nove sile su suviše daleko da bi zvanično raskidanje sa Zapadom prošlo bez ozbiljnih posledica po nas. Bojim se da, demografski, moralno, novčano i na svaki drugi način iscrpljeni, mi ne možemo da podnesemo konfrontaciju.
Препоруке:
5
0
25 четвртак, 10 новембар 2016 23:36
@Student
Srbija nije neopredeljena, ona ide ka EU i NATO.Neopredeljena je u odnosu na Rusiju, ali ne i u odnosu na Zapad.Neopredeljenost sluzi da se kamuflira priblizavanje onima koji bi nas jednog dana mogli uvuci u sukob sa zemljama sa kojima nemamo nikakve nesuglasice ili smo, cak, prijatelji, poput Rusije.Neopredeljenost je i izvor unutrasnjeg propadanja, jer zarad stvaranja nezavisnog Kosova EU prihvata i podstice korupciju i partijasenje u Srbiji, koji su izvor bezakonja i negativne selekcije, cije cemo posledice tek osetiti u buducnosti.Neopredeljenost je uzrok vecitog vracanja istog na vlasti, bez obzira na personalne i stranacke promene.Austro-Ugarska je 1914 bila imperija, a 1918 turisticka destinacija, a nestale su i Ruska imperija i Otomanska.SSSR je 1990 bio supersila, a 1992 nije vise postojao.Istorija ima pravilnosti, samo ako ljudi nista ne cine.
Препоруке:
6
3
26 петак, 11 новембар 2016 00:07
телетабис
Ко је рекао Буриданов Вучић?
Препоруке:
6
0
27 петак, 11 новембар 2016 00:32
Zvonimir Bgd @ Студент
Komentari su vam stalozeni i promisljeni. Ipak, s moje tacke gledista vas zakljucak kao da gubi iz vida par cinjenica:

- ozbiljne posledice po nas su vec poodavno pocele i to narocito posle odluke da prestane svaka konfrontacija;
- ono sto bi vi nazvali konfrontacijom sa Zapadom bilo bi, zapravo, konfrontacija sa nametnutim ucenama i direktivama koje postepeno vode unistenju drzavne i narodne celine, dakle u autodestrukciju;
- aktuelna vlast u Beogradu ne da izbegava konfrontaciju sa Zapadom, vec mu ide na ruku opasnom politikom podnosenja sopstvene zrtve u ime moguceg "odobrovoljenja" siledzije koji ne odustaje od svojih ciljeva. Ovakva politika se kroz istoriju pokazala nemogucom misijom, jer siledzija popustanje zrtve na terenu njenih vitalnih interesa, ne dozivljava kao ustupak, vec kao dodatnu slabost koju ce jos jace eksploatisati.
- demografska, novcana i svaka druga iscrpljenost ne sme dati alibi za samounistenje. Spas se MORA traziti na drugoj strani.
Препоруке:
11
4
28 петак, 11 новембар 2016 03:34
Студент, анонимном коментатору
Отоманску империју су још у 19. називали ,,Болесником на Босфору". Њен формални нестанак у Првом светском рату је био последњи чин у процесу слабљења и пропадања, који је почео знатно пре тога.

Руско царство је било веома заостала земља, која је вековима каснила са укидањем феудалних односа, и које је имплодирало и било уништено изнутра баш зато што је било прожето процесом пропадања и слабљења.

Аустро-Угарска је такође била загазила дубоко у тај процес. Берлински конгрес, који је Европи дао деценије мира, продужио је аустроугарско пропадање (можемо рећи и руско и турско), чији је најјаснији знак пораз од Пруске у борби за немачко уједињење.

Ни СССР се није распао за кратко време. Његово слабљење и опадање његове глобалне моћи такође су били видљиви и пре формалног нестанка.

Србија је, нажалост, слаба изнутра и зато је слаба споља, а чак је и наша пропаст постепена по својој природи.
Препоруке:
3
3
29 петак, 11 новембар 2016 03:43
Студент, Звонимиру
И наше пропадање је процес. Сада осећамо последице неких потеза које су Србија и остале државе које су остваривале интересе у Србији и њеном суседству, повлачили пре пар деценија.

Конфронтација са Западом, о којој говорим, и за коју сам уверен да се мора избећи, јесте стратешка и састојала би се од формалног одустајања од ЕУ, раскидања односа са НАТО, укидања свих споразума са том алијансом, и војног и економског сврставања уз Русију и/или Кину уз, можда, дозвољавање тим силама да изграде војне базе на нашој територији. То је алтернатива западном путу, и не би прошло дуго, а Србију би стигао страховит одговор по украјинском сценарију.

После свега што смо преживели у последње време, то је последње што нам треба. Наш апсолутни приоритет мора бити позитиван природни прираштај, а у случају политичке кризе, грађанског рата, и убрзаног пропадања економије која зависи од западних фондова и компанија и која без њих не може, Србија се неће одржати као друштво.
Препоруке:
2
3
30 петак, 11 новембар 2016 03:45
Студент, Звонимиру
Дакле, Запад је мање зло, а онда када његова моћ толико ослаби Србија ће лако наћи нове стратешке савезнике ако буде корисна. А неће бити корисна ако је пре тога Запад уништи.
Препоруке:
4
4
31 петак, 11 новембар 2016 07:18
Ми већ пишемо латиницом
Ми смо већ платили цену.
Ми већ добровољно пишемо њиховом латиницом.Све са Запада нам је драже од свога. Ми смо се давно определили за тај Запад. Када је неко ,чуо руску песму на српском радију?
Препоруке:
2
5
32 петак, 11 новембар 2016 10:40
moje mišljenje
Ako posmatramo isključivo Vučićevu "politiku" kao prozapadnu, onda je jasno da je ta podanička politika štetna i veleizdajnička. Naravno ni neke prethodne nisu bile mnogo bolje. Ali nekonfrotiranje sa zapadom ne znači ultimativno postupanje po naređenju! Nemačka je poražena u drugom svetsko ratu pa je opet sila broj jedan u Evropi, i po svemu sudeći još će to biti za našeg života mada se zna da je SAD glavni kreator evropske politike. Stvari se na globalnom nivou odvijaju kao proces i sve se menja, Kina je trenutno u usponu, ali šta će biti za sto godina niko ne zna. Mi smo mala i opustošena zemlja i nije nam potrebno konfrotacija ni sa jednom veliko silom, ali nam je potreba oslonac. Uostalom građani bi se o tome trebali izjasniti na referendumu. Naša "neutralnost" se svodi na čerupanje Srbije, ako daš baćuški onda moraš i velikom bratu - i obrnuto(zašto ne reći?) - to nije mudra politika. A to upravo proizilazi iz autorovog teksta.
Препоруке:
3
1
33 петак, 11 новембар 2016 10:46
ел србињо
"амерички амбасадор назвао терминиологијом која се користи за означавање душевних болести"

он је последњи који би требао да прича о душевним болестима у србији. за остало у тексту немам примедбу. одлично.
Препоруке:
1
1
34 петак, 11 новембар 2016 12:20
Oprem dobro
Desice se da ce sve zemlje oko nas koje su prednjacile u dodvoravanju Evroatlantskim osvajacima, preleteti na suprtotnu stranu pre nego sto Srbija shvati gde se nalazi. Gradjani dobro shvataju, ali vlastodrsci kao da su drogirani. Jos pre najmanje 10 godina je trebalo napustiti politiku priblizavanja EU, razvijati sopstvene resurse i priblizavati se Rusiji, Kini, Indiji i Sitskom polumesecu. To je bilo sasvim realno. Cekati vreme promene ravnoteze odnosa u svetu i imati spreman Kosovski odred za brze intervencije. Sve politicke subjekte koji su prodali suverenitet i buducnost Srbije radi EU sarenih laza od 2000. na ovamo treba najostrije osuditi. Na kraju krajeva, doci ce od oporavka Srbije i povratka u njene istorijske okvire, ali ce to Srbiju mnogo vise ljudskih zivota kostati. Dakle nepotrebno ce se ginuti. Kako se onda taj zlocin koji su pocinili prvo DS, a sada cini SNS onda zove ? Ugrozavanje cega?
Препоруке:
4
0
35 петак, 11 новембар 2016 16:06
Mирослав Ђукић
Недораслим вођама који Страдију тврдоглаво воде у понор пристаје пословица: "Зло говедо - довека јуне".
Препоруке:
2
0
36 петак, 11 новембар 2016 16:54
Majstor Bob
Buridansko politikanstvo je ovde na snazi još od 1918, od prve prelomne tačke srpskog idiotizma.

Sad, ko mi kaže da nisam u pravu, neka se seti miliona žrtava.. ili, živeli kroati i komunjare! Srbi su zaslužili da pocrkaju, jer samo najgori ološ može da voli kroate i komunjare.

Ovde ima nekih kojima je ime "Jugoslavija", "Staljin", "tito", i to su kao neke patriote?!

Njihovo je ime jasno: komunoustaše.
Препоруке:
4
2
37 петак, 11 новембар 2016 19:45
@Student
Kada neka imperija ili drzava propadne, onda se retroaktivno nalaze uzroci i produzavaju u proslost, produzavajuci i propadanje.Prospektivno, niko ne vidi propadanje, osim da se retrospekcija prenese na buducnost i stvori privid pravilnosti u istoriji, koja vazi za svaku imperiju, tj. drzavu.Da Amerika sutra propadne reklo bi se da je dugo propadala.To da ce Amerika "jos dugo propadati" uopste nije izvesno.
Препоруке:
3
3
38 петак, 11 новембар 2016 21:54
DrJelaBisic
Nije u pitanju Buridanov magarac,vec"pomoz Bog carsijo na sve 4 strane"i "pitomo jagnje dve majke sisa".Svi bi da kopiraju JBT,ali taj istorijski momenat je prosao.A I nasa oopulacija je takva:hteli bi sa Rusima,da ih ovi pomazi,a da rade na Zapadu.Ista logika.
Препоруке:
0
0
39 субота, 12 новембар 2016 00:55
Студент, анонимном коментатору
Иако више није у позицији да самостално одлучује о будућности света, Америка никако не може да се сматра пропалом силом, нити силом која ће убрзо изгубити сву своју моћ.

Ни Британија није више оно што је била између 2 светска рата, па је опет моћнија од већине земаља у свету упркос томе што њено слабљење траје деценијама.

А пропадање јесте процес, то што га људи који живе у периоду пропадања не примећују најбоље може да се објасни теоријом о историјским процесима дугог трајања, коју је формулисао Фернан Бродел. Људи нису свесни да живе у историји, или да је одређени догађај којем су присуствовали историјска прекретница. Тек је са извесне дистанце могуће уочити историјски процес и његове фазе, иако свакако постоје појединци који са мање или више успеха достижу свест о томе да су део историје дугог трајања.

Уосталом, ја се нисам толико везао за Америку, већ сам говорио о Западу и томе да ће његова доминација још дуго времена бити актуелна у Европи и Северној Америци.
Препоруке:
5
0
40 субота, 12 новембар 2016 03:19
@Student
Dominacija Zapada pociva na izvozu unutrasnjih napetosti u svet.Nije nimalo slucajno da su na granicama EU, zemlje, nesudjenog, Mediteranskog partnerstva, zemlje Istocnog partnerstva, sukobi.EU nije ono sto tvrdi da jeste, ekonomski, kapitalisticki raj i unutrasnju homogenizaciju mora da postize proizvodnjom neprijatelja.Kontrola Severne Amerike i Evrope, za Zapad, nije dovoljna.Sto je veci rascep izmedju naroda i elite, to su tesnije veze izmedju "svesti" i istorijskih procesa.Za elitu, istorija nije nikakav proces, vec njena slobodna odluka.Za one izvan istorije, potcinjene, nedelatne, istorija je proces sa tesko uhvatljivim zakonitostima i predvidjanjima.Za vladajuce grupacije, istorija je slobodan cin, za potcinjene, naknadna svest.Zato je Marks istoriju i nazivao praistorijom.Propadanje je proces samo ukoliko ljudi nista ne cine, vec cekaju, sto je Vas savet, da sacekamo jos par vekova, kao da smo drvece, da vidimo sta ce se dogoditi.
Препоруке:
4
0
41 субота, 12 новембар 2016 13:17
DrJelaBisic
Imala sam macku,vrlo milu zivotinju,koja,kad nesto zabrlja pa je pojurim,pobegne pod krevet.Ona ispod kreveta,cuti jadnica,a ceo rep joj napolju,van kreveta.I ja,naravno,prihvatam"igru",I pravim se da je ne vidim.Kao-trazim je po kuci.Tako I Srbi-sakriju se pod krevet,svako(I Istok I Zapaf,i svi ostali)vide o cemu se radi,samo Srbi mudro cute.Misle da suu pametni,tahanstveni I da ih niko nije provalio.Diplomate.Neutralci.Zato nas niko ozbiljno ne snvata,smatraju nas prevrtljivcima I losim saveznicima,od kojih mozes nesto da izvuces samo ako ih stisnes.
Препоруке:
1
2
42 субота, 12 новембар 2016 16:18
Студент, анонимном коментатору
Dominacija Zapada pociva na izvozu unutrasnjih napetosti u svet.


Слажем се, и додајем томе велику војну моћ Сједињених држава.

Kontrola Severne Amerike i Evrope, za Zapad, nije dovoljna.


Није зато што желе светску доминацију, али како ће друге силе ојачати у мери довољној да их буде немогуће контролисати истовремено, Запад ће морати да се повуче из одређених делова света, али ће у свом окружењу, у свом географрском и цивилизацијском језгру и његовој околини остати доминантна сила. То језгро чине Англоамерика, Западна и делови Средње, Северне и Јужне Европе. Србија се налази у тој околини.

Za elitu, istorija nije nikakav proces, vec njena slobodna odluka.


То што елита историју схвата као последицу своје воље, не значи да и сама елита, несвесно, није део (дуготрајних) историјских процеса које не може уочити управо зато што се у њима налази (la longue durée код Фернана Бродела).
Препоруке:
4
0
43 субота, 12 новембар 2016 16:27
Студент, анонимном коментатору
Propadanje je proces samo ukoliko ljudi nista ne cine, vec cekaju,


Много тога зависи од дефиниције пропадања, тј. слабљења. Великим империјама је пропадање судбина управо због универзалности и апсолутности које желе достићи: универзалности у смислу да цео свет осећају као свој и тежње да их цео свет прихвати, апсолутности у смислу да буду једине, коначне, свемогуће и неприкосновене империје. Прво слаби њихову унутрашњу кохезију (видети теорију assabiyah Ибн Халдуна), друго их доводи до империјалне пренапрегнутости, тј. покушаја да контролишу много више него што реално могу. Уништава их, дакле, оно што их вуче напред. Додајмо томе унутрашње борбе за моћ, и ето рецепта.
Препоруке:
4
0
44 субота, 12 новембар 2016 16:34
Студент, анонимном коментатору
sto je Vas savet, da sacekamo jos par vekova, kao da smo drvece, da vidimo sta ce se dogoditi.


Не смемо (преурањено) улазити у конфликт са Западом и сврстати се уз друге силе, иначе ћемо проћи као кмет Симан пошто смо у непосредном суседству Запада и лако бисмо пали под политичким, економским и војним притиском, а алтернатива у виду Русије и Кине јесте предалеко. Чак и да Србија успе да пружи отпор Западу неко време, то би било по сувише великој цени, уз опасност да прођемо као Сирија и Украјина, које су уништене државе, мада верујем би Србија најпре била сломљена политички и економски.

Дакле, ово није тренутак за сврставање уз стратешке непријатеље Запада. Уместо тога, Србија треба да ради на унутрашњем уређењу, на квалитету живота својих грађана, на јачању домаће привреде, науке, здравства, школства, на постизању позитивног природног прираштаја... то не тражи конфликте, већ другачије схватање државе.
Препоруке:
5
1
45 субота, 12 новембар 2016 16:38
Студент, анонимном коментатору
То другачије схватање државе мора раскрстити са увреженим схватањем о томе да је наша судбина да понављамо борбу са Отоманским царством и Хабзбуршком монархијом.

Главни мотив наше државе не сме долазити споља, већ се мора пронаћи унутра, у самом друштву, у свему ономе што сам навео у претходном коментару. У супротном, Србија неће дочекати промену геополитичке сцене из простог разлога што ће је напустити скоро сви млади и радно способни, а они који остану нити ће умети да воде државу, нити ће их бити довољно.
Препоруке:
5
1
46 недеља, 13 новембар 2016 00:06
@Student
Ponavljam, mi NISMO NEUTRALNI, mi idemo ka EU i NATO i sa tim ciljem se uredjuju unutrasnji odnosi, preuzimaju se njihovi standardi, o ustavima odlucuju venecijanske komisije i zato ne mozemo da uredimo unutrasnje stanje, jer je glavni cilj EU stvaranje nezavisnog KiM i da bi ga ostvarila, prihvata korupciju i partijasenje u Srbiji, jer kako drugacije objasniti da za 15 godina pregovora i preuzimanja standarda EU, korupcija i partijasenje samo rastu.Vlast GLUMI NEUTRALNOST,ocigledno dobro, cim ima ljudi koji veruju da mi vodimo neutralnu politiku, odricuci se korak po korak KiM, uzimajuci ostatak Srbije kao nadoknadu.Sve o cemu pisete se vec dogadja.Mi smo propala drzava kao Ukrajina, ljudi odlaze decenijama.Ne mozemo se okrenuti unutrasnjem stanju, kada prihvatamo nadnacionalnu organizaciju,kao sto je EU, kao cilj i zato podredjujemo domace zakonodavstvo pravilima EU.I jos jednom, mi NISMO NEUTRALNI, jedino sto narod nije nista odlucio, mada vecina, mozda, i ne zeli.
Препоруке:
1
3
47 недеља, 13 новембар 2016 00:45
Deki
Da su nam preci biti ovako neodlučni teško bi nam i gaće ostale
Препоруке:
1
1
48 недеља, 13 новембар 2016 01:12
Zvonimir Bgd @ Студент
Ako se ne varam, za primer istoricarskog promisljanja navodite jednog od osnivaca francuske istoriografske skole analista. Napisao je obimno kapitalno delo o Mediteranu u doba Filipa II, a video sam na Sajmu knjiga da je u celini prevedeno na srpski jezik. Imao sam prilike da citam odlomke tog velikog dela na francuskom jeziku, kao i ponesto od Zaka Le Gofa.
Nisam u toj struci, ali mi se cini da se njihova teza o procesima dugog trajanja ne odnosi na pitanje o kojem diskutujemo. Brodel za primer navodi trgovacke brodove koji u zimu uplovljavaju u svoje luke, a na prolece isplovljavaju i ponovo krecu duz mediteranskih obala. I to tako traje... vekovima. Odnosi se prevashodno na ekonomski deo. Analisti su inace poznati po vracanju znacaja drustveno-ekonomskoj istoriji, nasuprot politickoj koja (jos uvek) dominira.
Ipak, i kod njih imate konstataciju o "zatvaranju Mediterana" od strane Arapa u trenutku njihovog naglog uspona. Za samo deceniju i po. A danas su procesi mnogo brzi.
Препоруке:
0
2
49 недеља, 13 новембар 2016 12:23
DrJelaBisic
Prvo za Dekija:U pravu ste.Nasi pretci su imali jasnu ideju sta hoce:svoju drzavu,ma koliko mala bila,ma koliko bila predodredjena da bude igracka spoljnih faktora.Sve ostalo su bila pivremena resenja,manje ili vise nametnuta.AU monarhija je bila privremeno resenje,bolja od Tursk.Kad ste morali da birate-birali ste AU,a ne Tursku.Mada su odedjena prava u Turskoj bila veca,npr upotreba jezika.Medjutim,po svom mentalitetu,AU nam je bila bliza.Pri tom,prava koja su Srbi imali u AU monarhiji(pre svega mislim na girancare,koji su bili van feudalnog sistema)bla su velika.Imali su licnu,i nacinaonu autonomiju.Opet uz izvesna ogranicenja.Da li neko ovo kod nas danas proucava?Medjuti,cilj je uvek bio jasan,i nije se menjao:nezavisna drzava.Kad smo se tome cilju priblizili nepromisljeno smo,sentimentalno,primili "bracu" kolaborante I sve upropastili.Nasi pretci nisu bili neodlucni jer im je bilo jasno:ako hoce da njihovi potomci kuturoloski,mentalno,jezicki,religijski
Препоруке:
1
2
50 недеља, 13 новембар 2016 13:15
DrJelaBisic 2
...budu kao oni-onda moraju da budu nezavisni.Ako vec moraju da biraju sta ce im biti potomci,Nemci/Madzari,Turci ili Rusi,birali su Rusiju a zatim Nemce/Madzare.Nasa braca,koja su mislla da ce,promenom religije,cuvati svoj nacionalni identitet,su se prevarili:razlika izmedju muslimana I onoga sto su I oni nekad bili je isuvise velika.Promena nacina zivljenja je morala da bude velika.Bez obzira sto su imali jezicku slobosu-oni su se izgubili,pre svga kolaboracijpm sa okupatorom.To je mnogo manjle bio sucaj sa AU:kad su se Srbi,u Velikoj seobi,naselili na te teritrije,one vec davno nisu bile srpske u pravom smislu,pa su zato Srbi dosli I ponudili svoje usluge, nisu bili okupirani u pravom smislu te reci.Uglavnom,kao zakljucak:malim narodima je potrebnija nacionalna drzava,jer su laksi za asimilaciju.
Препоруке:
0
2
51 недеља, 13 новембар 2016 18:24
Студент, Звонимиру
Да, говорио сам о Фернану Броделу и аналистима. Пропадање може да се сматра историјским процесом дугог трајања, иако његова природа није превасходно друштвено-економска.

У случају Запада, рецимо, европске силе су од светских постале регионалне, а светски утицај успевају да одрже тек уједињене и тек у савезништву с Америком. То је био вековни процес, и још увек траје, а у питању је тек епизода у пропадању Запада, који обухвата много више од Европе. Чак и тако ослабљене, старе европске силе су много моћније од својих суседа у које комотно можемо убројити и Србију.

Једини начин да се Америка сломи за кратко време јесте да други делови света узнапредују толиком брзином да технолошки, војно и економски успеју да је поразе, а то неће бити случај. То ће трајати много дуже и мораће да сачека озбиљне унутрашње конфликте у Америци, чији се обриси данас назиру.
Препоруке:
4
0
52 недеља, 13 новембар 2016 18:50
Студент, анонимном коментатору
Ponavljam, mi NISMO NEUTRALNI, mi idemo ka EU i NATO


Ту констатацију нисам ни доводио у питање.

i zato ne mozemo da uredimo unutrasnje stanje, jer je glavni cilj EU stvaranje nezavisnog KiM i da bi ga ostvarila, prihvata korupciju i partijasenje u Srbiji,


ЕУ донекле толерише корупцију и партијашење, али ту главну кривицу сноси наша политичка елита, ако смем уопште тако да је зовем, пошто она ради све те ствари, а не ЕУ. Ми можемо да средимо унутрашње стање без обзира на ЕУ и КиМ. Медицинске сестре могу да буду љубазне, професори могу да раде свој посао, закони могу да буду бољи, судство може да буде независно, привреда може да се покрене... ствар је у томе што политичкој елити и многима који се шлепају уз њу одговара овај хаос.
Препоруке:
5
0
53 недеља, 13 новембар 2016 18:55
Студент, анонимном коментатору
jer kako drugacije objasniti da za 15 godina pregovora i preuzimanja standarda EU, korupcija i partijasenje samo rastu.


Лако. Чим нема казни, чим судство и тужилаштво не раде свој посао, и они који нису склони корупцији, који не желе да партијаше, виде да то може, и постепено постају део таквог система, а они који су већ такви били, осиле се и постану још гори.

Ми многе стандарде ЕУ преузимамо само на папиру. Рецимо, Болоњу смо преузели само на папиру, а у стварности сваки професор и факултет имају своје тумачење и своју праксу.

Sve o cemu pisete se vec dogadja.Mi smo propala drzava kao Ukrajina, ljudi odlaze decenijama.


Не дешава се све што би нас снашло у случају конфликта са Западом. Хоћете грађански рат? Политичку блокаду земље? Економске санкције?

Ne mozemo se okrenuti unutrasnjem stanju, kada prihvatamo nadnacionalnu organizaciju,


Можемо.
Препоруке:
4
0
54 недеља, 13 новембар 2016 19:29
svaka medalja ima dve strane
Evo jedno pitanje za rusofile. Nemam loše namere, naprotiv, samo razmišljam, šta će biti u Rusiji posle Putina, i ko je njegov naslednik dostojan njega?
Препоруке:
6
1
55 недеља, 13 новембар 2016 20:35
Zvonimir Bgd @ Студент
Srbija, naravno, nikada nije ni bila evropska sila. Nesto sto je licilo na njen uspon u tom pravcu bio je period vladavine kralja Milutina i sirenje tokom Dusanovog carstva. Iako su okolnosti pogodovale (slaba Vizantija), pokazalo se da je i to bilo KRATKOG daha. Zalomilo se u vreme nastupa nove sile sa Istoka (Osmanlije). Srbi su morali da se bore za goli opstanak, a kada su ponovo stekli drzavnost morali su da se "vezuju" za neku od evropskih imperija. Brojcano smo uvek bili manji narod, sto nije bez znacaja. To vezivanje nikada kao danas nije bilo sa onima koji im tu drzavnost oduzimaju!
Dugotrajno propadanje poznatih imperija je nesporna cinjenica, vi ste tu u pravu. Tesko izdahnu, jer po pravilu imaju siroku teritorijalnu bazu (ekonomske resurse) i veliki broj etnickih pripadnika (ne racunajuci podjarmljene). U slucaju SAD znacajna je i prekookeanska odvojenost. Vec od XIX veka procesi su brzi. Uspon i pad AU svega u pola veka. SSSR 70tak godina. SAD? EU? Videcemo...
Препоруке:
4
2
56 недеља, 13 новембар 2016 20:51
@Student
Unutrasnje stanje mozemo da sredimo i bez KiM i bez Vojvodine i bez Sumadije, tako sto cemo ga svesti na unutrasnje stanje sopstvenog organizma, pa ziveti zdravo.Bez suvereniteta nema nikakvih zakona, ne insistira Nemacka bez veze na pravno obavezujucem sporazumu sa KiM.Posle 5. oktobra, popunjavanje institucija partijskim kadrovima je bilo imperativ, kako bi se uspostavila kontrola na Srbijom od strane Zapada, a posle toga to je samo inercija, kao u Crnoj Gori, gde je jedan covek bio i komunista i srpski nacionalista i evropejac i crnogorski nacionalista i na vlasti je 30 godina, ali je sve je to nebitno ako je po volji Zapada, jer Zapad trguje po principu partijama vlast, Zapadu ostvarenje njegovih ciljeve.Medicinske sestre mogu da budu ljubazne i u Nedicevoj Srbiji i moze i ekonomija da se unapredjuje i sta sa time.Oni koji su nasiljem, rizikujuci gradjanski rat, dosli na vlast 5. oktobra, a ciji je otpad Vas G-18++, sada plase Srbiju gradjanskim ratom.Morate se vise...
Препоруке:
2
5
57 недеља, 13 новембар 2016 21:05
@Student
...potruditi da zaradite Vas sendvic ili sta vec Radulovic daje, nego sto mislite da cete spominjanjem rata i sankcija, tj. cuvenog "povratka u devedesete", koje su vec ispucale DS(SDS),G-17+,LDP i kompanija, izazvati kod , barem mene,lucenje pljuvacke i sakrivanje pod krevet.Sto se tice upotrebe Brodela u predizborne svrhe i gatanja o propasti Amerike, vidite kako je istorija za Vas samo igracka za dnevnu politiku, a za nekog je to delovanje misterioznih uzroka "dugog trajanja".
Препоруке:
1
5
58 недеља, 13 новембар 2016 22:19
Студент, Звонимиру
Није Србија никада била европска сила, слажем се с тим.

Видећемо колико ће времена бити потребно ЕУ и САД да дођу до краја. Верујем да ће ЕУ ући у коначну фазу пропадања пре САД-а, а да ће Америка имати још пар до неколико деценија више. Не заборавимо, у овом тренутку је за Америку пораз што не може да контролише цео свет већ мора да пусти Иран на миру. Али тај пораз не значи да Америка не може више да спроводи и намеће своју вољу у другим деловима света. Напротив. То што немају апсолутну моћ не значи да немају ужасно велику моћ, већу од свих других. Главна намера ми је била да у коментарима укажем на то. :)
Препоруке:
5
1
59 недеља, 13 новембар 2016 22:24
Студент, анонимном коментатору
Unutrasnje stanje mozemo da sredimo i bez KiM i bez Vojvodine i bez Sumadije, tako sto cemo ga svesti na unutrasnje stanje sopstvenog organizma, pa ziveti zdravo
.

Одлазите у другу крајност. Ја то нисам рекао. Рекао сам да треба да се окренемо себи и водимо рачуна да физички опстанемо.

Bez suvereniteta nema nikakvih zakona,


Довољно смо суверени да законима уредимо школство тако да професори могу да ученику који има двадесет јединица и једну двојку закључе један. По овом закону то није могуће. Тај лош закон, и многе друге, који су штетни, увео је наш парламент. Наш, а не ЕУ.

Posle 5. oktobra, popunjavanje institucija partijskim kadrovima je bilo imperativ, kako bi se uspostavila kontrola na Srbijom od strane Zapada,


Нисам томе присуствовао, али, колико знам, Србијом ведре и облаче партијски кадрови већ доста дуго, чак је Арчибалд Рајс о томе писао у првој половини 20. века, знатно пре ЕУ и 5. октобра.
Препоруке:
5
1
60 недеља, 13 новембар 2016 22:34
Студент, анонимном коментатору
ali je sve je to nebitno ako je po volji Zapada, jer Zapad trguje po principu partijama vlast, Zapadu ostvarenje njegovih ciljeve.


Слажем се. Никад нисам ни порицао да Запад гледа своје интересе и да у својој интересној сфери тражи појединце који ће те интересе штитити на рачун свог народа. Мудра власт зна да нађе компромис и да извуче максимум за свој народ, и зна да некада мора да се пристане и на мање зло да би се избегло веће. Ти страни интереси, дакле, нити обухватају укупан живот у Србији, нити се увек морају уважити. Они не могу бити изговор за нефункционисање ствари које се не доводе у питање (школство, здравство, борба за већи наталитет, привредни развој...)
Препоруке:
4
1
61 недеља, 13 новембар 2016 22:39
Студент, анонимном коментатору
Medicinske sestre mogu da budu ljubazne i u Nedicevoj Srbiji i moze i ekonomija da se unapredjuje i sta sa time.


За почетак, боље бисмо живели и мање би нас одлазило одавде. Не одустају људи од земље у којој су се родили и у којој су им породица и пријатељи из беса, већ зато што и поред свега тога ипак у њој не могу да воде пристојан и нормалан живот. Говорите о враћању КосМета у оквир Србије. Запитајте се да ли ће за двадесет до тридесет година уопште остати довољно Срба у Србији који би не само враћали то Косово, већ и очували оно што је од ње после Косова остало. Ако се хитно не посвети пажња животу грађана, одговор ће бити прилично страшан и добићемо га директно од историје.
Препоруке:
4
1
62 недеља, 13 новембар 2016 22:46
Студент, анонимном коментатору
Oni koji su nasiljem, rizikujuci gradjanski rat, dosli na vlast 5. oktobra, a ciji je otpad Vas G-18++, sada plase Srbiju gradjanskim ratom.Morate se vise potruditi da zaradite Vas sendvic ili sta vec Radulovic daje, nego sto mislite da cete spominjanjem rata i sankcija, tj. cuvenog "povratka u devedesete", koje su vec ispucale DS(SDS),G-17+,LDP i kompanija, izazvati kod , barem mene,lucenje pljuvacke i sakrivanje pod krevet.


Нисмо морали дуго чекати да у расправи избије манир тако чест у српској политици: нападање саговорника уместо његових аргумената. Тако је одједном Г-18++ постао мој иако са њим немам нити сам имао никакве везе, тако су и моји коментари постали мотивисани сендвичем од Радуловића, са којим опет немам нити сам икао никакве везе... :) Јако лош манир, јако лош потез у расправи, али ја се нећу настављати на то, већ ћу и даље говорити аргументима, као и до сада што сам.
Препоруке:
4
0
63 недеља, 13 новембар 2016 22:52
Студент, анонимном коментатору
nego sto mislite da cete spominjanjem rata i sankcija, tj. cuvenog "povratka u devedesete", koje su vec ispucale DS(SDS),G-17+,LDP i kompanija, izazvati kod , barem mene,lucenje pljuvacke i sakrivanje pod krevet.


Размислите мало о судбини Сирије, Либије и Југославије. Србија је већ једном прошла кроз све то и не треба јој да се опет. Држава чији су грађани оволико незадовољни је лака мета за увоз немира. И већи народи су падали... Ја бих волео да се то избегне, и то може да се избегне. Имамо само један живот и не морамо да га проживимо у беди и неквалитетно. У претходном коментару сте написали да медицинске сестре могу да буду љубазне, а онда додали: па шта?

Медицинске сестре су само метафора за опште функције државе и друштва - можда вама не смета да живите и боравите у овом хаосу и беди, можда немате других проблема сем бриге о геостратегији, али милиони гладних грађана имају и ја говорим мислећи на њих и квалитет њиховог живота.
Препоруке:
4
1
64 недеља, 13 новембар 2016 23:02
Студент, анонимном коментатору
Sto se tice upotrebe Brodela u predizborne svrhe i gatanja o propasti Amerike, vidite kako je istorija za Vas samo igracka za dnevnu politiku, a za nekog je to delovanje misterioznih uzroka "dugog trajanja".


У предизборне сврхе српску историју користе од краја осамдесетих наовамо разне самопрокламоване патриоте, који су успели да изгубе све чега су били самопрокламовани браниоци, све сем својих фотеља, сигурних и плаћених радних места у државним агенцијама и приступа буџету из кога су захватали и обезбеђивали себе и своје потомке, док је за то време обичан народ живео све лошије. Толико о историји и дневној политици, чији несрећни принудни брак траје и дан данас.


О пропасти Америке не гатам, него дајем анализу, и то на један одговоран начин. Чињеница што се она не уклапа у доминантан шаблон размишљања није разлог да се унапред одбаци и нападне. Искренија је него став да ће Америка пропасти за две године зато што ми тако желимо...
Препоруке:
4
0
65 понедељак, 14 новембар 2016 00:40
@Student
G-18++ ste pohvalili kao jedinu za Vas prihvatljivu partiju, na jednom drugom komentaru, tako da se ne pravimo.Licno ste mi se obratili besmislenim pitanjem da li zelim gradjanski rat i sankcije, na koje ne znam ko ce odgovorit sa da, dakle potcenjujete me.SFRJ je bila zakonski uredjena, sa svim pravnim mogucnostima u ekonomiji, koje danasnja Srbija, u globalnom trzistu, nema, pa su ljudi odlazili i nastavice da odlaze, jer nam je namenjena uloga periferije kapitalizma i iz tog polozaja se, za pocetak, mozemo izvuci samo oslobadjanjem od politicke zavisnosti od Zapada, inace ce se sve tendencija odrzati i za 50 godina sa sve clanstvom u EU.Niste ponudili nikakvu "analizu", vec ste spekulacije par mislilaca o istorijskim procesima citirali za potvrdu Vaseg stava da ne treba nista da cinimo jos par vekova, dok Amerika bude propadala.Da li ce ona propasti sutra ili za hiljadu godina je nevazno za moj stav.Istorija upotrebljena da bi se reklo cekaj jos, ne cini nista, je uvek ideoloska.
Препоруке:
1
3
66 понедељак, 14 новембар 2016 00:52
@Student
Ono sto zauzimanje institucija od 5. oktobra i iz njega izniklo partijasenje, razlikuje od prethodnih oblika partijasenja (u kraljevini i komunizmu) je sluzenje stranom interesu, koji nastavlja da se ostvaruje u zamenu za prepustanje Srbije partokratijama.Konacno, borba protiv nasilja, kojim je oteto KiM, prava na etnicko ciscenje, koje Zapad nekima daje, borba za istinu, je vaznija od laznih osmeha medicinskih sestara i lazne zabrinutosti za Savamalu, dok vam desetine hiljada sunarodnika zivi u aparthejdu, a stotine hiljada su proterane iz svojih domova.Ima nesto i u moralu, nije sve u racunu kada ce Amerika propasti i osmehu.
Препоруке:
1
2
67 понедељак, 14 новембар 2016 01:05
Zvonimir Bgd @ Студент
Ne vidim zasto bi se oporavak Srbije iskljucivo vezivao za model koji podrazumeva kompromis sa onima koji Srbiju uporno ciljano smanjuju. U svakom pogledu. Pa i u pogledu popravki koje nam oni sami preporucuju. Posebno je pitanje da li je sa takvima kompromis uopste moguc.
Vi ste, doduse, vec napisali razlog takvog promisljanja videvsi Rusiju i Kinu kao nesto "daleko". U geografskom smislu Sjedinjene Drzave su dalje od Rusije. Naravno, njihov uticaj nam je ne samo u susedstvu, vec i u nasoj sopstvenoj zemlji. Za sada mnogo veci nego ruski. Ja ne spadam u one koji bi da americko upravljanje zamene ruskim. Sustina je da se americki uticaj povuce, po mogucstvu i sasvim neutralise. Jer je po Srbiju poguban. Promena geopoliticke scene vec dobrano traje. Kao sto se scena menjala devedesetih, tako se menja i sada. Sa tom cinjenicom se sada treba uskladiti. To se ne postize nastavljanjem dosadasnje politike. Za pocetak, trebalo bi odlucnije zastupati SVOJE, srpske interese.
Препоруке:
0
1
68 понедељак, 14 новембар 2016 03:06
Студент, анонимном коментатору
G-18++ ste pohvalili kao jedinu za Vas prihvatljivu partiju, na jednom drugom komentaru, tako da se ne pravimo.


Ја још увек размишљам за кога да гласам на предстојећим изборима, њих сам похвалио да ме највише мотивишу. Између тога, и оптужбе за сендвич, ипак је превелик корак. :)

Licno ste mi se obratili besmislenim pitanjem da li zelim gradjanski rat i sankcije


Питање није бесмислено зато што треба да вам покаже да су те опције врло реалне и могуће ако Србија уђе у отворени конфликт са Западом. Ако нећете последицу, не залажите се за њен узрок.

Ево га могућ сценарио:
- прво би се покушало сменити власт прозападним политичким фронтом на релативно миран начин.
- ако то не би успело, активирала би се питања Војводина, Санџака, Прешевске долине, Влаха у Источној Србији. Ово укључује могуће војно окршаје.
- истовремено би Србији укинули кредите и за пар месеци не би било новца за пензије и плате. Држава би колабирала.
Препоруке:
5
2
69 понедељак, 14 новембар 2016 03:16
Студент, анонимном коментатору
Niste ponudili nikakvu "analizu", vec ste spekulacije par mislilaca o istorijskim procesima citirali za potvrdu Vaseg stava da ne treba nista da cinimo jos par vekova, dok Amerika bude propadala.


Историја је учитељица живота. Пуна је примера малих народа који су прошли лоше зато што су својом малом силом покушали да победе велику силу моћних империја. Штавише, она даје и примере империја које су и поред неких пораза и губитака ипак остајале довољно моћне да мале, суседне народе држе у својој власти. Тек по пропасти старих, могле су настати нове империје, и мали се ослободити њиховог притиска.

Одговоран државник и политичар не ризикује опстанак свог народа. Наравно, неко ко не сноси одговорност може да говори једно или друго, баш зато што одговорност није на њему.

Наравно да Србија треба да процени када је тренутак повољан за промену курса, а не да слепо срља. Сада још није дошао тај час.
Препоруке:
5
2
70 понедељак, 14 новембар 2016 03:18
Студент, анонимном коментатору
Da li ce ona propasti sutra ili za hiljadu godina je nevazno za moj stav.Istorija upotrebljena da bi se reklo cekaj jos, ne cini nista, je uvek ideoloska.


Важно је.

Ако пропада сутра, ако губи сву своју моћ, онда Србија може да тражи неку нову силу уз коју би се сврстала.

Ако пропада тек за хиљаду година, Србија не сме ни данас ни сутра да ради против ње, пошто је у њеном директном домашају.
Препоруке:
5
0
71 понедељак, 14 новембар 2016 03:39
Студент, анонимном коментатору
Ono sto zauzimanje institucija od 5. oktobra i iz njega izniklo partijasenje, razlikuje od prethodnih oblika partijasenja (u kraljevini i komunizmu) je sluzenje stranom interesu, koji nastavlja da se ostvaruje u zamenu za prepustanje Srbije partokratijama


Дакле, стране службе су нашле погодне тле. Не можемо сву кривицу за партијашење ставити на Запад. Служење страном интересу је (само) додатак систему који је већ пре тога деценијама неправилно функционисао и који полако доводи до урушавања државе коју изнутра изједа. Ето вам једног дужег историјског процеса.
Препоруке:
6
0
72 понедељак, 14 новембар 2016 03:50
Студент, анонимном коментатору
Konacno, borba protiv nasilja, kojim je oteto KiM, prava na etnicko ciscenje, koje Zapad nekima daje, borba za istinu, je vaznija od laznih osmeha medicinskih sestara i lazne zabrinutosti za Savamalu, dok vam desetine hiljada sunarodnika zivi u aparthejdu, a stotine hiljada su proterane iz svojih domova.


Ја не спорим да је над Србима извршено етничко чишћење на Косову (и другде). Али, косовски проблем не може бити изговор да држава и друштво не функционишу у другим областима. Не очекујте да ће милиони грађана пристати на лоше болнице, лоше здравство, никакво школство, гломазну и спору администрацију, неефикасно и неправично судство у име једне врло магловите борбе за Косово - магловите зато што је нико заиста не води, већ о њој само говори са безбедне удаљености, најчешће из центра Београда.

Надам се да услов да рад медицинских сестара схватите као приоритетан неће бити ситуација да Вама или некоме из Ваше породице од тог рада буде зависило здравље.
Препоруке:
5
1
73 понедељак, 14 новембар 2016 04:08
Студент, анонимном коментатору
Ima nesto i u moralu, nije sve u racunu kada ce Amerika propasti i osmehu.


Морал. Могли бисмо дискутовати о томе шта је морално да Србија као држава сада ради. Сада је сувише касно да напишем нешто више о томе. Укратко, мислим да је прече бринути о свакодневном животу пошто је то битка која се може добити, посебно у односу на неке битке које се морају изгубити и које народ не жели да води.
Препоруке:
4
0
74 понедељак, 14 новембар 2016 10:41
DrJelaBisic
Za studenta:Moram da napomenem da stalno imamo pred sobom americki kapitalizam,koga oni sire po svetu.I po tzv Zapadu,i po zemljama tzv treceg sveta.Postoje mnoge drgacije forme kapitalizma.UAE su,naravno,kapitalisticka drzava(istina sa primesama robovlasnstva(kao SAD pre gradjanskog rata-imali su robove)I plemenskog drustva(karakteisticno za islamske zemlje)Ali UAE su socijalna drzava,za svoje gradjne.Nr samo da se deo prihoda od nafte deli gradjanma,posredno I neposredno(kroz zdravstvo,skolstvo,stipendije,infrastrukturu,stanove za"siroinju"i sl)Vec svaki gradjan8n moze da se obrati vladaru(ima jedan dan u nedelji(petak)za prijem)I obicno dobije sta zeli.Kada je moj kolega,koji je studirao u Bgdu,dobio rak,poslat je o trosku emira u London,u najbolju kliniku na svetu,u de luks sobu-apartman.Posto je njegvva zena plakala ko ce da ga sluzi u bolnci(ima sestara I bolnicarki,naravno)emir je I nju poslao,u skup londonski hotel,da ne svisne.Kazite mi:kada bi to dobili u SAD?...
Препоруке:
1
3
75 понедељак, 14 новембар 2016 10:47
моје мишљење
"У предизборне сврхе српску историју користе од краја осамдесетих наовамо разне самопрокламоване патриоте, који су успели да изгубе све чега су били самопрокламовани браниоци, све сем својих фотеља, сигурних и плаћених радних места у државним агенцијама и приступа буџету из кога су захватали и обезбеђивали себе и своје потомке, док је за то време обичан народ живео све лошије."

Дали сте одличну дијагнозу наше "патриотске елите." И много пре краја деведесетих. Не зна се ко нам је у ближој историји, па и даљој, више штете нанео да ли Запад (САД, Немачка) који је растурио СФРЈ, или самозване патриЈотске елите без којих то не би глатко ишло, а које су се дебело окористиле на несрећи народа. Без тог садејства страних и домаћих елита и наше глупости и примитивизма, не би ми овако дубоко потонули и - ништа ми ту мењали не би? Некако је увек било "логично" да су сви други криви! На наш пропали систем природно се намагнетисала рђа. Како то да усвајамо увек све најгоре од других?!
Препоруке:
5
2
76 понедељак, 14 новембар 2016 11:32
DrJelaBisic 2
...Tu paznju i zahvalnost.On nije bio cak ni drzavljanin(a ni ona)vec je ceo radni vek bio sef aodeljenja drzavne bolnice.I nije jedini takav.SArabija je sve samo ne demokratska drzava,ali I njihov kralj prima molbe,placa zenidbe onima koji to ne mogu I sl.Svaki Saudijac(a od nedavno-i svaka Saudijka)mogu da dobiju stipendiju da studiraju prakticno sta zele,u inostranstvu,na najpoznatijim fakultetima,a sve u procesu tzv saudizacije.Posle vrlo kratke obuke u rukovodjenju,oni su predodredjeni da budu sefovi razlicitih institucija(skola,bolnica,administracije I sl)Toga nema u SAD.Skadinavski model kapitalizma,koji mnogi od vas poznaju,neposredno ili od drugih,je neuporediv sa sistemom u SAD.On pre svega pociva na izuzetnim karakteristikama Skandinavaca,na njihovom mentalitetu.Kad je sef uprave amerikih zatvora posetio Svedsku,pokazali su mu jedan zatvor,celije koje lice na apartmane,sa TV I friziderima,automatskim ves masnama I s.On se smejao,i tvrdio da se sale,i prikazuju mu hotel...
Препоруке:
1
2
77 понедељак, 14 новембар 2016 12:57
луди скретничар
Мимо теме,

Не би било лоше да Ристивојевић појасни разлоге поништавања докторске дисертације Слободана Бељанског, око чега се тренутно подигла прилична прашина у стручним круговима.
Препоруке:
4
0
78 понедељак, 14 новембар 2016 14:00
DrJelaBisic 3
...Ceo sistem je u Svedskoj zamisljen da ukazuje kriminalcima da je moguce ziveti bez krimiala,zato Svedska ima najmanje povratnika,ali to je moguce u Svedsoj,a ne u SAD,ili,ne daj Boze,Srbiji.Sad bih se vratila direktno Vasim komentarima.Slazem se sa Vama da imperije(mogu da)propadaju dugo,vekovima,i da mi,prosto bioloski,kako sada stoje stvari,to necemo docekati.
Препоруке:
0
2
79 понедељак, 14 новембар 2016 15:37
DrJelaBisic 4
"Opredeljivanje"Srbije,u vidu nadobudnog teranja inata I zaletanja,naravno da nista dobro nece doneti,kao ni preterano oslanjnje na SAD I cekivanje da ce SAD I EU da nam srede drzavu.Bas ih briga.To mozemo I treba da uradimo sami.Da svako,za sebe I svoju porodicu ucini sto vise moze.Da osnivamo preduzeca,zadruge,zadruzne banke I stedionice,da trgujemo sa nama prijateljskim zemljama,da osnivamo privatne skole,bolnice,ambulante,domove za stare,ustanove za negu bolesnh,da to sve posluje po moralnim principima(po cenu nesto manjeg profita,ali sa profitom)da zbrinjavamo sirotinju,da skolujemo (I)tudju decu,da budemo mecene I ktitori,dobrotvoti...A ne samo da cekujmo od drzave da uradi ovo ili ono,a da od svojih neprijatelja ocekujemo da vode racuna o nama bolje nego sto to sami cinimo.Da radjamo decu,jer ona su nasa buducnost.
Препоруке:
0
2
80 понедељак, 14 новембар 2016 17:30
Студент, Звонимиру
Ne vidim zasto bi se oporavak Srbije iskljucivo vezivao za model koji podrazumeva kompromis sa onima koji Srbiju uporno ciljano smanjuju.


Зато што су до сада они успели да наметну своју вољу без обзира на то да ли смо ми из прве прихватили њихову понуду или не. Сетимо се Ахтисаријевог плана. Запад је прво њега понудио и он је садржао елементе који су били повољни за Србе, без обзира на то што је предвидео независност Косова. Ми смо тај план одбили, Косово је свакако прогласило независност, и сада се наша власт труди да добије те елементе Ахтисаријевог плана. Далеко од тога да мислим да је то добар план, али је бољи од онога за шта сада можемо да се изборимо. Нажалост.

Тако смо се успротивили 1999. па смо бомбардовани и опет је Запад добио шта је хтео из простог разлога што је имао довољну силу да то оствари. Ми смо само узалуд трпели бомбардовање, које је било трагично и неправедно.
Препоруке:
3
3
81 понедељак, 14 новембар 2016 17:38
Студент, Звонимиру
Сви ти примери, али и многи други, показују да ми морамо прво да проценимо у које политичке, економске и стратешке битке смемо да уђемо, а у које не. Политика, нарочито спољна, није увек ствар избора између добра и зла за свој народ, већ углавном избора између мањег и већег зла.

Vi ste, doduse, vec napisali razlog takvog promisljanja videvsi Rusiju i Kinu kao nesto "daleko". U geografskom smislu Sjedinjene Drzave su dalje od Rusije. Naravno, njihov uticaj nam je ne samo u susedstvu, vec i u nasoj sopstvenoj zemlji.


Сједињене државе су географски далеко, али европски део Запада није. Поред тога, НАТО има бројне базе у Европи, у њима је америчка војска, а географски нас окружује. У некој подели света на интересне зоне, ми смо се нашли у оној у којој доминира Запад.
Препоруке:
3
2
82 понедељак, 14 новембар 2016 17:52
Студент, Звонимиру
Sustina je da se americki uticaj povuce, po mogucstvu i sasvim neutralise. Jer je po Srbiju poguban. Promena geopoliticke scene vec dobrano traje. Kao sto se scena menjala devedesetih, tako se menja i sada. Sa tom cinjenicom se sada treba uskladiti. To se ne postize nastavljanjem dosadasnje politike. Za pocetak, trebalo bi odlucnije zastupati SVOJE, srpske interese.


Требало би одлучније заступати своје интересе и то је могуће и сада, само што су наши политичари у великој мери незаинтересовани да ураде и оно што могу.

Геополитичка сцена се мења и то ће се највише осетити у Источној Азији, која ће постепено прећи у кинеске руке. Запад ће, ипак, задржати примат у овом делу света. Наш регион му неће бити приоритетан, али ће одговорити ако осети да му неко прави стратешке проблеме.
Препоруке:
3
2
83 понедељак, 14 новембар 2016 17:57
Студент, @DrJelaBisic
Слажем се, ни Америка ни ЕУ неће сређивати нашу државу, нити је амерички вид капитализма онај који морамо да усвојимо.
Препоруке:
2
0
84 уторак, 15 новембар 2016 01:26
@Student
Istorija nije nikakva uciteljica, jos je Aristotel uvideo da vise mozemo nauciti iz mita, nego iz istorije, koja govori samo o pojedinacnim dogadjajima.I Srbe je kroz 500 ropstva vodio mit, istorija ih nikada ne bi mogla navesti na ustanak, naprotiv, primeri prethodnih pobuna, doveli bi do jos 500 godina ropstva.To o cemu Vi pisete nije istorija vec filosofske spekulacije o istoriji, o njenim pravilnostima, pokretackim uzrocima, posledica pokusaja da se od istorije napravi "nauka" i koji imaju ideolosku osnovu.Pricu da "zivot ne moze da ceka" je ispricao Tadic.Taj pokusaj da se "svakodnevni zivot" izdigne na nivo svetog cilja, da se politika sa nivoa drzave svede na svakodnevlje i jeste temelj elitizacije politike i ideologizacije istorije, kojom ima ko da se bavi, a ti gledaj od cega ces da zivis, da li se medicinske sestre smese.To je politika "u se, na se i poda se", a o drzavi ce brinuti pametniji, cime se covek svodi na svinju u automobilu.Cilj toga i jeste prihvatanje...
Препоруке:
1
2
85 уторак, 15 новембар 2016 01:42
@Student
...nezavisnosti KiM dok ljudi gledaju u nasmesene medicinske sestre.Pricu o zakonima, ispricao je Kostunica.Pricu o ratu i sankcijama, povratku u devedesete, svi zajedno i ja Vam rakoh da me sa time ne mozete zastrasiti, jer sam prosao sve to, kao i pricu o tome.Kako cemo izgubiti Vojvodinu, Rasku, Vlasku, time sto cemo prekinuti evrointegracije?Ko ce nam ih oteti, isti oni sa kojima pregovaramo o EU integracijama, da bismo sutra zajedno sa njima, usaglasavali spoljasnju politiku i bili protiv onih koji nam nisu oteli KiM, niti bi nam oteli Vojvodinu, Rasku, Vlasku...Vi zapravo nudite, kao i G-18++, samo jos vise istog, ponavljate ono sto slusam 15 godina i jos ismevate ljude da su "geopoliticari", ne znajuci koja su njihova obrazovanja i da za neka, npr mene, Radulovic ne predstavlja nikakvu pamet, koja ce da se bavi "istorijskim pitanjima", dok se ja kaljugam u svakodnevlju.To vracanje istog, u licu Kostunice,Tadica,Dinkica,Vucica,Radulovica i jeste cilj neopredeljivanja.
Препоруке:
1
2
86 уторак, 15 новембар 2016 02:01
@Student
Da zakljucim:
1)zalazete se za neopredeljivanje, a zapravo nastavak evroatlanskih integracija (nije sada vreme za opredeljivanje, ali je uvek vreme za evroatlanske integracije)

2)zalazete se za prihvatanje nezavisnosti KiM, jer ka tome vode evrointegracije, za neopredeljeno okretanje protiv Rusije, jer i ka tome vode evroatlanske integracije i usaglasavanje spoljne politike, tim lakse ce se progurati nezavisnosti KiM,

3)za ulazak u NATO,koji je bombardovao Srbe u RSK Krajini,R Srpskoj i Srbiji, omogucio i opravdao etnicko ciscenje iz Hrvatske i sa BiH, jer ka tome vode evrointegracije(ako udjemo u EU i "usaglasimo" spoljasnju politiku, potpuno je besmisleno da ne prihvatimo i "odbrambenu"(zapravo agresivnu))

To je ono sto Vi zovete neopredeljivanje!?

A ljudima nudite "svakodnevni zivot", dok ce "istorijskim pitanjima" da se bave pametniji, Radulovic i Brodel
Препоруке:
1
2
87 уторак, 15 новембар 2016 15:54
Majstor Bob
Predlažem da Vučku damo nadimak: Buridanko.

Vučko Buridanko, kako to europski zvuči!

Ovog studenta možemo zvati magarence.
Препоруке:
2
2
88 уторак, 15 новембар 2016 16:34
jeste, jeste
Naravno uvek zaključak i dr Bisić za kraj. Tušššššššššššš Pametnom dovoljno.
Препоруке:
2
0
89 уторак, 15 новембар 2016 17:15
Студент, анонимном коментатору
Istorija nije nikakva uciteljica, jos je Aristotel uvideo da vise mozemo nauciti iz mita, nego iz istorije, koja govori samo o pojedinacnim dogadjajima.


А ако се посматра као целина, рецимо као организам процеса дугог, средњег и кратког трајања, што је тек један од могућих погледа, историја ипак не говори (само) о појединачним догађајима.

I Srbe je kroz 500 ropstva vodio mit,


За почетак, Срби нису били 500 година у ропству, већ 300 и нешто. :) А као друго, период од краја Средњег века па до почетка двадесетог се разликује од данашњег. Ми смо већ једном прошли кроз процес националног романтизма и нећемо у исту реку моћи да упаднемо два пута. Мит данас није довољан, а није ни потребан просечном обичном човеку, који се много разликује од просечног обичног Србина из Новог века и по образовању, и по животним приоритетима, и по могућностима, и по жељама и потребама...

Формула која је важила пре 400 година важила је тада. Не можемо је оживети сада.
Препоруке:
3
0
90 уторак, 15 новембар 2016 17:20
Студент, анонимном коментатору
Pricu da "zivot ne moze da ceka" je ispricao Tadic.


Живот заиста не може да чека и то се сада јасно види. Зашто мислите да 30 000 младих људи сваке године напушта Србију? Сигурно не зато што их боли геостратешки губитак Косова (иначе не би махом ишли на Запад), већ зато што им свакодневни живот није квалитетан, зато што не желе да живе у земљи која ускоро неће моћи да их лечи, где ће им деца добијати заостало образовање, где неће моћи да нађу посао који им омогућава достојанствен живот. Кривци за то стање су колико косовофанатици, толико и еврофанатици.
Препоруке:
3
0
91 уторак, 15 новембар 2016 17:25
Студент, анонимном коментатору
Taj pokusaj da se "svakodnevni zivot" izdigne na nivo svetog cilja, da se politika sa nivoa drzave svede na svakodnevlje i jeste temelj elitizacije politike i ideologizacije istorije, kojom ima ko da se bavi, a ti gledaj od cega ces da zivis, da li se medicinske sestre smese. To je politika "u se, na se i poda se", a o drzavi ce brinuti pametniji, cime se covek svodi na svinju u automobilu.


Ја не говорим да човек треба да брине само о својим непосредним егзистенцијалним потребама, већ да држава и елита морају да посвети максималну пажњу угроженој егзистенцији нашег народа. До дана данашњег се тиме нико није бавио на начин који треба, под изговором Косова и самопрокламованог патриотизма, или пута ЕУ и самопрокламованог европеизма.

Шта мислите да човек треба да ради данас у Србији: да се бори да преживи, или да сав свој живот посвети геостратешкој борби за Косово? Можда неко ко је ситуиран може да распреда о Косову, али неко ко једе једном дневно не може.
Препоруке:
3
0
92 уторак, 15 новембар 2016 17:32
Студент, анонимном коментатору
О том гладном човеку који једе једном дневно, који месецима чека на специјалистички преглед, којем послодавац прети отказом ако не пристане на практично целодневно радно време у понижавајућим и исцрпљујућим условима, не брине нико од елите и државних чиновника.

Самопрокламоване патриоте говоре том човеку да доручкује митове и епске песме, и да се стрпи, да не мисли о себи пошто је то себично, будући да држава има много битнији проблем, а то је Косово.

Самопрокламовани европејци говоре том човеку да је сам крив, да је глуп, лењ, недовољно паметан, и да не заслужује ништа боље и да мора да пристане на такав положај пошто то захтева виши циљ, улазак у ЕУ.

Тужна истина је да су и једни и други самопрокламовани саветници заправо добро ситуирани. Сви они примају фине плате у јавном сектору, што као чиновници у бројним државним агенцијама, што као кабинетски професори на факултетима или разни активисти и лобисти у НВО-има.
Препоруке:
3
0
93 уторак, 15 новембар 2016 17:37
Студент, анонимном коментатору
Обичан човек не треба да препусти високу политику елити иначе ће она злоупотребити своју моћ, али је мора натерати да ту моћ примени како би ово друштво, које се деценијама урушава баш на том базном делу: здравство, школство, привреда, радни услови, успело да стане на здраве ноге. Косово и ЕУ не смеју и не могу бити изговор.

Cilj toga i jeste prihvatanje nezavisnosti KiM dok ljudi gledaju u nasmesene medicinske sestre.


Када одете у болницу медицинска сестра треба да буде довољно плаћена и да има довољно добре услове рада да би могла да вам помогне, исто као и лекари, а не да вас препусти судбини зато што 99% времена мора да проведе мислећи на Косово.
Препоруке:
3
0
94 уторак, 15 новембар 2016 17:57
Студент, Мајстору Бобу
Predlažem da Vučku damo nadimak: Buridanko.

Vučko Buridanko, kako to europski zvuči!

Ovog studenta možemo zvati magarence.


Што се Вучка тиче, можете га звати како хоћете.

Што се тиче мог надимка, ако хоћете да вређате, барем будите духовити. :)
Препоруке:
4
1
95 уторак, 15 новембар 2016 18:41
ништа лично@студент
Е да је среће да има више лепо васпитаних и паметних студената који размишљају у каквој држави желе да живе и који су спремни да издвоје мало времена и за друге.
За духовитост је потребна интелигенција.
Препоруке:
2
0
96 уторак, 15 новембар 2016 21:59
@Student
316 godina ukljucujuci i ovih 16 od 5. oktobtra.Odlucite se ili je istorija uciteljica zivota ili se sve menja, pa se ne moze dva puta u istu reku.O nejedenju i nesipanju KiM u traktore, sve je vec receno.Posto pod neopredeljenoscu podrazumevate prihvatanje Ahtisarijevog plana, znaci i nezavisnosti KiM, ulazak u EU i usaglasavanje spoljasnje politike, sto znaci i sukob sa Rusijom i svakim na koga EU pokaze prstom, ne vidim cemu prica o istoriji i cekanju na propadanje Amerike.Kada Amerika propadne, mi cemo vec priznati nezavisnost KiM, biti u sukobu sa svim "neprijateljima" Amerike, pa ne vidim sta da cekamo.Ja jesam "samoproklamovani patriota", ne vidim ko bi me drugi proklamovao, Vi, Radulovic?Sa druge strane, ne moze se biti "samoproklamovani evropejac".Zna se ko proklamuje "evropejce", ako ne znate pitajte Vucica.Ipak, u jednom se slazemo, politiku prihvatanja nezavisnosti KiM, ulaska u EU i sukoba sa Rusijom, ste prepoznali u Radulovicu i njegovom G-18++ i ja sam isto.
Препоруке:
1
2
97 уторак, 15 новембар 2016 23:18
Majstor Bob
@Студент

Nisam imao ideju...šta ja znam...

npr. futurističko magare sa genetski modofikovanim životom u titanijumskim organima koji ne mogu da čekaju? tako nešto.
Препоруке:
1
3
98 среда, 16 новембар 2016 01:02
Студент, анонимном коментатору
Odlucite se ili je istorija uciteljica zivota ili se sve menja, pa se ne moze dva puta u istu reku.


Заправо, и једно и друго. Епохе долазе и пролазе, свака носи своје карактеристике, али неки обрасци се понављају и неки процеси трају и кроз неколико епоха.

O nejedenju i nesipanju KiM u traktore, sve je vec receno.


Јесте.

Posto pod neopredeljenoscu...


Уопште нисам говорио о неопредељености.

ne vidim cemu prica o istoriji i cekanju na propadanje Amerike.


То је одговор на поруке да Србија сада мора да се окрене од Запада и окрене другим силама уз аргумент да Запад слаби и да пропада за који дан.
Препоруке:
2
0
99 среда, 16 новембар 2016 01:09
Студент, анонимном коментатору
Ja jesam "samoproklamovani patriota", ne vidim ko bi me drugi proklamovao, Vi, Radulovic?


Рецимо, патриотска дела, доследност ставовима у смислу да сте свој живот устројили према патриотским идеалима за које се залажете.

Sa druge strane, ne moze se biti "samoproklamovani evropejac".Zna se ko proklamuje "evropejce", ako ne znate pitajte Vucica.


Сви су они самопрокламовани и лажни. Право еврофилство (да не кажем европејство) није слепо обожавање западне политике, већ баштињење културних и научних достигнућа Западне цивилизације.

Ipak, u jednom se slazemo, politiku prihvatanja nezavisnosti KiM, ulaska u EU i sukoba sa Rusijom, ste prepoznali u Radulovicu i njegovom G-18++ i ja sam isto.


Не знам да ли сам негде то написао, али док за друго и делимично прво могу да се сложим, за треће нисам сигуран. ДЈБ је сувише усмерен на унутрашња питања и још се није довољно одредио по питању спољне политике.
Препоруке:
3
0
100 среда, 16 новембар 2016 01:17
Студент, анонимном коментатору
316 godina ukljucujuci i ovih 16 od 5. oktobtra


Kratka digresija. Ubrajate li i godine tokom kojih je DSS bio na vlasti u godine ropstva?

Kada Amerika propadne, mi cemo vec priznati nezavisnost KiM, biti u sukobu sa svim "neprijateljima" Amerike, pa ne vidim sta da cekamo.


Kada Amerika propadne, svet ce imati sopstvenu geopoliticku sliku, koja ce biti proizvod tog istorijskog trenutka i ranije istorije. Srbija ce, shodno toj slici, tada birati svoj put. Inace, saveznistva i neprijateljstva nisu konstanta u istoriji. Nemacka je bila ljuti francuski protivnik, pa danas nije. Stavise, moj je strah da ce Albanci biti mnogo interesantniji saveznik na Balkanu nego Srbi iz prostog razloga sto postoji verovatnoca da nas za neko vreme demografski nadjacaju.
Препоруке:
4
0
101 среда, 16 новембар 2016 01:19
Студент, Мајстору Бобу
Ако Вам тако душа иште. :) Лепота је у оку посматрача.
Препоруке:
5
0
102 среда, 16 новембар 2016 08:25
kraj
Kako niste primetili student istorija se deli u dva razdoblja: pre Slobe i posle Slobe. Koliko se SPS-ovaca posle 05.oktobra učlanilo u DSS - predsednik Srbije Koštunica, iz računa?! O čemu dalje? Ostatak Dačić, Krkobabić i Vulin nisu vredni komentara. Mnogo su silni. A sve je to jedna ista politika od devedesetih do danas. Petog oktobra samo je srušen Milošević, ali se nisu desile očekivane promene zbog čega je narod i izašao na ulice. Tako nam i treba. Korov nikne gde god stigne. Evo nama Šešelja ponovo.
Препоруке:
3
3
103 среда, 16 новембар 2016 11:44
@Student
Da, racunam i vladavinu DSS-a, koji je nastavio djindjicevsku politiku priblizavanja EU i NATO i zapoceo pregovore "bez prejudiciranja resenja" o delu svoje teritorije i to jos u koaliciji sa DS i G-17+(tadasnji Radulovic).Da bi Milosevic bio srusen, a tada sam ja bio "Student", bila je neophodna pobeda na izborima, dakle i tada su izbori bili merilo, tako da Milosevic nije bio diktator, a i da je bio, nije radio za neku drugu drzavu, kao sve petooktobarske demokrate.Istorija se malo menja , malo traje, a ono sto traje je njena politicka zloupotreba.Itorijski dogadjaji su pojedinacni, bez obzira na duze ili krace vremensko trajanje, a istorijske pravilnosti ne postoje.Radulovic se nije izjasnio o spoljnoj politici, pa ima vremena, jer Amerika nece propasti jos par vekova, a onda...Sto se mene tice, ne mora, argumenti vas, koji ga podrzavate, su mi odavno poznati, pa i politika koja ih koristi.Prekid evrointegracija je jedini kraj vecitog vracanaja te politike u liku Kostunice...
Препоруке:
1
1
104 среда, 16 новембар 2016 11:53
@Student
...Tadica, Vucica i, u najavi, Radulovica, kao i argumenata o jedenju KiM i zakonima (Kostunicinom "zakonskom preutemeljenju", he,he,he), koji ce sve resiti, samo da ih donesemo, da ih EU i MMF dopuste, da ih primenimo,...Napisah i previse, dovoljna je bila samo prva recenica iz mog prvog obracanja Vama, da smo neutralni u odnosu na Rusiju, ali ne i Zapad i Vase pisanije protiv opredeljivanja, pa da sve bude jasno.Medicinske sestre su bile cist kiceraj.
Препоруке:
0
4
105 среда, 16 новембар 2016 18:03
Студент, анонимном коментатору
Itorijski dogadjaji su pojedinacni, bez obzira na duze ili krace vremensko trajanje


Јесу, али су увек део шире слике која се може уочити тек када се историја посматра као целина, тек када се временско раздобље у коме се појединачан догађај десио схвати као контекст тог догађаја.

kao i argumenata o jedenju KiM i zakonima


То су аргументи обичног човека у Србији: оног ко није имао среће или везе да се ухлеби у неку државну фирму. Ако то не разумете, онда сте се отуђили од тог народа.

Medicinske sestre su bile cist kiceraj.


Та метафора је испунила сврху и показала да елита (самопрокламована или стварна) не сме да занемари квалитет живота народа који треба да води.

.Napisah i previse, dovoljna je bila samo prva recenica ... pa da sve bude jasno


Не, морало се одговарати и аргументовати.
Препоруке:
6
0
106 среда, 16 новембар 2016 18:07
Студент, анонимном коментатору
Prekid evrointegracija je jedini kraj


Преопасно у овом тренутку.

tako da Milosevic nije bio diktator, a i da je bio, nije radio za neku drugu drzavu, kao sve petooktobarske demokrate.


Главно је питање да ли је Милошевић радио за своју државу и народ. Са ове временске дистанце да се закључити да је врло нерационално приступао националним питањима и да није успео да минимизује губитке, а могао је.
Препоруке:
7
2
107 среда, 16 новембар 2016 18:16
Студент @kraj
Те промене су морале доћи, али...
Препоруке:
4
0
108 понедељак, 21 новембар 2016 22:02
Сале
Стварно бре...

Имаш очигледног пријатеља, имаш очигледног непријатеља - а ти си као неки 'балансеро'; водиш 'неутралну' политику, а при том тежиш 'интеграцији' са непријатељем. И још то проглашаваш 'мудром' политиком.

Неко ту има проблема са елементарном логиком!?
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер