субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Коштуница као судбина?!

Kоментари (33) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 14 март 2009 19:19
marko
Iako g. Vukadinovic pokusava da povuce paralele izmedju Tadica i Kostunice, jasno je da je ogromna razlika izmedju ova dva politicara. O tome ne bih dalje. Ono sto je g. Vukadinovic propustio da uoci, kada je rec o Tadicu, je nesposobnost da se organizuje vlast i upravlja drzavom s jedne strane, i potpuno odsustvo zapadne pomoci posle formiranja ove vlade. Da mi je neko rekao da je DS ovako nesposobna za vodjenje drzave i da ce Zapad ovako ostaviti na cedilu svoje "balkanske prijatelje", ne bih verovao. Sada sam video tu situaciju svojim ocima. Vise kod mene nema sumnje da treba da se okrenemo onima koji politicki ne zavise od Zapada i za koje znamo da ipak mogu voditi zemlju.
Препоруке:
0
0
2 субота, 14 март 2009 20:36
Ненад
Све се више људи буди из својих детињастих маштања о Жутом Царству. Надам се да ће Коштуница по свом повратку на власт имати мање разумевања према слепим поданицима Европе.
Једино Србија нема алтернативу!
Препоруке:
0
0
3 субота, 14 март 2009 20:38
Peter RV
Interesantna analiza moguce sudbine Borisa Tadica koja
ga uporedjuje sa Kostunicinom.
Ima ipak znatne razlike medju njima.
Kostunica je zamisljao da ce se srpski narod dignuti da mu pomogne protiv tudjinskog uticaja, dok on nije uradio nista prakticno da ga mobilise. Kostunica je bio fatalista.
Borisa Tadica su dovele na vlast, pored njegove demagogije ("i Evropa i Kosovo"), tudjinske mahinacije. Kako su u demagogiji kratke noge i ambasadori postaju nestrpljivi, on je ostao bez bogzna sto da pokaze bilo njima, bilo narodu. Sad se osjeca nesigurnim pa pocinje da igra poneku patriotsku kartu -kao ucjene ambasadorima.
Kostunica je racunao na Srbe i namigivao ambasadorima- pa se prevario, Tadic racuna na ambasadore, namigivajuci Srbima, sto je isto tako opasna igra za njega .Amerikanci, kad hoce da eliminisu nekog njihovog "stooge"-a pocnu da ga proglasavaju "korumpiranim i inkompetentnim", sto je obicno prvi korak prije politicke likvidacije.
Tadic ce biti pozvan uskoro da dokaze da je njegovo vasalstvo iskreno, jer Klintonka sprema njenu ofazivu prema Balkanu ("nedovrsen posao", kaze ona) i situacija naseg predsjednika se moze brzo pretvorit u nepodnosljivu.
Препоруке:
0
0
4 субота, 14 март 2009 23:43
Rodoljub
Sasvim umesno poredjenje načina na kojeg vodi politiku današnji srpski predsednik, baš kao nekada jugoslovenski predsednik. Bez obzira na razlike, očito se radi o srpskim političkim surferima koji rade istu grešku: Surfuju u jednako pogrešnom smeru - od obale ka otvorenome moru.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 15 март 2009 00:50
Telegraf & telefon
Za razliku od Koštunice koji nije najbolje shvatao ulogu medija u današnjem svetu, Tadić na više načina kontroliše javno mnenje u Srbiji. Što preko monopola koji na tržistu EPP-a i oglašavanja imaju firme Djilasa ,Šapera i drugih , pa sve do uredničkih postavljenja koja su direktan rezultat tzv. političke podobnosti.O famoznim anketama "Strateškog marketinga" gospodina S.Bogosavljevića,da i ne govorimo.
Oni malobrojni mediji koji oponiraju Tadiću su na nivou statističke greške i svojim delovanjem služe samo da zamute vodu u bari u skladu sa taktičkim zamislima svojih patrona.Tu, pre svega, mislim na opskurne časopise koji služe da potroše neke teme ili sajtove "druge" Srbije kojima kao mantra služi šatrodobronamerno insistiranje na svekolikim srpskim "grehovima".
Препоруке:
0
0
6 недеља, 15 март 2009 00:58
Вања
Бледо.
Препоруке:
0
0
7 недеља, 15 март 2009 03:51
Војвођанин
Председник Тадић је у суштини само препознао патолошку потребу српског народа за туторством, профилишући се у својеврсног "оца нације" који је ту да реши све наше проблеме.Међутим, тешко је поверовати да се ико више у Србији може убедити у важност једне личности, па макар она била и фантастично алтруистична пре или касније мањи или већи проценат грађана Србије ће је одбацити.Можда би се могло закључити да је Тадић у овом моменту показао извесну одговорност као кохезиони елемент ове политички шаролике владе у условима економске кризе, насупрот Коштуничином бежању од одговорности под плаштом враћања мандата народу у условима, од стране њега еуфорично истицане,тада већ фактичке угрожености државе, на чијим нејасно дефинисаним браницима је остао изгубивши популарност коју никад није ни имао.
Препоруке:
0
0
8 недеља, 15 март 2009 06:53
Dušan Toronto
Nema ličnosti.Nema lidera.Nema ideologije.Nema nacije.Nema države.Nema cene.Postoji samo danas.Beže od juče i plaše se za sutra.
Svi su u loncu i krčkaju se na tihoj vatri.Čak se i Bogu ne mole..Nema spasa osim,na žalost opet nekom pobunom...
Препоруке:
0
0
9 недеља, 15 март 2009 10:50
MP
Гуливер(Тадић) и лилипутанци?Ок.Гуливер(Тито)и лилипутанци(Милошевић,Коштуница,Ђинђић,Тадић),такође ок.
Препоруке:
0
0
10 недеља, 15 март 2009 11:37
Nasumica
Ja iz ovog, posebno drugog pasusa, shvatih da Koštunica ništa nije radio, sve do pred kraj teksta gde je sve spalio.
Btw, Tadić je predsednik, koliko se sećam, Koštunica je bio premijer. Valjda oni imaju različita zaduženja.
Samo su se kod istih profesora školovali. To je ta nit koja ih spaja.
Препоруке:
0
0
11 недеља, 15 март 2009 12:12
Šarka
Odlična analiza, po meni. Čak šta više ukazuje na zastrašujući trenutak u našem državnom životu. Naime sve se svelo na kompromise, nema više ideja, ideali su nesatli, kalulacija je sve prisutna za sve.
Šta još dodati osim reči katastrofa.
Država bez vizije, bez strategije, bez taktike, bez ijedne relevantne institucije koja može stati iza nečega, projekta, a da ne bude tretirano kao politička manipulacija, ne može se nadati napretku. Za napredak nije potrebno napredak samo jedne partije ili jednog sloja društva, za progres je potrebna jedna sinergija, koja se ne svodi samo na veru u "jednog" koji će nam pomoći, već na zajedničko delovanje svih u oblastima koje najbolje poznaju.
Ako jedna vlast koja je toliko nekoherentna u svom sastavu i koja je imala toliko autogolova i dalje opstaje bez jedne ozbiljnijeg protesta ( svaka čast crkvi/ama koja je/su ipak stala/e iza svog/ih viđenja i javno i hrabro ga branila/i uprkos savremenim tumačenjima njene/njihove uloge ), onda na taktičkom nivou nam nema progresa u srednjoročnom periodu i dalje možemo se nadati nekim novim " Fijatima ", nekim novim "aferama Krišto" što suštinski ne menja nbaš položaj, čak šta više u zavisnosti od određenih stvari može i pogoršati.
Препоруке:
0
0
12 недеља, 15 март 2009 13:19
Србин Пречанин
Ако тамо међу вама, у србијанској полит-олигархији има човјек од интегритета и поштења онда је то В. Коштуница. Између њега и осталих леже свјетови. Питање је: Шта се то дешава са Србијом да не препознаје вриједности које треба слиједити? Како то да тамо и последњи Сарајлија, Црногорац или Личанин има већу тежину од аутентичног србијанског домаћина? Зашто се читава та демагошка булумента (српског поријекла) концетрисала у Београду? Како се нико од њих није отиснуо у свијет и тамо доказао, него сви нешто муте по Србијици. Братији недостаје само још овај Додиг да буде коомплетна, али ко зна, како овдје иду догађаји изгледа да ће га старатељи пустити низ воду па ето вам прилике...само да Србија ипак није "мала бара за толико крокодила"...
Препоруке:
0
0
13 недеља, 15 март 2009 16:16
M.Pavic
Jedna ogromna razlika je u ovom tekstu precutana:
Za evropske i atlanske faktore uvek je postojala ozbiljna i pozeljna alternativa vladajucoj srpskoj garnituri: Za vreme Slobe-DOS,za vreme Kostunice -Demokratska. Sada prosto oni nemaju ozbiljnu i pozeljnu alternativu Tadicu.

Ceda kao jedini pozeljan je nedovoljno jak. A unutar Demokratske ne postoji licnost koja bi bar izbliza imala Tadicevu popularnost, da bi mogla da pocepa stranku.
Препоруке:
0
0
14 недеља, 15 март 2009 18:59
Srbin Sumadinac iz Toronta
Mislim da je Srbin Precanin sto posto pogodio glavni problem Srbije uckljucujuci tu i Vojvodinu. Dok na vlast ne dodju Autenticni Srbijanci i Vojvodjani Srbima kao naciji nema spasa. Iznenadjuje me da bar Vukadinovic i Antonic ne obrade fenomen koji je izneo Srbin Precanin kao i uticaj Dobrice Cosica i Praksisovaca na post Titovsku Jugoslaviju i "drugu i najvecu srpsku golgotu". Skoro svi srpski politicari ukljucujuci i Djindjica, Kostunicu i Tadica su deca tog klana.
Zasto neki obican srpski intelektualac, koji nije komunista iz pelena ne moze da dobije sansu da vodi Srbe od Drugog svetskog rata do danas? Amerikanci mogu i Crnca da postave za predsednika. Gospodo Vukadinovicu i Antonicu u gore pomenutom lezi propast Srba koja traje od Drugog Svetskog rata do danas.
Препоруке:
0
0
15 недеља, 15 март 2009 19:18
Nasumica
@M.Pavic
Zar vi ne vidite da ova ekipa neće u "Evropu". Ja, dok čitam ove tekstove ovde, o komentarima i da ne govorim, shatam da oni jedino žale što je totalitarizam prošao. Ovde ljdi vape za vođom, za Putinom, etc.. U najbanalnijem smislu, kao da nikada u zivotu nisu poželeli slobodu, onu vrstu slobode koju zeliiš sa 17g, kad si zaljubljen i kad želiš da te roditelji "puste na miru". Ponekad se pitam, možda ne bi znali šta s njom?!
Препоруке:
0
0
16 недеља, 15 март 2009 20:38
Иван
Нема никакве сумње да аутор понаје лично и Тадића и Коштуницу. Исто тако, нема никакве сумње да му је ближи Коштница од Тадића. Али, то што аутор упоређује Коштуницу и Тадића у овом тренутку само говори о жељи аутора да Коштуница буде у некој равни за поређење. То данас раде само Коштуничини истомишљеници, следбеници или носталгичари. Прво, Коштуница би био срећан да се бори за двоцифрену подршку. Он се бије за цензус. А друго, имати све, не учинити ништа с тим, а онда све то прокоцкати то не може свако. То може само Коштуница. Не подржавам Тадића, али он је сад толико велики и способан, вешт и продуктиван да са КОштуницом не може да се пореди. Коштуница је губитник. Историја. Ван игре. Прошлост. Потпуна је илузија то да ће Тадићу бити везане ноге, ако га неко пореди са тим бившим политичарем.
Препоруке:
0
0
17 недеља, 15 март 2009 21:11
ben
Kostunica je sa manjnskom vladom priblizio Srbiju demokratiji sto je najvrednija tekovina za jedno drustvo.Koriscenje pogodnog momenta za ucvrscenje svog polozaja nije svojstveno za politicara koji ima viziju i koji postuje demokratsku proceduru.
Препоруке:
0
0
18 недеља, 15 март 2009 23:01
БАЧКА ТОПОЛА
Свако поређење између државотворне политике и политике издаје коју персонификују Коштуница иТадић,не заслужује посебну пажњу,осим на нивоу шпекулација на које нисам навикао на овом сајту. ...........................................Пречанине свака ти је на месту.
Препоруке:
0
0
19 понедељак, 16 март 2009 00:16
Mladen Šipka, Lalić
Ne sećam se da smo u vreme Koštunice bili toliko blizu političkom i socijalnom haosu. Koštunica nije zastupao politiku "zbrda zdola", a reči i samo reči mu nisu bile važnije od dela( jedna tužba pred medjunarodnim sudom govori više od hiljadu reči bilo kog ministra). Zar su proevropska Vlada, Skupština,NBS, vojska, danas stabilniji i efikasniji, pa se danas i bolje živi, nego u vreme kada se predsednik stožera demokratije sa svojom strankom nalazio u opoziciji?
Препоруке:
0
0
20 понедељак, 16 март 2009 04:19
Драгослав Јовановић
Господин Вукадиновић се у последње време често љути на госпосина Коштуницу, понешто са правом, али често и не. Околности под којима је радио господин Коштуница су у многоме различити на оних под којима влада господин Тадић. Док је садашњи председник увек обилато био подржаван од наших "пријатеља" са запада, како вербално тако и финансијски (на различите видљиве и невидљиве начине), дотле је Коштуница морао да се бори и са онима споља и са многима изнутра. Свако објективан мора признати да је за време прве владе господина Коштунице веома много урађено на демократизацији друштва, да је Скупштина, иако са доста хетерогеном и натегнутом већином, нормално радила (сетимо се само како данас изгледа!), да је економија била у успону са великим стопама раста, девизне резерве расле... Косовско питање се померало у повољном правцу и довело српску страну у најбољи положај који је имала од настанка кризе. Са другом владом и уласком ДС у игру све је полако почело да се разводњава и креће низбрдо. Некако је чудно синхронизован успон Тадића и пад Србије, почевши са признавањем Косова од стране Запада до суноврата економије. Господин Тадић је несумњиво много успешнији у "public relations" у односу на господина Коштуницу, успео је да стави већину медија под своју шапу (а за то треба доста пара) и по угледу на политичку машинерију западних политичара, стекао позицију коју сада има. Да ли је то неизоставно добро и за државу велико је питање. Одговор се полако кристалише како у Србији тако и на Западу. Лепе приче и лепа фасада су добар пут до изборног успеха и добре политичке позиције, али се прави успех на крају ипак мери резултатима. Последњих месеци се резултати лепих прича и лепог живота без покрића виде како на Западу и Истоку, тако и у Србији. Како ће све то утицати на политичке прилике у Србији остаје да се види.
Препоруке:
0
0
21 понедељак, 16 март 2009 11:07
mladen
У политици, нажалост човек може да погреши, а онда су по правилу последице огромне.Неке толико да се тешко могу исправити или је за њихово исправљање потребно много времена.Нема потребе за било каквим одијумом ни према коме па ни према аутору овог чланка који износи своје мишљење.Овакве људе треба чувати, а не прогонити.Наш проблем није у пореклу и географским регијама које су форсиране од Броза као модел за расрбљавање.Дакле ниси Србин већ, Личанин, Славонац, Банијац, Босанац, Сремац, Банаћанин, Бачванин,Косовац, а за тај идејни наслеђени комунистички поредак чак ни Шумадинци нису били Срби.Како оно беше ? Једини '' прави '' Срби су Србијанци, читај Шумадинци.Што су Срби из Шумадије маргинализовани и налазе се свуда по свету,а најмање у Шумадији је велика подвала и кукавичије јаје које и данас има своје ''присталице''.Наш проблем је што велика већина оних који дођу на власт и то легалним путем не воде политику коју треба водити већ политику схватају и пројектују је тако да од ње имаје сопствене користи.Они политику схватају као извор зараде.Очигледно је да не постоји национална свест као ни план деловања шта нам ваља чинити.Тако нешто инострани фактор не одобрава из њему знаних разлога, а ми би се требали својски потрудити да сазнамо шта у свету нестаје , а шта настаје па да онда кренемо да деламо.
Препоруке:
0
0
22 понедељак, 16 март 2009 15:26
коментатор бг
Поређење положаја у коме се налази Тадић сада са оним у коме је био Коштуница почетком деценије стоји. Конкретне замерке изречене у тексту на рачун деловања једног и другог такође су на месту.

Треба указати и на разлике које свакако нису мале. Уз похвалу опсервацији коју је изнео један од колега-коментатора, да је запад увек имао себи прихватљивију опозицију од власти у Србији, а сад нема, додао бих и своје мишљење.

Коштуница се, веома слично као Милошевић и Ђинђић, окружио људима сумњивих способности задржавајући улогу апсолутног вође за себе. Таква политика је по мом мишљењу и довела Србију до овде где је данас. Сматрам да један човек, ма колико способан био, не може сам успешно да води земљу.

Са друге стране, чини ми се да се Тадић труди да окупи око себе групу не само поверљивих, него и способних људи. Јеремић води (Косову посвећену) дипломатију, Шапер медије, поменуо бих и министра државне управе Марковића, ту је и амбициозни Ђилас. Направљен је и економски савет, као пандан рак-рани сваке српске владе - Динкићу. У том смислу бих поменуо да Тадић у случају свог напуштања политике оставља иза себе можда и јачег наследника - Јеремића.

Такође, Тадић се показао као врстан тактичар, повлачећи увек одмерене потезе, полако али сигурно освајао је све више и више власти. За разлику од Коштунице, странку је наследио, а не стварао, али своју позицију временом у странци учвршћава.

Поменућу на крају оно у чему мислим да је Коштуница много више допринео - стварању демократије. Тадић је наставио са ДС-овом праксом обесмишљавања скупштине, чак је и претио да се коалиције без њега не смеју правити. Са друге стране, Коштуница је достојанствено долазио и одлазио са власти, успут учвршћујући значај скупштине.
Препоруке:
0
0
23 понедељак, 16 март 2009 20:08
Слободан Јанковић
Г-дин Вукадиновић је у праву када критикује бескрвну и немушту политику Коштунице, како на власти тако и у опозицији. Међутим у овом чланку је подбацио. Нејасно је да ли жели да се мало приближи Тадићевом јату, јер и сам каже да је овде све могуће. Но, највероватније да то није тачно и да Вукадиновић остаје на позицијама аутентичног аналитичара. И тако гледајући, чланак је слаб, ништа битно ново, нема погледа у будућност. Као што рече Вања „бледо”.
Препоруке:
0
0
24 понедељак, 16 март 2009 23:20
Tamnavac
Tuzno je saznanje koliko su Srbi iscepkani i izdeljeni. Pa zar je bitno da li je neko iz Like, Sumadije, Srema, Crne Core, Slavonije, Bosne, Backe, Leskovca, sve dok je Srbin?
Ja sam Srbin iz srca Srbije i stidim se ovih koji omalovazavaju nase sunarodnike koji nisu odavde.

Setite se njegosevih reci:

Velikasi, proklete im duse,
na komate razdrobise carstvo,
srpske sile grdno satrijese;
velikasi, trag im se utro,
raspre sjeme posijase grko,
te s njim pleme srpsko otrovase;
velikasi, grdne kukavice,
postadose roda izdajice.

Krajnje je vreme da svi stanemo pod jedan barjak.
Препоруке:
0
0
25 среда, 18 март 2009 01:32
Вања
Не може се један тамо поредити са правим господином и државником какав је Коштуница.

Погрешно је.
Препоруке:
0
0
26 среда, 18 март 2009 03:32
Милош за Србин '''Пречанин''
Пријечанин...''ије''!?
Помало си контрадикторан .Немој!
Препоруке:
0
0
27 среда, 18 март 2009 14:01
Νεανίας
Када није опозиционар из ината, г. Вукадиновић може да буде објективан. Свиђало се то некима или не – а нарочито после Коштуничиног политичког самоубиства сазивањем последњих избора – Борис Тадић је тренутно најбољи српски политичар: трезвен, одговоран и свестан у каквом се тешком положају налази Србија; суочена на спољном плану са осионошћу Америке, европским (пре свега аустријско-немачким) реваншизмом, руским другоразредним интересом, а на унутрашњем подједнако подривана од стране мазохистичких „другосрбијанаца“ и аутистичких „евроазијата“.
Препоруке:
0
0
28 среда, 18 март 2009 15:23
Владимир НС
Две основна принципа "демократије" нису уведена у ово друштво од увођења вишестраначког система. То су принцип смењивости и принцип ОДГОВОРНОСТИ. Реално Србија је под утицајем великих сила (првенствено западних) још од 90-их. Само су се домаћи експоненти мењали. Деведесетих је у првом плану био Милошевић са својом партијом а од 2000-те су доминантни "жути". Од 2000. ко год да је био у Влади Србије спроводила се политика ДС-а уз "експертску" економску политику Г17. Због тога је Коштуница распустио Владу Србије јер реално није имао никаквог утицаја. Ако бирам између Тадића и Коштунице, онда је то свакако Коштуница. Не због тога што је Коштуница геније или спасилац овог народа већ због тога што Тадић нити има нити је икад имао намеру да било шта добро уради за ову земљу, напротив. Његове намере и његових господара су погубне за Србију и њене грађане. На Тадића гледам као што сам гледао и на Милошевића, а разлику не видим. Ако је и постојала шанса за Србију после Милошевића, после Тадића неће остати ништа. Још мало па ће Србија прећи границу после које нема опоравка. Комплетна држава је продата а ми постали колонија. Питање је само докле ће се експонент Тадић одржати на власти. Јер му његови господари већ окрећу леђа. Питање је само да ли ће ући у отворени конфликт са њима, као што је то урадио Милошевић спасавајући себе, али не само он већ и пре њега Садам Хусеин и Авганистанци.
Препоруке:
0
0
29 среда, 18 март 2009 18:33
Pounavac
Милош за Србин '''Пречанин''
Пријечанин...''ије''!?
Помало си контрадикторан .Немој!
...............................................
E moj Milose, mi Srbi "precani" ne zovemo sami sebe "precani", vi nas tako zovete (ne daj Boze da se ljutim), a Vi pricate ekavski!
Citam vas komentar i pitam se kako vam se dalo da se bakcete oko ovako bezvrijednog komentara, zar niste mogli nesto na temu. Da se bolje osecate, necu ni ja!
Препоруке:
0
0
30 четвртак, 19 март 2009 22:57
Човек са севера
Само поређење између прегаоца и каријеристе говори о томе колико смо као народ незрели да препознамо суштински квалитет. Али то је тако у целом свету. У САД још од Кенедија, а у Европи од деведесетих политика губи битку од пропаганде. Одавно на изборима не побеђују политичари окренути ка потребама земље, већ они који су сконцентрисани само на своју победу, која увек израста из пропагандне активности. Данас у Србији Тадић ужива вишеструко већу популарност пре свега због ефективног маркетинга и физичке заводљивости (елеменат који је код огромног броја жена, али и мушкараца пресудан). Ако судимо о намерама, интелигенцији, продуховљености, визионарству, способности сагледања државних потреба, личном моралу и принципијелности... онда је Коштуница неупоредиво изнад Тадића. Али ако судимо по ефектима наступа, способноати контроле медија и њихове употребе за формирање ставова код широких народних маса..., али и способности да организује странку и целу је подреди само једном циљу победи на изборима, а са државом шта буде онда је Коштуница смешан у односу на Тадића. Е сада, ко данас жели озбиљно да се бави политиком прво мора да буде у стању да барата пропагандом, уколико то није, онда мора да пронађе неко своје место у позадини, нп. Бжежински и Кисинџер никада нису успели номинално да се попну на врх, али већ деценијама су међу најзначајнијим личностима америчке политике. Србији је потребан Коштуница, али бојим се не на начин на који је сада присутан у политици.
Препоруке:
0
0
31 среда, 25 март 2009 03:39
Evroskeptik
Nazalost, ne slazem se sa gospodinom Vukadinovicem. Ovo je vjerovatno najstabilnija vlada od 2000. - Tadic (Miskovic) + Dacic (Peconi). Tadic je vrlo vjesto, u veoma delikatnom trenutku razbio Radikale, od njih je ostao samo losiji dio. Nikolic i Vucic sada nemaju potrebe za izborima jer su im dzepovi vjerovatno puni. Na Kostunicu je bacena "demokratska" anatema - ako se bude ista pitao, mi odosmo u 19. vijek. DS drzi medije, NVO sektor, borce za ljudska, zivotinjska, gej, ekoloska i sva druga prava. Jedina nada nalazi se u svijesti srednje klase koja treba da shvati kolika je realna opasnost od stetocinske politike koja nas bez alternative vozi u Evropu.
Препоруке:
0
0
32 среда, 25 март 2009 07:59
kengur
primecuje se kako vreme prolazi da Djordje sve vise pravi distancu od Kostunice. Verovatno mu je neprijatno da ga stalno optuzuju da mu je politicko glediste dosta srodno sa njim. To ne treba da smeta, mislim da oni koji to potenciraju, ustvari vama nesvesno daju kompliment.
Bilo bi dobro da napisete neku objektivnu analizu Kostunicine vlasti u koaliciji u kojoj nikad nije imao vise od 20% glasaca iza sebe. Koliko ga je to sputavalo kao i koalicioni partneri i jaka opozicija da ostvari sto je DSS nameravao.
Uz to nikad nije imao ni polovinu podrske javnih medija kao sada virtuelna napredna stranka. O vlasti da i ne govorimo.
Ostvarivati nacionalne ciljeve u hipnotisanom i izmorenom narodu nije nimalo lako. Kako motivisati narod nego preko medija, koji uporno rade bas suprotno.
Kada bi mi u dijaspori imali pravo glasa i prikladan nacin glasanja (elektronski) da ne moramo fizicki da putujemo u Srpsku ambasadu, ponekad i vise stotina km, Kostunica bi verovatno mogao sam da formira vlast bez potrebe za koalicionim partnerima.
Jos jedna miskoncepcija u otadzbini o nama u inostranstvu. Nase pravo da glasamo. Srbi treba da shvate da smo mi silom prilika globalni narod. Sto pre shvatimo lakse ce biti i matici i nama. Sto nam je matica jaca i mi se osecamo bolje i sigurnije (work both ways)
Препоруке:
0
0
33 среда, 25 март 2009 16:02
Srbin koji ne ume da deli i oduzima
Ja Srbe ne dalim, jer u životu vrediš onoliko koliko ostaviš za sobom. To se ne radi deljenjem i oduzimanjem, već sabiranjem i množenjem. Nije bitno ko je odakle, bitno je da nas sabira svojim delima i svojim radom, kako u politici, tako i u svakoj dr. oblasti života.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер