Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Erdoganovo posrtanje, ili "ekonomski rat za nezavisnost Turske"

Komentari (11) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 27 decembar 2021 17:44
Srbija je u prvoj fazi Erdoganovog puta
Ne može se biti regionalna sila na stranim investicijama. Ne može se ratovati i reformisati istovremeno. Nisu reforme same po sebi izlaz, posebno ako ne znamo ništa o tim reformama i njihovim posledicama.
Preporuke:
17
4
2 ponedeljak, 27 decembar 2021 19:41
pa jasno
Turska je previše zavisna od EU i USA da bi ikad mogla da se odvoji od njih, i to je svima jasno, i u Kremlju i u Beloj kući. Jedino srpskim ljubiteljima turskih serija nije. Na našu sreću, ekonomska kriza smanjuje mogućnost Turske da vodi antisrpsku politiku na Balkanu. Ono što nas najviše treba da brine je da ne dopustimo nikome da nam ponovo uvali muslimane i Albance kad Turska ponovo bude zauzeta sama sobom i ne bude mogla da ih više podržava.
Preporuke:
28
4
3 ponedeljak, 27 decembar 2021 20:04
Paralele Kemalizam / AKK / Erdogan.
Ipak nakon dvadeset godina vlasti dođe do "zasićenja političkog materijala" a vlast se mijenja sama po sebi, jer je to u demokratijama neminovnost.
Ostaje činjenica da je davedet godina vlasti stranke Taipa Erdogana napravilo strukturalne promjene u Turskoj u smislu demokratizacije društva i države, slabljenja "kemalističke vojne hunte" koja je vladala državom i vršila vojne udare čim im se neko na vlasti ne bi svidio. Ipak Erodgan im je zadao težak udarac od kojeg će se teško oporaviti. Dalje Erodgan je "otvorio Tursku" , uspjelo mu je da se odupre i dobro uzdrma "kemalistički agresivni ateistički sekularizam", koji je protjerivao "islam iz svih sfera života i državnog sistema u Turskoj" iako je islam neraskidivi dio identiteta najvećeg dijela Turaka, bio i ostao. Bez obzira ako Erdogan i nejgova AKK partija i izgube vlast, njihovo vrijeme vladavine je nepovratno promjenilo Tursku i Turska se nikada više neće vratiti na onaj "kemalizam" koji je bio prije Erdoganove vlasti.
Preporuke:
14
7
4 ponedeljak, 27 decembar 2021 20:13
Paralele Kemalizam / AKK / Erdogan.
Nikola Tanasić: "Pitanje je samo koliko Erdoganove sultanske ambicije predstavljaju autentičan izraz političke volje građana. Jer kao što smo rekli, stogodišnjica Revolucije je iza ćoška, a Ataturk nije gledao blagonaklono na sultane.

Dvadest godina njegove vlasti pokazuju da je narod ipak rekao "da Erdoganovoj vlasti". Dalje pitanje "kemalizma"? Kemalizam je na izdisaju u Turskoj, isto što je i sovjetski Staljinizam doživio svoj politički kraj. Čak šta više rezultati "kemalizma" su znatno manji od strateških rezultata na svjetskom planu sovjetskog Staljinizma koji je Rusiju učinio globalnom supersilom a "kemalizam" je od Turske učinio vazalnu, zavisnu državu "privjesak" ili uvijek "na repu" NATO pakta, Zapada / Amerike i Evropske Unije, bez ikakvog vidljivog političkog ili ekonomskog značaja u svijet, a nekada su Rusija, Rusko Carstvo i Turska / Osmansko Carstvo bili "tu negdje po snazi", sad jedni, sad drugi su nadjačavali. Danas gdje je Rusija a gdje Turska?
Preporuke:
17
7
5 ponedeljak, 27 decembar 2021 21:02
Politika samostalnosti
ponedeljak, 27 decembar 2021 18:41pa jasno
Turska je previše zavisna od EU i USA da bi ikad mogla da se odvoji od njih, i to je svima jasno, i u Kremlju i u Beloj kući.


Upravo Erdogan je činio i čini strateške političke a i ekonomske napore da osamostali Tursku u odnosu na Zapad i "udari" koje Turska trpi na planu monetarne krize i jesu napad na politički suverenitet Turske i pokušaj vraćanja Turske pod vazalnu zavisnost od Zapada / MMF-a i dr.
Upravo aktivnost Taipa Erdogana u Siriji i Libiji, te istraživanje morskog dna u traženju plina i jesu na tom tragu ekonomskog ili energetskog osamostaljenja. Dalje na vojnom planu izvršio je znatno približavanje Pakistanu od kojeg očekuje kao nuklearne sile "kišobran" ukoliko bi stvari došle u krajnje kritičnu fazu. Odatle određeni vojni sporazumi. Sve u svemu pitanje je da li će Turska ići ka daljoj političkoj i dr samostalnosti ili će retrogradne snage zaustaviti ili barem usporiti taj proces.
Preporuke:
12
4
6 ponedeljak, 27 decembar 2021 22:34
Politika samostalnosti
Glavna prepreka s kojom se Turska trenutno suočava jesu visoki troškovi za uvoz energenata i sirovina. Međutim, na tom planu će se u sljedećih godinu i po desiti velike promjene. Eksploatacija prirodnog gasa iz otkrivenih nalazišta u Crnom moru počet će 2023. Tri godine kasnije, kada uspostavi maksimum eksploatacije, cjelokupna potrošnja domaćinstava i 30 posto potrebe privrede bit će zadovoljeno sopstvenim gasom za sljedećih 20 godina.
Nuklearna centrala Akkuyu, koja će isporučivati 10 posto električne energije, također će biti puštena u pogon 2023. Kada se te dvije stvari ostvare, Turska će u velikoj mjeri postići nezavisnu ekonomiju kroz koju će moći da vodi koju želi bez utjecaja vanjskih faktora.
Preporuke:
15
2
7 utorak, 28 decembar 2021 10:11
Sale
Što se Turske tiče navijam za Ameriku!
Preporuke:
12
8
8 utorak, 28 decembar 2021 11:47
Politika samostalnosti
Jedno veliko dostignuće dvadesetogodišnje vlasti Taipa Erdogana je i odustajanje od slijepe poslušničke i podaničke politike Turske prema Evropskoj Uniji, koja je lažnom i licemjernom politikom obećanja primanje Turske u Evropsku Uniju, urušavala ekonomiju i uopšte svaku vrstu samostalnosti i jačanja Turske.
Erdogan je odustajanjem od takve blesave politike a čemu su doprinijele u "moru laži" Evropske Unije i riječi istine "nećemo vas jer ste muslimani", učinio da je Turska napravila veliki ekonomski bum, veliki ekonomski iskorak a što se osjetilo i u vanjskoj politici kada Turska po prvi put od ukidanja Osmanlijskog sultanata stupa na svjetsku scenu makar kao regionalna sila. Sve u svemu, suma sumaruđ Erdogan je dao nadu muslimanskom svijetu u njegovim teškim trenucima da stvari mogu krenuti i drugim smjerom a ne samo podaništvom Zapadu. Da ništa drugo nije učinio, učinio je taj iskorak, mada cijena za isti će morati biti plaćena.
Preporuke:
9
1
9 utorak, 28 decembar 2021 12:31
Navijači.
utorak, 28 decembar 2021 09:11Sale
Što se Turske tiče navijam za Ameriku!


Navijaš za Ameriku zbog 1999 godine? Je li ti to motivacija? Šta je presudno? Navijaš za Ameriku jer se Turska približila Rusiji?
Preporuke:
12
6
10 sreda, 29 decembar 2021 16:01
Ivan Grozni
"Erdoganizam" je mnogo veće zlo od kemalizma. Dok se kemalizam ograničavao na propagiranje turskog šovinizma na čijim osnovama je i nastala turska nacija, "erdoganizam" je na turski šovinizam prilepio islamizam. Nažalost, zbog ruske podrške, Erdogan se održao na vlasti, što predstavlja veliku nesreću za balkanske hrišćane. A što se tiče turskih "investicija" u Srbiji, ništa naprednije od šivaće mašine ne može stići iz te zemlje.
Preporuke:
3
4
11 sreda, 29 decembar 2021 19:27
Paralele / Ataturk / Staljin
sreda, 29 decembar 2021 15:01Ivan Grozni
"Erdoganizam" je mnogo veće zlo od kemalizma. Dok se kemalizam ograničavao na propagiranje turskog šovinizma na čijim osnovama je i nastala turska nacija, "erdoganizam" je na turski šovinizam prilepio islamizam.


To je moguće gledanje jednog nemuslimana. Za muslimane je kemalizam i sve ono što je uradio Kemal paša Ataturk ništa manje zlo nego sve ono što je za pravoslavce Josip Visarionovič Staljin i što je Staljin činio pravoslavlju. Ništa manje zla Kemal paša Ataturk nije činio islamu nego što je Staljin činio pravoslavlju uz napomenu da Kemal paša Ataturk nije Tursku učinio nuklearnom i svjetskom supersilom a Staljin jeste Rusiju. Ipak nije isto, Kemal paša Ataturk je gori od Staljina.
Preporuke:
2
1

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner