субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Кинеска поука

Kоментари (19) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 12 новембар 2010 14:47
Зоран
Знате ви господине како је Јапан постао сила, а како Кина? Јапан је правио своје ствари, а Кина туђе. Да Амери нису СВЕСНО извезли производњу у Кину, Кина би и даље била нико и ништа. Боље напишите текст зашто је амерички капиталиста извезао производњу у Кину и по цену да нема ко да купи у САД, јер је велика незапосленост, а самим тим и да амерички капиталиста нема неку зараду.
Препоруке:
0
0
2 петак, 12 новембар 2010 15:25
Nikola Turajlić
Očito je da je autor kineski fan i da bi preferirao suradnju sa Kinom, čak i na uštrb jedine alternative.
Na sreću Srbija ima vodstvo koje ne gleda cenu uključivanja u sveukupni sistem euroatlanskih vrednosti, a u čemu ga podržava većina mudrih srpskih gradjana.
Glupi Grci, Česi i drugi Evropljani se satrše da privuku Kineze, dok mudri Srbi daju pančevački dekret kineskim investitorima (ukoliko se pojave).
Zato svaki dan u Srbiji se čuju dobre vesti.
Radujte se gradjani Srbije, jer će vam već 2014 godine država imati pozitivnu spoljnotrgovinsku bilancu, kako to reče (i ostade živ) Mladja nacionale.
Kao promatrač sa strane, kada se uključim na srpske portale, doživljavam stalni košmar, tako da
imam strah za svoje psihičko zdravlje.
To što se dogadja u Srbiji prevazilazi svaku moć poimanja normalnog ljudskog uma, a izgleda da to razumiju samo njeni mudri gradjani.
Препоруке:
0
0
3 петак, 12 новембар 2010 17:49
Петар Изгнаник
Ништа не успева као УСПЕХ. И сама поента текста је научи и имитирај оно што је у свету најбоље и прилагоди га својим условима, ништа ту није контроверзно и не видим разлога да се било Кина или САД или закивају у звезде или бацају у блато. И од једних и од других имамо шта да научимо, као и од масе мањих земаља које су за нас најрелевантнији примери. А и са свима, поготово великим силама, нам требају што бољи и по могућности чак и срдачни односи. Ми са Кином стицајем историјских околности имамо доста присне и срдачне односе без обзира на географску дистанцу и била би чиста глупост то не користити. А један конкретни мали пример који овде упада у очи је колико њихови дипломати познају језик и културу једне мале земље у коју су упућени. Па ми само да решимо питање КОГА ми све шаљемо по свету на удобна амбасадорска места као партијску награду, и колико тих људи уопште има везе и са дипломатијом или зна језик, и то би био неки помак.
Препоруке:
0
0
4 петак, 12 новембар 2010 17:57
Angel
Постулат кинеске спољне политике јесте немешање у унутрашње проблеме других држава и прихватање различитости, различитих друштвених, културних и економских модела.


Za razliku od "zapada" koji svoj sistem vrednosti, inače krajnje prizeman (zasnovan na profitu: use, nase i podase - kao vrhovno merilo svih vrednosti) smatra jedinim prihvatljivim i najboljim modelom i koji pokušava da nametne, prvo na obmanu i podvalu, onda na mito i korupciju, a ako ni jedno od to dvoje ne prođe onda na svu moguću i beskrupuloznu silu, svima u svetu!Takvo jednoumlje se teško nalazilo i kod komunista. A takva prizemnost ni kod varvarskih plemena, samo što je ova savremena zapadna, skrivena iz tehnološkog razvoja, pa od njenog blještavila, sjaja i velikašenja, ne može da se sagleda njegova krajnje prizemna suština.
Препоруке:
0
0
5 петак, 12 новембар 2010 18:06
Kuchiki Byakuya
@Nikola Turajlić


Srbija će stvarno imati pozitivan bilans 2014.

Niko neće imati para da kupuje(uvoznu robu), a onaj 1% što će imati to je sitnica
Препоруке:
0
0
6 петак, 12 новембар 2010 18:16
Aleksandar
@Zoran

Јапан је правио своје ствари, а Кина туђе.


Nije bas tako. Jpan je sam kopirao tudje stvari--a SAD su im kao jos uvek okupranoj zemlji u poslednjih 65 godina za to gledale kroz prste--dok je Kina svojom jeftinom radnom snagom privukla strane investitore koji su tamo dovukli i svoju vrhunsku tehnologiju (osim vojne). Rezult je da je sad Kina prepuna valuta prevarantskih predatorskih kapitalistickih drzava (pre svega SAD) i ne zna se sta ce s tim djubretom od papira na kraju biti. Novim bankrotom SAD (za manje od 40 godina od prethodnog bankrota) sve gomile gluposti koje su Amerikanci kupili na kredit od Kine ostace neisplacene. Na kraju nikom nista i sve ce poceti ispocetka. Razlika ce biti u kvalitetu naroda koji zivi u Kini (gde je obrazovanje postalo bitno, a ovladali su vrhunskim tehnologijama) i u SAD (gde je nivo masovnog zaglupljivanja i bezvrednosti pedagoskog sistema otisao na nivo neizlecive epidemije).
Препоруке:
0
0
7 петак, 12 новембар 2010 18:22
Сидарта
За Зорана: Јапан је већ двадесет година у рецесији.
Препоруке:
0
0
8 петак, 12 новембар 2010 20:14
Старац Фочо
Све што је Веј Ђинхуа ове изнео, а Милан Дамјанац пренео, представља надградњу Конфучијевог учења. Стиче се некако осећај да Конфучије има своје ученике у Кини и данас. (Што не знам да ли би се могло рећи за, на пример, Светог Саву у Србији)

Оно што је по мени кључно у кинеском погледу на свет (и суштински другачије него код "западних" народа) је Конфучијев идеал о "хармонији без униформности". Конфучије је веровао да само онај ко разуме такву хармонију истински разуме свет.
Много је садржано ту том појму: "хармонија без униформности". Кинези су имали много времена да о њему добро поразмисле.

Осврнуо бих се још кратко на први коментар овде, у којем се пореде Кина и Јапан. Мислим да је ту направљено неколико грешака.
Најпре, и Јапан је израстао на Америчком новцу и економији. Јапан је заправо апсолутно на Америчким јаслицама и дан данас. Имали или немали своје брендове је по мени мање битно од тога да ли имају или немају свој субјективитет (или на пример војску).
Даље, занемарује се чињеница да је Кина кренула од сиромашне, разорене земље, дакле скоро од нуле. Нешто гора ситуација од оне у којој се ми налазимо. Само луд спортиста би тако слаб и неприпремљен ушао у меч са светким прваком. Није никаква срамота радити за оне који имају више, знају више и бољи су. Једино је срамота немати амбиције; немати дугорочни циљ да се сазна више, да се има више и да се буде бољи. Што се тога тиче "Конфучијев ученик" Ден Сјаопинг је имао крупну улогу у новијој кинеској историји.
И на крају, приливање новца у Кину се представља као да су САД то ето поклониле паре Кини, "јер су тако у могућности", или зато што их је ето нека њихова интерна мука натерала. Кина је увек извозила! У почетку само свој мануални рад, који је имао конкурентну цену, после и своје услуге, затим стидљиво и производе, да би данас извозили и знање! Можда данас Јапан и САД још увек имају више брендова, али не за дуго. Једноставно, напоран рад, јасан курс, стрпљене и марљивост учинили су своје.
Препоруке:
0
0
9 петак, 12 новембар 2010 21:07
Зоран
"Постулат кинеске спољне политике јесте немешање у унутрашње проблеме других држава и прихватање различитости, различитих друштвених, културних и економских модела."

Ма како да није. Посебнио прихватате различитост на Тибету и по политичким затворима.
Препоруке:
0
0
10 петак, 12 новембар 2010 22:37
Brane2
Ma kako da nije. Posebnio prihvatate različitost na Tibetu i po političkim zatvorima.


Pa to nije ni rekao. Prihvata različitost DRŽAVA.

Osim toga a kako to separatiste obrađuje demokratski zapad - eto kako su se odnosili prema irskim i španskim separatistima ?

Nešto nisam čuo da su mazili organizacije poput IRA i ETA...
Препоруке:
0
0
11 петак, 12 новембар 2010 23:59
Старац Фочо
@Зоран
Посебнио прихватате различитост на Тибету и по политичким затворима.


Одакле Ви знате шта се дешава на Тибету и о "политичким" затвореницима у Кини?
Већ сам замислио аналогну ситуацију у, рецимо, САД током деведесетих, где међу коментарима на један текст у којем се Србија приказује у позитивном светлу, и где се спомиње како се у Србији негују различитоси и мањине имају велика права, неки Амсериканац иронично коментарише нешто типа: "Посебно прихватају различитости на Косову и у Војводини..."

А и Ви и ја знамо да би тај Американац био јако далеко од истине.
Препоруке:
0
0
12 субота, 13 новембар 2010 14:06
Саша
Мишљења о Кини слична онима које овде износи Зоран, по свему судећи ће скупо коштати западни свет. Потцењивање једне од најстаријих цивилизација и држава, као и њених привредних, научних, војних, филозофских и других достигнућа се ових година показује као једна од ретких, али великих грешака Запада. По броју становника, Кина је земља једнака Европи, Северној и Јужној Америци заједно (ако не и већа). Привредни раст Кине има праволинијски узлазни тренд. СЕКА Кину није ни окрзнула, напротив. Да ли заборављамо да су највећи изуми промовисани у Европи пре индустријске револуције, дошли са путовањима Марка Пола по Кини?
То што Американци приписују Кинезима насиље на Тибету (не америчком већ кинеском Тибету), и политичке неслободе је само покушај да се дискредитује кинеска држава, јер једино тамо САД не може да контролише токове новца, за разлику од остатка света. И то је цела истина.
Обамин покушај да ``охрабри`` Индију како би постала контратег Кини, по свему судећи неће успети, јер кинеска и индијска филозофија битно одударају од филозофије западног потрошачког друштва.
Препоруке:
0
0
13 недеља, 14 новембар 2010 23:13
tito
Lepo je čovek rekao:"Srbija trenutno nema NIŠTA da ponudi Kineskom tržištu". Toliko o našim stručnjacima i stratezima razvoja i napredka. Nekada su Kinezi dolazili da posmatraju postupak proizvodnje i organizaciju rada u PKB-u a sada čovek zaključi lepo (i istinito)da od naše poljoprivrede nema ništa. Prodajemo krave da bi kupovali mleko. Pozdrav Kinezima i Kini.
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 15 новембар 2010 00:49
Dimitrije
Kina je uspesna zbog sledecih razloga:
1. Na vlasti je politicka elita koja je sposobna i koja vodi politiku u korist svoje drzave i svojih gradjana.
2. Ekonomska elita je briljantna i to u svim sferama: monetarna politika, fiskalna politika, politika privatizacije, upravljanje javnim preduzecima, bankarstvo, investicije, stratesko planiranje, energetska politika, kapitalne investicije...bukvalno sve.
3. Disciplinovan, vredan, skroman i nacionalno svestan narod.
4. Ogromno sopstveno trziste od 1.300.000.000 stanovnika koje omogucava razvoj proizvodnje u svim sektorima.
5. Ogromne investicije u razvoj visoke tehnologije sa briljantnom industrijskom spijunazom. Impresivan je napredak u razvoju kompjuterske tehnologije, zeleznice i masinogradnje.
6. Izuzetno jake vojne snage, prakticno treca vojna sila na svetu. Po naoruzanju za sada ne mogu da konkurisu americkom i ruskom naoruzanju ali se svakoga dana razlika smanjuje.
7. Razvoj svemirske tehnologije.

Dakle, iako su poceli od nule, za samo dvadesetak godina Kina je od nerazvijene zemlje postala svetska velesila, i to mirnim putem a ne kao Amerika besomucnom pljackom u isceniranim ratovima. Kina nije izrasla na znoju i krvi polovine sveta niti na jeftinoj energiji, vec se razvijala svojim radom i postenim placanjem svega sto uvoze. Kina nije pravila svetske finansijske piramide i izazivala recesije i depresije u svetu. Kina nije huskala jedan narod na drugi narod zarad svojih interesa. Kina nema svoje NVO diverzantske snage po celom svetu niti je rusila strane vlade u obojenim revolucijama. Kina ne kontrolise svetske medije i ne namece nikome nista. Damjanac mozda i jeste kineski fan, ali zasto ne bi bio? Cak i oni koji nisu fanovi Kine morali bi skinuti kapu pred njihovom politikom i njihovim uspesima.
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 15 новембар 2010 06:11
Srboljub Savic
Mi u Srbiji, jos uvek se nismo oslobodili kompleksa
velicine i vaznosti, koje smo imali u vecoj drzavi
(i tada, arogantno preuvelicavali).
Govorimo o SAD i Kini, kritikujemo, hvalimo, kao da
se mozemo icim meriti.
Ne razumemo ni kako su SAD nastale, rasle (uz ne
jednu ekonomsku krizu i toliko ratova-agresija) do
onog sto su danas (za oko 200 godina samo).
U tome ima i pouke za nas, ako hocemo da shvatimo.
Kina, koja je drzava na danasnjem prostoru, ne 200
godina vec nekoliko milenijuma, dostigla je danasnji
status, uprkos agresijama sa svih strana.
Kina nije vodila ni imperijalne ratove, a morala
je da se brani i od britanske vojne sile, koja
je nameatala "slobodnu" trgovini drogom-vec
vekovnom zlu. Drzavu je gradila centralisticki,
jer je odavno shvatila i prihvatila vecnu mudrost
o snazi jedinstva. Jos u davna vremena, razvila je
filozofiju - kamen temeljac drustva. Sistem iszbora
drzavnih cinovnika (do ministara) bio je i mudriji
i demokratskiji jos u davnim carskim vremenima.
Taj sistem je odrzao ddrzavu, koja je daleko od
uniformnosti naroda (vise je naroda u Kini nego u
Evropi), prirodnih uslova (od najsurovijih pustinja,
preko plodnih dolina reka, do primorja
(opet razlicite klime i zaledja).
Razmisljajuci o Kini, ne sme se smetnuti s uma,
da je komunisticka Kina nastala pre 60 godina,
posle duge revolucije i japanske agresije.
Takodje, zaboravljamo koliko je decenija svet
"plavljen" proizvodima "made in Hong Kong" a u
stvari tamo dobijao etiketu (pored stvarno
proizvedene robe). Prisustvo brojnih americkih
korpoarcija u Kini je daleko veci nego sto mi
znamo. Uparvo njima, pored ostalih, odgovara
ovakva valuta. Da nije Kine, mnoge ove korporacije
bi odavno nestale.
[Setimo se koliko smo deceniaj prozvodili po
licenci FIAT-a (a i dalje hocemo) i koliko je YUGO
nas dizajn i prozvod.]
Medjutim, buducnost i opstanak Srbije je vezivanju
interesa Kine (i Indije, Rusije, ...) sa interesima
Srbije.
S. Savic
Препоруке:
0
0
16 понедељак, 15 новембар 2010 11:56
thinking maize "гледе" Zorana
Рекосте: "Ма како да није. Посебнио прихватате различитост на Тибету и по политичким затворима.", па да Вас подсетим на пар ЧИЊЕНИЦА: Тибет је САСТАВНИ ДЕО Кине, барем од династије Јуан, монголског порекла, која је владала и Кином и Тибетом, од средине 13-тог века. Везе су нешто ослабиле током династије Минга, да би опет ојачале током владавине последње кинеске (тачније сино-манџурске) династије Ћиан, тачније од краја 17-ог века. Комунисти ту нису изузетак, једино што нису поштовали тибетанску посебност и осетљивост... Но, то је друга тема, тема о којој треба да расправљају Тибетанци и Кинези, а о којој и сам Далај-лама није дао своју последњу реч... Да поједноставим, односи Кине и Тибета су УНУТРАШЊЕ ПИТАЊЕ те државе и ТАКО ТРЕБА ДА ОСТАНЕ! При чему ОБЕ СТРАНЕ треба да покажу УСТУПКЕ: Тибетанци ПРИХВАТАЈУЋИ КИНЕСКИ СУВЕРЕНИТЕТ, а Кинези ПРИХВАТАЈУЋИ ТИБЕТАНСКЕ КУЛТУРНЕ И ВЕРСКЕ ПОСЕБНОСТИ. У какву ће форму бити "спакован" такав аранжман свеједно је, ВАЖНО је да је то УНУТРАШЊА СТВАР Кине и Тибетанаца. Уосталом, ако почнете са тим резоном, онда је и ПОБУНА ШИПТАРА на Косову ЛЕГИТИМНА, но одговорите ми А ШТА СА РЕПУБЛИКОМ СРПСКОМ КРАЈИНОМ и РЕПУБЛИКОМ СРПСКОМ?! Не може да "право народа на само-опредељење" ВАЖИ У ЈЕДНОМ, АЛИ НЕ И У ДРУГОМ СЛУЧАЈУ?! Или да "суверенитет земље" се ПОШТУЈЕ У ЈЕДНОМ, АЛИ НЕ И У ДРУГОМ СЛУЧАЈУ?! Не знам Поштовани, али овакав ДВЈНИ ПРИСТУП ВРЕЂА ЗДРАВ РАЗУМ! Шта мислите о томе?!
Препоруке:
0
0
17 уторак, 16 новембар 2010 03:16
vlax
I ne zaboravimo ....kinesku dijasporu : najmnogobrojnija i jedna od najbogatijih ako ne i najbogatija (ako izuzmemo bankarsku elitu). Izuzetno je privrzena i njeni doprinosi matici su izuzetni i to na svim poljima - od nauke do finansija (pogledajte samo ko studira na najelitnijim americkim univerzitetima). Nisam video zemju (a dosta sam proputovao) gde nije bilo kineskih prodavnica, studenata....a o proizvodima da i ne govorimo. Kina je sigurno imala a i imace dosta problema kako na unutrasnjem tako i na spoljnom planu : Vec je ekonomska, a sutra ce biti i vojna sila. Znala je i ona da ratuje. Ako hoces da znas pravi karakter neke osobe (vazi i za drzavu) daj mu vlast. Kina ce je sutra imati na svetskom nivou, i mozda po prvi put u njenoj istoriji postavice se i pitanje kako je "upotrebiti" . Sacekajmo i onda dajmo definitivan sud. U svakom slucaju mlada je danas izuzetno lepa i ja bih, bez pogovora, hteo da je "ozenim".

P.S Gde je nasa dijaspora ?? Kako je nasi tretiraju ??? I pored svega, ona je i dan danas finansijski jako prisutna a niko ni "hvala" da joj kaze. A da ne pricam o nasim izuzetnim strucnjacima (robovima) koji doprinose svom ovom tehnoloskom razvoju zapada i Amerike
Препоруке:
0
0
18 среда, 17 новембар 2010 17:23
Petrushin
Pitanje nad pitanjima je sta je danasnja Kina:

ovih milion kineskih milionera, koji maltretiraju ostatak stanovnistva, u ime nekakvog drzavnog i nacionalnog prosperiteta, ili ostatak stanovnistva, sto rade za $100-tinjak dolara mjesecno i ne vide bijelog dana - u fabrikama koje broje i do 100 hiljada radnika, pa od silnog 'prosperiteta' skacu sa fabrickih balkona da se ubiju (vidi pod Foxconn i sl.)?

Da je autor otisao da zivi u tu Kini, siguran sam da bi tekst isao u obratnom smjeru: uzasa, unistavanja prirode i reusrsa, citavih praznih neplaskih gradova, fabrika i autoputeva...

Kina ima sve starije stanovnistvo, zbog "jednog djeteta" po porodici, tako da ti samci i samice treba da osmisle taj buduci prosperitet i buducnost, sto se pokazuje da ide u corsokak.

Kineske rezerve su oporezovane od strane zapadnih berzanskih mesetara, te dodatno umanjene zbog pogresne centralne/(ne)planske politike, gdje neki komunisticki apratchik (uglavnom sinovi i djeca tih istih komunistickih funkcionera), gjedaju svoje interese: sve pod krilaticom kineskog sna i prosperiteta.

Kini uskoro prijeti raspracavanje, prije nego sto ce ona - ovakva autokratska - naci nacin da pokori/priivoli i ujedini Tibet i muslimane na sjeveru!

A Zapadna masina nikad ne spava i sprema im taj civilni rat - sto prije!

Be warned!

Big Brother never sleeps!
Препоруке:
0
0
19 среда, 17 новембар 2010 17:25
Petrushin
Overcapacity in China: Causes, Impacts and Recommendations

http://www.rolandberger.ua/media/pdf/Roland_Berger_Overcapacity_in_China_20091201.pdf
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер