субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Путин компликовано дрибла, али води ка победи. Историја ће рећи да ли је правио неке труле компромисе

Kоментари (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 06 март 2022 02:11
Penzos
Pratim sve intervjue i nastupe dr Dragana Petrovica o situaciji u Ukrajini. On to znalacki, doktorski, prezentije za sto je i najompetentniji u Srbiji a i šire da priča o Ukrajini. Svi ostali analiticari mu nisu ni blizuu toj oblasti. Zao mi je sto ga nema da TV sa nacionalnom fekvencijom da ljudi cuju prave stvari.
Препоруке:
85
54
2 недеља, 06 март 2022 08:27
nikada se ne registrujem
Sve ovo je odavno jasno svakome ko moze citati na internetu bilo engleski,bilo ruski,a zainteresovan je da otkriva iza dnevne propagande na svetskom nivou.
Nasa stampa,nazalost,ali ne zacudo, generalno filterise vesti iz sveta. Pisani i svi drugi mediji,ne samo u srbiji,plasiraju cistu propagandu po strani koju zastupa vlasnik medija. (Ne direktor. Ne glavni urednik. Vlasnik) Ovo ukljucuje i nas glavni dnevni list. Nikada neveruj prekogranicnim i lokalnim vlasnicima koji su tajna.

Informisite se "on-line".Strani tekstovi se sa lakocom prevode."Na klik"

rece jednom jedan pametan Milan:
"ne postoji pluralizam istina,vec prost pluralizam neistina, poluistina,izmislotina i lazi. Istina u principu je jednostavna stvar: verodostojan opis realnosti.
Samo zato sto se danas od silnih suma vise ne vide stabla,to ne znaci da je istina postala stvar verovanja,ideologije i interesa."

ovaj gospodin govori najbolju istinu o ukrajinskom slucaju.

pozdrav svima
Препоруке:
53
31
3 недеља, 06 март 2022 11:19
Мачак Тоша
Упитан за мишљење о томе шта би било решење украјинске кризе и како би се она могла окончати, Политиколог је рекао: „Јединствена Украјина, али ван НАТО-а, дакле неутрална, и федерализована, где је овај про-руски југоисток једна федерална јединица…

Уз велику жељу да се овај братоубилачки рат што пре оконча не видим политичко решење украјинске кризе, до којег ће на крају морати доћи,али питање у којем формату. Претпоставимо да ће се Украјинци сложити са овим,али ко гарантује да ће се придржавати договореног кад Путин повуче војску? Који су механизми заштите договореног? Петровић указује на то кад је говорио о мајданској превари. Кад се Беркут повукао,а укронацисти након тога окупирали Раду. Том су "договору" кумовали Немачка, Француска и Пољска. Шта би подразумевала федерализација кад је у питању Донбас? Разоружање у оквирима украјинске војске? Ово је рат између Русије и Запада. Украјина је само пион. Топовско месо краља из САД и краљице из Енглеске уз подршку коња из ЕУ.
Препоруке:
53
8
4 недеља, 06 март 2022 12:21
тАМан
Само да Русија не пристане да дођу плави шљемови као 90их код нас ,паа да нацисти пононово убијају народ и да све што добију ратом изгубе на мировним преговорима.Да сам на мијесту Путина заузео би и Одесу и Кијев и ставио ракетни бојеве главе према Лвову.Запад зна само за силу ,па му силом и треба одговорити.На реду је пљачкање западне Европе од Сад.Друго нису ни заслушили
Препоруке:
33
2
5 недеља, 06 март 2022 12:25
ипак...(1)
У иначе доброј анализи, г-дин Петровић ипак има два пропуста:
1. Недовољно осветљава настанак украјинске државности (бар у XX веку);
2. Недовољно осветљава питање: Откуд та Галиција у СССР-у (данашњој Украјини)?
Наиме, за оба та питања искључиву “заслугу“ имају бољшевици (властодршци у СССР-у).
1. Бољшевици су Брест-Литовским сепаратним миром са Немачком и Аустроугарском (март 1918 г.) препустили Немачкој и Аустроугарској војну и економску окупацију садашње украјинске територије, до почетка 1919 г. Окупатори су, осим економске експлоатације, искористили то време и за успешно распиривање украјинског национализма - даш из своје Галиције). После победе у Грађанском рату, бољшевици су формирали садашњу Украјину као федералну јединицу СССР-а (тада још без Галиције). Током своје вишедеценијске владавине у СССР-у, бољшевици су плански и подмукло потискивали руски, и потенцирали (мањински) украјински језик као водећи на тој територији.(наставак следи)...
Препоруке:
26
1
6 недеља, 06 март 2022 12:50
телетабис
трагични развој односа између Русије и Украјине који је недавно ескалирао првим оружаним сукобом великих размера на тлу Европе од Другог светског рата.
Да ме неко погрешно не схвати мислим да је сваки рат страшан за онога коме се то догоди.

Овде имамо 1 на 1. Србија је имала рат 19 на 1 и то на челу тих 19 биле САД. По моме мишљењу чини ми се да је то најстрашнији ратни сукоб у Европи од 2-ог светског рата. Ипак 19 на 1 је много горе од 1 на 1.
Препоруке:
24
0
7 недеља, 06 март 2022 13:40
синиша
Рат против Русије није ни почео. Украјину су припремали за подмукли и изненадни напад. Тај фактор изненађења није прошао. Али нису имали времана, Руси , да детаљно испланирају назовимо то логистиком, јер су израчунали да морају у Украјину ипак да уђу са земаљским трупама.

Падом Мариупоља, НАТО пакт је одбачен од Русије хиљаду километара. Копном и водом, али није ваздуховм.

Главна тема је како украјинским пилотима дотурити старе руске мигове из земаља бившег варшавског пакта. Има их на стотиме и украјински пилоти их могу возити.

И најважније питање. Како их дотурити и одакле?

ИЗ Пољске. >Друго питање је одакле ће полетати на Русе, било војне формације у Украјини, а можда и на саму Русију, па и цивилне циљеве.

УГлавном Руси их морају зауставити док су још у Пољској.

Дакле Пољска улази у Рат.

И не само авиони, стотине америчких тенкова иде за украјину опет преко Пољске.

Још једном, Пољска улази у рат. Руси тамо неће ићи пешадијом, али хоће ракетама.
Препоруке:
25
0
8 недеља, 06 март 2022 14:17
ипак...(2)
Наставак : 2.: Галиција никада није припадала Руској Империји. По распаду Пољске у XVIII в. припала је Аустрији, а по распадау Аустроугарске, по завршетку I Светског рата – Пољској. СССР је ту територију окупирао 1939 г. у складу са договором са Немачком (Молотов – Рибентроп пакт). Снаге НКВД-а су извршиле током периода септембар 1939 – јуни 1941 г. (напад Немачке на СССР) масовне, језиве и крваве “чистке“ на тој територији, што је имало за последицу распламсавање страшне, манијакалне русофобије код преосталог становништва (Галичани су погрешно, али за њих логично, у СССР-у видели Русију и Русе, мада је и у самом СССР-у тада све исконско руско било проскрибовано). Ту треба видети и корене антируског покрета Степана Бандере (“Бандеризам“). По завршетку тог рата, у Галицији су настављене чистке, али дубоко укорењену русофобију нису уништили, и она се распламсала Украјином по распаду СССР-а .
Зато – бољшевицима треба “захвалити“ за корене овог зла од ког пате и Украјинци и Руси.
Препоруке:
31
1
9 недеља, 06 март 2022 15:41
Горштак
Галиција је посебна прича која заслужује посебне лекције, књиге и предавања из историје и политике етничког инжењеринга, поготово што су огромне паралеле између њих и многих балканских народа.

Делови Русије (укључујући ту и целу Белорусију и целу Украјину) су као многе западне словенске земље (Хрвати, Словенци, Пољаци, Словаци) биле предмет унијаћења и "крсташких" германских пљачкашких и истребљивачких похода јер нису католици, већ "шизматици" (па чак и Србија у време краља Милутина). Они су, имајући у виду етнографију, етнички и по пореклу пре Руси него Пољаци (што, нажалост, многи озбиљни људи нажалост често погрешно наводе ових дана). Многи су Руси вековима били изван Русије, чак и у време Ивана Грозног, и били робови Пољака, Литванаца и Аустрије. Али пошто је југ данашње Пољске (до Кракова који је био на руско-аустријској граници) исто као и запад Украјине (Галиција) био око 150 година у саставу Аустрије до Првог светског рата, они су им побркали лончиће као и Јужним Словенима.
Препоруке:
10
0
10 недеља, 06 март 2022 16:03
Горштак
Иначе, одличан интервју. Мало подужи, али сада је свакако добро подсетити се свега.

Што се тиче Украјине и Србије, не знам где бих ово написао, али можда би неко од медија могао да се позабави и својеврсним терором над српским возачима заглављеним на граници којима Украјинци не дају прелаз у Пољску, узели су им пасоше и прете им мучењем и мобилизацијом, не дају им да купе ништа ни за евре а преживљавају тако што им неко прошверцује мало воде и хране с времена на време.

Можда треба питати ратоборног Олександра Александровича (његову екеселенцију) шта то треба да значи и да ли је то хвала за то што је Србија гласала за осуду Русије у УН. Очигледно је да су измишљене приче о пријатељству Срба са украјинским нацистима и злој Русији тотална будалаштина у коју нико не може да поверује и која нас само може потопити још дубље. Треба захтевати неке одговоре и од препаметне, пречисте и безгрешно зачете Европске Уније.
Препоруке:
25
0
11 недеља, 06 март 2022 21:45
Mile
Evro pobeđuje sve u devetnaest i jednu trećinu.
Препоруке:
3
0
12 понедељак, 07 март 2022 12:42
Dejan
Putin možda dobro dribla ali uradio je neke problematične stvari. Zakrvio je bratski ukrajinski i ruski narod koji imaju mnoge rodbinske veze. To će teško da se popravi i svakim danom rata sve je teže. Sankcije će da oslabe Rusiju ali to može da se popravi dok pokidane odnose teško će da neko popravi.
Препоруке:
2
7

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер