петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Каталонија и Косово – ко је рекао „преседан“ и зашто је замрзнути конфликт тренутно најмање лоше решење

Kоментари (41) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 03 октобар 2017 23:18
Рецепт за успех
Учимо од Кипра. Преговарајмо, али не потписујмо олако. Неуморно указујмо на двоструке аршине и учињену нам неправду. Чувајмо статус кво. Не зазиримо од „замрзнутог конфликта“. Не убрзавајмо неповољан расплет. Јер историја и живот се ионако никад не могу зауставити – без обзира колико се у неком тренутку чинили моћни и свемогући они који су то покушавали.
Препоруке:
133
4
2 уторак, 03 октобар 2017 23:20
..реално
У праву је Ђорђе. Сулудо је то што ради Запад. Изгледа да би највише волели да се српски КиМ просто - "заборави" . И ућуткају сви сведоци њихове безаконе и нечасне агресије. Великој Кини не сметају бројни `замрзнути конфликти` у њеном суседству. Има их свуда по свету. Само једној неуротично-болесној ЕУ креатури то смета. Нечиста савест...
Препоруке:
129
4
3 среда, 04 октобар 2017 07:21
пензионер Цвико
Потпуно тачно. Вучић и Дачић за домаћу јавност причају једно а спроводе све оно што им је наређено а "види се из авиона" да им је став по питању Каталоније исти као и "ЕУ-таназије". Већ сам писао, "цепање" штети економији" али политички то је најприхватљивиија опција у процесу рушења "ЕУ-таназије". Ми другог средства немамо. Зато треба користити сваку прилику па и ово са Каталонијом. Толико хваљени савез држава "ЕУ-таназије" има не једну него више рупа. Дакле савез је шупаљ. Није оно што се представља. Е сад је питање како не упасти у замку јер је овај процес подржан споља. Највероватније од стране Новог светског сатанистичког поретка. Тренутно су на првој линији свега овог али по обичају невидљиви. Но и невидљиви ће пасти...
Препоруке:
81
4
4 среда, 04 октобар 2017 08:20
cisto onako
Slepom pokazivati i gluvom pricati ne vredi, a o izdajnicima i da ne govorim.
Препоруке:
93
3
5 среда, 04 октобар 2017 09:22
Никола
Свет бруји, то јесте. Ипак, не примећујем да се Каталонци нешто позивају на Косово и "преседан". Слабо све то тамо познајем и разумем, али се сећам да је још пре 15-20 година, кад се доста причало о распаду Југославије, један образовани Шпанац стално говорио да је из "Шпаније, још увек" :) И кукао над худом судбином своје земље. А нимало није личио на будалу.
Препоруке:
49
2
6 среда, 04 октобар 2017 09:23
.
Прво Уставноправни Косово и Метохија су саставни део Републике Србије над којим фактички нема контроле а исту територију контролишу окупационе НАТО снаге са својим савезницима Албанцима.
Јасно је да нема фактичког повратка српске државе на Косово и Метохију без повратка српске војске, полиције, администрације.
Остаје неразјашњено питање шта са Албанцима као народом који ни под коју цену не пристаје да живи у српској држави те ако се територија Косова и Метохије једног дана и врати под фактичку власт српске државе како помирити супротности да 95 одсто народа покрајине КМ неће српску власт и како их интегрисати у државној равни систем Србије.Још једна битна чињеница да би исти били значајан политички фактор са 30 одсто у уделу становништва Србије те би тражили много већа политичка и грађанска права, од пропорционалне заступљености у војсци, официрском кадру, администрацији, језичкој равноправности албанском као службеном језику у Србији и друго.Са Албанцима српски удео би био 55 одсто.
Препоруке:
19
58
7 среда, 04 октобар 2017 10:36
stefan.borota@gmail.com
ШПАНСКA ГРОЗНИЦA
Чему оволике приче, од промаје у устима можете озбиљно оболети.

Главно је следеће: Накарадно тумачење USA/NAТО/EU-ропске бирократије тобожњег косовског преседана поводом шпанске неприлике, Србима шаље јасну поруку. Она гласи: Никада нећете постати део наше разбојничке дружине ако се не одрекнете КиМ.

Зато се Срби већ данас морају припремати за прогон свих домачих политичара, судија, тужилаца, полицајаца, војника... због велеиздаје. Без изузетка.

А кључни преокрет у будућем правном реду Србије треба да подразумева слободу куповине и ношења ватреног оружја. И наравно – повратак смртне казне. [,]
Препоруке:
57
10
8 среда, 04 октобар 2017 12:47
браво
Све је јасно и одлично речено.
Препоруке:
46
5
9 среда, 04 октобар 2017 13:13
Алекса
Наравно да је замрзнути конфликт на нашем Косову једино решење за Србију, зато се окупатори и журе.
Време ради за нас,московско.

Наравно,пристајањем марионетских власти "Западно Косово" престаје да буде преседан.
Зашто се то већ није догодило?А сила земаља које су са српским народом расте.

Косово ће - за разлику од Каталоније, Корзике, Шкотске... време ће то показати - бити парадоксални изузетак и решаваће се ипак уз уважавање интереса српског Београда. Ближе је Бурјатима до независности.

Утицај Америке је само једна страна у појави поделе давних европских држава сложених народно и етнички.
Први талас с те стране је кренуо од Вилсона, смер је и даље одржаван у Атлантској повељи, само је био (формално) окренут деколонизацији.
Други талас је постајање историјски нових држава на рушевинама совјетског блока и Југославије као Словачки, Словенија и Хрватски.
Изгледа да је осека америчког интереса у Европи обележено сада могућом поделом давних колонијалних сила...инерција.
Препоруке:
29
7
10 среда, 04 октобар 2017 13:15
Алекса
Али овај пут то није доктринерски зацртано одозго.
И снага народа је главни критеријум.

Изгледа и као да процес демократизације након што је секуларизовао некадашње католичке перјанице, долази до момента кад је могућа деломична разградња Шпаније, Француске...

Вероватно бих другачије причао у ситуацији да је мој глас повезан са јавним деловањем,више бих пазио на међународно право, које не може да се принципјелно да се заснива на самоопредељењу народа, јер то смер не поретка, већ распада постојећег стања.

И зато је Каталонија за Русију унутрашња ствар Шпаније, иако је нпр. историјски бољшевичка не-Русија имала одређене односе са одређеном страном у време грађанског рата, а такве везе остављају макар најмањи траг.
Немам проблем да посматрам сваку од оправданих (културно, државно, историјско...)тежњи народа као посебност и не видим ништа лоше у томе да се постигне праведан и одржив договор за Каталонију, Баварску или произраелски Курдистан. Људима је и даље важна припадност.
Препоруке:
15
5
11 среда, 04 октобар 2017 13:38
kolt 25 gap
95 одсто народа покрајине КМ неће српску власт


Resenje je lako.

Jedan od osnovnih zahteva od kojih zvanicni Kipar ne odustaje, jeste da kada dodje do ujedinjenja sa ocepljenim pobunjenickim turskim delom, svi turski useljenici moraju da se vrate u Tursku, i na Kipru mogu da ostanu samo oni koji su na Kipru bili od pre 1974.

Taj zahtev EZ nije osporila, sto znaci da je prihvatljiv za Brisel. Eto, nek se srbi pouce na dobrom primeru ! Ali srbi izgleda vise vole da stave vrat u jaram i da budu europska marva i stoka, nego da budu ljudi, da imaju svoju drzavu, imanje, kulturu. Steta...
Препоруке:
57
5
12 среда, 04 октобар 2017 19:45
Zvonimir Bgd
Drago mi je da se reci g.Vukadinovica:
С тога, када се све сабере и одузме, мислим да у Србији није било превише еуфорије и навијања ни за једну страну – мада су, чини ми се, симпатије ипак нешто више нагињале ка становишту званичног Мадрида.

mogu primeniti i na moje stavove od pre par dana:

Zvonimir Bgd недеља, 01 октобар 2017 22:41
Po meni, mi Srbi nemamo mnogo razloga za bilo kakvo likovanje u bilo kom slucaju nekih ovakvih ili onakvih desavanja po inostranstvu.
...
Sa pozicija SRPSKIH politickih INTERESA, nase je da ne podrzimo nijedan separatizam u svetu.
Препоруке:
12
7
13 среда, 04 октобар 2017 20:02
Zvonimir Bgd
Изјаве председника Вучића и Ивице Дачића поводом догађаја у Шпанији углавном добро звуче и нису далеко од истине. Али утолико је чудније што њихова конкретна дела и поступци, а нарочито потписани и најављени споразуми, немају много везе са оним што изјављују за домаћу јавност и медије.
...
Чувајмо статус кво. Не зазиримо од „замрзнутог конфликта“. Не убрзавајмо неповољан расплет.

Kljuc za objasnjenje "konkretnih dela i postupaka" sprskih vlasti jos od petooktobarske katastrofe nalazi se u tzv."bezalternativnoj" politici olicenoj u paroli - "Srbija na euRopskom pRutu"!
G.Vukadinovic to svakako zna. Zato i nije toliko za cudjenje 'ubrzanje nepovoljnog raspleta', sve dok ta politika traje!

Euro(atlantske) integracije Srbije su i uzrok i posledica svakog propadanja srpske drzavnosti. To pogubno usmerenje Srbije utemeljeno je posle PROMENE POLITIKE od pre 17 godina i svakom novom vladom dobija sve vece ubrzanje (temperatura) u skladu sa teorijom 'kuvanja zabe'.
Препоруке:
22
5
14 среда, 04 октобар 2017 21:24
синиша
Желио бих да изразим своје неслагање са једном реченицом у тексту. Односно делом реченице ...изјаве Вучића добро ЗВУЧЕ... Мислим да је посреди грешка његове ...изјаве добро ЗВЕЧЕ...

Звече као празно буре, што празније то више звечи.
Препоруке:
21
7
15 среда, 04 октобар 2017 22:10
.
Зашто толико минуса на мој први коментар кад је све то истина, изузев што бих се могао кориговати око српског удела и повисити на 60 одсто или 6 милиона наспрам 2 милиона и 700 хиљада Албанаца (са Косовом и Метохијом) и остале несрпске мањине.Све би то имало за последицу велика политичка превирања где би Албанци тражили све више политичких и грађанских права а тиме потицали и остале националне мањине да и саме траже више за себе од.паритета у администрацији, војсци, полицији, политички правима, аутономији у одлучивању и др.Албанци би захтевали своју засебну полицију и војску тако да би све било јако оптерећујући у погледу међунационалних односа а бунили би и друге.. националне мањине.
Препоруке:
7
26
16 среда, 04 октобар 2017 23:39
dragan
Jedna stvar me cudi kod moga profesora filozovije iz Karlovaca Djordja Vukoadinovica. Covek jednostavno robuje kliseima kao i cela nacija. Pokusacu da objasnim. Mi se ponasamo kao da je vreme stalo. Tako, u 21 veku pozivamo se na prava iz Lodnoskog ugovora. ALi prosao je ceo vek, nema nazad. Birali smo i izabrali tada. Sada je sve pase. Tako i Kosovo, nekada je mogli biti u Srbiji naprimer kada je tamo bilo 30 posto Srba. Danas ih nema, promenila se realnost. Demografija nas je pobedila. Jedini u Srbiji koji je predlagao razumna resenje bio je Cocis. Podela Kosova ako je moguce i etnicko razgranicenje. Sta nude ostali, Antonic rece u jednoj emisiji neka nam daju 2 000 000 Albanaca snacicemo se. Eto snalazimo se vekovima, realnost pokazuje kako i koliko. Dakle profesore resenje, ali ne resenje iz proslog veka, resenje danas i ovde. Kako mislite da 2 miliona Albanaca intergrisete u Srbiju? Ili prvo da ratujemo i pobedimo NATO pa cemo se naravno vec nekako snaci.
Препоруке:
6
39
17 четвртак, 05 октобар 2017 00:02
Demagogija o broju siptara
Cesto se provlaci teza sta ce nam Kosovo sa dva miliona Albanaca. Mislim da je to nepoznavanje osnovnih postulata drzavnog uredjenja i demokratije ili tesko napredno-izdajnicko spinovanje zbog vlastite nesposobnosti da stvore demokratski uredjenu drzavu. Pa sta ima veze sto ce biti proporcionalno zastupljeni i traziti svoja prava. Tako je svugde u svetu i sta je tu lose, ali nema cepanja srpske drzave i kolevke. Dobice sva moguca gradjanska prava ali ima da postuju svoju drzavu. Zasto Francuska ne pokloni dio svoje teritorije, jer boze moj ima 5 milona muslimana koji hoce svoja prava, ili Rusija da pokloni nekoliko republika jer zamisli ima 20 % muslimana, a sta tek da radi Amerika sa nekoliko miliona latinoamerikanaca i druge zemlje.
Препоруке:
29
4
18 четвртак, 05 октобар 2017 02:06
Боба
Стара жутаћка теза у коментарима, као "Шта ће нам Косово са Албанцима који не желе да живе у Србији".
Не брините Србија ће се вратити на Косово једино како је могуће - повратком војске и полиције по међународном праву, неважно кад. Неко треба да буде стварно ограничених способности логичког закључивања да би могао да тврди да ће они који не желе да живе у Србији чекати када окупатори оду - неће. Отићи ће са њима јер је то историјска пракса показала као неминовну последицу територијалних спорова, зато им се и жури да заврше посао док још имају контролу над Београдом.
Зато је наш највећи проблем не Косово, већ страх и похлепа доброг дела народа - страх обичног народа и похлепа оних који владају и мажу га лажима и застрашивањем.
Околности су се промениле и страху места нема, а нема места ни глупом надању да се од дружења са окупатором може овајдити народ и држава. Веће глупости није било у историји и она је последица дугогодишњег испирања мозга и гастарбајтерских шепурења.
Препоруке:
32
4
19 четвртак, 05 октобар 2017 02:08
.
Demagogija o broju siptara, одличан коментар, требало би тако као што си написао.
Препоруке:
17
2
20 четвртак, 05 октобар 2017 07:27
Zabrinuti
Profesor Vukadinovic zaboravi da pomene srz, izvor danasnjeg problema sa kosovom i Metohijom, a to je KPJ. Odluke Vukovarskog i Drezdenskog kongresa, kao i potpisivanje saradnje komunista i ustasa su okvir u kojem je decenijama resavano "srpsko pitanje". Na ovo dodato i ponasanje zapadnih "saveznika" i do danas ne napusteni drang nach osten. Danas, vecina ljudi sa zapada je potpuno neobavestena i duhovno razorena. Primer je jucerasnja vest da je u metrou u Londonu bio saobracajni haos, jer je jedan citao javno citate iz Biblije, ukazajuci na greh pederastije, izmedju ostalog. Vecina je zaustavila, u tunelu, metro, otvorila vrata i bezala napolje. Coveku je predoceno da prestane sa citanjem, jer plasi narod! Sa takvim narodima nema dogovora koji bi se vodio jezikom argumenata. Slugeranjstvo svih nasih "reformskih" vlada je samo pokazatelj ne samo kukavicluka nego i slepe idolatrije prema zapadnom svetu, odavno odrodjenom od samoga sebe. Poemu profesor i Kiapr. Ali, ne pomenu Makariosa..
Препоруке:
11
4
21 четвртак, 05 октобар 2017 07:43
Zabrinuti
..Kipranima je prvi predsednik bio njihov Patrijarh. Duboko religiozan narod, svestan sebe, svojih korena, svoje istorije, svoje duhovnosti. Od zapada primio samo tehniku, etiku nikada. Niti za jotu ne odstupaju od branjenja svojih nacionalnih interesa. Ali, kod iprana ne vode pregovore komunisti i ljudi neznaveni. Oni nemaju ministre sa laznim diplomama, laznim doktoratima, neznalice maternjeg i stranih jezika. Jednom recju, nasa "elita" danas je predmet sprdnje u svetu, jer na funkcije na kojima su traze ljude sirokog obrazovanja, odlicnog poznavanja istorije. Mi danas takve nemamo. Bojim se da nema dovoljno misionarenja u duhovno razorenom i porobljenom narodu. Nema profesora i pomenucu Antonica da sirom Srbije drze predavanja o nasim bolnim temama, pocev od Kosova i Metohije. Mi smo imali realnost duhovnog razaranja, u blazoj formi u kraljevini Jugoslaviji, a ekstremno od "oslobodjenja" 1944. godine. Nasusna potreba nam je obvnova naseg duha, sabornog duha koji nas od iskona krasi
Препоруке:
14
3
22 четвртак, 05 октобар 2017 07:50
Zabrinuti
Smatram da vecina ne prodaje veru za veceru i da od ulaska od EU pod uslovom odricanja od Kosova i Metohije nema nista. Zato ovolika halabuka i prenemaganje nasih "pregovaraca", ukazujuci na neke paklene rasplete situacije u nasoj ekonomiji i slicno ako sada ne uradimo to i to ili se ne ponasamo tako i tako. Crnim tonovima se opisuje nasa buducnost ako kojim slucajem pocnemo da mislimo sopstvenom glavom i konacno krenemo da sami odlucujemo o sopstvenoj sudbini. Prebogata Srbija, iako besomucno pljackana, jos uvek daje, zato jagma za javnim fukcijama. Na ljudima poput profesora, Antonica, Vladike Tasa i slicnih je da rade na osvescenju sopstvenog naroda,na obnavaljanju naseg pamcenja, na ponovnom otkrivanju nasih korena.
Препоруке:
13
3
23 четвртак, 05 октобар 2017 09:54
Goran
Po podacima sa wikipedie na Kosovu i Metohiji živi ukupno 1.816.000 stanovnika. Posle 1999 iz Albanije se naselilo minimum 300.000. To je dakle 1.516.000. Nealbanaca je minimum 100.000. To je dakle 1.416.000 Albanaca ukupno. Broj birača ne može biti veći od 1.200.000. Srbija ima oko 7 miliona birača. Procenat Albanaca u budućoj Skupštini Srbije bio bi dakle 15%.Toliko.
Препоруке:
16
3
24 четвртак, 05 октобар 2017 11:22
пензионер Цвико
@Goran,
Број Албанаца на Косову и Метохији је много мањи. Пре свега, у бирачке спискове су уписани Албанци из целе Србије, један број Албанаца је умро за протеклих 17 година а један број је одселио у Европу или даље. По неким изворима, на Косову и Метохији данас живи око 800.000 Албанаца а и то је питање.
Препоруке:
17
3
25 четвртак, 05 октобар 2017 11:48
Goran
@пензионер Цвико- slažem se u potpunosti sa tobom, ali zbog "autošovinista"i "drugosrbijanaca", držim se samo zvanično dostupnih podataka, koji su po njihovo viđenje stvari dovoljno pogubni.
Препоруке:
11
2
26 четвртак, 05 октобар 2017 12:39
Деда
Боба, поменули сте кад оду окупатори одлазе и окупаторски сарадници.Па добро, у праву сте не тако давна историја је показала ту истину од 1830 до 1867 године у Србији (у време два српска устанка и за време Кнежевине Србије) када су са окупатором Турцима отишли (више силом а нешто и милом) и "домаћи потурчени или исламизирани Срби"! нешто с Турцима у Турску (мада нису знали турског језика), нешто у Босну (као Изетбеговићи од којих је Алија Изетбеговић, порекло Београд), нешто у Рашку, тадашњи Санџак, нешто и под земљу а и Немци Фолксдојчери су током 1944 и 1945 и коју годину после отишли на сличан начин нешто у Немачку са окупатором, нешто под земљу.
Препоруке:
14
2
27 четвртак, 05 октобар 2017 12:47
Деда
Боба једино проблем наступа онда када више немају куд да оду а не иде им се "под земљу" па онда пружају страшан отпор, тако да "скупо продају своју кожу" тако скупо да" за своју узму десет кожа'.Показала је и то историја, као учитељица живота.Некад више нема где да се иде "окружење" а онда наступа страшан отпор.
Препоруке:
6
4
28 четвртак, 05 октобар 2017 12:59
.
Горане без Косова и Метохије Србија нема 7 милиона бирача као што сте написали, јер је то укупан број становника Србије а нису сви пунолетни да могу бирати на изборима.Сами наводите број од милион и 700 хиљада Албанаца на Косову и Метохији плус милион неСрба у осталом делу Србије, то је 2 милиона и 700 хиљада не Срба, плус узму у обзир да националне мањине добивају по олакшаној процедури мандате, тако да би у Народној Скупштини Србије било 40 одсто неСрпских мандата.Велик терет за политичку стабилност када свака нација или национална мањина настоји да гледајући на Албанце добије што више.
Препоруке:
6
13
29 четвртак, 05 октобар 2017 13:28
Деда
Као политички аналитичар (не само као Србин веђ као политички аналитичар) ја никада не гледам "на ствари на терену" парцијално као само Косово и Метохија без Албаније, јер Албанци су један народ а и немају фактичког разграничења између себе (слобода протока оружја), баш као што на исти начин стоје Република Српска и Србија или Хрватска и Хрватска Република "Херцег Босна" и сваки евентуално конфликт не гледам парцијално већ интегрално као конфликт са 7 милиона Срба, са 5 милиона Албанаца, 5 милиона Хрвата или 2 милиона Бошњака.Сви који то гледају парцијално у великој су заблуди, јер све је то толико повезано као једно.
Препоруке:
6
7
30 четвртак, 05 октобар 2017 15:05
Goran
@. Minimum 300.000 albanaca ne bi imalo pravo glasa jer su se doselili iz Albanije 1999. , proterujući srbe. A, ti bi u isti koš stavio sve ne srbe, i mađare i muslimane iz raške oblasti( koji sebe zovu bošnjaci)i slovake i rusine i hrvate i rome, i vlahe, i bugare.Srbija bez Kosova i Metohije ima 6.724.949 upisanih birača.Sve manjine računajući i Albance sa Kosova i Metohije ukupno ne bi mogle da računaju na više od 1,5 milina glasača. To je manje od 25%, pod uslovom da se svi ujedine.
Препоруке:
4
6
31 четвртак, 05 октобар 2017 15:57
Сава Старији
@ овима који помињу број Албанаца

Чини ми се да је господин Јакшић у свом тексту поменуо број од 400 000 гласача албанске националности.
Из тога проистиче да је њихов број константно бивао пренадуван.
Сигурно је и велики број накнадно усељених из Албаније (онога ко је одлучио да се матичне и друге књиге доставе Албанцима, осудио бих га на тешку доживотну робију због велеиздаје: узимања средстава за живот Србима и поклањање ресурса Албанцима).

Затим имамо око 250 000 избеглих Срба.
Препоруке:
11
3
32 четвртак, 05 октобар 2017 18:56
Деда
Горане да завршимо с овом полемиком колико их било да било кад би се Албанце поново покушало или евентуално вратило у политички живот Србије и у Народну Скупштину Србије са њима би било великих проблема.Чуди ме као да се заборавља где је и СФР Југославија била "најрањивија" и где су кренули први нереди и "пуцање" Југославије, управо на Косову и Метохији, затим дешавања 1999 године, ма с њима би било толико проблема да би Срби пожељели да их никад нису ни враћали у политички систем Србије.Србију би политички стално дестабилизовали.Тачка на све ово.
Препоруке:
5
10
33 четвртак, 05 октобар 2017 22:34
....
Горане тих 6 милиона и двесто и нешто хиљада уписаних гласача су и Албанци са Косова и Метохије који уопште и не гласају, одатле тај број.
Препоруке:
6
8
34 петак, 06 октобар 2017 00:40
синиша @ Deda
Слажем се да Албанце треба сагледавати као целину и Албанце из Албаније и са Косово и из Македоније и из Црне Горе и из Грчке.

Међутим не ради се о 5 милиона Албанаца и 7 милиона Срба.

Албанаца има мање од 5 милиона, а Срба више од 7 милиона.

Главна маса Албанаца је Албанија. Укупан број становника Албаније је 2 милиона. Проверите све податке и видећете око 2 милиона.

Такође треба да се зна да је од тога само нешто мало више од пола албанског порекла. Има и Грка и Цинцара, па и Срба и православне и Срба муслиманске вере који говоре код куће српски језик.

Значу највише 1 милион и тристо хиљада у Албанији Албанаца.

Они тврде да их на Косову има два милиона. Нема ни милион. Они су на изборима и сличним појавама се селили изу једне "земље " у другу и тако стварали утисак да их је више.

И још нешто. На Косову су приличити јединствени у односу на Србе, али у Албанији су практично подељени у Тоске и Геге и никада нису били јединствени.
Препоруке:
19
5
35 петак, 06 октобар 2017 12:08
Prečanin
Учимо од Кипра."

Na jednom sastanku Georgi Dimitrov je rekao Staljinu: "Druže Staljin, mi učimo od Vas". Staljin mu je odgovorio: "Ako dosad niste naučili..."
Препоруке:
13
3
36 петак, 06 октобар 2017 13:17
gandra
djordje - nema nepovoljnog raspleta po pitanju kosova - mi srbi cemo u pogodnom istorijskom trenutku povratiti okupirano kosovo brzom vojnom intervencijom - jednostavno, cemu komplikovati...


P.S. upravo sam iduci u nabavku odrzao kratki govor grupi od pedesetak turista o srpskom jeziku - turisticka voditeljka im je objasnjavala kako se odredjena stvar izgovara na srpskom a kako na hrvatskom - zastao sam i jasno i glasno rekao - " der iz onli van lengvidz - serbian lengvidz - kroats has dej ovn lengvidz bat thej tuk ours - anbilivibl!!!" pola ih se smejalo u znak podrske - posto su videli nemoc voditeljke - a druga polovina me je gledala kao da sam lud - inace se to dogodilo kod pozorisnog muzeja u gospodar jevremovoj ili jovanovoj (uvek brkam) - a u pitanju su bili mladji turisti , belci, nekoliko crnaca - i voditeljka je bila mlad i zgodna - poneo sam se kao istinski srpski nacionalista
Препоруке:
11
2
37 петак, 06 октобар 2017 16:01
gandra
samo da dodam jos malo optimizma - smatram da srpski nacionalizam nikada nije bio jaci od drugog svetskog rata - nema vise nekakvih dobrica cosica i "srba" sa komunistickom ili cak i antikomunistickom prosloscu - mnogo je bitniji kvalitet nego kvantitet - a sto je najoptimisticnije, imamo i kvantitet - koji doduse nije artikulisan kroz neku politicku stranku (veliki problem) - jer 77% srba ne pristaje na ulazak u eu ako je uslov priznanje kosova - uz snaznu rusiju prekticno nam niko ne moze trenutno nauditi - dodik je to sve lepo shvatio - a i vucic nije toliko glup da to ne shvata - jedino sto je ucenjen - obecao je zapadu nesto sto NIKADA, ai N I K A D A !!!!! nece moci da isporuci - zivela srbija!!!
Препоруке:
3
0
38 петак, 06 октобар 2017 17:56
Љубомир Јарић
Поштовани господин професор Вукадиновић је истакао све што треба. Додао бих само једну "ситницу", КиМ је толико загађен осиромашеним уранијумом да тамо нико ускоро неће живети.
Препоруке:
7
2
39 субота, 07 октобар 2017 17:13
Zoran
Pre vise od dve godine sam rekao da Asad i Alaviti brane sudbinu covecanstva. Mislim da sam tu poruku poslao preko proksija i imena NenadNS. Tad jos nije bilo ni blizu ruskoj intervenciji. Rekao sam otprilike nekako, neka je slava i cast junackom Basaru El Asadu i njegovim Alavitima kojih je tad bilo vec izginulo 50 odsto, sad ih je vec izginulo oko 70 odsto muske populacije. Medjutim, Vladi Putinu je sad vec pukao film i ne daj Dragi Boze onome ko mu je na putu sada. A Katalonije i Kosova, ostavimo se za sada, Kosovo smo silom izgubili i samo i iskljucivo silom cemo ga ponovo vratiti, ne celo, nego barem deo. Sudbina se trenutno resava 70km juzno od Del Zura u Siriji. A i Kim sa svoje strane radi sta treba, razvukao ih je na sahovskoj tabli. Nece jos dugo Anglo Cionisticka Imperija, broje poslednje mesece ili godine. Ugasili su ovaj put. Cak je i Erdogan usao na Vladinoj strani u Siriju, ko se tome mogao nadati pre par godina.
Препоруке:
2
0
40 понедељак, 09 октобар 2017 16:06
Студент
Оно, међутим, што никако није јасно, јесте – зашто српска власт (читај, Вучић) на такву игру пристаје?


Зато што схвата какав је положај Србије у стратешком, економском и спољнополитичком погледу.

Не зазиримо од замрзнутог конфликта.


Јер онда када се распламса, пожар ће гасити неко други, нека туђа деца и неки туђи унуци.
Препоруке:
0
1
41 уторак, 10 октобар 2017 12:27
Jasna Simonović
Wikipedia: "U pravu, sui generis je stručni izraz koji se koristi da identifikuje pravnu klasifikaciju koja postoji nezavisno od drugih kategorizacija usled svoje jedinstvenosti.
U političkim naukama, Evropska unija predstavlja nesvakidašnje (u poređenju sa drugim međunarodnim organizacijama) političko udruživanje, zbog čega se ona naziva geopolitičkim entitetom sui generis. EU se često opisuje kao nešta između konfederacije i federacije. Za staro Sveto rimsko carstvo se takođe može upotrebiti ovaj izraz, usled jedinstvene organizacije i mesta koje u evropskoj istoriji ima ovaj entitet."
Ne znam kako se kotira medjunarodno pravo u sui generis pravu, a još manje u kojoj su pravnoj relaciji sui generis i presedan...Presedan je valjda kad nekom nešto presedne!?
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер