петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Одговор Ђиласу - Јачај, државо, све моћнија

Kоментари (31) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 15 август 2018 19:12
мала примедба
Класичан пример шта се деси кад се безначајној особи као што је Миша Бркић учини незаслужена част да неко примети и прокоментарише његове небулозе. После тога, такви навале са бесконачним вербалним дијарејама, пресрећни што је неко уопште потрошио време на њих. Зато их је најбоље игнорисати.
Препоруке:
44
5
2 среда, 15 август 2018 19:26
Ах
Стигао сам до "провере идеје на Београдској берзи" где се мали мешетари играју Волстрита јелте и стао. Даље нема потребе читати о идејама неолибералних фанатика да гирице и ајкуле могу пливати у истом базену што је идиотлук који на западу продају колонијама већ пар векова.
Мали народима остаје и у геополитици и економији држава као једино средство одбране од великих ајкула око нас. Јесте да домаће штуке (а данас и сомови нажалост) уграбе већи део колача али у прошлости је нешто остајало и гирицама. Данас им не остаје ништа ако не рачунају пожутеле пелене у то "нешто".
Могуће је и поред свег негативног искуства прошлости направити мешавину државног и приватног сектора која функционише јер је лаж да на западу нема државне економије. Итекако је има, зато и хоће да наш Телеком приватизује немачка држава преко свог Телекома - то се зове мека окупација кад већ тврда није успела 1941.
А пољопривреу ЕУ субвенционише тешким парама, само тупавим као у Србији препоручују "тржишну утакмицу".
Препоруке:
52
4
3 среда, 15 август 2018 21:43
Зна ли овај колики је јавни дуг државе Србије...
... у овом тренутку и ко га је направио.

Мислио сам да нешто зна, а он - дунстер.

Још горе од тога је да је - покварењак плаћенички. Надам се да није.
Препоруке:
24
6
4 среда, 15 август 2018 23:45
Студент
Свака част аутору, али мени је бесмислено оволико рвање с економским програмом опозиције када би то требало учинити с економском политиком власти.

Исправио бих бар тврдњи које аутор постулира, па користи у даљем закључивању.

1. У тржишној утакмици побеђују они са најбољом понудом.
- Не. Не нужно. Тржиште награђује најспособније - али не нужно најспособније да понуде најбољи производ или услугу, већ најспособније да нпр. униште конкуренцију или изиграју закон.

Велики играчи увек могу наћи начин да из игре истерају мале почетнике. Зато је важно да држава спроводи добре законе који регулишу тржиште, иначе се оно претвара у Дивљи запад где важи право јачег, а не право.
Препоруке:
22
1
5 среда, 15 август 2018 23:50
исправно дијагностикује
Ту сам престао да читам. Јел говори неко срски јеѕик у овој ѕемљи? Увиђа, закључује...
Препоруке:
11
3
6 среда, 15 август 2018 23:54
Студент
2. Држава није одговорна за достојанство радника већ они сами и њихови послодавци.

- И ово је погрешно. Држава законима мора да регулише радне услове као што су минимална цена рада, максимално трајање радног дана, максималан прековремени рад, забрана дискриминације, израбљивања... У супротном ништа не би могло спречити појаву ропства.

У сиромашним државама као што је Србија, послодавци уцењују раднике и присиљавају их да пристану на нехумане услове рада, а радници, будући да посао не могу напустити пошто је питање где би нашли други, све то трпе. Задатак је државе да у тим случајевима интервенише како би спречила уништење целе једне класе становништва, социјални немир, побуне, исељавање у друге, уређеније системе...

Али, хуманистичке улоге државе сетиће се сви ови капиталистички екстремисти онда када њих лично погоди тржишна утакмица.
Препоруке:
22
1
7 четвртак, 16 август 2018 01:30
јавни дуг за "почетнике"
Зна ли овај колики је јавни дуг државе Србије...
у овом тренутку и ко га је направио.

+ 14.5 милијарди Милошевићи, Шешељ, Вучић, Дачић
- 6.37 милијарди евра смањили Ђинђић и Коштуница
+ 6.34 милијарди евра Дачић и Тадић пензионери и запослени 2008-2012
+ 6.10 милијарди евра Дачић и Вучић пензионери и запослени 2012-2014
+ 5.3 милијарде Вучић и Дачић од 2015 а од 2018 и пензионери и запослени

Стање дуга опште државе на дан 30.06.2018. године износи 24.359.324.484 eвра

Прелиминарно стање јавног дуга на дан 15.08.2018. годинe износило је 2.855.914.116.930 динара.

Истовремено грађани са "смањеним" пензијама и платама само код Комерцијалне банке имају на "штедњи" ~ 10 милијарди евра колико су "уштедели од смањених" примања.

Још увек није отплаћено 1.15 милијарди евра Милошевићевог дуга него плаћамо камату већ 28 година.

Јавни дуг није проблем јер се сав новац налази код грађана и припадника власти у задњих 28 година заједно са "привредницима"
Препоруке:
5
4
8 четвртак, 16 август 2018 06:38
"Пантер" - Одговор Миши Бркићу (1)
Током 60-их година када су у Зaпaдnoj Европи доминирале државне, интервенционистичке политике, просечан економски раст је износио 3,5 одсто да би после масовних приватизација јавног сектора (спроведених у складу са неолибералном доктрином), пао на 1,4 одсто 80-их година и 1,1 одсто крајем 90-их година.
Период државног интервенционизма који је u З. Европи трајао од 1945. до 1975. године се и ЗВАНИЧНО У ЕКОНОМСКОЈ ИСТОРИЈИ назива „Тридесет величанствених“. Ни пре ни после тога западноевропске земље нису успеле да остваре тако високе стопе економског раста и тако висок стандард ВЕЋИНЕ грађана. Треба рећи да је Француска у то време и званично имала планску привреду што јој је омогућило да поднесе трошкове ратове деколонизације, посебно рата у Ажиру, а да истовремено успешно конкурише привредама осталих европских земаља.
Препоруке:
18
3
9 четвртак, 16 август 2018 06:40
"Пантер" - Одговор миши Бркићу (2)
Привреда која већински почива на приватној својини неминовно после одређеног периода запада у кризу из које је спашава Д Р Ж А В А. То се десило за време велике кризе 30-их година, то се десило и 2008. „Ефикасна“ приватна предузећа и приватан финансијски сектор у З.Европи и САД су 2008. били банкрот. Од банкротства их је спасла држава која је преузела, тј. која је на грађане превалила астрономске дугове „успешне и ефикасне“ приватне привреде мада би ова по законима тржишта требало да пропадне. Проблем је што би то значило и пропаст тих држава. Пошто не могу то себи да допусте ове државе су преузеле на себе да отплаћују дугове „успешних“ приватних корпорација и њиховог „успешног менаџмента“. Али ти дугови су астрономски а државе могу да их отплаћују једино из пореза који исцеде од грађана или задуживањем на финансијском тржишту. Пошто су грађани осиромашени а државе под притиском крупног капитала не могу адекватно да опорезују добит корпорација - то се све више задужују.
Препоруке:
18
1
10 четвртак, 16 август 2018 06:43
"Пантер" - Одговор Миши Бркићу (3)
Према званичној статистици Европске уније, Евростату, укупан дуг земаља ЕУ износио је 2017. године преко 12 хиљада милијарди евра. Више од две хиљаде милијарди евра дугују следеће државе: Италија (2.263 млрд), Француска (2.218 млрд), Немачка (2.093 млрд) и В. Британија (2.031 млрд).
Отплата тих дугова оптерећује ове земље тако да оне већ 20 година економски стагнирају а на глобалном тржишту губе утакмицу са земљама у којима држава и даље има велику улогу у економији.Трговински рат који је почео представља покушај Запада да санкцијама наметнутим Русији и Кини реши ове проблеме.
Узгред, јавни дуг Хрватске је 2017. износио 38 милијарди евра а Словеније 32 милијарде.
Препоруке:
13
1
11 четвртак, 16 август 2018 07:10
Urosius @ Student
Brkić je sve u pravu.

Znaš kako kažu:

Radnik obespravljen, malo plaćen, robovski uslovi rada, a opet niko neće da iskorišćava srpskog radnika bez subvencija.

Misli o tome.

Domaći za tebe je da proučiš zašto je liberalni kapitalizam najbolji ekonomski sistem koji ostvaruje najveći napredak.

Zašto su sve naše firme samoupravnog socijalizma propale koliko god to hvalili stariji socijalisti i komunisti i zašto je preterano mešanje države u privredu najčešće jako loše.


Srbija je najsiromašnija zemlja u Evropi i to nije bez razloga.

A razlog je upravo taj socijalistički mentalitet - da se samo ljudi uglave u državno preduzeće i tamo parazitiraju.

Skoro nijedna firma nije uspešno poslovala...

Taj Čile je 1952.godine bio možda i najsiromašnija zemlja na svetu - samo go kamen i prnje

A sada Čile ima plate od 1.000 evra jer je Pinoče uveo liberalni kapitalizam

Kakvo je stanje u Venecueli??

Sve mi se čini da će za 30 godina tako biti i u Srbiji.
Препоруке:
3
23
12 четвртак, 16 август 2018 14:51
Ујка Васа
Какву школу има овај Миша Бркић?
Препоруке:
7
2
13 четвртак, 16 август 2018 19:59
Студент @Urosius
Нисам говорио о томе о чему сте писали, већ да држава мора законима да заштити раднике од израбљивања, као и да тржиште не награђује само квалитет понуде.

Данас, код нас раднике израбљују како домаћи послодавци (без субвенција) тако и страни (са субвенцијама). А израбљују их зато што је то држава омогућила. Ако се држава не умеша и не заустави ту срамну праксу, или ће се суочити са социјалним немирима и радничким побунама, или са незаустављивим одливом радне снаге.
Препоруке:
11
0
14 петак, 17 август 2018 00:54
Nemanja@Urosius
Dajete zadak studentu a sami niste bili u stanju da definisete ste je liberalni kapitaliam.Zasto ne objasniste studentu sta su sve te zemlje pre nego sto su postale kapitalisticke i neoliberlna radile?Sto ne objaniste na primeru amerike i britanije kako su one to postale mocne i velike i neoliberlna posle vekova i vekova kolonijalizma,istrebljivanja,pljackanja tudjih bogastava i drzavnog protekcionizma?

Mislite da ste se prekljuce rodili i da od tad pocinje svet.Zato studentu da uci i citaj,ali malo dalje i dublje da bi dosao do formule kako je britanija mocna i velika.Secam se ja ovog urosiusa koji mi je pricao ovde pre par meseci o nekim bunar zemljama kao sto je rumuniaj i bugarska koje su uspene i moderne jer su neoliberalne,samo nije objasnio sto je cetvrtina rumunije napustila istu tu neoliberlnu uspesnu rumuniju.

Pitaj ti studente urosiusa koje su to uspesne zemlje primenjivale neoliberalni kapitalizam i postale uspesne u evropi,i ciji mi to primer treba da sledimo.
Препоруке:
8
1
15 петак, 17 август 2018 00:59
Nemanja@Urosius i student
Sto se tice nasih propalih socijalistickih firmi,pa kako ako su tako bile propale i nisu nista valjle sto ih vi neoliberalisti niste spalili do temelja nego ste se uhvatili za njih ko pijani plota i brze bolje prodavali/

Jako je zanimljiva teorija da srbija da bi dokazala svoj uspeh i dobila prolaznu ocenu kod neoliberalista nesposobna da bilo sta stvori prodaje samo ono staro sto ima,a sto je uzgred po njima jako neuspesno.Sto niste 6 oktbora sve unistii,sve spalili i onda u neoliberlanom sistemu gradili ispocetka i iznova?

Mi smo ovde mali neolibarliste koji su nam solili tu istu pamte pa brze bolje prodali deo jata da bi sa privatnim arapskim partnerom bio uspesan.Kad gle cuda mi danas vidimo da je jat u plusu bio samo jer ga je drazava finansiral subvencijama.Znaci kad drzava finasira jat u nasem vlasnistvu to je lose,kad to isto radi samo kad ga za tepsiju ribe i tudji gros proda drugome to je u dugu neoliberlizma.
Препоруке:
6
0
16 петак, 17 август 2018 01:09
Nemanja@Urosius i student
Stanje u Venecueli je posledica mesanja istih tih neoliberalista u jednu suverenu samostalnu drzavu.Pustite njih da rade sta znaju i kako umeju,i sigurno stanje nece biti takvo kakvo je sad.U krajnjem slucaju venecuela za vreme uga cavesa je pokazala kako moze da se radi i da se napreduje i te kako,cile je tad mogao samo da im pozavidi.

Naravno student uvek moras da ockeujes da kad pricas sa ovim laznim neoliberalistima,i drugosrbijancima da ce kao argumente da koriste laz i izmisljotine.Zato imamo coveka koji mrtav ladan lupi kako je prosecna plata u cileu 1000 evra,pri tome verovatno neznajuci ni cile na mapi da nadje a kamoli kolika je njiova plata.

Ja cu ti reci kako stoje stvari u cileu.Prvo spominje neku 1952 godinu,kakve to veze ima sa pinoceom koji je dosao 21 godina kasnije?Sto ne kazet kakvu je procvat doziveo za vreme prve godine Aljendeve vladavine?
Препоруке:
6
1
17 петак, 17 август 2018 08:01
Urosius
@Student

Pogledaj ovaj video - jedan od glavnih teoretičara neoliberalizma o zaštiti radnika
https://www.youtube.com/watch?v=7P8wm16y4hA

Ako te više zanima informiši se o liberalnom kapitlaizmu/neoliberalizmu i po meni je to stvarno prava stvar za Srbiju jer ovako ćemo propasti kao narod.

@Nemanja

Većina srpskih firmi je loše poslovalo.
Za vreme SFRJ se dobro živelo jer su SAD davale jeftine kredite, pomoć i politički su ugovoravani poslovi i narudžbine kod SAD, Zapada i Nesvrstanih

Te firme se nisu borile na tržištu već koristile političke beneficije

Evo primer NIS je loše poslovao i sa minusom i od kad je prodat Rusima puni budžet od poreza u velikom procentu - beše 18% kad sam zadnji put gledao

RTB Bor pravi minus od 150 miliona evra
Sartid minus od 120 miliona evra
JP Putevi minus od 108 miliona evra


I vremenom sistem će pući jer najbolji mladi ljudi odlaze i oni koji imaju pare i umeju da zarade, a ostaju penzioneri i javni sektor
Препоруке:
0
6
18 петак, 17 август 2018 08:07
Urosius @ Nemanja
Amerika je maltene kolevka neoliberalizma

Priče o pljačkanjima Indijanaca i crnaca meni ipak nisu ozbiljne

Ekonomija je živa stvar i sve zavisi od trenutnog uspeha, a ne prošlih.

Irska je bila veoma siromašna i okupirana vekovima, a sada je na nivou Švajcarske verovali ili ne...

Razlog su EU fondovi za razvoj infrastrukture i američke investicije, dobrim delom u IT

I "zli Englezi" nisu uspeli da zaustave razvoj zemlje odakle su sprovođeni teroristički napadi protiv njih i koja im je bila veliki neprijatelj

Evo uzmite Portugal koji je bio kolonijalna sila, a danas ima veoma slabu ekonomiju dok
Препоруке:
0
6
19 петак, 17 август 2018 08:52
Urosius @ Nemanja
I za jednu jedinu godinu je Aljende od jedne od najsiromašnijih zemalja na svetu napravio raj? :)

A realnost je ovo https://en.wikipedia.org/wiki/Economic_history_of_Chile
During 1972, the macroeconomic problems continued to mount. Inflation surpassed 200 percent, and the fiscal deficit surpassed 13 percent of GDP. Domestic credit to the public sector grew at almost 300 percent, and international reserves dipped below US$77 million. Real wages fell 25 percent in 1972[106]


Jednu jedinu godinu?! :)

Jeste li svesni koliko ste neralni??

I Čile zaista po statistikama ima 3 puta veću platu od Srbije
https://www.quora.com/How-much-is-the-minimum-wage-in-Chile-and-how-much-does-it-take-to-live-well-in-Santiago

A davno sam našao članak da je Čile 1952 bio najsiromašnija zemlja na svetu

I za 60 godina od Tanzanije su postali pristojna zemlja, a naši samoupravljači su sve dobro upropastili
Препоруке:
0
3
20 петак, 17 август 2018 22:05
Студент @Urosius
Па у томе је управо и део проблема.

Радници код нас немају алтернативу и онда послодавац може да их уцењује и примора да пристану на теже услове рада или да добију отказ. Једина заштита коју они могу да имају јесте она коју им пружи држава својим законима.

Чак и у том клипу се каже да раднике не штити њихов послодавац, већ постојање других који им дају слободу избора.
Препоруке:
3
0
21 субота, 18 август 2018 06:27
Urosius @ Student
E to je nešto što se zove tranzicija, prelazni period, samo što će kod nas večno da traje jer ne vodimo pametnu ekonomsku politiku.

Kada para nema prosto ih nema i ne vredi ti ništa.

Na Jugu Srbije radnici moraju deo minimalca da vraćaju poslodavcu inače dobijaju otkaz tako da ni minimalci nisu rešenje.

Ne može država mnogo da učini u privredi.

Kinezi su radili za šaku pirinča i izgurali su taj sirotinjski deo i sad žive pristojno, a mi ćemo mislim sve više siromašiti

Inače ko ne zna u Kini su jako mali porezi i dobri uslovi za poslovanje, a to su upravo principi liberalnog kapitalizma

Rezultat je da mnogi američke kompanije svoje pare drže u Kini

Sada u Kini imaš oko 400 milijardera, a upravo je broj milijardera pokazatelj prisutnosti neoliberalizma/liberalnog kapitalizma kakogod.

Posebna klasa sposobnih ljudi stvara napredak, a to su kapitalisti, preduzetnici.
Препоруке:
0
5
22 субота, 18 август 2018 08:47
Студент @Urosius
Na Jugu Srbije radnici moraju deo minimalca da vraćaju poslodavcu inače dobijaju otkaz tako da ni minimalci nisu rešenje.
Ne može država mnogo da učini u privredi.


Решење је да држава спроведе сопствене законе и инспекцијама открије такве малверзације како би те послодавце казнила и од њих направила пример за друге.

Никада се код нас неће развити економски систем ако влада правно безакоње. Наравно, можда послодавци мисле да овакво безакоње њима више одговара - али се варају. Оваква пракса довешће до изумирања становништва, одлива радно и репродуктивно способних грађана и на крају до гашења компанија истих тих послодаваца пошто ће нестати тржиште за њихове производе и услуге. Наравно, увек се могу окренути глобалном тржишту, па извозити, али на глобалном тржишту влада и глобална конкуренција, траже се квалитет и иновације, а без квалификоване радне снаге - која је претходно отерана у емиграцију - ни домаћи послодавци неће имати шта да траже на страним тржиштима.
Препоруке:
4
0
23 субота, 18 август 2018 08:52
Студент @Urosius
Заправо, под знаком је питања и њихов опстанак на домаћем тржишту пошто га на њему увек могу угрозити странци својим квалитетнијим производима и услугама - квалитетнијим зато што је имао ко да их осмисли и произведе за њих.

Наравно да кад овако уопштено причамо увек може да се пронађе нека грана привреде за коју ово не важи (сасвим), али, генерално гледано, ствари стоје тако.
Препоруке:
3
0
24 субота, 18 август 2018 14:52
Urosius @ Student
I odmah bi da zatvaraš firme koje ne prijave vlasnika ili daje pare ispod minimalca?

Zar nije logičnija neka kazna umesto da odmah otimaš tuđi hleb i to ne samo kapitalistički već i radnički jer onda će ostajati i radnici bez posla ako se firme zatvore.

Vi ne shvatate da je KAPITALISTA NAJVEĆA SVETINJA!

On stvara novu vrednost "najlepšom magijom" koja se zove PREDUZETNIŠTVO!

Radnici sa srpom i čekićem ne mogu ništa da urade nikad i nisu.

I dok takav mentalitet budemo imali i maltretirali kapitaliste kao što sada radimo biće upravo ovako - Venecuela nam se smeši gde ljudi love pacove po ulici ne bi li se prehranili.


Brine vas konkurencija - mene ne brine, konkurencija je zdrava, a SRB nije bitno tržište

Srbija ima bescarinski izvoz u SAD, ali niko to ne ume da iskoristi jer nemamo dovoljno preduzetnika - svi koji vrede beže
Препоруке:
0
4
25 субота, 18 август 2018 21:13
Студент @Urosius
Ја сам написао да предузетника треба казнити и од њега направити пример за друге. Нисам помињао гашење.

како би те послодавце казнила и од њих направила пример за друге


Капитализам и слободно тржиште не значе апсолутну слободу послодавца и непостојање и непоштовање прописа. Можда наши људи тако наивно замишљају предузетништво, али није тако.

Помињао сам конкуренцију како бих показао да без квалификоване радне снаге, а таква ће, као и неквалификована, побећи из Србије и њених радних услова, ниједна домаћа фирма не може, дугорочно гледано, постићи нити очувати конкурентност. Нисам против конкуренције, напротив.

Губитак конкурентности почеће губитком радне снаге, а до одлива радне снаге долази, између осталог, и због статуса какав радници уживају код наших предузетника и капиталиста који мисле да су свете краве и да им је зато све допуштено, али није.
Препоруке:
4
0
26 уторак, 21 август 2018 02:12
Nemanja@Urosius
Za vasu tvrdnju da je privatni kapital znaci uspeh dovoljna su mi samo dva argumenta da bi vam pokazao kako ste vi nerelni.

Prvo spisak duznika prema evidenciji poreske uprave nam pokazuje da je od 10 najvecih duznika osam privatnici.Istine radi najveci duznik je borba,firma jos uvek u vecinskom vlsnistvu drazave srbije.Znaci ostalih osam od najduznih drazavi srbji po osnovu poreza su privatnici,i ta lista nam i te kako govori da privatni kapitl nije po pravilu jedini dobar i da te kako moze da bude duzan.

Drugi argumetn upravo taj sartid.Jer ja vas podsecam da pod vasom neolibealrnom mantrom drzavno lose,privatno dobro sartid je opljackan i na nezakonit nacina prodat ju es stilu.Sta je posledica ,taj isti jeues stil je zaduzio,unistio i samo nam predao sartid i na tom primeru i te kako dokazao da i privatizacija i prodaja privantom vlasniku zna da bude losa i da zaduz preduzeca i posalje na dobos.Znaci nije samo drzava kao vlasnik zaduzila sartidu,nju je dokusurio
Препоруке:
3
0
27 уторак, 21 август 2018 02:13
Nemanja@Urosius
privatni vlasnik i privatizacija.Mnoge firme su bud zasto preko noci prodate privanticiam koji ce poslovati u trznm usloviam pod nevidljivom rukom ponude i potraznje,a posledica je ta da u vecini tih nekad drzavnih sad privatnih firmi je korov u dvoristu,a katanci na halama.Naravno,sve one su ostale duzne drazvi.

Sta bi od nasih privantih firmi pogotovo stranog kapitala ostalo da nemaju subvencije,da nemaju otpis po osnovu poreskih potrazivanja bojim se da bi se na preste jedne ruke moglo nabrojati.Toliko o tom uspesnom privantom kapitalu koji na osnovu subvencija ovde posluje,koji ostaje duzan i stalno je u vrhu duznika na poreskim listama.Nisu gradjane srbije zaduzili i ojadili samo drzavne firme,nego su nama duzne i privante firme koje mi finasiramo nasim parama i koje su ostale duzne po osnovu poreza i otisle odavde.
Препоруке:
3
0
28 уторак, 21 август 2018 02:18
Nemanja@Urosius
Sto se tice amerike,da nece mozda negirati i genocid i potpno unstenje domoradackog stanovnistva od strane belaca?Da necete mozda mi pricati neku novu istoriju po kojoj do pre sto godina u americi nije bilo ropstva nad crncima?Ili cet mi pricati pricu o evropskim zemljama koje nisu imale kolonije svojoj po africi i koristili dzabe resurse africkih naroda pri tome njih drzeci u ropstvu ili najboljem slucaju getu opasanog zicom?Istine radi u toj zici nije bilo struje,eto i evropljani su humani.

Mi smo o irskoj vec pricali,i ja sam vama rekao kako se irksa razvila.Ali evo ponovicu jos jednom u nadi da cete ovaj putt zapamtiti.Irska se obogatila onda kad su americki kapital pre svega iz susedne britnije presao u irsku iz dva razloga.Prvi je bila jefitnija radna snaga,a drugi je bio razumljiv pravni sistem anglosaksonski koji imaju i amerikanci i naravno jezik.Mi nemamo nista od toga.I tad sam vam rekao ,i to ste zaboravili,ta prica o pomeranju kapitala vise na pije vodu.
Препоруке:
3
0
29 уторак, 21 август 2018 02:24
Nemanja@Urosius
taj proces je odavno gotovo,jos pre 20 godina kad se iz zapadne evrope pomerio u istocnu,nazalost mi smo tad ratovali,bili pod sankcijama i sta sve nismo.Znaci ta prica vasa,kako cemo mi uci u eu,uvesti neoliberalni sitem i onda ce kapitl se pomeriti iz istocne evrope kod nas je smesan.Kod nas moze da dodje za dzabe zemljiste,infrastrukturu,ne niske poreze nego nikakve poreze dzabe i jeftinu radnu snagu neke firme koje ce ovde da razvrstavaju kablove i da nasa deca rade za 20 000.E to je nasa budcnost sa eu,to je nasa jedina prica.Ko god se sa tim ne slaze,on mora da ponudi nesto drugo,nesto novo,a ne da srpsku privrdu lecim sredstvima koja ne postoje,koja su prosla prica i za koje smo zakasnili.

Kakvim vi pricate principima liberalngo kapitalizma,princip liberlanog kapitalzima su i trzisni uslovi i nevidljiva ruka a vi imate ovde vesna na nspm da ce firma koja prozivodi gume u zrenjanin doci ukoliko se sa tim slozi ministarstvo privrede kine.I vi meni pricate o neolibralnom
Препоруке:
3
0
30 уторак, 21 август 2018 02:25
Nemanja@Urosius
kapitalzmu i njegovom principu da drzava odlucuje da li ce neko da otvori firmu hiljada kilometar dalje od maticne zemlje.

Da realan sam,zato sto znam nesto i istoriji cilea.I da aljende je uspeo za samo godinu dana da napravi pomak.To sto je u duhu demokratsko neoliberalnog kapitalizma jedna druga zemlja ulozila 100 milijardi u jendo diktatora pinocea agenta cije i srusila jednog demokratski izabranog predsednika to je tek druga prica o kojoj bi mogli da pricamo.

Vi uporno meni pricate o cileu danas,kake veze cile danas ima sa pinoceo kojeg je narod oterao pre 30 godina?Sto ne kazete da su socijalisticke vlasti one koji su protiv pinocea bile te koje su cile dikli na taj nio koji vi danas pricate.Vi pricate o cileu i nekim podacima,sa kojima pinoce nema nikve veze,jer se oni desavaju 20-30 godina kasniej i to sa socijalistickim vladama i predsednicima.Danas je u cielu tek prvi put neki politiar udesn na vlasti od odlaska pinocea.
Препоруке:
3
0
31 четвртак, 30 август 2018 10:28
paja patak
treba uzeti 'ozbiljno' razmisljanja najveceg buduceg ekonomiste,koji je u vreme krize 2008g. imao stav da mala,ojadjena i siromasna Srbija treba da pomogne(bas tako je izjavio,prema stampi)u resavanju velike krize liberalnog modela ...koji genije...ne znamo koga imamo!!!???
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер