петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Алексеј Пушков о одлуци Вашингтона да пошаље још хиљаду војника у Пољску: Замисао Бжежинског се остварује, Пољска се претвара у војну подршку САД на истоку Европе

Kоментари (7) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 04 август 2020 15:09
dr

Алексеј Пушков о одлуци Вашингтона да пошаље још хиљаду војника у Пољску: Замисао Бжежинског се остварује, Пољска се претвара у војну подршку САД на истоку Европе


Један Посејдон може Америку да претвори у пепео. Мора од нечега да живи војна индустрија у Америци и у Русији. Ако нема противника, они би могли да ставе катанац на фабрике оружја. Измишљени противник је Русија, са којом само у прошлој години имају за 20% виши раст трговинске размене него 2018. године. Ако би се којим случајем посвађали и ако би дошло до рата, цену би платили Пољаци, Немци, и тако редом до последњег Европљанина.
Препоруке:
12
2
2 уторак, 04 август 2020 15:15
Изгледа да ти Пољаци...
...ништа нису научили кроз историју.

Стално се подмећу западњацима као употребно добро.
Препоруке:
21
2
3 уторак, 04 август 2020 16:19
ко то беше Бжежински?
Па и Пољска ће проћи као Бжежински.
Препоруке:
13
2
4 уторак, 04 август 2020 16:26
Dr Rade Pajovic,Pariz
Da bi nesto mogao da naucis od Istorije uslov je da posedujes izvesnu inteligenciju.Molim vas da samo malo pogledate poljsko posrtanje kroz vekove,ne uspevajuci da pronadju svoj put i nadju mesto u istoriji te Evrope!I uvek ili gotovo uvek u korist svoje stete!
Препоруке:
18
0
5 уторак, 04 август 2020 16:35
Dr Rade Pajovic,Pariz
Pitam se kako bi ti istiPoljaci prosli da im je prvi komsija bila Velika Britanija umesto Rusije?Verovatno mnogo gore!Tesko mi je da shvatim da ti isti Poljaci ne shvataju sta su cinili Rusima kada im se to moglo?Kada su bili "predzidje krscanstva"kao i Hrvati.Nemci su im kroz istoriju cinili mnogo vise zla pa ih ipak slepo slede.
Препоруке:
19
1
6 уторак, 04 август 2020 17:38
руми
У октобру 1938. године, Пољска је заједно с Немачком (уз сагласност Британије) напала Чехословачку и као награду добила комад територије. Има прича (не могу сад тражити примарни извор) о томе како је Чех који је неку важну железничку раскрсницу тада предавао пољској војсци - прокоментарисао, отприлике: "Нема везе, ионако ћете ви ово ускоро предавати Немцима." Такође, 20 година раније, једна од првих ствари које је Пољска урадила пошто је добила независност од Русије - била је да уз помоћ Британије и Француске нападне Белорусију и Украјину, и да отме баш оне територије које ће СССР повратити 17. септембра 1939. године. (Да се не враћамо сада на "потлаченост" Пољака у Руској империји - то је било отприлике као "голгота" Хрвата у СФРЈ. Око половине свог племства у Империји чинили су Пољаци.) Пред Други светски рат Пољска није била никаква пацифистичка идила, него агресивна војна диктатура која је имала отворене претензије према туђим територијама.
Препоруке:
18
1
7 уторак, 04 август 2020 17:47
руми
Британија и Француска били су формални гаранти пољске независности, али су почетком септембра 1939. године игнорисале позиве Пољака у помоћ. Јесу формално Немачкој објавили рат и - ништа. У Лондону целих СЕДАМ ДАНА нису имали времена да приме пољског војног представника, док су Немци муњевито напредовали кроз Пољску. Па и за масовно страдање у неуспелом устанку у Варшави у августу 1944. г. криви су у доброј мери Британци, који су Пољаке дигли на оружани устанак пошто-пото, без координације са Стаљином, само да би покушали да успоставе језгро нове "легитимне" војне и државне власти пре него што стигне Црвена Армија... После Другог светског рата, мрски СССР Пољској је поклонио врло широк излаз на Балтичко море, што је непроцењиво вредно. Итд. Дакле, константе пољске спољне политике јесу прецењивање својих могућности рачунајући на подршку Запада и опсесивно антируски став као легитимација. Пољаци јесу доста страдали, али као да из историје нису извукли никакве поуке.
Препоруке:
15
1

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер