петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Листа За европску Србију задржала поверење бирача

Kоментари (4) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 16 новембар 2008 21:20
komparacija
Interesantno je uporediti dva istrazivanja, Medijum galupa i ovo, koja su radjena u istom periodu.Najinteresantniji podatak je da po Galupu LDP ima 3,9% a po Cesidu 6,7%. Jedna od ove dve agencije je debelo omasila, skoro 4% je razlika. Podsecam da je cenzus 5%.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 17 новембар 2008 00:12
Жељко Пауновић
Кључне тезе из овог "истраживања" су да се 70 посто гласова радикала прелило странци Томислава Николића и да је највећи пад рејтинга доживела народњачка коалиција, међутим мало помније проучавање резултата дисквалификује обa податкa. Време пред нама ће показати да ли се овде ради о припреми јавног мнења (намерно не користим тако популарну, а српском језику тако непримерену реч "спиновање") или о припреми за нове изборе. Овако изнети, резултати сами по себи наводе на сумњу да је важну улогу у разбијању СРС одиграла актуелна власт и да се то сада накнадним "истраживањима" јавног мнења оправдава. Кључно питање "истраживачима" који су закључили да је највећи губитник поново народњачка коалиција (једна досадна групација, која никако да се угаси и нестане) чији гласови су се равномерно прелили демократама и напредњацима гласи: Зашто би, за име света, неко ко је на претходним изборима гласао за коалицију Коштунице и Илића, сада гласао за листу Б.Тадића или за странку Т.Николића? Чиме су их то те две опције привуклe да промене мишљење? То и јесте највећа мана оваквих наручених (?) истраживања, што већ прва подпитања и површна анализа претварају њихове резултате у прах и пепео. Но, у земљи Србији је све могуће, просечном српском читаоцу новина навиклом да чита само наслове и гледа фотографије и неспремном да се дуже време замајава са оваквим "истраживањима" се може продати све и свашта. Па се онда може десити и да једна организација као ЦЕСИД (да подсетим настала као организација за праћење избора, а не као истраживачка и аналитичка агенција) на прошлим изборима накнадно "преброји" да ЛДП има довољно гласова да уђе у скупштину и да то Републичка изборна комисија прихвати! Можда би уствари најбоље решење било да ЦЕСИД сваке четири године саопшти резултате избора, а да се они уопште не одржавају. То би било, ем корисно, ем јефтиније.
Препоруке:
0
0
3 уторак, 18 новембар 2008 19:10
milan,beograd
Interesantno je da ste listi ZES dali 36,6% glasova po Cesid-ovom istrazivanju.Tacno je da je Cesid ZES pronasao na 36,6%(DS 33%,G17 2,4%,SDP 0,7%i SPO 0,5%).Dali su zbir partija ZES.Ali,namerno ili ne,zaboravili ste LSV koja ima po ovom istrazivanju ima 2,7% glasova.Cesid je u istrazivanju objavljenom na sajtu www.cesid.org sabrao ova dva procenta i ZES ukupno ima 39,3% glasova.
Mislim da bi gresku trebali da ispravite.
Препоруке:
0
0
4 среда, 19 новембар 2008 14:01
Петар Симић
Желим само да укажем на очигледну аномалију која се појавила у српском друштву, наиме, резултати истраживања јавног мњења говоре да рејтинг власти у Србији расте, док се ситуација у држави погоршава из дана у дан. Замислите само колико би им тек био висок рејтинг да нису погазили СВАКО ПРЕДИЗБОРНО ОБЕЋАЊЕ(лудо радовање), по тој логици би имали између 90 и 95 процената.
Можда ми, као људи и грађани ове државе и нисмо за боље.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер