четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

На данашњи дан 1927. умро сердар Јанко Вукотић; 1901. умро Светозар Милетић; 1789. Џорџ Вашингтон изабран за првог председника САД

Kоментари (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 04 фебруар 2023 09:57
Светозар Милетић
У славна времена школовани, угледни, борбени Срби су се у туђинској држави борили за права свога народа. И робијали због тога.
А види сада! У својој држави неки (шта ли су?) заступају сопствене, и интересе туђина, а против српског народа и српске државе.
Препоруке:
15
0
2 субота, 04 фебруар 2023 10:05
Јанко Вукотић
Историјска документа и историчари потврђују да је главнина српске војске већ стигла на албанску морску обалу, због чега мало остаје од легенде о значају Мојковачке битке.
Препоруке:
5
14
3 субота, 04 фебруар 2023 14:27
Слава Сердару Јанку Вукотићу
Треба прочитати књигу "Жене Солунци говоре" и у њој казивање једне Српкиње из Црне Горе.
Сердар Јанко Вукотић је предводио Србе борце из Црне Горе против Аустругарске војске. Они који су се борили чинили су то истински јуначки како доликује Србима.
Слава Сердару Јанку Вуотићу!!!
Препоруке:
12
1
4 субота, 04 фебруар 2023 16:27
@Јанко Вукотић
Војска се спустила на потез између Андријевице и Скадра до краја децембра 1915. и почетком јануара 1916. године. То значи да се још увек није повукла на Крф и Грчку, а мале сиве ћелије мозга говоре да је на том подручју и српска војска и даље била угрожена, тако да не разумем поенту вашег коментара. Историјски документи говоре да је 28. децембра Николи Пашићу уручена изјава италијанске владе у којој је речено да српска војска не прелази Шкумбу, што говори где смо били и то у зони опасности. 15. јануара Никола Пашић тражи помоћ Русима због такве блокаде, а, као што историјски документи говоре, у преиоду између тога је била Мојковачка битка (6. и 7. јануар 1916). Ето колики значај је имала Мојковачка битка за спасавње наше војске до које би дошла Аустроугарска да није била успешно изведена... Али и о томе колико не постоје разлике између Срба из данашње Србије и Црне Горе, о томе колико смо исти народ, колико смо се задужили... И, што вас боли - колико ћемо увек бити један народ :)
Препоруке:
9
2
5 недеља, 05 фебруар 2023 12:15
Мојковац
Истог тог јануара 1916. краљ Никола је побегао у Италију а Ц. Гора потписала капитулацију.
Тако је остало све док је краљевска српска војска није ослободила на крају Првог светског рата.
Само Србија је српска Спарта!
Срби у Ц. Гори да престану да Србији намећу своју тобожњу српску ексклузивност. Нека се докажу на свом тлу - искрено ће нас обрадовати.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 05 фебруар 2023 21:14
@Мојковац
Не ради се ни о каквој ексклузивности већ о томе да се често занемарује чињеница да је овај "монтенегрински покрет" нажалост имао од самог почетка у једном делу комуниста/другосрбијанаца у Србији. Отуда и ове приче како је одједном Мојковачка битка неважна и сличне глупости које, у периоду када нам је потребно јединство управо због Срба из Црне Горе, а и бројних других питања, за циљ имају препуцавање и свађу. Срби у Црној Гори су се показали литијама, и поред преко 70 година испирања мозга и подршке коју је после ДПС имао.
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер