субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Опредељење Србије за улазак у ЕУ није логички промишљено, нити политички оправдано

Kоментари (20) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 03 мај 2018 08:49
Srki
'pregovori'(zapravo skup ucena SAD i Nemacke, a koje sadrze puno elemenata osvete za protekle ratove) o clanstvu u eu su zelja bivse i sadasnje vlasti, a koja nije potvrdjena referendumom.Jasno su rekli da je osnovni uslov da se Srbija po svom teritoriju smanji za Kosovo.Ko pristane na to,yaj je izdajnik ili budala.Treceg nema.Narod za sada cuti,a ucenjeni ili kupljeni izdajnici kolo vode.Ako im narod dozvoli da idu do kraja sa izdajom,izgubit ce svoje ja,svoj identitet,na koncu,izgubit ce i ogromne vrednosti na Kosovu,merene stotinama milijardi evra(poljoprivredno zemljiste,infrastruktura,rudnici i rude,stambeni objekti,neprocenjivo kulturno nasledje)Jednostavno,Srbi ce kao narod bit rastureni.
Препоруке:
50
24
2 четвртак, 03 мај 2018 09:00
...
Паметно и патриотски. Свака реч промишљена и и одмерена.
Препоруке:
46
25
3 четвртак, 03 мај 2018 13:25
Бранко Павловић
Богдана тачно зна коме се на западу обраћа. Надолазећим снагама које и иначе заступају идеју наоциналних држава, а не "европских сједињених држава".

Отуда кпонцепт "компромисног решења" које предлаже. Север Косова и Српска да уђу у састав Србије (и посебан статус манастира) служи само томе да се јасније виде праве намере садашњих западних елита. За њих је овакав предлог више неприхватљив од суверенитета Србије на КиМ. Њихова је опсесија да до територијалног и националог ширења Србије не дође ( и није то од јуче).

Ако добро читам између редова, Богданина идеја је да политичарима на западу сугерише да они својим владама сугеришу овакво "решење".које је сасвим у скалду са њиховим идеологијама. Па кад они добију резолутно одбијање, онда се код њих повратно учвршћује уверење да уопште није проблем Балкана у Србима, него у погрешној западној политици.

И онда чекамо да те данас углавном опозиционе снаге дођу на власт. Тако да она не сугерише стварно да се одрекнемо КиМ у јужном делу.
Препоруке:
38
13
4 четвртак, 03 мај 2018 13:38
пензионер Цвико
Било је то давно кад су на неком скупу НАТО чланица донели одлуку да се Србија никако не сме примити у НАТО и њену "ЕУ-таназију". Да би Србију држали на узди, њихови лидери свако мало причају бајке како ће мо ипак бити примљени. Наши наивци се лепе на ове приче и никако да схвате да их ови зезају
Препоруке:
30
22
5 четвртак, 03 мај 2018 14:17
„Ако једног дана на власт дође влада која буде желела да неком преда богатства Републике, ја ћу бити први који ће узети пушку у руке и заједно са народом кренути у оружану револуцију“, рекао је Мадуро.
Поносни председник антиколонијалне Боливарске Републике Венецуеле Николас Мадуро је навео да треба штитити земљу и нико не може доћи на власт ко би ''предао богатства Венецуеле у руке Американцима''.

''Ја ћу бити први ко ће позвати народ да узме оружје, ако неко пожели да преда национално богатство'', изјавио је Мадуро. Он сматра да његов супарник у борби за председничко место Енри Фалкон, лидер опозиционе партије ''Напредна авангарда'', жели да ''преда отаџбину у руке Американаца и европских олигарха''.

Мадуро је изјавио да му је ''апсолутно неважно'' да ли ће САД и европске земље признати његову вероватну победу на предстојећим изборима који ће се одржати 20. маја. За њега је најважније мишљење народа Венецуеле.

Да ли је Србији и Републици Српској потребан и неопходан овакав социјалистички председник или бедник коме је приватно власништво на првом месту, док природна, друштвена и државна богатства распродаје?

Todos con Maduro
https://www.youtube.com/watch?v=fYv66k_yA5Y
Препоруке:
69
24
6 четвртак, 03 мај 2018 15:46
ипак...?
Богдана Кољевић: “...постаје јасно да су Срби политички пропатили и у првој и у другој Југославији и да, у том смислу, једини истинит, реалистичан и одржив компромис био би да север Косова и Република Српска постану саставни део Србије, уз екс-територијални статус за српске манастире на Косову...“. Ма колико иреално, али – да ли то значи да би за г-ђу Кољевић, под условима које она овде наводи ипак било прихватљиво да Србија призна независност Косова?
Препоруке:
41
18
7 четвртак, 03 мај 2018 17:43
Πελασγοί
Сви сте у праву, али истовремено по слову важећег међународног права нисте. Када се донесу измене међународног права и све се то ратификује, онда ће бити могуће "отимање" територије.
Како је садашњи свет дубоко заглибио у дубока размимоилажења и појаву "изабраности" или "изузетности", знате на кога се то односи, односно да сви немају иста права (дабл стандарди), правичност више не постоји, већ дволичност и ко ће кога пре уништити.
Препоруке:
12
27
8 четвртак, 03 мај 2018 19:34
Petar B.
Iako se ne slazem potpuno sa g-djom Koljevic, mislim da je potegla vrlo vazno pitanje - zasto EU i koje su strateske opcije pred Srbijom? Ovo je vazna tema pa cu komentar ostaviti u dva dela.

Nazalost, velika vecina gradjana bi na ovo pitanje odgovorilo iz sopstvenog ekonomskog interesa i (netacne) nade da ce samo pristupanje EU znaciti ekonomski boljitak. Prostije receno, nadaju se da ce EU da subvencionise zivot u Srbiji i da ce ekonomska situacija da se naglo popravi. Nazalost, nema indicija da postoji apetit u drzavama EU za ovako nesto. Grcka je godinama koristila upravo takav model i EU nece dozvoliti jos jednu Grcku.

Da li to znaci da pristupanje EU ne treba da bude strateski cilj Srbije? Ne bas, jer stvari nisu tako crno-bele. EU i evropska zajednica naroda su bit Srbije i prirodna je teznja ka tome. Clanstvo u EU definitivno ima ekonomske komparativne prednosti. Ali prava beneficija je da se demokratska prava vrate jer bez demokratije nema ni boljeg zivota.

.....
Препоруке:
100
62
9 четвртак, 03 мај 2018 19:35
Petar B.
...nastavak...

Zato je nacin na koji se trenutno ide ka EU potpuno pogresan. Ako se razvija autokratija, da bi se opravdao put u demokratiju, to je unapred osudjeno na propast. I zato EU birokrate cine medvedju uslugu Srbiji, kada podrzavaju ovaj rezim zarad resavanja Kosova. g. Vucicu to prolazi u zemlji, jer implicitno govori biracima da prihvate sve, pa ce ziveti bolje, a to se nazalost nece desiti.

Inat i emocije usmeravaju Srbiju na drugu stranu - ka Rusiji. Nazalost danasnja Rusija nije pravi model ni u demokratskom ni u ekonomskom smislu, a resursi su joj ogranicani (sto se vidi i po trenutnoj trgovinskoj razmeni). Naravno treba nastaviti gajiti prijateljske odnose ali Srbija treba drugi model.

Pravi primer za Srbiju je mozda Poljska koja je, kada je shvatila da je Evropa nece besplatno dotirati, ojacala sopstvenu privredu, razvila preduzetnistvo, zadrzala zlot i sada predstavlja najrespektabilniju istocnoevropsku ekonomiju, pri tom koristeci sve pogodnosti EU.
Препоруке:
105
63
10 четвртак, 03 мај 2018 20:06
ел србињо
разуман глас у општој помами безалтернативне пропасти. богдана нема пандан међу српским политичарима. додик јој је некако најближи.
Препоруке:
21
9
11 четвртак, 03 мај 2018 21:22
ха, ха
Изгледа да су се и овде појавили ботови и професионални лупачи минуса. Или је можда у питању неки усамљени мрзитељ из окружења?
Препоруке:
24
2
12 четвртак, 03 мај 2018 21:38
sta to nudi eu
Sve sto nudi danasnja EU to smo imali u Austro-ugarskoj, a i Hitler je pricao slicne price o ujedinjenoj Evropi. Pa zasto smo onda rusili tu istu Austro-ugarsko, ako danas tezimo toj EU. Jesu li danasnje price malo ljepse upakovane ili je danasnje srpsko rukovodstvo malo vise izdajnicko i nesposobno da ponudi svom narodu kakav takav razvoj. Vrhunski domet su strane investicije koje sami financiramo. Ima li toga jos gde u svetu. Ako moze neko a navede Ili je zabranjeno postavljati normalna pitanja u okupiranoj zemlji.
Препоруке:
37
4
13 четвртак, 03 мај 2018 23:00
ел србињо
што се тиче уласка србије у еу, не постоји погрешан и исправан пут. један је једини. води преко признања независне фантомске државе косово. све остало је демагогија.

п.с. а велико је питање да ли ће се ући у "европску дембелију" и након признања?
Препоруке:
23
2
14 четвртак, 03 мај 2018 23:46
@Petar B
Politika ulaska u EU povlaci prihvatanje nezavisnosti KiM, ukidanje R.Srpske u "funkcionalnoj BiH" i "usaglasavanje spoljne politike sa EU", a to znaci i sukobljavanje sa Rusijom i tu nema nikakvog prostora za manevrisanje, nikakvog "ostajanja prijateljem sa Rusijom".Sto se tice "modela",poljski, bugarski, rumunski ili japanski, politika i ekonomija nisu moda da se biraju "modeli jesen-zima", a to i jeste politika vas EUnijata, prepisivanje i imitiranje, koja nas je i dovela dovde.
Препоруке:
45
53
15 петак, 04 мај 2018 04:44
Petar B.
Ne znam da li uopste da odgovaram mom bezimenom kriticaru koji ocito mehanicki odradjuje zadatak. Ipak, posto je dotakao nekoliko cestih tema, evo komentara:

1. Binarna podela
Iako bi velike sile htele da pokazu da postoji samo jedan od dva izbora (EU-Rusija), istina je da drzava sa sposobnim rukovodstvom i jasnom strategijom moze stosta da uradi i da se geopoliticki odlicno pozicionira. To ne moze da se radi diletantski kako pokusava g. Vucic niti materijalisticki, kako su radili neki njegovi prethodnici, ali politika "Srbija na prvom mestu" je i moguca i potrebna!

2. Rad je stvorio drzavu

Reci da je biranje modela razvoja "moda" je ne samo netacno, vec pokazuje fundamentalnu nesigurnost u sopstvene mogucnosti. G. Vucic ima taj kompleks inferiornosti i to prenosi, ali to ne znaci da i gradjani trebaju da sumnjaju u sopstvene mogucnosti.

I jos nesto - patriotizam podrazumeva da ste za Srbiju a ne za Rusiju, EU ili SAD! Nije to bas toliko tesko shvatiti!
Препоруке:
42
34
16 петак, 04 мај 2018 08:40
Rale
ja sam bio jos pre par godina sasvim ubedjen da je Srbija u poziciji da ucenjuje a ne da bude ucenjivana, i danas mislim da je tako. Unija bez srpske teritorije niposto nije kompletna. Srbija bi prosto zjapila kao rupa, a jos kad bi srpske vlasti udarile posebne propise za gradjane, pa i robu iz eu, ne bi samo Srbija imala problema, nego i oni. Srbiji ostaje cela Azija za saradnju.Malo?Tolko robe Srbija ne moze da uradi,kolko Azija moze da kupi.Ni 0.04%
Препоруке:
38
7
17 петак, 04 мај 2018 21:13
@Petar B
Ti si primer "mehanickog pisanja po zadatku", a to sto za to optuzujes druge, koji ovde komentarisu mnogo pre tvojih sastava, samo jos vise potvrdjuje da si na zadatku.Nikakva "geostrateska pozicioniranost" Srbije nije moguca, jer Srbija vodi politiku "EU nema alternativu", dakle ne trazi se nikakva geostrateska pozicija, vec je ona unapred odredjena (Vucic je samo "I EU i KiM" prosirio na "I EU i KiM i Rusija i Kina", ali je uvek bilo samo EU).Vuciceva autoritarnost ne bi bila moguca bez podrske EU, kojoj je potreban autoritatac da bi prekrsio ustav u pogledu KiM, i institucija nesposobnih da se odbrane od nasrtaja vlasti, a koje su izgradjivali, za nekog drugog, oni koje ti vidis kao resenje.Model Poljske ima jednu, sa Neptuna vidljivu, slabost, Poljska je deo EU, a mi sa EU imamo spor oko naseg suvereniteta i teritorijalnog integriteta.Inace, 30 godina slusam o "modelima", pocelo je od "najbolje od socijalizma i kapitalizma",pa "Juzna Koreja","Japan","Nemacka","Irski tigar"...
Препоруке:
24
29
18 субота, 05 мај 2018 00:58
Petar B.
E moj bezimeni - definicija mehanickog pisanja je ovo sto ti radis. Nije misao skup pojmova nabacanih na gomilu, zacinjen bombastikom, nego upotreba glave i sadrzaja da iskazes vrednu ideju!

Inace ja pisem ono sto mislim da je najbolje za Srbiju. Tesko je boriti se protiv toga sa polumislima, tviter uputstvima i lukavstinama diplomate-diletanta g. Vucica ili provincijskog pogonskog geometra g. Glisica! Puno pozdrava.
Препоруке:
31
15
19 субота, 05 мај 2018 03:58
@Petar B
Kada objasnis razliku izmedju "pojma", "misli" i "sadrzaja", onda mozda pocnes da i pises nesto.Ovako, nemas pojma, pa samim tim ni sadrzaja ni misli.
Препоруке:
8
15
20 четвртак, 10 мај 2018 01:33
Студент
РС чак нема ни компактност територије...
Препоруке:
1
2

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер