четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Биће боље догодине

Kоментари (27) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 19 фебруар 2009 15:01
Crni
Zadnji pasus je, sto bi rekao pesnik: "cun se ljuljnu, ode sanak pusti..."
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 19 фебруар 2009 15:49
Слободан Самарџић
Колега Антонићу,
зашто у овом прилогу нисте поменули учешће великог броја опозиционих посланика Скупштине Србије на Скупштини заједнице општина у Звечану.О томе су како-тако известили сви медији. За вашу личну информацију, тај догађај је представљао достојну реакцију српске опозиције на сецесију Косова. Да сте само то учинили, Ваш текст не би имао онако резигнирајући тон. Имали бисте бар на нешто да се позовете. Стичем утисак да сте овако важну чињеницу изоставили само да бисте појачали утисак опште летаргије око косметског питања. Али, она у опозиционом спектру Србије уопште не постоји.
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 19 фебруар 2009 17:05
Горан Максимовић
Јесте мож да бидне а мож да не бидне господине Антонићу! Ал под условом да неко из наше вајне "европске" елите у међувремену не призна Косово зарад добросуседских односа. Говорите о Грцима и енергичности њихове опозиције и успоређујете их с нашом опозицијом. Као прво ми нисмо Грци! Што ће рећи да Клинтон није из Србије збрисао главом без обзира већ из чланице НАТО и ЕУ Грчке. Што ће рећи и то да су тамо трајали спонтани протести месецима, где су и старе жене имале петље да се умешају међу демонстранте и гађају полицију јајима и псују је. Кад је нашa полиција изгазила несретног Ранка Панића, јел ико изашао на улицу?! Као друго: говорите да је народ уморан и да га се на Косову не може више мобилисати. Тачно је то али за такво стање нације је најодговорнија елита сваке врсте која није била нити је у стању да овај народ посвећено и одговорно води. Као што је тачно и то да ће народ добити, ако буде пасиван и неспособан да се бори на челу са својом елитом изгубити не само Косово већ колико сутра и Војводину. И као треће: има ли опозиција у Србији толико медијског простора као у Грчкој?!
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 19 фебруар 2009 18:36
Газда Груја
Одлично примећено г-дине Антонићу!
Зашто користимо израз "годишњица независности" уместо "годишњица нелегалне сецесије" - индид, да цитирам опет браћу из евро-атлантских интеграција.

Бојим се да је разлог и за ово прозаичан. И исти онај (разлог) због којег поново не славимо Српску Нову Годину, и због кога Јелену Јанковић зовемо првом носитељицом на неком тениском турниру.

"Видела жаба да се коњи поткивају, па и она ноге дигла", каже народ. И ту је негде корен проблема. У том дизању ногу.
Тојест, прво дигнеш руке, а ноге саме, некако, по рефлексу, следе. Шта зна екстремитет шта је суверенитет? Није његово да мисли. Његово је да ради шта му глава каже.

Још кад зато добијеш и неке паре - их, Бог да те види! Успео човек у животу! А то што је дигао ноге у процесу, није важно ; важно је живети као сав нормалан свет!

На жалост, нисам толики оптимиста да верујем да ће бити боље следеће године ; бојим се да ће до тада медијска пропаганда убедити и ово мало преостале памети да је реалност ипак само оно шта кажу (читајте "пропишу") наша евро-атлантско интегрисана браћа и да је рационално једино оно што смисли просвећена елита која, вероваћемо, води своје стадо у светлу будућност.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 19 фебруар 2009 18:44
Јован
Кинеском теоретичару рата Сун Цу-у приписује се изрека: "побеђује онај ко зна када треба да се бори". Други стари народ Истока, Јапанци, у Бушидо-у, кодексу самураја, имају максиму: "победи, па се онда бори". Ја бих овом сету мудрости придружио домаћу: "Није мајка сина карала што је изгубио на коцки, већ што је покушао изгубљено да поврати"...

Кажете да смо уморни. Јесмо. Замислите боксера који неприродно дуг меч бије против онолико противника колико је НАТО држава нас напало, а при томе да су ти други боксери онолико јачи колико су те НАТО државе биле јаче од Србије. Да ли би тај боксер био уморан? Да ли би му било паметније да се одмори и консолидује своје снаге, или да настави да се бори до смрти? Мислим да би му само лош тренер саветовао да настави меч, ако већ постоји прилика да се направи пауза.

Изгубили смо неколико рунди, то је чињеница. Чињеницу морамо да прихватимо ради очувања психичког здравља и везе са реалношћу. Губитак нећемо прихватити, због правдољубивости, националне части и достојанства. Губитак није судбина са којом се морамо помирити: то је тренутно стање, проблем који треба решавати као и сваки други. Наравно, тежи проблем, али утолико је и већа част припала нашем поколењу, које треба да га решава.

У овом тренутку треба направити предах и спустити тон, повући се, да бисмо задржали крила: "he who flies will fight again" - каже британска пословица. Треба искористити тектонске промене равнотеже политичке и финансијске моћи у свету. Рашчистити, ако треба и силом, са домаћим псеудоелитама и формирати нову, здраву елиту која ће моћи тај тежак терет да изнесе. Банално речено, Руси су нам наклоњени, а имају енергенте. Кинези не условљавају а имају капитал. Запад је запао у озбиљну кризу која ескалира. Бог је учинио што је правично и што је до њега, а остало је на нама. Не залећимо се, размислимо пажљиво о сваком кораку. Ударити агресивно треба када се има чиме и када то непријатељ не очекује.
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 19 фебруар 2009 20:33
Darko
Ja da sam bokser,isao bih do kraja.Pa kud puklo.
Препоруке:
0
0
7 петак, 20 фебруар 2009 00:09
Jelisaveta,Pancevo
"Kosovo je Srbija" VEEEELIIIKA greska. SRBIJA JE KOSOVO!!! Ali, da je samo to greska...Narod se ponasa kao da ni Srbija ni Kosovo(cini mi se i sire) nije u vlasnistvu i Srpskog naroda. Kinje nas, oduzimaju istoriju, sadasnjost, pobise najmilije, popalise svetinje, opljackase imovinu,unistise kulturu... Srbi cute ubedjeni da ni onoliko koliko imaju-ne zasluzuju. Oni koji su se pokazali kao krvni neprijatelji i Srbije i Srba, dobili su najznacajniju pobedu-psiholosku pobedu Zagadjivacki terorizam nad Srpskim duhom, oduze dusu svakog Srbina.Kad ne postoji dusa, ne postoji ni covek. Kad nema coveka, nema ni naroda a kad nema naroda nema ni drzave.
Препоруке:
0
0
8 петак, 20 фебруар 2009 13:57
Јован
Невероватна је количина малодушности која се у Србији стекла. Мислим да је управо то највећи успех наших непријатеља. Не то што су нама, много слабијима од себе, привремено отели територију много већом силом: могу и ја да отмем детету играчку, то је лако. Али то што су постигли да скоро сви осећају некакво безнађе, иако за то нема разлога, да млади одлазе у иностранство чак иако више тамо није боље него овде... Невероватно... Ја сам много бољег духовног стања, изгледа само зато што не гледам телевизију. Неки кажу да Американци нису успели у Сомалији "јер црнци нису имали телевизоре". Гледајући стање овде, склон сам у то да поверујем. Људи, немојте толико да гледате Б92. Имате толико сајтова на Интернету, са занимљивим видео и другим садржајима, о разним хобијима, науци, шта год пожелите. Зашто гледате "Пешчаник" и Наташу Кандић? Па тиме сами себе уништавате!

Неки ће рећи да има разлога за безнађе. Нема! Лоше стање је оно које ми сами правимо. Кад се гурамо у аутобусима, кад потискујемо способније од себе, кад дозвољавамо да нас лажу и поткрадају, кад се шибицарски понашамо...

Г. Дарко, ишли бисте до краја? Ево, само још један цитат, овог пута генерала Патона: "No bastard ever won a war by dying for his country. He won it by making the other poor dumb bastard die for his country."...
Препоруке:
0
0
9 петак, 20 фебруар 2009 14:02
александар
А дневни лист "Политика" објављује интервју са Хашимом Тачијем.
Интервју неутралан, питања као да поставља новинар из неке удаљене земље које се Косово и Метохија уопште не тиче.
Како је то лепо и демократски.
Важно је да смо ми "еуропејци" и "демократе".
Боже благи, шта је то настало од нас Срба.
Препоруке:
0
0
10 петак, 20 фебруар 2009 17:17
Nikola
Sad pročitah današnjeg Dragoljuba Žarkovića, koji bi trebao da predstavljao kao nekakav odgovor na ovaj tekst, i vjerujte - neće biti bolje dogodine.

Onakvo peglanje svih analitičkih nivoa, vrijednosno izjednačavanje uličnog ''Pajtiću ustašo'' sa beskičmenom retorikom državnog vrha kao da imaju isti (geo)politički značaj, onakva distorzija svake humanosti i obesmišljavanje bilo kakve višedimenzionalne kritičke misli... ono još ne vidjeh u mom doduše kratkom vijeku, i nadam se da neću u budućnosti, u nekoj četvrtoj ili petoj deceniji života vidjeti ili pročitati nešto gore i neodgovornije od toga.
Препоруке:
0
0
11 петак, 20 фебруар 2009 19:34
Nebojsa Matic
A niste se zapitali g Antnonicu nismo li malodusni, neborbeni, mlaki, neodlucni itd itd - zato sto je stvar izgubljena? I zato sto je apsurdno boriti se za nelogicnu, i ako bas hocete, nepravednu stvar, i da je to ljudima (intimno, ako ne javno) jasno?. Ima li nekog ovde kome nije jasno da na Kosovu skoro da nema Srba, i da je tome tako vec barem 50 godina? I kakva su to poredjenja sa Zakarpatjem i Grckom - pa tamo je nacionalni sastav potpuno drugaciji.

A zasto nema vise srba, srpske svetinje, zlocini i sve ostalo - sada je kasno za ta pitanja. Gotova prica. Gubljenje vremena. Nema veze sa Milozevicem i NATO. Mozemo sa pravom samo da probamo da se ogrebemo za nesto teritorije i love, a inace da se nadamo razumnim albancima.
Препоруке:
0
0
12 петак, 20 фебруар 2009 22:00
Jelisaveta,Pancevo
@Nebojsa Matic
Na neki cudan nacin ste u pravu.
Istrebljeno Kosovo...Spaljene svetinje, grobovi, kuce...Nestao zivot Srba na Kosovu. I ono malo koliko je ostalo vapi iz dna duse da ih cujemo. Oni znaju da se milom ne dobija ono sto je oteto silom. Bore se za goli zivot. Ko ih cuje? Da nece"mirno i diplomatski" da spasu golu kozu ili ih zavaravamo dok ih ne poubijaju. Strasna je pomisao da se vode tribine tipa"Srbija je izgubila sve ratove...Srbija nece ratovati..."(Pancevo, Srbljanovicka). Srbija se nece boriti ni za svoje zivote a kamo li za tamo neke Srbe koje ostadose na Kosovu a Kosovo Albansko!!!!! Strasno za sve muskarce Srbije! Pobise vam sestre, bracu, unistise sve sto im je bilo na dohvat ruke, a predstavnik muskog roda, Nebojsa li se zove, ne zapamtih, nema sta da se pamti, skribomanise po tastaturi!!! Traze pomoc, ali nema od koga, jedan je Putin! Da li bi se Putin dvoumio da li da pruzi pomoc Rusima koji su od njega trazili pomoc. Jel trazio pomoc preko suda? "MIRNO I DIPLOMASKI"! Mirno i diplomatski mi izgubismo sve usta smo ulagali, vojno-nece moci! Maticu.
Препоруке:
0
0
13 субота, 21 фебруар 2009 10:52
Nebojsa Matic
Jelisaveta, Pancevo

Pa Jelisaveta sta predlazete? Da mi muski (a sto ne i vi zenske? Ako nista treba i da se kuva i rane vidaju) idemo dole da se koljemo sa albancima ... da bi sta? Proterali ih? Naterali da nas vole i pozele sa nama u drzavnu zajednicu? I jesam li ja kriv sto na Kosovu srba ima - da se ne lazemo - 10-15% vec otprilike 70-80 godina unazad? I sto se albanci i srbi ne podnose? A Koliko vidim vi ste iz Panceva a ne sa Kosova - pa ajte selite se u K. Mitrovicu, tamo ima mesta za srbe, i drzava bi odobrila, bez sale preporucujem.

I na kraju krakjeva sta cete sa Kosovom? Da nam u parlamentu sedi predstavnici ca 2 miliona neprijateljski nastrojenih sugradjana?


I nemojte o grobovima Jelisaveta i mrtvima samo, ajde malo o zivotu.

A srbi sto ostase na Kosovu - njima svako dobro i srecu zelim, i svu zastitu odobravam. Ali njih mogu jedino albanci da sacuvaju.



bism
Препоруке:
0
0
14 субота, 21 фебруар 2009 11:52
Milos
@Слободан Самарџић
Gospodine Samardzicu molim vas kako objasjavate to da se akcioni plan vlade republike Srbije u cijem ste sazivu i vi bili u praksi sveo samo na to da se svi zajedno pojavljujete na mitinzima Kosovo je Srbija, i nista vise od toga! U sustini vi i niste imali nikakav plan, zar ne?
Препоруке:
0
0
15 субота, 21 фебруар 2009 12:01
косовар
У праву сте. Стање је још и горе. Безнађе, малодушност, горчина...А како би народ другачије, када и сам председник државе сваког дана јавно и то три пута пре и после јела, одустаје од било какве озбиљније акције очувања Косова у српским границама, строго се самоограничавајући на бесплодне и млаке дипломатске акције ниског интезитета. Зар није он лично одлучио да се одустане од тужбе и да се у земљу врате амбасадори, уместо да се протерају Мантер и компанија који нам сваког боговетног дана соле памет да су нам пријатељи управо отимачи Косова, насилници над остацима разума који још постоји код ретких појединаца у Србији!? Ако је вођа спреман да одустане у име беле листе, шта очекивати од уморног, напаћеног и залуђеног народа? Не заборавите, јавни експеримент испирања мозга целом једном народу траје већ двадесет година! Последице су ту. Суморне и безнадежне, баш како их ви описујете. Па зар нисте одмах добили пацке од Жарковића? А што се тиче реакције господина Самарџића, могу само да приметим да такве акције опозиције немају ама баш никаквог ефекта, чак ни медијско пропагандног карактера. Остаје непријатна и понижавајућа чињеница да је у исто време одржана седница парламента, дакле на годишњицу српске срамоте и шиптарског поноса и да је на њој, ваљда као знак српске одлучности да се Косово сачува, усвојен нови, рестриктивни и недемократки пословник о раду посланика(сиц!), а да су медији у поспрдном тону забележили ту "акцију" господина Самарџића и опозиционих истомишљеника. Право питање је када ће наша владајућа елита добити нови задатак од западних ментора, замена Косова за имагинарну кандидатуру? Ево, ја се усуђујем да прогнозирам да ће то бити пре друге годишњице и свакако пре одлуке међународног суда. И да опозиција неће избоксовати ни референдум, а да ће Шешељ све до тада бити задржан у Хагу...
Препоруке:
0
0
16 субота, 21 фебруар 2009 13:49
Nikola
@ Nebojša Matić

ponovite gradivo gospodine.

1951. godine 350 hiljada Srba i 450 hiljada Albanaca živjelo je na Kosovu i Metohiji
Препоруке:
0
0
17 субота, 21 фебруар 2009 14:45
Зоран Михајловић
Господине Антонићу

Са индигнацијом просута жуч у Вашем тексту због "нечињења" односно неадекватних иступа појединих званичника је у потпуности оправдана. Тај 17 фебруар јесте био дан апатије а не дан пасивног отпора.Био је то дан "годишњице независности" како су пропратили наши медији.
Није ни чудо када је драг и чест гост на страницама наших афирмисаних гласила господин амбасадор једне нама драге и пријатељске земље па се може очекивати да тај датум и дату пригоду у вези са њим једноставно и по српски назовемо "independent day"
Ако сте оправдано коментарисали и улогу два водећа фронтмена у актуелној власти онда сте направили грешку према оним представницима исте и члановима опозиције који су тог дана били у Звечану.На овај груби превид који сте починили зарад акцентоване драматургије тренутка већ Вам је упућена примедба. Оно о чему нико није подигао свој глас је начин на који сте коментарисали дешавања у Новом Саду.Не задововољни начином како српска јавност, што званична што она друга,алтернативна (не)реагује на један овако битан повод ,обрушили сте се на демонстранте који су тог дана једини сведочили да у мртвом српском мору још има трагова живота па макар они по Вашем мишљењу представљали нижи облик. На основу пружених информација организатори овог бунта српске младости су били чланови "Отачаственог покрета Образ" и "Српски народни покрет 1389".Не примерено је да о овим доказаним српским родољубима и омладини Новог Сада пишете као о гомили која се котрљала улицама узвикујући по вама не тако интелектуално високе пароле.То што организатори протеста нису били најбоље организовани је из разлога јер се свему уче ad hoc вођени само љубављу према свом народу и огорчени на неправду којом смо већ генерацијама притиснути. Они нису тако добро координирани као онај део српске омладине о чијем мисленом суставу брину западне агентуре и које их полако окрећу против виталних интереса свог народа .Но без бриге г-дине Антонићу биће боље догодине
Препоруке:
0
0
18 субота, 21 фебруар 2009 15:52
Nebojsa Matic
' ... @ Nebojša Matić

ponovite gradivo gospodine.

1951. godine 350 hiljada Srba i 450 hiljada Albanaca živjelo je na Kosovu i Metohiji ... '

Ajmo svi da ponovimo gradivo - prema zvanicnom popisu 1961 Srbi cine oko 25% na Kosovu; moj izvor: S.K. Pavlovic, 'Serbia, the History behind the Name' Proverite zvanicni popis.
Od 61' stalno pada, iz dva razloga, iseljenje srba (manji razlog), natalitet ostalih.
U sustini ne menja moj argument da je kasno za sustinske pormene. Ali popis i brojke mogu da posluze u potkusurivanju, svakako.
Препоруке:
0
0
19 субота, 21 фебруар 2009 19:59
Јован
@Nebojsa Matic

Ако би се државе у Европи устројавале по етничком принципу који предлажете (пошто то називате "праведним") онда би цела Европа (па и остатак света) била исцепкана у стотине хиљада мини-држава које би више личиле на племенску него државну организацију. Замислите како би изгледала данашња територија САД кад би се такав приступ усвојио. За ту појаву је Запад смислио термин: "балканизација". Ни они то не подржавају, јер је то анахроно, превазиђено и назадно: ради се управо супротно, на интеграцијама. Нису то подржали ни у Босни, ни у Абхазији ... зашто бисмо ми пристали на то на Косову кад нас подржавају велике силе попут Русије и Кине? Једино Запад то промовише, али не код себе, него код својих непријатеља.

Истрајан и систематичан специјални (психолошки) рат Осовине САД-ЕУ је дао доста добре резултате овде. Занимљиво је да су школски уџбеници још из времена Броза садржавали прецизне описе таквог рата. Запад је то спровео као да је одатле учио градиво и имао фантастичан успех. Многи причају о "безнађу", "бесперспективности" и сличним глупостима, без реалних корелата. Шта ми то суштински не можемо што могу нпр. Корејанци, Јапанци, Чеси или било ко други? Можемо све исто што и они. Нису физички закони различити овде у односу на Запад, па да постоје објективне препреке. Све те препреке су медијски имплантиране у мозгове појединаца који онда почињу да се понашају као да је стварно "све изгубљено". Занимљиви примери из психологије постоје, где поједини пацијенти чак верују да су изгубили вид, па заиста не виде, јер мозак не обрађује информације иако око функционише нормално. Мени је увек интересантно да посматрам како људи верују да не могу, па онда заиста нешто не раде, иако могу. Тако је један мој комшија годинама веровао да не може да научи да користи мобилни телефон. Фасцинантно...

Да завршим, и ја се залажем да војна обавеза и одговарајућа права буду једнаки за жене и мушкарце, као у Израелу. То тамо добро функционише, па зашто не би и овде.
Препоруке:
0
0
20 недеља, 22 фебруар 2009 13:06
Nebojsa Matic
Jovane: Slazem se da je princip etnicke drzave los. Ali postoje presedani koje je nemoguce ignorisati, gde su svi elementi nove etnicke drzave tu, i gde je neodrzivo da 'manjina' ostane statusno tu gde je. Uostalom, sve drzave u evropi i jesu etnicke, stvorene doduse pre vise od 100 godina, ali bez obzira etnicke. Da li taj proces sad treba zamrznuti sa sva vremena? Ne znam. Znam samo da u slucaju Kosova ne postoji - za sada - ni minimum interesovanja, poverenja ni zajednickog interesa za suzivot. I sta je onda svrha zajednicke drzave ako jedan njen deo postane zariste krize, a zivot gradjana regulise represivnim merama?
Sve bi to bilo drugacije kada bi recimo sa srpske strane - i sa albanske - bilo konkretnih predloga i zelje, ali konkretnih, i siroko prihvacenih medju svima, kako bi to izgledalo u praksi. Jer drzava je i kultura i razmena, ne samo policija na granicama. Mi se prema kosovu odnosimo kao da je tu u pitanju rasprava o njivi i medjama, kao da tamo ne zive nekakvi ljudi, ( ciji jezik, obicaje i kulture ne poznajemo, i koje u sustini ne postujemo). U javnom mnjenju se potrebe albanaca za svojom drzavom uopste ne uzimaju obzir, tretiraju se kao nebuloza. Sa tim stavom nema nade.
Osim toga, gubitak kosova ili dela kosova je i dobitak - jer samo kosovo proizvodi gubitke. Nezaposlenost je ogromna, i stanovnistvo je lose kvalifikovano. To su problemi koje bi Srbija, iznurena, morala da resava kao svoj drzavni problem. Da ne pricamo o politickoj stabilnosti.
Ja ne znam - a voleo bih da znam - kako su to pregovori o Kosovu tekli, sta je tu ko kome predlagao. Niko nista konkretno o tome, tek poneka floskula. Drzavna tajna, sta li? A trebalo bi, da je pameti, pokrenuti siroku raspravu o tome kako mi svi to vidimo. Koji su izazovi, problemi, mogucnosti. Zasto se to ne otvori, zasto niko,ni NSPM, ni komentatori ovde, o tome ne progovori. Problem kosova je apstrahovan na nivo medjunarodno-pravnog legitimiteta.Ne pravi se i ne spasava drzava na osnovu paragrafa.
Препоруке:
0
0
21 понедељак, 23 фебруар 2009 14:08
Јован Јанковић
Поштовани г. Матићу,

Ја сам свестан тих проблема које износите, али морате се запитати зашто ниједна држава на свету такве проблеме не решава ампутацијом дела своје територије. Чак ни огромна Русија, у доба највеће кризе, није пристајала да врати Курилска острва Јапану. Косовски Албанци се сада понашају агресивно јер имају подршку САД, као што и Израел може да се понаша агресивно на Блиском Истоку. Аналогија, наравно, није потпуна, али је употребљива у смислу да им се дозвољава нешто што се нама не дозвољава, иначе бисмо проблем решили још 1998 (мада мислим да га не би ни било без америчке режије). Двоструки стандарди су очигледни: цепала се СФРЈ по етничком принципу, а данас се Босна, назовимо је "СФРЈ у малом", на силу унитаризује.

Албанци ће се овако понашати док год САД не процени да им више није у интересу да их подржава и ми треба да радимо на томе да се то деси што пре. Што се тиче тежње Албанаца да формирају своју државу, надам се да не треба да подсећам да већ имају Албанију (?)

Кад би ишли по етничком принципу, испало би да је легитимније да тражимо Книнску крајину од Хрватске него Косово. Нисам сигуран да је тако. Разлози зашто је важно сачувати Косово нису само у чињеници да је оно историјско место стварања српске државе, већ и чињеница да је врло богато енергентима и рудама, који у данашње време постају све значајнији. То што тамошње становништво не жели да ради, може се решавати политиком запошљавања страних радника, што многе државе у свету практикују и што су и наши "Југовићи" осетили када су се доселили у залеђене делове Канаде...

Наравно, опција силе тренутно није на столу, али оно што не смемо учинити је да потпишемо да смо се одрекли те територије. Историјске околности се често мењају, жалосно би било да нове генерације, за 100 година, кажу: "види шта су нам они идиоти онда урадили, требало је то и то" као што су данас неки склони да кажу шта је Краљ требало да уради после I светског рата...
Препоруке:
0
0
22 понедељак, 23 фебруар 2009 18:32
Nebojša Matić
Poštovani Jovane

ostadosmo sami u kafani ... neka, neka ...

Primeri koje navodite su manje više (ne)svodivi na Kosovo - populacija Kurilskih ostrva kontra Kosova, tapija Rusije na ista - a i kontra primera ima (gubici nemačke i austrije posle II rata, takođe kolonijalni gubici itd) . Ne znam gde ćemo stići sa tim.

Što se tiče ostavljanja Kosova u amanet, ne znam šta da mislim. To je primamljiva ideja. No šta ćemo u međuvremenu? Koje može da traje generacijama? I sa kojim pravom? I možemo li da sagledamo sve posledice ovakvog amaneta? Zna se da se tvrdoglavost ne isplati uvek - izgubiš i neke mogućnosti dok insistiraš na protivrečnom. Košta puno energije, novca, a bogami i života terati mak na konac. Još uvek mislim da Srbiji nedostaje životvorna ideja o tom šta bi (smo) sa Kosovom a da bi imalo smisla boriti se za pravo nad Kosovom. Samo insistiranje na međunarodnom pravu je nedovoljno.

Hvala na inspirativnom razgovoru!
Препоруке:
0
0
23 понедељак, 23 фебруар 2009 20:18
Jelisaveta,Pancevo
@ Nebojsa Matic
Mirno spavjte, zene su uz vas!
Препоруке:
0
0
24 понедељак, 23 фебруар 2009 23:27
Панонац
Надам се да ме администратор НСПМ-а неће цензурисати и скраћивати по свом обичају.
Кратко и јасно: Косово се може повратити само војном силом. Тачка. И за то треба да се спремамо.
Једна кратка и ефектна српска "Олуја".
Кад се "војно-редарствена" акција оконча, мало ће бити шкргутања зубима у свету али и то ће се стишати...али статистика ће бити фундаментално другачија и КРАЈ ПРИЧЕ.
Мислим да код Срба још има довољно способних и куражних људи за тако нешто...ако су Хрвати могли да у лето 1995. дигну две стотине хиљада људи под оружје, ваљда ми можемо бар сто хиљада више...
А такви као Небојша Матић могу слободно да остану код куће...кад се запуца од њихове панике само би било штете...
Препоруке:
0
0
25 уторак, 24 фебруар 2009 13:07
дада
летаргијом, малодушношћу и говорима да не можемо ништа учинити јер смо мали,а поготово да морамо мењати своје погледе и мишљење о вредностима. Све је то храна за звер (зна се одакле долази).
Препоруке:
0
0
26 уторак, 24 фебруар 2009 19:58
Nebojsa Matic
Panonac: jeste, i onda tako ko izrael i palestina jedno sto godina, pa ce da ti pucaju bombe po panoniji svako malo ...

ili sto kazu latini: Dulce belum inexpertis. (Neiskusnima je rat privlacan/sladak).
Препоруке:
0
0
27 среда, 25 фебруар 2009 11:31
Ђорђе
Кад су мали народи у питању онда морају да буду свесни да им историја додељује јако уске временске прозоре за јачање. Узмимо рецимо Хрватску као пример. Једини тренутак када су могли да се обрачунају са Италијанима у протеклих 1000 година била је заправо 1945. Па отераше и Мађаре из Ријеке, Немце из Подунавља. Свакако да им није падало на памет да са Србима своде рачуне рецимо 1919 године.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер