субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Чудно кајање Милована Данојлића

Kоментари (37) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 13 април 2010 13:00
ПАКА
Живео сам у Паризу у време када је тамо боравио и М. Данојлић. Слушао сам и неке његове изјаве на француском радију. У много чему са са Данојлићем нисам слагао, нити сам такве његове поступке, у иностранству ненаклоњеном Србима, могао оправдати. Међутим, када је у питању господин Тошић, потпуно делим сваку изговорену реч цењеног писца Данојлића.
Сматрам уосталом, да је Данојлић био преблаг и веома учтив што и приличи српском књижевнику.
Пратећи многа иступања почившег г-дина Тошића мислим да не грешим ако кажем да је његов однос према Србима и нарочито председнику Милошевићу био одприлике као и његов став према српском вину.
Препоруке:
0
0
2 уторак, 13 април 2010 13:26
Вози Мишко
Наизглед, племенит, витешки иступ аутора, у одбрану некога ко није у стању да се брани... Само, у питању је "механизам сећања" који не функционише исто код свих људи, зато се и разликујемо. Аутор тврди, децидирано, да Тошић није био антикомуниста, а ја сам присуствовао разговору у коме је он сам тврдио да јесте. И ја то не видим као нешто лоше...
Препоруке:
0
0
3 уторак, 13 април 2010 15:03
александар
Десимир Тошић, драги Бог да му душу прости, је последњих, заправо не само последњих година свог живота, делио ставове и идеје Друге Србије.
Ко год да је пратио његове иступе, текстове, јавна залагања, јавни ангажман и слично, ако је непристрасан мора доћи до тог закључка.
За мене зачуђујуће, јер се ипак ради о човеку који се из познатих историјских разлога обрео у Великој Британији.
Такви људи су иначе, поготово ако су били годишта као и покојни Тошић, по правилу били блиски монархистичкој, четничкој, традиционалистичкој идеји, наравно националној и националистичкој, а не идејама које данас баштине Чеда Јовановић и многобројне НВО (НЛО) организације.
Свако бира свој пут.
О мртвима све најлепше.
Међутим, када видимо за шта се данас рецимо залаже Вук Драшковић,некада "перјаница" домаћинске, четничке, конзервативне, традиционалне, "националистичке" (ко оно беше хтео да сече руке Муслиманима ако машу турским барјацима, ко је оно викао да су "српске земље тамо где су српски гробови", и ко оно беше основао Српску гарду), може само да се каже да је у Србији и у Срба заиста све могуће.
Понављам, за мене су поједини ставови покојног Десимира Тошића били заиста запањујући и зачуђујући.
У овом малом "сукобу", стајем на страну Милована Данојлића.
Сви мењају ставове, и Данојлић их је сигурно променио, али делити "идеје и ставове" тзв. Друге Србије је потпуна антикултура. Интелектуално увредљиво.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 13 април 2010 15:18
Дете Ноћи
Наизглед, племенит, витешки иступ аутора, у одбрану некога ко није у стању да се брани...

да човеку пођу сузе на очи од оволиког ''јунаштва''...
а да је право чинио нико га не би ни ''нападао''... ; )
Препоруке:
0
0
5 уторак, 13 април 2010 17:02
Р Ф И
некада , У "оно " доба , често се чуо Милованов глса на РФИ-у.
Никада га нисам разумео , но тада ни сада.
А могао је да буде само писац , на нашу радост
Препоруке:
0
0
6 уторак, 13 април 2010 17:24
Jovica
Slazem se sa autorom i njegovom poentom da moramo ceniti protivnike koji casno zastupaju i drugacije ideje. Nije mi se dopao Danojlicev motiv da napada coveka koji ne moze da se brani. Cestitam Zivanovu sto je odgovorio.
Kad sam citao Donojlicev tekst imao sam neopisiv utisak da je tekst napisao samo da bi napao Tosica. Jer cak i ako je jubilej DS bio povod, svi koji malo vise pratimo politicku scenu znamo da Tosic nije nikada bio u onom rukovodstvu DS koje je o necemu odlucivalo. Sto nije napao Micunovica, pa za tog coveka je 100 puta vise pravih argumenata da se kritikuje, a vodio je tu stranku, pa i sada se petlja svuda... Sto nije napao Djindjica? to su ljudi koji su vodili DS... Napadati Tosica da je vodio DS i da je bio pokvaren politicar, prvo je jako netacno, a i nema blage veze sa realnoscu...
Nego ja mislim da dok su bili u emigraciji Danojlic sa Tosicem ima neki nerasciscen racun, pa je to sad resio da naplati.
Препоруке:
0
0
7 уторак, 13 април 2010 18:08
Jasna
Ne znam puno o Desimiru Tosicu,procitala sam nekoliko njegovih tekstova i izjava sto u domacim ,sto u inostranim medijima,na mene je ostavio negativan utisak.Mislila sam da je to neko blizak (antisrpskim) NVO, "omiljenim" u Srbiji.
Potpuno drugosrbijanski kako kaze Aleksandar,delim njegovo misljenje.
Препоруке:
0
0
8 уторак, 13 април 2010 18:17
паја патак
Ја сам један од оних инокосника, или idioтës које помиње и г. Данојлић. Као такав, избегавајући свако активно мешање у живот дијаспоре, а живећи на Западу, сам од краја седамдесетих година, па све до гашења “Наше речи“ био њен претплатник. Морам казати да ме је политичка метаморфоза г. Тошића по повратку у земљу зачудила и ожалостила до те мере да сам се почео питати да ли је заиста био политички искрен за време своје емиграције, да ли није имао нешто што се зове “double agenda” (спонтано или изазвано неком принудом?). Не могу се отети помисли да је његово држање у избеглиштву било само маска, а да је себе нашао тек по повратку у земљу, збацио маску и показао се у свом правом “Другосрбијанском“ лику.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 13 април 2010 18:23
Један пажљиви читалац
Пре ће бити да је Данојлић о Д.Тошићу писао као парадигматичном лику из врха Демократске странке; о једном трајном камелеонству оправдаваном прагматичним потребама зарад виших циљева! О ликовима који само формално нису у сорошевским евроатланским удружењима али се са њима утркују на истим пословима! Уз све то, посебно Д.Тошић се није скидао са Пешчаника!
Препоруке:
0
0
10 уторак, 13 април 2010 21:41
Милутин
Када говорим о коментарима, најбољи су ми ови који критикују "другосрбијанце". Као они су лицемерни, без аргумената, нетолерантни, недемократски итд, а опет човеку замерају што је говорио у Пешчанику, или имао другачије мишљење од њих. Па у томе је садржана цела разлика или би требало да буде садржана цела разлика - да има места и за друге аргументе и за другу страну. Мени искрено понекад више прија да прочитам Љубу Живкова с којим се не слажем, него неког досадног са овог сајта са којим се у принципу слажем.
Погледајте мало шире од визуре којом гледају другосрбијанци. Немојте њихову визуру окретати наопако па опет на исти начин кроз њу гледати.
Е сад, а про по текста... Види се јасно да је Живанов личан,човек то поштено и каже у тексту.
Ја нисам познавао Тошића лично и нећу ту ништа да говорим. Колико знам о свему томе, не би му много замерио ни у политичком смислу. Али, и Данојлић је био личан и за разлику од Живанова мислим да је превазишао границу у томе. Тон и стил себи није смео да допусти. Или је ипак то он... Моје године памте Данојлића који је био већи "другосрбијанац" од многих данашњих... Немојте то да вам промакне!!!
Препоруке:
0
0
11 уторак, 13 април 2010 22:41
Вишеслав
Нема иоле значајнијег српског политичког емигранта, кога УДБА није темељно обрађивала, процењивала и са њим правила адекватне комбинације.
То посебно важи за оне који су се, попут Тошића, ангажовали у јавном животу.
Југословен по убеђењу, рођен у Белој Паланци, проводећи живот на Западу, Тошић је био ближи по идејама Латинки Перовић, високом функционеру ЦК СК Србије, него, рецимо, једном Милошу Црњанском коме је истински завидео и на таленту и на личној одважности.
Тошић се грозио свега што је српско, па и српских вина.
Финансирао га је Југословен Ване Ивановић, богати бродовласник.
Конформиста по карактеру, самољубив и самоопседнут, поносно је узвикнуо, улазећи у Савезну Скупштину : "Само ми је жао што моја мајка није доживела да ме сада види"!
Његово истинско друштво у србофобичној агенди престављају Соња Лихт, Живорад Ковачевић (Жика Бамбус), Миљенко Дерета, Наташа Кандић, Соња Бисерко, Борка Павићевић...а не покојни премијер Ђинђић, нарочито не из његове последње фазе.
Бољи познаваоци Десимира Тошића лицидно су закључивали да би он постигао успешнију политичку каријеру да није ни одлазио у емиграцију.
Зато Данојлић о њему пише као о парадигми, свестан да је човеков карактер његова судбина.
Зато је и одабрао Тошића, у стилу pars pro toto, да проговори о нашим наравима, а не о нашој политичко-партиској номенклатури, јер је Данојлић, за разлику од Тошића, пре свега остварени српски писац.
А шта је био Тошић, судиће се, између осталог, и по овом Данојлићевом напису.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 13 април 2010 23:54
Милутин
@Вишеслав
Јесте Данојлић остварен српски писац. Али је пре него што је постао СРПСКИ, био много "космополитскији" од Лихт и друштва које помињете. Сећамо се још увек његових антисрпских написа у београдској штампи за Титовог вакта где се обрушавао не све што и има призвук српски. Онда је по Француској био велики грађанин света, био киван на српске националисте, а онда се опет нешто десило па је постао такорећи великосрбин. Све ово веѕано је ѕа његове политичке аранжмане. Његов књижевни опус ме не ѕанима, овом приликом. А о УДБИ и партији причајте другима, онима који о њима не знају много. Нема нас много који смо поѕив те партије, ондашње, одбили, док је Данојлић молио да га у њу приме.
Али, осим инсинуација ви и не баратате ничим другим.
Препоруке:
0
0
13 среда, 14 април 2010 01:59
Светислав Костић
Тешко повјеровати да у врховима "Демократске" странке, постоји и једно једино мушко или женско чељаде које би мирне савјести себе могло назвати демократом, без да оком треппе. И то не само зато. што риба од главе смрди. Можда паја патак као србијанске горе лист, удостоји се навести ми барем једну честиту индиивидуу из руководећих редова те странке из које она Нада Кулунџија или кулунџија приликом посјете бечког реномираног публицисте Јоханеса Хофбауера централи ДС у Београду тврдила, такође без да оком трепне - како Нато бомбардовање помогло да Србија добије демократију. За мене лично из мојих даљина, Тадић, Шутановац и КоКулунџија довољни као ДС легитимација.
Препоруке:
0
0
14 среда, 14 април 2010 11:50
Milena
Da ovo je Srbija, koju nije voleo Desimir Tosic, a koju ne volim ni ja.
Nadam se da ce se ostvariti Desimirov san, i da ce Srbija postati slobodna zemlja, ne opterecena razlicitim misljenjima, vec ce iz razlicitosti uzimati najbolje.
Desimir je voleo vise Srbiju, nego svi ovi ljudi koji ga komentarisu kao srbomrsca. Desimir je viseo ucinio za ovu Srbiju nego sto ce iko od ovih
Bozanstveno je da ljudi koji ga nisu ni poznavali pricaju o njemu na ovako lican nacin. Sasvim je u redu kritikovati njegovu politicku misao, ali pricati o tome ko ga je finansirao,a pritom ga ne poznavati licno ni njega ni njegovu porodicu, to je JADNO i naravno sve to raditi kada on ne moze odgovoriti.
Zelim da se zahvalim upokojenom Desimiru sto sam imala cast i privilegiju da ga poznajem i da debatujem sa njim i da ucim od njega sta je prava SLOBODA jednog naroda.
Hvala
Препоруке:
0
0
15 среда, 14 април 2010 11:59
Пречанин
Као читалац и "Наше речи" и "Искре" сметали су ми анимозитети ових наших, иначе писмених листова и опција које су заступали. Људи око "Искре" су већ тада пребацивали г. Тошићу неискреност. То ми је сметало и чудио сам се како то наши људи и у таквим (не)приликама не могу дефинисати неки заједнички именитељ и сложити се око неког минимума и програма. Г. Тошића сам држао за демократског патриоту, поздрављао толеранцију и добре односе са неким југословенски орјентисаним емигрантима. Сметали су ми и Шешељеви атаци на њега.
Али, повратком у земљу, Тошић је постепено губио компас и постао неки други човјек. Да ли је ријеч о метаморфози? Што је бивао старији, све више сам се сјећао његових некадашњих критичара...
Данојлићево свједочанство дјелује ми потпуно увјерљиво.
Препоруке:
0
0
16 среда, 14 април 2010 12:26
александар
За Милутина.
Кажете да овде неко оптужује тзв. Другу Србију за "нетолерантност, недемократичност", за "другачије мишљење" и слично.
Искрено, нисам у горњим коментарима то нигде прочитао, па није баш потпуно јасно зашто сте то у оквиру ове теме потенцирали. Речено је само да је покојни Десимир Тошић очигледно духовно припадао том кругу, и од појединих коментатора је изражено гнушање према деловању и "идејама" Друге Србије.
Међутим, кад већ споменусте, све је то истина. За разлику од овог сајта, на "Пешчанику" нема дисонантних тонова, влада потпуна нирвана и једноумље, у гостима код "две Цеце" врти се искључиво иста групица заслепљених, задртих и изнад свега прилично неуобичајено агресивних људи. Та групица се залаже за некакву "лустрацију", забрану појединих политичких партија, књига, идеја, а поједини би и да јавно вешају. Да, чак и да вешају. Коментара нема. Демократија, шта ли. Цвета хиљаду цветова.
С обзиром да, са радошћу читате "Љубу Живкова" (чији текстови су мени заиста одурни, најискреније) вероватно посећујете тај "другосрбијански" сајт. Будите искрени па признајте сами себи ко је ту "демократичан и толерантан", и ко прихвата "другачији начин размишљања".
Дакле, не може се прихватити као "различитост" то што сте "опозиција" сопственој земљи и народу, и њиховим минималним националним интересима. То се заправо у пристојним земљама зове мало другачије.
Осим ако не сматрате да су у "националном интересу" признавање "Косове", укидање Републике Српске, и прављење државе од тзв. "vojvodine", уздизање на ниво закона "Сребренице" а са друге стране проглашавања Јасеновца "српским митом".
Пандан овоме би било да у САД постоји партија у Конгресу и радио емисија која би подржавала "политику" Осаме Бин Ладена, да у БиХ постоје муслимански интелектуалци који би се залагали за независност Српске, а у Хрватској интелектуалци који би "горке сузе лили" за Јасеновцем и тражили колективну одговорност Хрватске.
Знате и сами да је то немогуће. То има само код нас.
Препоруке:
0
0
17 среда, 14 април 2010 12:28
Goran Micic
Dragi Svetislave Kosticu, bolje bi bilo da ste umesto tako postavljenog pitanja naveli kriterijume na osnovu kojih merite pravovrednost muskih ili zenskih celjada u politici. Plasim se da bi bez toga svaki odgovor bio besmislen jer biste uvek mogli da kazete : jeste, ali nije zbog....
Siguran sam da se toga niste setili, odnosno da niste o tome razmisljali, ali da kojim slucajem jeste, mozda biste i sami videli da bi u celoj politickoj sceni Srbije tesko mogli da nadjete coveka koji bi takve kriterijume ispunio.
Препоруке:
0
0
18 среда, 14 април 2010 13:49
Један пажљиви читалац
(...) to je JADNO i naravno sve to raditi kada on ne moze odgovoriti.
Zelim da se zahvalim upokojenom Desimiru (...)

Нешто овде ипак није у реду?!
Препоруке:
0
0
19 среда, 14 април 2010 14:52
Симић Манојло
Ако су резултати једини прави критериј , а морали
би да буду ( bottom line - кад све додаш ,одузмеш
и подвучеш ) онда су они за ДС права катастрофа .
Позитивна нула , што би рекли они против којих се
ДС борио . То што су у тој странци били интелектуалци , ствар не чини ни маловише прихватљивијом. Исто је , као да су је сачињавали
све сами КВ радници.
ДС је , рушећи Милошевића , као колатералну штету
срушио и цијелу земљу Србију . До темеља .
Толико да неђе успети да се опорави ни у наредних
20 год. Ако ДС остане на Власти, онда никад.
У Европи , или изван ње.
Они шире заблуду , да ћемо ми , само кад нас приме
у ЕУ , одједном постати као Француска, Њемачка ,
Енглеска или Данска .
Као да нећемо , да нас сутра приме у Еу , бити 28.
у реду за позајмицу .А паре сваком требају . И никад се не дају бесплатно . Ова Власт користиће их
само за крпљење буџета , одржавање огромног
државног апарата , и евентуално , давањем мрвица
Народу, одржавање социјалног мира .
Па погледајмо неке земље као што су Естонија , или
Бугарска , Румунија , Пољска, па и старе чланице
Португал или Грчка . ДС је у ових 10 год.на Власти,
успио да потпуно уништи и привреду и Пољопривреду .
У Америци Пољопривреда се сматра најважнијом
граном привреде , много важнијом од производње
компјутера нпр. или било које друге инд.производње.
Зато се свако прећутно слаже , кад Америчка Влада
сваке године издваја 3 милијарде долара , за помоћ
и одржавање производње америчких сељака .
Да ли нас је у ово стање довео Тошић ( чије сам
ставове, оне објављиване у Новинама, редовно
читао, и морам да кажем , никад ми се нису свиђали)
или неко други , али њихов финални производ је
Борис Тадић, чије штеточинске ефекте већ осјећамо
али ће се они временом увећавати.
Да не дуљим . Ових 20% данас богатих становника
Србије , уласком у ЕУ , постаће још богатији .
А ових 80% данас сиромашних , постаће још сиромашнији .Али ће их Тадић и клика убјеђивати ,
да нису никад боље живели. Живели .
Препоруке:
0
0
20 среда, 14 април 2010 15:48
Милан Шећеровић
Живећи деценијама у Француској Данојлић као да је попримио пословичну "невиност француске собарице". Неколико коментатора већ је споменуло нека његова бивша морална и идеолошка стајалишта. Да и ја додам један пример. Данојлић, тада млађани, својевремено се јавно и свом жестином обрушио на Тозовчеву песму "Ја сам ја, Јеремија", као на пример повампиреног српског национализма. Касније је, већ је речено, мењао своја "дубока убеђења". Све у свему кудикамо више разлога за кајање. Али не, писац је узео да се "опере од Д. Тошића", а своје новопронађено родољубље исказује кроз епиграме које објављује у "Књижевном листу" и у којима се руга НАТО-у, ЕУ, дволичности Запада и својој другој домовини Француској која то више није она "његова" Француска итд... итд... Храбро, одважно, нема шта! Данојлић је такође (све тај стиже!) и председник Задужбине Живка Топаловића која сваке две или три године додељује награду за изузетна хуманистичка и демократска прегнућа. Међу досадашњим лауреатима су, између осталих, и нобеловци Пинтер и Солжењицин. Последњи славодобитник овог признања је Војислав Коштуница за своју књигу "Одбрана Косова". У својој поздравној беседи Данојлић је ову књигу (збирку пригодних говора) назвао ни мање ни више него "ратним дневником"! Јаки борци и Данојлић и Коштуница. А кад смо већ код рата и борбе за Косово, куд се тај жири на челу са Данојлићем не сети, на пример, да своју награду додели генералу Лазаревићу који је херојски и поштено бранио Косово?! Изгледа да је писцу Данојлићу ближи писац Коштуница, док је српски јунак генерал Лазаревић хашки робијаш па би то онда могло да се тумачи... Данојлић је, као и увек, одиграо на "опаснију литерарну карту".
Препоруке:
0
0
21 среда, 14 април 2010 15:53
Милутин
Александру.
Драги брзоплети Александре,
Требало је само мало пажљивије да прочитате мој коментар пре него што сте га коментарисали. Да сте то урадили приметили бисте да је у њему речено, у суштини, исто оно што му ви супротстављате. Слажем се с тезом да је најкомотније саговорнику ставити речи у уста које бисте волели да је изрекао, па онда са њим полемисати. Не иде тако лако са оним што је написано. Значи, и ја сам рекао да другосрбијанци немају слуха за дебату. И ја сам рекао да другосрбијанци немају другу страну и немају стрпљења и хтења да чују друго мишљење. И ја сам рекао да другосрбијанци имају тоталитаран начин размишљања, мисионарска интелигенција, како каже Антонић. Основно је да нам то не даје право да и сами користимо иста средства. Ја хоћу да чујем другачије мишљење. Не мислим да је то вирус па да ћу да се инфицирам. Ако сте сигурни у своје аргументе зашто се плашите туђих?! Може вама Живков да буде одуран колико год хоћете, али човек је духовит, писмен, и размишља. Најгоре су генерализације. Очигледно је да се залажете за инквизициони систем спаљивања књига.
Препоруке:
0
0
22 среда, 14 април 2010 17:18
Џеронимо
Мени је у тексту господина Данојлића највише засметало што се уопште бави господином Тошићем, који је јамачно био и политички аутсајдер и медиокритет, и ког су српски демократски млади лавови, предвођени Ђинђићем, држали као своју икебану. Тема достојнија времена писца свакако је судбина Слободана Милошевића, и наш усуд да чусмо а не послушасмо његово последње јавно обраћањање народу, а снађе нас све из тог пророштва. Права грчка трагедија! Или, рецимо, судбина великог Шешеља у Хагу. Великог већ по боравку тамо, и одозго по начину на који демаскира светско лицемерје. Поштења ради, морам рећи да и себи замерам – што ни за једног од њих двојице нисам никад гласао.
Препоруке:
0
0
23 среда, 14 април 2010 18:26
александар
Драги мој небрзоплети, сталожени и изнад свега мудри Милутине.
Одлично сам ја Вас разумео.
Али мислим да Ви мене нисте разумели. Јасно је мени да Ви не припадате том кругу, нити сам Вас за то "оптужио". Прочитајте пажљиво.
Покушао сам да Вам објасним да то што је неко против своје земље и народа, и што чини све да нанесе штету националним интересима своје земље у корист туђих, а што се у нормалним земљама назива другачијим именом и представља кривично дело, не представља "разлику у мишљењу". Једноставно, није то "демократија".
Нормални народи и њихове партије се споре око пореске стопе, правца економског развоја, здравствене, културне политике, монетарне политике и слично. То су "разлике у мишљењу".
Али не можете звати "разликом у мишљењу" оно што говоре и што раде перјанице "другосргбијанаца", а што удара на основе националног интереса и интегритета земље.
Другим речима, немам ја шта да се "плашим" "другачијег мишљења", јер је моје мишљење врло изграђено.
Напросто, њихове "ставове" не доживљавам као "другачије мишљење", већ као оно што то у ствари и јесте (а Ви наравно знате шта ја при том мислим), и што би се свуда у свету тако и карактерисало, осим код нас.
Ево рецимо са Вама око овога што је предмет наше мале полемике заиста имам "другачије мишљење", али дозволите не могу да се сложим да са неким "другосрбијанацем" поводом Косова и Метохије на пример "имам другачије мишљење". Јер то његово такозвано"другачије мишљење" има свој прави и правни назив.
Када је у питању минимални национални интерес, а то је у свакој нормалној земљи територијални интегритет, око тога не би смело (и нема уважени, нигде у свету) да буде "другачијег мишљења". Ствари су једноставне, онај ко је против интегритета своје земље није "онај који другачије мисли". Ја немам дилеме како се такав све заједно са "својим другачијим мислима" зове.
Сен Жист је својевремено рекао "Нема слободе за непријатеље слободе".
Бићу сасвим искрен, у доброј мери се слажем.
Са поштовањем.
Препоруке:
0
0
24 среда, 14 април 2010 23:31
Јово
С којим правом М. Данојлић држи било коме предике како се понашао у Србији од 1990/1991. па надање до наших дана кад је он лагодно сво то време живео у туђини и као туриста само повремено долазио у отаџбину. Што он није зарад слободе, за коју каже да толико воли, дошао овде међу Србе и грађане Србије да се бори против Милошевића и комунистичке диктатуре,као што је то чинио Десимир Тошић?
У томе је велика морална разлика између два поменута господина.
Лако је и крајње неодговорно Данојлићу са даљине од 2.000 километара ламентирати над судбином Срба и Србије и онда и сада.
А да ли је и колико и у чему грешио Д. Тошић у свом политичком ангажману је свакако тема за озбиљну расправу. Али, Данојлић, који је ипак међу последњима који би на то имао право, има и сада добру прилику да дође, због љубави према слободи и свом народу, да се бори против овако неодговорне, корумпиране, неспособне и неодговорне власти. Ако ни због чега другог а оно због, како рече,"у то здање уградио један каменчић".
Ако осећа икакву одговорност ето писца Данојлића опет у политици! Благо нама!
Препоруке:
0
0
25 четвртак, 15 април 2010 10:27
Ђурђевић
За Вишеслава.
Соња Лихт, Живорад Ковачевић (Жика Бамбус), Миљенко Дерета, Наташа Кандић, Соња Бисерко, Борка Павићевић

Од ових људи које сте навели Тошић није био пријатељ ни са једним. Повремено се виђао, на састанцима Европског покрета, са Жиком Бамбусом, како кажете, и то је све. Са осталима не да није био пријатељ него се нису ни састајали.
То би требало да знате, пошто сте написали коментар као неко ко га добро познаје. Па изгледа да сте мало погрешили.
Препоруке:
0
0
26 четвртак, 15 април 2010 10:42
Милутин
Одлично Александре,
Написали сте, другим речима, да су Добрица Ђосић и његови истомишљеници у погледу решавања питања Космета, издајници. Јер и они заговарају неку врсту одрицања од суверенитета и територијалног интегритета, у крајњој инстанци. То би та идеја разграчења или поделе у неку руку била.
Сада би, Александре, ипак требало да се мало запитате да ли сте баш у праву кад тако брзоплето "сечете".
Нема сумње да сте образовани и да имате више него довољно капацитета да разумете проблематику, али она, нажалост није црно-бела. И под ставком "другачијег мишљења", у политици подразимева се много тога, па чак и стање или статус тренутне расподеле моћи. Истиријског наслеђа, не само од 1945. годинем него и много раније. Рекло би се, заиста нисам злонамеран, да је ваш начин решавања проблема у доброј мери средњовекован. То подразумева и да у њему има и части и поштења, али је тек и као такав осуђен на пропаст. Па кад тако погледамо ствари, шта овај народ и ова држава имају од тога да све ставе на изгубљену карту и изгубе све што имају? Онда и они, другосрбијанци, могу да питају ко би у тој ситуацији био већи издајник?
Препоруке:
0
0
27 четвртак, 15 април 2010 11:58
LjiljanaNl.
Aleksandre, i ja bih da vesam ali one "druge"
Препоруке:
0
0
28 четвртак, 15 април 2010 16:26
александар
Мудри Милутине.
Против сам става Добрице Ћосића у вези са Косовом и Метохијом. Мислим да је остарели партизан и иначе у више наврата показивао известан степен малодушности, недостатка храбрости и вере. Таква му је душа рањива.
Има једна мала разлика.
Добрица Ћосић не мрзи своју земљу и народ. И када у налету малодушности изгуби веру у могући позитиван исход, није против своје земље, и не мисли да су Срби криви за све, какво мишљење имају и шире они око којих смо ушли у полемику, који отворено подржавају националне политике свих других народа осим свог.
Дакако, због овога што сам изнео, Ћосић се никако не може трпати у исти кош као уважене колеге Вашег омиљеног а мени нимало занимљивог "Љубе Живкова" са извесног сајта, име му се не споменуло. Ћосићеви мотиви, су сасвим другачији од "другосрбијанских".
Јер они нису за признање "Косове" због "српског интереса", већ управо обрнуто, јер мрзе било какав српски интерес и боре се против њега називајући га великосрпским шовинизмом.Они нису за укидање Републике Српске због "српског интереса" (ваљда се слажете да то не може бити српски интерес), већ зато што су се отворено ставили на страну муслиманске националне политике која тежи унитарној "БиХ", и не плачу за "Сребреницом" због морала, пијетета, и "српског интереса", већ зато што са злурадим уживањем желе да њихова земља буде оптерећена "геноцидним жигом", што би по њима био поклопац на ковчегу "великосрпства". Са друге стране Јасеновац је за њих "српски мит" и лаж која индукује "великосрпство". Коштуница је фашиста а Месић и Тачи демократски хероји. Фуј.
О каквој "размени мишљења" са таквима сањате, и где видите простор за "размену" заиста ми није јасно. Интелектуални презир, гнушање и гађење је једино што се може осетити.
Уважени, ја сам васпитаван да се часно борим, и да ништа није изгубљено док не признамо да је изгубљено. Тако васпитавам и свог сина. Можете то звати средњевековним, не вређам се.
Дубоко смо ван теме. Нећу се више јављати.
Са поштовањем.
Препоруке:
0
0
29 четвртак, 15 април 2010 20:17
Милутин
За Александра!
Када је у питању минимални национални интерес, а то је у свакој нормалној земљи територијални интегритет, око тога не би смело (и нема уважени, нигде у свету) да буде "другачијег мишљења". Ствари су једноставне, онај ко је против интегритета своје земље није "онај који другачије мисли". Ја немам дилеме како се такав све заједно са "својим другачијим мислима" зове.

Добро је што се повлачите из полемике јер то више није полемика него врдање и бег. Ово што је цитирано, написали сте у једном од претходних јављања. Ја сам принципијелно питао, а ви ту одговора немате - Како једно одустајање од територијалног интегритета јесте издаја, а у другом случају није - и то у зависности ко од територије одустане?! И да подсетим. Није Ђосићев предлог од јуче, него од пре 40 година. И није реч само о Ћосићу, тај су предлог подржали многи интелектуалци у Србији, а и ван ње.
Очигледно је да се ми не разумемо иако говоримо истим језиком. А не сумњам да ће вам свако коме сте ауторитет рећи да сте у праву.
Препоруке:
0
0
30 четвртак, 15 април 2010 23:49
александар
За премудрог Милутина.
С обзиром да ме прилично приземно и увредљиво чикате и изазивате што доста говори понајвише о Вама самом, ево да Вам одговорим, тек да не мислите да "врдам и бежим". Поготово да случајно не помислите да сте у праву, и да су ме Ваши "аргументи" "поразили". Не уважени, ја нисам од оних који беже.
Ако желите да верујете да Добрица Ћосић и Друга Србија говоре са истих позиција и истих мотива када говоре о Косову и Метохији, и да је то исто, ту Вам ја, уважени, ипак не могу помоћи. У свађи сте са елементарном логиком, а мислим и да нисте потпуно поштени.
Осим Добрице Ћосића, од људи који не припадају кругу Друге Србије, нешто слично је јавно изговорио, колико ме сећање не вара, још само бивши председник САНУ Деспић. Не знам о каквим то бројним интелектуалцима говорите. Не знате ни Ви вероватно, мада Вам је лепо зазвучало. Изгледа јаче.
И Ћосић и Деспић по мишљењу људи мога кова несумњиво нису у праву, подлегли су малодушности, из њих је проговорила слабост. Али им намере нису биле антисрпске.
Да скратим причу, Ћосићеве мисли о Косову у тренутцима очајања за време агресије 1999. године НИКАКО НЕ МОГУ БИТИ ИСТО као на пример ритуални одлазак Наташе Кандић у Приштину у тзв. "скупштину Косове" на тзв. "прославу независности Косове". Ћосићева писанија би заиста само неко изразито злонамеран и нефер могао прегрубо да назове "издајом". Ово друго Вама остављам за коментар. Или би можда "Љуба Живков" то могао да искоментарише у свом стилу. Знате Ви да неће Љуба никада на Наташу.
Но све то сам Вам већ раније објаснио тако да ме савршено брига да ли хоћете или нећете да разумете.
Сигуран сам да би Ћосић и душу и срце дао да Србија буде што већа и моћнија да од њега зависи. Сигуран сам да Ћосићева рука никада не би потписала "признање Косове". Ови други би потписали са обе руке и све чине да се Србија сведе на "београдски пашалук", да буде што слабија и под страном управом. Сами процените разлику ако сте поштени. И шта треба назвати којим именом.
Препоруке:
0
0
31 петак, 16 април 2010 10:08
МИлутин
Када је у питању минимални национални интерес, а то је у свакој нормалној земљи територијални интегритет, око тога не би смело (и нема уважени, нигде у свету) да буде "другачијег мишљења". Ствари су једноставне, онај ко је против интегритета своје земље није "онај који другачије мисли". Ја немам дилеме како се такав све заједно са "својим другачијим мислима" зове.

Тражио сам само да ово објасните у контексту те приче. Цитирао сам ваш текст, који сте накнадно потврдили и ни на који начин се од њега нисте оградили. Пет пута сам на то указао и пет пута питао, не ширећи причу на брда и долине - На основу чега онда тврдите да Ђосићево одустајање од територијалног интегритета није издаја? А могли бисте да читате и нешто других часописа и новина па бисте видели колико десетина интелектуалаца подржава ,у начелу, Ђосићеву идеју.
Препоруке:
0
0
32 петак, 16 април 2010 13:21
александар
За премудрог Милутина.
Паметном човеку довољно.
Дакле објаснио сам Вам.
Ако са својих ексклузивних мисаоних висина не видите и не разумете, а шта ћу Вам ја.
Да резимирам, и још једном подвучем, Ћосићева промишљања и размишљања, његово деловање, мотиви и намере се не могу назвати издајом. Слабошћу да, али не издајом.
А о оним другим (далеко им лепа кућа), о којима сам Вам потанко отписивао размишљајте. Можда и схватите једног дана.
То су заиста два дијаметрално другачија примера и ситуације.
Јасно, да јасније не може бити.
Ништа нисам ширио, све сам Вам потанко у детаље објаснио. Са примерима.
Пет пута сте питали, пет пута сам Вам дао одговор.
Ако ме не будете даље чикали и вређали, што сматрам да јесте оптужба за "врдање и бекство", заиста нећу више досађивати модератору и осталим коментаторима овом изнад свега бесмисленом полемиком. Јер можете полемисати само са оним који жели да чује другог.
Пуно читам, пуно памтим, четрдесетједна ми је.
Заиста не знам о којим "многобројним интелектуалцима" говорите. И даље мислим да сте по том "аргументу" врло танки. Мада, нема везе.
С обзиром да сте ми препоручили "читање", ја Вама препоручујем мало мање гордости, и више добре воље.
Препоруке:
0
0
33 петак, 16 април 2010 15:24
Nikolic
Dobrica Cosic, veliki KOMUNISTA, ne moze biti nikako borac za snaznu Srbiju. On sam je rekao da bi i u nekom sledecem zivotu ponovo bio KOMUNIST.
Препоруке:
0
0
34 петак, 16 април 2010 20:10
Милутин
Александру.
Дакле, Александре мораћу и шести пут да вам укажем на нешто, што би и детету било јасно. Није у овом нашем "спору" битан Ћосић. Наравно, да се за човека не може рећи да је издајник. Овде је спорна ваша "кано клисурина" чврста констатација да је СВАКО одрицање од територијалног интегритета равно издаји. Ја вам само кажем да сами себи скачете у уста, доцнијим тврђењем да ако се територијалног интегритета одриче Ћосић, онда није издаја, онда је то нешто друго, па онда почне муљање о мотивима, па ко пиле у кучине итд. Желим вам дуг живот, бар још 40 година, схватићете, али под условом да читате и ствари које нисте сами писали, или дечије домаће задатке, односно штива са којим се слажете. Мало шире гледајте, неће ту страдати патриотизам - видећете, и нећете бити мање Србин, или Србин из приморске Црне Горе.
А кад је реч о интелектуалцима или политичарима који, у начелу, и у суштини, заговарају разграничење и поделу ево неколико имена. Ђосић и Деспић, Томас Флајнер, Ворен Цимерман, Слободан Самарџић, Драгољуб Мићуновић, Весна Пешић, Дејвид Овен, Томас Фридман, Светозар Стојановић, Бранислав Крстић, Тимоти Вотерс, Вилијем Монгомери, Волфганг Ишингер, Лоренс Иглбергер, Додик-Република Српска, Димитриј Медведев, Џон Болтон, Питер Родман, Десимир Тошић и многи многи други...А ако вам нека имена нису довољно позната или репрезентативна, шта ћу вам ја.
Препоруке:
0
0
35 субота, 17 април 2010 21:09
александар
За премудрог Милутина.
Успели сте немогуће. Да докажете емпиријски да су Добрица Ћосић и Друга Србија на истој страни, по питању "територијалног интегритета" Србије. Алал вера.
И то користећи се мојим скромним коментаром.
То би значило да ћу у политичку теорију и историју, осим Вас, ући и ја. Благо мени.
Не вреди више да се отплићем (с обзиром да сам "пиле у кучине"), и да Вама тако оштроумном и мудром даље објашњавам.
Шта на крају да кажем осим: У праву сте.
Мада ја и даље тврдим да се не може "другачијим мишљењем" звати оно што мисле, што говоре, што делају и раде они који себе називају Другом Србијом. То "другачије мишљење" у нормалним земљама ИМА СВОЈЕ ИМЕ. Интегритет је ту поменут у контексту ЧИЊЕНИЦЕ да Друга Србија све што ради, ради против своје земље и народа, па се чак, из антисрпских а проалбанских интереса, залаже за "признавање "независности" Косове" и разбијање своје земље. Дакле из проалбанских интереса, као што друге ствари које сам Вам цртао јасно говоре да раде и у корист прохвратских и промуслиманских интереса.
Свеједно, у праву сте.
Мада ја и даље тврдим да је Ћосић нешто сасвим друго, али нема везе, Ви сте у праву. Признајем.
Нисте у праву једино за ову Вашу "листу" такозваних интелектуалаца. Лепо сам Вам рекао да сте "танки". Указао сам Вам да од српских интелектуалаца (такође сам се јасно оградио да не мислим на другосрбијанце јер они нису ни интелектуалци а понајмање српски), недефинисану поделу (а не "признање") није поменуо нико осим Ћосића и Деспића. А Ви наводите Весну Пешић, Мићуна, Ишингера и Цимермана. Лепо друштванце.Могли сте да метнете и Перу Луковића. И Вашег Живкова. Било би још торжественије.
Први пут од Вас чујем да се Слободан Самарџић залаже за ово за шта га теретите. Могао би за ово да Вас тужи.Баш бих волео то да видим где сте прочитали. Можда код Живкова.
Хајд сад, и читајте Ви уважени, што више, можда и схватите једног дана. Ја бих Вам озбиљно препоручио мало мање "Живкова" а више неких других ствари.
Препоруке:
0
0
36 недеља, 18 април 2010 20:21
Милутин
За Александра.
Наравно да сам у праву. А ви сте највећи од свих мајстора за дупле аршине. Вама су чињенице, чињенице само док подупиру вашу тезу. Када то не чине, нису чињенице. Ја сам, чак, и помислио да сте бар довољно ствари прочитали да би се са вама могло раѕговарати, али погрешио сам. Ви волите само да чујете одјек својих речи у глувој соби. Типично ДСС-овски.
Препоруке:
0
0
37 среда, 21 април 2010 20:52
Milan
Tošić je bio fini gospodin, mada lično za mene sporni su mnogi njegovi stavovi.No, ostaje činjenica ga je on bio fin čovjek. Zašto bi se u svemu slagali. Danojlić je ok. tip
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер