петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Амерички сан - Буђење (I) Избори и демократија

Kоментари (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 29 октобар 2020 22:08
dave
Bravo! Vrlo interesantan i poucan clanak.
Препоруке:
21
5
2 четвртак, 29 октобар 2020 23:11
пензионер Цвико,
Пре свега Америка нема културу. Има Холивуд који је њихов "агитпроп". Задатак агитпропа јесте да ствара илузије поготово онима који су из опанка ускочили у ципеле. Илузија је управљачко средство за ове што су променили обућу. Илузије су толико моћне да код нпр. наших људи, који су злочиначки бомбардовани, изазивају симпатије, заљубљивање у Америку. Далеко јој лепа кућа. Пропаст Америке је почела у Француској ових дана па и година. "Мигранти" убијају, пљачкају, пале, силују... . Укратко све оно што су радили преци данашњих Француза на тлу предака ових "миграната", сад се то враћа, долази на наплату. Исто чека и Америку. "Агитпроп" ће нестати а са њим и демократија, илузије и сви снови о лепом животу у Америци. А да ли ће на згаришту "агитпропа" ничи нека нова култура са америчком заставом и у тоалету, е то не знам. Знам да овако више не може.
Препоруке:
31
7
3 петак, 30 октобар 2020 11:18
...
Одличан текст Зорана Грбића. Очекујемо наставак.
Препоруке:
14
1
4 субота, 31 октобар 2020 09:03
Matrix
Kapitalizam i demokratija? Ne zasmejavajte me.
Препоруке:
10
2
5 субота, 31 октобар 2020 10:58
Indeed
Amerika i demokratija se isključuju u jednoj rečenici.
Препоруке:
8
0
6 субота, 31 октобар 2020 11:45
Zoran
Realno i to je bolje nego kod nas.
Kod nas pravo glasa imaju mrtvi, kriminalci , olos.
Zasto da moj glas bude jednak sa drugim.
Generalno bilo bi bolje npr. Ja sam po profesiji lekar da imam glas za ministra zdravlja a ne neko da glas za npr vucka a on meni da doktora Smrt za ministra . Sto bi ja nekom poljoprivedniku odredjivao ministra poljoprivrede.

Kod nas svi odredjuju jednog generalno idiota tadic vucic milosevic a onda on tebi odredjuje nadredjene. Kakve to veze ima sa demokratijom.
Препоруке:
7
11
7 субота, 31 октобар 2020 13:51
Иван Грозни
Та иста Америка није нам сметала када се на Белој кући виорила српска застава. Ми очекујемо да се цео свет врти око нас. Једним делом бих се сложио са оним што је написано у тексту, а што се тиче америчке популарне културе. Међутим, Америка није само Холивуд. За разлику од већине европских земаља (осим Британије и Скандинаваца), ретке су европске земље које нису убијале и прогањале своје грађане и отимале им имовину. Сва зла која је починила Америка нису ни принети комунстичким или националсоцијалистичким злочинима. О азијским диктатурама да не говоримо. Зашто у Америци није било војних удара, генерала који владају земљом, насилних промена власти? Коначно, зашто се и даље милиони људи из разних Русија, Кина, Филипина, Србија итд., одлучују да свој живот наставе у Америци? Једна од највећих српских трагедија је лудачка Милошевићева политика која нас је оставила без савезника. Ни данас, Србија нема савезнике, ни на истоку, ни на западу. Мали народ без савезника осуђен је на пропаст.
Препоруке:
9
21
8 субота, 31 октобар 2020 13:56
Иван Грозни
@Zoran

Слажем се с Вама, али проблем је што националбољшевици верују у самопројектовану слику Америке. У тексту уопште нису наведене предности електорског система бирања председника. Америка је федерација 50 савезних држава. Калифорнија има око 40 милиона становника, а Вајоминг има становника отприлике као Црна Гора. Да не постоји електорски систем, гласови становника Вајоминга, Монтане, Вермонта, Аљаске и још многих држава не би ништа вредели. Тим бирачима се нико не би обратио. Ево, Србија нема електорски систем, па је на власт дошао издајник каквог никада нећемо имати.
Препоруке:
13
4
9 субота, 31 октобар 2020 14:50
Za Groznog
Da taj elektorski sistem je dobar za federaciju kakva je Usa.
Svidja mi se da i prestupnici nemaju glas, svi koji ne placaju porez ne bi trebali imati glas.
Mislim da bi trebao biti usko specifican glas.
Ja sam lekar i pojma nemam o poljoprivredi ali znam o zdravstvu.znaci logicno je da imam glas za ministra zdravlja a ne za poljoprivredu.
Kod das ima svako glas za sve i dobijemo onda coveka za sve kao sto je vucic. On se razume za sve od spasavanja po autoputu do trafostanica i zasto je to selo dobilo to ime. Dobijemo budaletinu koja postavlja ostale budale za ministre jer ako bi postavio nekog ko zna nesto i mislim svojom glavom bio bi u problemu. Isto je bilo i sa tadicem
Препоруке:
7
12
10 субота, 31 октобар 2020 14:54
Miloš
Američki sistem opstaje jer kako-tako funkcioniše. Onog trenutka kad više ne bude funkcionisao biće i promenjen. Sa druge strane elektorski način glasanja je sasvim prikladan za SAD jer traje i daje rezultate ma šta mi mislili.
Препоруке:
3
7
11 субота, 31 октобар 2020 16:23
Иван Грозни
@Miloš

Наравно да је електорски систем добар. Да није, не би постојао толико година. Оно што је недостатак и што ми се не свиђа, је ускраћивање права гласа затвореницима. Ту су могуће злоупотребе. Замислимо да је тако у Србији. Вучић би позатварао све оне за које се сумња да подржавају опозицију.
Препоруке:
6
5
12 субота, 31 октобар 2020 16:52
Гален
@ Иван Грозни

Дарко Трифуновићу, ти ли си?

:-)
Препоруке:
5
4
13 субота, 31 октобар 2020 17:23
Гален
Пуна подршка и похвале писцу. Текст је веома јасно написан и његов садржај врло поучан. Међутим, уз сво поштовање, позивам аутора да поново размотри изнесен став да је избор кандидата коцком у сукобу са основним начелима демократије. Наиме, у колевци демократије у којој је иста и измишљена, античкој Атини, избор особа на државне дужности у највећем броју случајева се обављао управо коцком, док је одлучивање већином гласова било углавном употребљавано у доношењу одлука тела. Коцком су се бирали чланови "буле" (извршног одбора скупштине свих грађана), све судије, као и архонти - заправо сви службеници осим оних који су предводили финансије и војску. Творци атинског уређења су сматрали да је избор коцком заправо највиши израз суштине демократије, јер омогућава свакоме из народа да има једнаку шансу да буде изабран да учествује у управљању државом.
Препоруке:
11
4
14 субота, 07 новембар 2020 01:36
Majstor Bob
@Kaže amerikakanofil Ivan Grozni:

За разлику од већине европских земаља (осим Британије и Скандинаваца), ретке су европске земље које нису убијале и прогањале своје грађане и отимале им имовину. Сва зла која је починила Америка нису ни принети комунстичким или националсоцијалистичким злочинима.


Što se brukaš čoveče kad nešto ne znaš? Ubijali su svoje i Britanci i Skandinavci, još kako. A što se tiče zla koje je činila amerika, malo njih mogu da im vodu nose. Zločini anglo-američkih kapitalista i liberala su mnogo veći od nacističkih i komunističkih. Najveći genocid u istoriji čovečanstva je napravljen u tvojim SAD. Ne brukaj se, bolje se prvo malo informiši.
Препоруке:
2
0
15 понедељак, 09 новембар 2020 13:17
Ееро
Америчко друштво охрабрује све људе да раде. Свако према својим могућностима може да почне да се бави послом који изабере и цео систем му у томе помаже. Корист од тога имају и Америка а још више појединац који се непрестано усавршава. Американци који имају свој ‘бизнис’ немају на свом врату некаквог бирократу који им узима део профита да би му продужио дозволу за рад.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер