петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Маријана Мацукато и рехабилитација економске улоге државе

Kоментари (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 13 октобар 2017 13:23
TOПЛИЧАНИН ПОТОЧИЋ
Замолио бих аутора да изнете ставове учини доступним јавности што је више могуће, да са њима буду упознати и људи који креирају нашу екоомску политику.
Препоруке:
15
1
2 петак, 13 октобар 2017 14:13
Српски сеља
О тезама М. Мацукато је Катић писао пре пет година, ал' џабе.
https://nkatic.wordpress.com/2013/12/12/retorika-mitovi-i-preduzetna-drzava/
Препоруке:
18
1
3 петак, 13 октобар 2017 15:16
O inovacijama
Kod nas su inovacije i pamet dočekane na nož čak i na univerzitetu a kamo li kod srbijanskog privatnika koji kao da su klonirani.Oni ne plaćaju "softver" tj pamet već samo brzinu tj. "hardver". Tuđe ideje otimaju kao svoje i ne plaćaju ništa inovatoru ali je čest slučaj da ga zovu filozofom i neradnikom i da bude žrtva sopstvene inovacije. Pa prvi predsednik potencira dužinu radnog vremena a ne pamet.Država kao investitor u pamet ,poklanja zapadu svoje genijalce. To se može sprečiti!!Nije uspeh proizvesti mladog matematičara nego ga kreativno uposliti!!!
Препоруке:
22
1
4 петак, 13 октобар 2017 15:35
O ulozi države
Država je preslaba i za drugu veliku državu i za multikorporacije zbog malog tržišta. Izuzetak su velika prirodna bogatstva npr nafta i slično,ali tada je velika verovatnoća rata recimo sa NATO. Ekonomska nauka ne uzima u obzir takve stvari i potreban je multidisciplinarni pristup. Najširi okvir za takav pristup male države jeste nacionalna bezbednost i odbrana države.Amerika je prevazišla sopstvenu veličinu i iskoristila neopterećenost nove države,te je često bila prva u novotarijama i kreiranju sopstvenih sistema. O savezima poput NATO i kolonijalnoj i robovskoj akumulaciji kapitala se već sve zna. Dakle, mala država mora naći svoje jato,svoju simbiozu. A to nije EU ni po kom osnovu sem geografske okupacije. Srbija zato mora izaći na more ili motivisati Bugare npr poklonom poput Makedonije da se izađe geopočitički na Crno More. Naš dizajner može projektovati u Moskvi, naš nameštaj za moskovljane,npr...Južni tok je primer koliko je prijateljski savez država jači od jedne male države.
Препоруке:
7
6
5 петак, 13 октобар 2017 15:42
Reddy
Nikakva neoliberalna ekonomska teorija nije Srbiji došla glave jer ova i nije mogla ovde biti primenjena usled nepostojanja institucionalnih pretpostavki za njenu primenu. Petooktobarski polit-ekonomski jurišnici su direktno iskočili iz gnezda Žan Batiste Seja, rodonačellnika teorije o "uravnoteženom tržištu". Sve su to pomešali sa relativno skorašnjim poentama neoliberalnih iskušenika, pre toga sa se očešavši o čikaške miltonfridmanovske monetariste. Ovakva papazjanija je pre odslikavala smušenost domaćih profesorskih glava a daleko manje je predstavljala recepture gotovih rešenja. Učenje čikaških dečaka da novac nije važan neposredno tangira ulogu države u poslovnim procedurama. No, to je priča o razvijenim privredama. Srbija je izuzetak u tom smislu i na nju se ovakvi odjeci ne odnose.
Препоруке:
17
8
6 петак, 13 октобар 2017 15:56
Da objasnim za južni tok
Krenuću od memoranduma SANU.To je morao biti tajni dokumenat!Slično je sa idejom Evroazijske unije.Mi sloveni se uvek "izlajemo" pre vremena.Jedan mandat je kratak rok za takve projekte.Potrebno je dublje povezivanje i tu je zapad jači.Setimo se masona ili viteških redova, panevropskih dinastija, pa i američke duboke države koja je jača od Trampa. Južni tok je trebalo lažno promovisati kao lokalni za Bugarsku i ostali Balkan.Moralo se malo stisnuti,rizikovati i uložiti pare. E,ali kada Ukrajina zavrne slavinu onda promovisati alternativu. Široko objašnjavam ali tako to funlcioniše jer sila neda promenu bez njene dominacije. Setimo se Edisona i Tesle. Odakle početi? Ja bih krenuo od crkve...
Препоруке:
5
5
7 петак, 13 октобар 2017 19:12
Маријана Мацукато
рехабилитује капитализам пицикато.
Препоруке:
11
7
8 петак, 13 октобар 2017 21:28
Mare
Neoliberalizam; mali porezi na biznis, za pojedince,manje regulacija,manji porezi na potrošnju, mala državna potrošnja, minimalna welfare state,nema zakona o minimalcu,privatizacija...Toga nema ni na Zapadu tako da je neoliberalizam levičarski mit.
Препоруке:
7
10
9 петак, 13 октобар 2017 21:37
Mare
Nema neoliberalizma. Primiš platu država ti prisilno skida za penziju i zdravstvo da li je to možda liberalno? Kupiš auto u Nemačkoj platiš gomilu poreza kao i carinu a posle plaćaš registraciju svake godine.
Država ima centralnu banku. Ako zaradjuješ više progresivno više ti uzimaju znači kažnjava se uspeh.
Sama država troši 40-50% BDP-a. Država ti udara poreze na benzin, cigare, piće, i ostale proizvode.
Država investira. Ali definicija neoliberalizma isključuje državu i svodi je na minimalnu državu ali toga nema nigde. Mi smo više u socijalizmu nego na slobodnom tržištu.
Препоруке:
11
8
10 петак, 13 октобар 2017 22:04
неолиберали дижу главу
Видим да неолиберали и овде дижу главу и понашају се као да су пали с марса и мењају тезе. Наравно да није ова и оваква бедна Србијица никаква неолиберална држава, али јесте ЖРТВА глобалног неолибералног поретка, који је обрстио и брсти последње државне ресурсе, природна богатства, комуналне службе итд.
Препоруке:
15
3
11 петак, 13 октобар 2017 23:38
..реално
Неолиберализам мора да изгуби `монопол`. Државни капитал не значи сам по себи рехабилитацију социјализма. Обе идеологије треба `денатурисати`, јер су њихове догме само непотребан баласт за привређивање ?!
Препоруке:
8
5
12 субота, 14 октобар 2017 06:59
Спиридон
@ Mare
Kupiš auto u Nemačkoj platiš gomilu poreza kao i carinu a posle plaćaš registraciju svake godine. Ako zaradjuješ više progresivno više ti uzimaju znači kažnjava se uspeh


Пази да није тужно још би било и смешно, јер све сам видео у животу само не да они који купују половне кршеве по Немачкој продају ту глупу неолибералну фридмановштину. Према томе рођо да си заиста успео аутомобиле би куповао у радњи где се то и ради а не на швапским бувљацима и преко огласа за половна кола. Мада што да не, видела жаба да се коњи поткивају па и она подигла ногу... Тја, земља Србија...
Препоруке:
16
2
13 субота, 14 октобар 2017 08:10
Спиридон
@ Mare

Ех да, чисто да не заборавим, нешто се смејем размишљајући о твојим мудролијама, па ме подсети све ово на ону чувену реченицу покојног Зокија Радована III Радмиловића да је држава пропала, јер су сељаци почели да раде неке ствари које су већ почели. Е буквално тај рад, све је пропало када је дошао ред да günstige Autos & Gebrauchtwagen für weniger als 2000 Euro сиротиња почне да продаје неолибералне мантре...
Препоруке:
15
4
14 субота, 14 октобар 2017 08:14
Eл_Команданте
Није држава лош власник, него су српске политичке партије лоши управљачи државом и државном имовином. Према томе у нашем случају, рећи да је држава лош власник је класична замена теза, јер држава није неки самостални и самомислећи субјект, него скуп институција којима управља политика која је добила поверење народа. Признајући да држава лоше управља имовином, у суштини политичке странке признају да имају лоше и корумпиране кадрове.
Србија је специфична земља по томе што су сви проблеми који је генерисао комунизам и због којих је пропао, уместо да укидањем тог система нестану, постали још акутнији. Имамо и култ личности, и партократију и непотизам, и то у далеко већим количинама и скоро као искључиву политичку "вредност", за разлику од комунизма у којем клицање Титу и партијска припадност нису били једини довољни услови за хијерархијско напредовање у привреди и државној администрацији.
Препоруке:
12
3
15 субота, 14 октобар 2017 10:59
?
Dobronamernost socijalizma se u praksi zavrsila gulag-om. U severnoj koreji takva postavka i dalje zivi.
Препоруке:
4
10
16 субота, 14 октобар 2017 15:45
Mare
Da je Srbija neoliberalna onda bi mnogo više kompanija dolazilo da investira i ne bi ih vukli za rukav masnim subvencijama? Pogledajte uslove poslovanja, pravni sistem, i milion parafiskalnih nameta. Imamo burazerski kapitalizam i to je to.
Препоруке:
7
6

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер