среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Српска листа

Kоментари (20) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 13 децембар 2008 23:34
Drazen, Niksic
Zbilja neobicno da se SNS optuzi za, maltene, proglasenje nezavisnosti. Nezavisnost nije mogla doci preko noci. Temelj ovoga sto danas gledamao, nalazi se u koaliciji izmedju dps, sdp i ns, sa kraja proslog vijeka. Tada se registrovala i tzv. cpc, a Crna Gora dobila prerogative drzavnosti. Kad se sjetimo tadasnjih prica, cak i u vrijeme bombardovanja, od ukidanja vode i struje Vojsci, do cijepanja poziva za vojsku, i ko zna kakvih sve izjava, vrlo je tesko bilo naci izmedju ekstremno antisrpske sdp i navodno srpske Narodne stranke. Debelo zalegle za samostalnu drzavu, iznenadila ih je pobjeda V.Kostunice u Beogradu(samo da napomenem da oni na te izbore nisu izasli, niti podrzali Kostunicu, nego su zajedno sa aktivistima dps upisivali ko izlazi na izbore, i te spiskove predavali drzavnoj bezbjednosti direktno, ili posrednicima iz dps). Posle toga, pomislivsi da ce Kostunica biti bezrezervno podrzan od zapada, a valjda misleci da ce Djukanovic biti pusten niz vodu, napustaju vladu dps, prelaze u opoziciju, i izazivaju izbore. Naravno, ne moram napominjati da su odmah posle izbora sa DSS imali najbolje moguce odnose. Vlast, je vlast.
Sto se referenduma tice, osnovni razlog oklijevanja SNS je ta da su dovedeni pred svrsen cin, da je neko drugi donio uslove, i da oni samo treba da potpisu, bez da je neko opoziciju za bilo sta pitao. Prosto, znalo se unaprijed sta ce biti. Bojkot je bio bolje resenje, ali ostatak nije htio ni da cuje. SNS nije ni preostalo nista drugo nego da pristupi, i da se bori u unaprijed izgubljenoj borbi.
Nije mi jasno, zasto se odmah nije govorilo o autima, o sklonjenom novcu, nego eto, tek sad, posle toliko vremena se to pominje? Nesto mislim, kad bi se zagrebalo koliko je NS pazarila dok je bila vlast, ko zna do cega bi se doslo.
Sto se Bulatovica tice, i njegove odgovornost, a sta je moglo biti drugo, nego to, jer ko je sve vodio, nego snp? Nesto mislim, bas bi ovi nasi maheri pored Bulatovica mogli nesto da otudje.
Препоруке:
0
0
2 недеља, 14 децембар 2008 11:55
Srdjan Vujnovic, Zelenika, Boka Kotorska
Da li je autor teksta predsjednik izvrsnog odbora Narodne stranke? Ako jeste, bilo bi korektno da je to i receno u kratkoj noti o autoru. To bi ovaj tekst stavilo u pravi kontekst i omogucilo citaocu da ga bolje ocijeni.
Uz ovo slijedi i moja zamijerka NSPM-u:
trebalo je citaoca obavijestiti da je autor teksta visoki funkcioner suparnicke politicke stranke onoj koju u tekstu napada. Da ne bi citalac pomislio da se radi o kakvom nezavisnom analiticaru.
Ovako, citaocu je pruzena nepotpuna informacija.

Narodna stranka inace zastupa tezu da su Srbi i Crnogorci "jedan narod". Pri tome izbjegava da se izjasni kako se taj narod zove.
Licno mislim da je takav stav Narodne stranke u stvari pokusaj da se Srbi navedu da prestanu da insistiraju na tome da su Srbi i da se tako olaksa put za njihovu asimilaciju.
Pravi Srbi ponose se svojim srpskim imenom i ne pada im na pamet da budu pripadnici nekakvog "zajednickog" naroda neodredjenog imena.
Препоруке:
0
0
3 недеља, 14 децембар 2008 14:13
D.Kovačević
Gosp.Radoviću
Referendum i sva svoja prava Srbi ne gube 2006,nego 1997 kada je na lažirani,nasilnički i antidemokratski način uz vašu pomoć i vašu anticipaciju pobijedila đukanovićeva koncepcija i od tada počinje golgota Srpskog naroda u Crnoj Gori koja će se reflektovati i rezultirati udarom na SPC,marginalizovanjem srpskog jezika,šikaniranjm Srba...Ali je vama tada bio važniji "KODING"nego srpska egzistencija,kultura,interesi...
Препоруке:
0
0
4 недеља, 14 децембар 2008 14:16
НСПМ web
@ Srdjan Vujnovic, Zelenika, Boka Kotorska

Аутор текста јесте председник Извршног одбора Народне странке (као што и стоји на крају његовог другог текста на новом сајту) - техничком грешком је изостављено, па се извињавамо г. Радовићу и читаоцима.

Срђане, Вама хвала што сте нам указали на грешку - исправили смо!
Препоруке:
0
0
5 недеља, 14 децембар 2008 19:14
Василије, Котор
Пажљиво сам прочитао текст Г. Радовића, који је јуче постављен на порталу НСПМ-а, и морам да признам да је веома аналатичан и садржајан. Посебно је на мене оставио утисак његов прецизан хронолошки приказ свега онога што је обиљежило црногорску опозициону политичку збиљу у последње двије године. Свака част.
Наравно, за очекивати је да ће овакви текстови и погледи изазвати коментаре и реаговања, посебно чланова и присталица СНС-а и Српске листе, али сам очекивао да ће они обиловати новим аргументима, исправком навода, дакле, дијалогом, а не дисквалификацијама, денунцирањем и омаловажавањем аутора.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 14 децембар 2008 19:53
Татјана, Подгорица
Ако неко жели да напише апологију за политику Г. Андрије Мандића, разбијача више странака, па и Народне странке, чији је био члан послије Реформских снага Анта Марковића, а прије СНС-а, је легитиман чин.
Међутим, када буде негирао политику Народне странке, мораће да има у виду пар детаља.
Прво, послије појединих изјава бившег предсједника Народне странке Г. Килибарде (био предсједник странке и када је Г. Мандић био њен члан), а које нијесу кореспондирале са програмом Народне странке је смијењен 14. марта 2000. године.
Друго, владајућа коалиција у Црној Гори од 1998. до 2000. године, којој је припадала и Народна странка је имала партнерске односе са ДОС-ом и Г. Конштуницом. Као плод те сарадње, представници ДПС-а и НС-а су пратили регуларност избора у Црној Гори, септембра 2000. године, као дио изборног штаба Г. Коштунице, и били његови опуномоћени представници на бирачким мјестима у Црној Гори. Тада су активисти ДПС-а и НС-а управо чували кутије и записнике са бирачких мјеста од присталица Слободана Милошевића (СНП и СНС).
Треће, када је послије тих избора конституисана нова демократска власт у Београду, а коју није прихватио ДПС, већ се окренуо сепаратизму, Народна странка је изашла из власти и изазвала пријевремене изборе. Тада је Народна странка кроз коалицију „Заједно за Југославију“ увела у црногорски парламент СНС, која је до тада партиципирала у савезној влади Момира Булатовића и није имала посланике у Црној Гори.
Четврто, познате подметачине ДБ-а из БЈРЦГ као што су „Кодинг“, наводно цијепање позива, те „признавање“ неке цркве, а које су биле актуелне послије изласка Народне странке из власти (1998 – 2000) су биле прецизно адресиране на Драгана Шоћа, тадашњег предсједника Народне странке. Црногорском ДБ су у пласирању таквих небулоза обилато помагале присталице СНС-а са циљем да се ослаби Народна странка. Временом, оне су резултирале оставком Г. Шоћа на мјесто предсједника Народне странке и то још прије четири године.
Препоруке:
0
0
7 недеља, 14 децембар 2008 22:53
D.Kovačević
Nisam član SNS niti i jedne političke stranke jer smatram da stranački programi,lojalnost stranci...samo sužavaju i sputavaju dijelektičko-politički diskurs onog dijela naše ličnosti koje Aristotel naziva Politikus Hominus.Duboko sam ubijeđen da je osim tadašnje Narodne Stranke i Novica Stanić 98 odigrao judinu ulogu kada je indirektno između dva kruga famoznih predsjedničkih izbora pozvao glasače da podrže Đukanovića.To će ostati duboko urezano u kolektivno pamćanje srpskog naroda u Crnoj Gori kao arhetipso-brankovićevski modus koko se uvijek neko nađe,neko od nas,da iz unutra istrguje budućnošću sopstvenog naroda.To je ono što obeshrabruje i plaši.Zahvaljujući tadašnjoj NS,Staniću i Višnjiću Srbi u Crnoj Gori su postali stranci i zatočenici u sopstvenoj državi.Sve što se kasnije dešavalo i što će se dešavati samo je odjek ili talas događaja iz 97'98.
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 15 децембар 2008 00:08
Милан Радовић
Господо Дражене и Срђане,
Волио бих да сте полемисали са ставовима изнијетим у тексту и оповргли ако сам изнио било што нетачно у њему наго што сте, по ко зна који пут, пукушали да нападнете Народну странку. То је већ испричана прича, и никога нећете импресионирати са тим. Да ли сте видјели када је Драган Шоћ поцијепао фамозни позив, и да ли знате неког ко је то видио? Да ли знате гдје је написан тај позив? Позивам вас да дођете у Народну странку на кафу и да вам покажемо тај позив и све ће вам бити јасно. Овдје је, ипак ријеч о суштинским стварима, о политици која ће опредијелити питање Срба у Црној Гори а и саме Црне Горе и њеног идентитета. Озбиљнија је ово прича. Што се тиче већинског народа и како се он зове, ја ћу вам рећи да је то за мене српски народ, а никоме не спорим да се пише и осјећа како хоће. Нације настају и нестају, то је историјски процес. Ради се о православном бићу Црне Горе које је творац њене државности. Само ако то будемо држали као јединствено биће које је темељ њеног идентитета постојаће Црна Гора, и биће што је вазда била, посебно кад падне ова власт која нема ни идеологију ни нацију ни вјеру већ само знају за голи интерес који се мјери опипљивом вриједношћу израженом у еврима. У памет се, постоје и други којима, судећи по историјским кретањима, није баш мрзно што се дијелимо и не вјерујем да неће то покушати да искористе. данас се у Црној Гори оснивају Матице муслиманске и Матице Бошњака и институције једне и друге групације али нико од њих, ни једних ни других, никада није рекао да нијесу исти народ. Ако ми као Срби прихватимо да нисмо већински народ и да нисмо исти народ са онима који прихватају заједничке основе идентитета али се национално изјашњавају као Црногорци, реците ми који је начин да сачувамо институције које су нас опредијелиле као народ и државу? Прије свих мислим на Митрополију црногорско-приморску.
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 15 децембар 2008 02:06
Drazen, Niksic
Tatjana, stvarno neobicno pisanje.

Zbilja je cudno da pises o Kilibardi i o izjavama koje se nisu poklapale sa programom NS. Pa, je li bio ko iz NS, tokom svih godina koje su pocetak crnogorskog separatizma reagovao na Kilibardine izjave? Jasno da nije, svi su mislili isto.

Drugo, kad je nastao DOS? U tom periodu, o kome Vi govorite, svakako ne.
Ne znam da li bih uopste i trebao da komentarisem to da ste vi iz dps i ns pratili regularnost izbora da ne bi, ne daj Boze, Kostunica bio pokraden. Vi iz NS i DPS ste samo pratili iz zbunjeva, kafana, auta, ko izlazi na izbore i te podatke dostavljali sluzbama. Pa kako ste mogli pratiti izbore, kad na njima niste ucestvovali? Pa vas tadasnji vodja(a zli jezici bi rekli i sadasnji), Milo Djukanovic je i ovih dana pricao o tome da ga ni Medlin Olbrajt nije mogla natjerati da izadje na te izbore, niti da bilo kako ucestvuje na njima.
I tada, i danas tvrdim da ste iz vlast izasli samo zbog stvari koje sam iznio u prvom postu.
Sto se Soca i njegovih razloga tice, to je privatna stvar.
A, sto se parlamenta tice, i toga da ste vi nas uveli, mislim da je komicno, bas kao i raspored snaga, za NS 11 poslanika, za SNS 3.
I, jedno pitannje. Da li ti je zao sto je razbijena Kilibardina stranka?
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 15 децембар 2008 10:59
мрб
срђане вујиновићу, с обзиром да народна странка одбија да се изјасни како се зове тај народ, одговорићу је: народ се зове српски, језик се зове српски, а нација, будући "нације дођу и прођу", како каже г. Радовић, јер су везане за државни оквир, је у овом момемнту црногорска - јер ПОСТОЈИ држава Црна Гора...ту нема ништа антисрпко јер је Црногорац један од српских идентитета (у другим народима такво што не постоји)...а препустити своју и земљу наших предака некима тамо самозваним новоцрногорцима, који ће још пре да дођу и прођу, и прогласити државотворни народ за националну мањину, једино зато што су новоцрногорци огадили име Црногорац, Е ТО ЈЕСТЕ АНТИСРПКИ
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 15 децембар 2008 12:17
Желидраг Никчевић, Београд
Какав је жалосни обавјештајно-аналитички ниво овог текста види се из следећег навода:
"Под покровитељством Томе Николића, СНС је отворила канцеларију у Београду на чије чело је постављен њихов бивши предсједник Желидраг Никчевић. Овај је окупио неколико београдских Црногораца који ће, касније, постати главни савјетници и креатори основних смјерница ове политичке групације. Колико успјешно, сви смо видјели.Сарадња београдске канцеларије СНС и СРС резултирала је идејом о формирању коалиције под називом Српска листа."
Дакле, са "покровитељством" ствари стоје овако. Нико из СРС никада није имао баш никакве везе са нашом канцеларијом у Београду. Мислим да нису ни знали да она постоји! Сарађивали смо (разговарали и полемисали)са људима из различитих странака, ДСС, ДС, Г17, Нова Србија, СЛС, понајвише са студентима и независним интелектуалцима (ауторима НСПМ)- а са радикалима, ето, не. И није то био никакав план - тако је испало. Иначе, Тома Николић и Александар Вучић никада нису ни покушали да интервенишу око СНС, у било ком смислу, и то је било фер.
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 15 децембар 2008 13:49
D.Kovačević
Stvari nikad nisu manihejski samo crne ili bijele,uvijek je to kompleksna i nijansirana kombinacija.Naravno,treba biti objektivan i pošten i priznati da je Narodna Stranka dobrovoljno,principijalno i dosledno napustila vlast i sav konfornizam koji ona sa sobom nosi,posebno u državama nedemokratske profilacije,zarad ideje i programskih načela.Zašto ne reći da je to jedan od rijetko veličanstvenih poteza kada se neko odrekao opijajuće vlasti i vratio se na barikade i opozicionu avangardu.Taj čin je svakako za duboko poštovanje.
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 15 децембар 2008 18:42
Vladimir Vukcevic, Podgorica
Gospodin Radovic ovdje iznosi samo cinjenice. Sve sto je rekao, tacno je. Priznajem da sam bio slijep, i sramota me je sada sto sam svojevremeno nasjeo na pricu Mandica i Danilovica. Iskreno sam mislio da je politika `Srpske liste` nesto novo i dobro za moj narod. Na Narodnu stranku i Milana Radovica, kao jednog od njenih najvisih funkcionera, gledao sam kao na najvece neprijatelje srpstva, jer su se tada najostrije suprotstavili ovom projektu.Sada, dvije godine kasnije, kada premotam film, jasno mi je da su govorili istinu...
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 15 децембар 2008 23:52
Татјана, Подгорица
Поштовани Дражене,

као што знате, изјаве Г. Килибарде, које се помињу у вашем тексту су везане за другу половину 1999. године, послије чега је заказана ванредна скупштина Народне странке, и он је увидјевши да нема присталица његовом новом политичком курсу, поднио оставку и изашао из Народне странке.

Што се тиче сарадње са комплетном опозицијом Србије, па касније и са ДОС-ом, она је почела када је Милошевићев кандидат за предсједника Црне Горе, Г. Момир Булатовић добио противкандидата на изборима у Г. Ђукановићу, који је тада почео да придобија подршку цијелог демократског свијета.
Да вас подсјетим, на инаугурацији Ђукановића, јануара 1998. године на Цетињу, у Владином дому су присуствовали сви лидери демократске опозиције Србије, укључујући и предсједника СРС Г. Војислава Шешеља.
То што се касније дешавало са Ђукановићем, посебно послије избора на којима је ДОС побиједио, то је друга прича.
Такође, тачно је да ДПС и НС нијесу учествовали на тим изборима, али јесте Г. Коштуница и ДОС, а активисти Народне странке су били његови опуномоћени представници на бирачким мјестима...Тај податак, ако вам се не уклапа у контекст, можете игнорисати. То је већ ваш проблем.
Препоруке:
0
0
15 уторак, 16 децембар 2008 00:04
Милан Радовић
Господине Никчевићу,
Да ли је тачно следеће: "Тома Николић је организовао састанак који је одржан у Београду 18. јула 2006. године коме су присуствовали Андрија Мандић и Зоран Жижић, бивши потпредсједник СНП који је у референдуму био на челу Покрета за заједничку државу. На састанку је договорено формирање коалиције Српска листа, утврђен њен облик и основне смјернице будућег политичког дјеловања. Николић је, у свом интервјуу, најавио шта ће бити основна предизборна тема будуће коалиције. Најавио је да Српска листа након избора неће ступати у савез са странкама које предводи СНП јер ће "доћи до отворене сарадње између Мила Ђукановића и Предрага Булатовића". На питање зашто Радикали праве коалицију са СНС, Николић је одговорио: "Ставови су нам увијек били скоро подударни. Мандић је добро истрајао и није се приклонио западним схватањима српства. Препознао је српство на исти начин као СРС". Николић је истакао да Црну Гору треба подијелити на Србе и остале грађане и припремити се за такву политику."

Да ли је случајно да ово што се дешава у СНС-у долази после "реформи" Томе Николића? Ви би као шеф београдске испоставе то морали знати. Не изјаснисте се да ли сте за напредњаке у СНС-у, или сте за задржавање српског префикса у имену "модерне" странке? Препоручио бих вам да, умјесто са мојим, полемишете са вашим ранијим текстовима на овим страницама или књигом "Права Срба у Црној Гори" коју сте раније написали. Нешто брзо мијењате ставове.
Препоруке:
0
0
16 уторак, 16 децембар 2008 16:04
Никола, Котор
Г. Радовићу,
текст вам је одличан, и желим овом приликом да вам честитам. Све ово што сте написали, је чињеница од које се не може побјећи. Надам се да ће то схватити и грађани Црне Горе, и то веома брзо и да ће према томе знати да се одреде на првим наредним изборима.
Моја подршка Вама и Народној странци коју персонификујете неће изостати.
На крају, немојте се пуно обазирати на ове "професионалне" Србе, којима нација служи умјесто да они нацији служе. Јер, није добро да неко живи и позамашно зарађује од тога што је Србин, или Француз, већ од свога рада и професионалног ангажмана. Знам, а и памтим друга времена, када су исти ти људи били "професионални" црногорци по Београду и другим градовима бивше СФРЈ, и добро живјели од тога. Добро сте примијетили, нација је историјска категорија, она настаје и нестаје, а човјек и сви људи као творевина Божја, су вјечни, и вјерујем да ће убрзо доћи вријеме када ће сви живјети од своје професије и струке, а да ће ови "национални" радници и дјелатници нестати...
Препоруке:
0
0
17 уторак, 16 децембар 2008 16:53
Љубомир, Пљевља
Дефинитивно је дошло вријеме да се у Црној Гори јасно каже, ко је ко и ко је шта радио ових година. Бесмислене су приче које су све до ових дана пласирали челници тзв. Српске листе, који су однемагали јединствену борбу опозиције против ове власти која унесрећује Црну Гору.
Када је Народна странка позвала на опозиционо јединство, односно да наступимо са заједничком листом, што је најбољи вид опозиционог дијеловања (нпр. ДОС у Србији) Андрија Мандић је брже боље потрчао у "Живу истину" код Дарка Шуковића и рекао да је то бесмислена иницијатива једне мале странке, која хоће да сачува неке своје ситне привилегије и нарушава јединствени опозициони курс. Стварно ниско!
Да Народна странка не би била "кочница" јединственом опозиционом курсу, како је казао Андрија Мандић, Предсједник Народне странке Предраг Поповић је изјавио:"Ако је Народна странка "због својих ситних интереса" проблем у томе да опозиција постигне јединство, ми се одричемо сваке привилегије и нећемо тражити да се име било ког члана Народне странке стави на изборну листу! Умјесто тога ми ћемо опозицији помоћи колико год будемо могли да се сруши ова власт, која нам је одузела право на достојанствен живот."
И шта се десило. Нико није ни ријеч рекао после тога.
Е, данас се и Андрија Мандић приклонио се том ставу да је најбоље да опозиција наступи са јединственом листом. Не својом вољом, већ наређењем некога другог, да не би остао ван опозиционог дијеловања. Због тога и мора извршити реформу имена СНС.
Милан Радовић је само хронолошки средио истинит слијед догађаја, како се шта одвијало када је оснивана СЛ!
Господо Дражене и Срђане, закопајте мало и у биографије Андрије Мандића, Горана Даниловића, Славена Радуновића, Новице Станића и осталих челника СНС и Српске листе, можда и успијете да откријете нешто што није тако чисто! Ако сте Срби, као што се изјашњавате, пишите ћирилицом, јер је то српско писмо!
Препоруке:
0
0
18 среда, 17 децембар 2008 01:05
Drazen, Niksic
Tatjana, da ne sirim dalju pricu oko nekih stvari. Ali, oko tih izbora dileme nema. Aktivisti NS su zajedno sa aktivistima tadasnjeg koalicionog partnera DPS-om, upisivali ko izlazi na izbore.

Ovdje se govori o odnosu sns i ns. Svjedoci smo zadnjih mjeseci da nije dana bilo da neko iz ns, a najcesce portparol nije upitio nesto otrovno ka sns. Nemam nista protiv, i to je vid politicke borbe. Ali, priznacete malo je cudno da istovremeno pozivate na jedinstvo, a svakodnevno napadi, podmetanja i izmisljotine.
Препоруке:
0
0
19 четвртак, 18 децембар 2008 18:05
Татјана, Подгорица
Дражене, за ово последње се потпуно слажем са вама. Али то је очигледно питање политичке културе и зрелости, како портпарола тако и његовог шефа, односно налогодавца. То је одраз њихове немоћи, фрустрације и комплекса, или су нешто друго смислили, а мени то као члану Народне странке није познато.

Међутим, не слажем се ни са којекавим измишљотинама које су ишле на рачун Народне странке, а које напросто нијесу тачне. Дакле, није Шоћ избуцао позиве, већ је изјавио да ће то урадили ако наставе да му их шаљу, није Народна странка "регистровала" наводну цркву, нити академију. Није пријетила грађанима, да ако изађу на савезне изборе 2000. године да ће остати без посла, напротив, погледајте у архиви тадашњу изјаву Предрага Дрецуна, министра рада и социјалног старања, који је пет дана пред те изборе дао изјаву, "да нико због изласка на изборе неће остати без посла". Наравно, било је одређених притисака и пријетњи, али од стране ДПС-а. Међутим, и то је било пуцање из празне пушке, јер нико није имао последица због тога.
Али су зато имали чланови Народне странке и то само неколико мјесеци касније када су изашли из власти. Преко педесет људи је тада дало оставке на функције, а преко 70 је истјерано са посла.
Но, то оставимо политичкој историји...
Препоруке:
0
0
20 субота, 20 децембар 2008 19:24
zeljko
Odusevljavam se sa kakvom lakocom g.Radovic u kontinuitetu razoblicava interesnu grupaciju koja se zove Srpska lista .
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер