четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Српске заставе и селективна толеранција монтенегринских и београдских "мултикултуралиста"

Kоментари (21) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 08 децембар 2020 19:29
Pera
Dva su ključna koraka kojim smo izgubili Crnu Goru. Prvo, poraz Momira od strane Mila. Drugo, 5. oktobar kada je pao naš heroj Sloba i kada smo postali kolonija. Šteta samo što je Momo umro prošle godine i što nije doživeo da vidi poraz svojih dželata.
Препоруке:
45
23
2 уторак, 08 децембар 2020 19:36
Ђузепе
Знам да би моји рођаци у Црној Гори рађе себи одсекли руку, но узели у њега ову црвену заставу са кокотом.
Препоруке:
50
4
3 уторак, 08 децембар 2020 20:08
Зови Симу
@Пера
Одлично запажање!
Само још један корак:
Ко бијаше главна полуга у довођењу Дона на власт,
и сатанисању доброг Момира?Јербо је кумуњара?
Ви знате , и питање није Вама упућено !
Него овим врсним анализаторима и теолозима.
Препоруке:
39
6
4 уторак, 08 децембар 2020 22:25
браво
Још један одличан, разуман и убојит текст господина Пиваша.
Препоруке:
22
3
5 уторак, 08 децембар 2020 23:18
Звонимир Бгд
Како је поразом ДПС-а на изборима 30. августа задат снажан ударац једном таквом пројекту, Срби, али и сви други грађани Црне Горе којима је стало до демократије и људских права, имају разлога да славе и да се радују.

Да ли је и колико задат "снажан ударац" остаје да се види у месецима и годинама које су пред нама. Поготово у односу на српске жеље и интересе. Према пројектованој политици нове црногорске владе, пут у ЕУ и чланство у НАТО остају нетакнути и непорециви. Последично то искључује повлачење срамног признања лажне државе Косово*. Резолуција о поништењу одлука Подгоричке скупштине остаје на снази. Такође и одлука о новој застави ЦГ, нико је из нове власти није довео у питање. А на улици нека маше ко хоће, брига их. Чак се и фамозни закон због којег је покренута лавина протеста не доводи у целини у питање, него се најављују његове "исправке".
Нека народ слави, немам ништа против. И нека се надају. Ја као Србин из Србије не видим довољно разлога.
Препоруке:
20
8
6 уторак, 08 децембар 2020 23:44
Источно римско царство
@Звонимир БГД

Како не видиш довољно разлога за радост? Па променом режима је прекинута политика дискриминације и прогона Срба. А то је ипак пуно важније од повлачења признања "Косова", изласка из НАТО и заустављања пута у ЕУ.

Наравно, да се разумемо, ја сам и против уласка Црне Горе и Србије у ЕУ, и за излазак Црне Горе из НАТО, а наравно и за повлачење признања лажне државе Косово. Али ипак треба знати приоритете.
Препоруке:
18
7
7 среда, 09 децембар 2020 01:30
Звонимир Бгд
Источно римско царство

Ако се послужимо метафором о источном и западном римском царству, онда би, с обзиром на најављену политику нове ЦГ владе, могли рећи да она не одустаје од припадања западном царству који је Мило зацртао. Не само да не одустаје, него га потврђује! Неколико праваца те политике које смо ти и ја набројали показују да ти правци неће бити доведени у питање, а не да нису приоритет. Може бити да ће неко имати довољан разлог за радост када се и ако у ЦГ уведе тзв. демократија. Међутим, ја сам писао са позиције Србина из Србије. Сматрао сам да и Срби из Црне Горе цене српске интересе и теже ка њима. Теби, г.Пивашу и осталима постављам јасно питање: који је најважнији српски интерес? Мој одговор је: очување српске државе. Срамно признање лажне државе Косово* је непризнавање српске државе! Изрод Мило је тај злочин починио. Ови после њега неће то променити. Шта славе Срби и чему се то радују?
Препоруке:
12
6
8 среда, 09 децембар 2020 05:59
Nema
u istoriji Srbije zastave sa grbom na levoj strani, samo Kraljevina Jugoslavija i danasnja Srbija!
Препоруке:
3
0
9 среда, 09 децембар 2020 07:07
gavrilo
te demokrate Canak, Gruhonjic, Jelena Milic...pa njima bi svaki dan trebalo udariti 10 po turu...cak i kada cute!to je jednostavno Ljudski Otpad!
Препоруке:
25
0
10 среда, 09 децембар 2020 12:18
Ненад Пиваш
@Звонимир БГД

Ево, да вам се јавим ја, кад ме већ помињете. Изнео бих вам том приликом своје виђење српских интересе. Прво, држим да је основни српски интерес слобода и право да наш народ остане оно што је био. Срби у Црној Гори у том смислу представљају најугроженији део српског народа на простору бивше Југославије, зато што је тамошњи режим на челу са ДПС-ом као свој циљ поставио њихову асимилацију. И у том циљу је ангажовао велика финансијска и пропагандна средства. Падом ДПС-а са тиме је готово. И већ је то само по себи разлог за славље. И то је важније од НАТО-а, ЕУ и односа према Косову.
Препоруке:
18
7
11 среда, 09 децембар 2020 15:15
Неко
@Pera

Сепаратистичке тежње постоје у Црној Гори још од деведесетих година. Милошевић је на седници Врховног савета одбране, непосредно пред НАТО агресију, питао Ђукановића на чијој је страни, имате то код Антонића у књизи "Још није готово". Чист доказ да је Милово солирање почело и пре одласка "Слобе слободе" на сметлиште историје.

Укратко: клицу распада би требало тражити у тзв. Жабљачком уставу (1992), када је пожаревачки несрећник тек био у залету.

Детаљније објашњење би било виша математика за залуђенике који верују у некакво СПС-српство.
Препоруке:
7
18
12 среда, 09 децембар 2020 16:51
Марко Вучковић
Тробојка (црвено, плаво и бела) је једина права историјска застава Црне Горе.

Од Краљевине Црне Горе, преко Социјалистичке Републике Црне Горе (1945-1992), па потом од 1992. све до 2004. године, застава Црне Горе је била тробојка.
Препоруке:
14
0
13 среда, 09 децембар 2020 18:53
Гиле
"Наши" аутошовинисти имају савез са Дукљанима, исто као и са усташама, муџахединима, шипатрским терористима и другим србомрзцима.
Препоруке:
15
0
14 среда, 09 децембар 2020 19:57
Звонимир Бгд - одговор г. Пивашу 1
По мени, туга је велика када кажемо, па и ја, "Срби из Црне Горе". Иако су и у Србији и у Црној Гори етнички Срби већински народ, политика је довела до овог нашег чудног говора који као да некако већ у старту подразумева монтенегринску тезу да су тамо Срби "национална мањина". С тога, када се каже "асимилација" Срба у Црној Гори, поставља се питање: у коју ће се то већинску формацију асимиловати? Политички, мисли се на тзв.монтенегринску коју тзв.монтенегрини не виде чак ни као посебност српског етничког простора, него као формацију другог народа који има различит етницитет! Ово је, наравно, у сукобу са историјским чињеницама. Чак ни комунисти нису порицали истоветан етницитет, него промовисали "историјску посебност" државности Србије и Црне Горе.
Академик Милош Благојевић је у књизи "Српска државност у средњем веку" показао да су Срби још од доласка на Балкан имали увек више од једне своје државе (набројао је неколико).
Препоруке:
4
1
15 среда, 09 децембар 2020 20:00
Звонимир Бгд - одговор г. Пивашу 2
Некаква "асимилација" Срба у измишљени монтенегрински идентитет, тековина је најновијег времена и политике оличене у Милу Ђукановићу. Прекид таквог једног парадоксалног процеса и "слобода и право да наш народ остане оно што је био" не постиже се само променом персоналне гарнитуре на власти. Потребно је направити дисконтинуитет са Миловим монтенегринством! Дакле, остварити промену СВИХ политичких постулата који негирају српски идентитет. А шта је КОСОВО, него стуб носач српског историјског идентитета?! Раздвојити "слободу и право нашег народа да остане оно што је био" од "односа према Косову" може чинити неко ко, изгледа, није до краја схватио шта је српско питање у овој несрећној постјугословенској епохи.
Зато сам инсистирао на питању српске државности као примарном. Без српске државности нема ни претпоставке о слободи и правима српског народа, био он у Републици Србији или ван ње.
ЕУ и НАТО су за Србе погубни. Не само због "Косова". А ова нова власт то потврђује и наставља.
Препоруке:
4
3
16 четвртак, 10 децембар 2020 13:29
Ненад Пиваш
@Звонимир БГД

Наравно да се проблем не решава самом сменом Ђукановићеве власти, већ и променом политике. А кључна промена политике је та што се неће радити на асимилацији Срба. Не то да ли ће признање "Косова" бити повучено или не (иако бих се обрадовао да буде повучено). Кључно је што Срби неће бити уцењиваним радним местима да се изјасне као Црногорци, што неће бити притисака приликом пописа становништва и сл. Далеко је важније и да се српски језик и српски наставни програм врати у школе.
Препоруке:
10
0
17 четвртак, 10 децембар 2020 15:59
Иван Грозни
@Pera

Вашег хероја Слобу могу да славе Хрвати и Шиптари као једног од оснивача њихових држава.
Препоруке:
5
12
18 четвртак, 10 децембар 2020 16:52
Pera
@Ivan Grozni

Osnivač njihovih država je NATO. Onaj pakt koji je bombardovao Srbiju i u koji ti hoćeš da uđeš.
Препоруке:
14
3
19 четвртак, 10 децембар 2020 18:30
Звонимир Бгд
Ненад Пиваш

Ја се не надам да ће повући срамно признање, јер су изреком навели да тако нешто НЕЋЕ учинити. Поводом ове чињенице настају и све друге, а у вези са најважнијим српским интересом који се зове - српска државност.
У вези са враћањем српског језика у школе, то ћемо видети. Ту пре свега мислим на српску азбуку, јер је сам језик и раније био српски тј. ијекавски дијалекат српског језика у Црној Гори.
А да се не би бавили само формом, него и садржајем, да ли колега Пиваш можете да замислите како би изгледао тај "српски наставни програм", рецимо на часовима историје? Средњи век: да ли ће се нпр. Зета називати српском државом? Нови век: да ли ће Подгоричка скупштина бити представљена као израз црногорских народних тежњи да живи у заједничкој држави са нама? И то сада, када су Резолуцијом укинуте те одлуке, а нова власт ни то неће променити. Савремена историја: како ће тумачити НАТО бомбардовање СРЈ, а онда и црногорско признање Косова*?!
Препоруке:
4
1
20 петак, 11 децембар 2020 13:27
Ненад Пиваш
@Звонимир БГД

Ево, то што сте рекли за образовање се све слажем са вама. Ни ја нисам сугуран да ће до те промене у образовном систему доћи и уколико не буде, то је већ реалан разлог за незадовољство. Мада је опет напредак и сама чињеница што је прекинута политика којој су Срби дежурни кривци за све. Али за Косово напросто не могу да се сложим са вама, јер заиста не мислим да је оно најважније српско питање. У мом виђењу је губитак Црне Горе неупоредиво већи пораз од губитка Косова. И Црна Гора и Република Српска нарочито, за мене представљају питања од већег значаја од Косова.
Препоруке:
4
3
21 петак, 11 децембар 2020 18:54
Драган, Катун /срамно доба/
Звонимир
Не вреди, ....
Позд.
Препоруке:
2
1

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер