Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Američko-kineski samit i repozicioniranje globalne moći

Komentari (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 17 april 2017 10:45
mala primedba
Stvar je jednostavna, neki marširaju, neki se busaju u grudi, a neki vredno i pametno rade. Npr, od prošle posete kineskog predsednika i posete Sicilijumskoj dolini Kinezi nisu sedeli skrštenih ruku već su kupili Motorolu. Lični odnosi dva predsednika su ovde potpuno nebitni, bitni su interesi krupnog kapitala, i američkog i kineskog. Taj sukob će se odvijati ispod radara, preuzimanjem tržišta, razvojem tehnologije i preuzimanjem trgovinskih puteva. Tri najprometnije svetske luke su u kineskim rukama, Šangaj, Hong Kong i Singapur.
Preporuke:
28
0
2 ponedeljak, 17 april 2017 11:07
penzioner Cviko
Polazeći od razvoja događaja posle ovog sastanka, izgleda da razgovori i nisu bili tako uspešni kao što to G-din Tramp tvrdi. Kinezi su pokazali "tradicionalnu poslovnu opreznost" garniranu "kineskim osmehom" koji se ne može definisati. Ima li nade da svet krene boljim ili bar mirnijim putem? Najnovija situacija sa Severnom Korejom pokazuje ustvari dokle su došli ti razgovori. Situacija sa Severnom Korejom a ni Tajvan nije daleko, kao i gradnja ostrva u kineskom moru su izgleda tačke koje se ne mogu tek tako lako zaobići. Od ovog zavisi i privredna saradnja Kine i USA u kojima USA ima dugove... Kinezi su u prednosti koju u ovom trenutku, zbog navedenih stavki ne mogu da u celosti definišu...
Preporuke:
16
16
3 ponedeljak, 17 april 2017 11:39
Stanić Milan
Kurtoazne posete uvek se ovako završavaju bez obzira na postojeće tenzije.Radi se io sudaru dva koncepta:kineskog "kapitalističkog socijalizma" i američkog neoliberalnog koncepta.Trampova ekipa je uvidela, da je osnov svake ekonomije materijalna proizvodnja i zbog toga su Trampova nastojanja da se materijalna proizvodnja vrati u SAD. S, druge strane,a prema nekim podacima u kineskim "rukama" nalazi se između 35 i 40% američkog kapitala.Posebno,treba imati u vidu ,da je ekspanzijom kineskog kapitala na tlo Sj. Amerike pratila velika migracija kineskog stanovništva različitog obrazovnog profila.
Kamen spotricanja je Tajvan,koji je za obe zemlje i njihove geostrateške interese izuzetno važan.Tajvan je ulazna kapija za Kinu.Radi kontrole J.Kineskog mora,Kinezi uveliko grade veštačka ostrva zbog sopstvene plitke obale.Tu je problem Sj. Koreje koja je pod dominacijom Kine i to će i budućim odnosima biti remetilački faktor.
Preporuke:
15
0
4 ponedeljak, 17 april 2017 14:38
serpska sarma, a mož i pasulj
Solidan pregled dešavanja, ali ne tako sigurni zaključci. U tom smislu, obzirom da sam i sam bio svojevremeno "trampoman" i obzirom da se definitivno iskristalisalo da će Trampova vladavina/"vladavina" (uzmite po nahođenju!) biti NIZ VOLUNTARISTIČKIH odluka/"odluka" (uzmite po nahođenju!), jasno je "ko beli dan" KO je izašao BOLjI iz ovog UVODNOG susreta dveju lidera!? da ne bi bilo nedoumica, evo kako je Si Đin Ping reagovao na Trampovu PROVOKACIJU sa obaveštavanjem o raketiranju Sirije (link sa sajta Russkaya vesna): http://rusvesna.su/news/1492077583 ! Pazite samo kako je sam Tramp prokomentarisao reakciju kineskog predsednika na tu temu (preuzeto sa pomenutog sajta): "Donalьd Tramp zaodno podelilsя s obщestvennostью reakcieй Si Czinьpina: «On zamolčal na 10 sekund, a potom poprosil perevodčika povtoritь»." Pazite, kada su mu rekli za bombardovanje Sirije, Si je ODĆUTAO 10 sekundi, a onda zatražio "pomoć prevodioca", on koji SAVRŠENO VLADA ENGLESKIM JEZIKOM!
Preporuke:
13
12
5 ponedeljak, 17 april 2017 16:16
ZEMUNAC
NE TREBA mnogo verovati u iskrenost gdina Trampa,a nije bas gdin SI toliko glup da mu nasedne na obecanja!KINA je glavni takmac SAD,koji im smeta da sacuvaju globalni primat,a Sev.Koreja i mali nuklearni rat,na granici KINE I RUSIJE sansa za jastrebove iz SAD!Nije to naivna igra!TAJVAN je KINESKI,a sa americkim vojnim bazama,a iMA IH I U JUZ.kOREJI I JAPANU!KINA ima samo jednog pravog prijatelja,svoju vojsku,uz RUSIJU!I HITLEROV IZASLANIK POTPISAO JE PAKT sa STALJINOM,koji je trajao samo do operacije Barbarosa!KINA je prijatelj SRBIJE,SI vise voli naseg TOMU,od blefera i mafijasa gdina Trampa!A KINA je nas prirodi saveznik,za pokretanje nasih napustenih SELA javnim radovima i kinesakim kreditima!NI PUTINU ne treba bas verovati,on je kao LAZANSKI poceo da pregovara sa nasom mafijom,umesto da spasi SRBIJU od MMF,NATO I EU!MOC KINE je i nasa sansa,sa javnim radovima na pokretanju napustenih sela,zaposlili bismo ljude i obradili 1 milion zapustenih HEKTARA!A KINA JE NOVI LIDER PLANETE!
Preporuke:
18
3
6 ponedeljak, 17 april 2017 21:50
brlj
Za razliku od Trampa, Si zna šta hoće. I kako...
Preporuke:
11
9
7 utorak, 18 april 2017 08:55
Reddy
Izazovan i pomalo upućujući naslov provociraju sumnjive odgovore na preteška pitanja. Saopštiti da je ovo bio samit upoznavanja jeste tačno ali i neprecizno jer mu nedostaje komponenta neprijatnog, čak izazovnog iznenađenja koju je američki predsednik priredio kineskom partneru. Zaključiti "tomahawk plotunom" sastanak sa gostom sa kojim imate niz "prijepornih pitanja" zaveo bi nepažljivog analitičara na potpuno pogrešan zaključak. Da je u pitanju otvorena provokacija što na prvi pogled deluje ubedljivo. No, kada su u pitanju američki poslovi, pa i na globalnom planu, uvek i svuda prvenstvo imaju unutrašnje kontraverze. A one do sada nijednog američkog predsednika nisu više opsedale no aktuelnog, Donalda Trampa! Ponavljati u kakvoj se nezavidnoj ekonomskoj situaciji nalazi njegova zemlja bespotrebno je te bi s toga odmah trebalo preći na "odskočnu dasku" s koje je lansirana malopomenuta provokacija pa i celokupni scenario predstave. Ta "odskočna daska" je u funkciji potrebe
Preporuke:
16
2
8 utorak, 18 april 2017 09:22
Reddy
....da se izmami dojam/utisak jakog i autoritativnog vođe koji je sposoban izvesti prekrcan brod na pučinu i dati mu sigurnu navigaciju sve do biranja "luke spasa". A ona je toliko daleko, u maglinama, da ne pišem, morskim dubinama...Elem, neizostavni "crescendo" kojim se okončava ovaj uvid prati generalni zaključak da su Americi "svetski poslovi" nedvosmisleno u funkciji domaćih "klasnih okršaja" koji se vode na relaciji finansijskog i industrijskog kapitala. Zapravo, na domaćem, američkom, terenu unekoliko će se voditi i worldwide bitka. Uzgred, Amerika se nalazi u jednom od najkritičnijih perioda u svojoj istoriji jer se računa da će, tamo negde do kraja maja, administracija SAD, moći finansijski izdržati budući da joj je sredinom marta zakonski limitiran dalji iznos zaduživanja. Pomenuti faktor je izuzetno važna stavka u povlačenju poteza na šahovskoj tabli svetske politike "moći i nemoći".
Preporuke:
18
2
9 sreda, 19 april 2017 06:36
Reddy
@serpska sarma...

"U tom smislu, obzirom da sam i sam bio svojevremeno "trampoman"".......Ne piše se, doktore, "obzirom" već "s obzirom"!
Preporuke:
13
1

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner