Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Srpsko Nerodimlje nestaje sa geografskih karata

Komentari (45) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 06 februar 2011 12:44
Ivan Djordjevic
Odlican prikaz podataka za mesto mog porekla
Preporuke:
0
0
2 nedelja, 06 februar 2011 13:03
Petar
Cenim autorovo izlaganje o Nerodimlju, jednom od najvećih srpskih dvorova u srednjem veku. Takođe mi je bilo zanimljivo i izlaganje o Uroševcu.
Ali, postoji jedna isppravka. Pruga o kojoj dotični govori je 1873. godine išla do Kosovske Mitrovice, a ne do Kraljeva. Izgradnja ove pruge je imala za cilj da se spoji Austrougarska i Turska, a ne Kraljevo, koje je tada bilo u Srbiji.
Ova pruga je bila projekat da se ostvari veza između Bosne i Hercegovine (kasnije date na upravu Austrozgarskoj Berlinskim Kongresom), preko Sandžaka, sa ostalim Osmanskim posedima u Evropi. Kao nadovezivanje na ovu prugu je bila i pruga od Sarajeva do Višegrada (preduzete od AU monarhije), koja nije bila završena. Sve ovo je bilo u cilju sprečavanja spajanja Srbije i Crne Gore. Pruga od Kosovske Mitrovice do Kraljeva je tek završena 1913. godine, posle oslobođenja Kosova od Turske.
Preporuke:
0
0
3 nedelja, 06 februar 2011 14:30
Jasna Simonović
Prelepo sve ovo napisali...hvala...

Šta su geografske karte prema zvonima Bogorodičinih, zidovima goranskim i suzama Zvečanskih ...
Preporuke:
0
0
4 nedelja, 06 februar 2011 15:11
Nikola Ivanović
Jedan od izvanrednih tekstova o kolijevci srpske državnosti. U Nerodimlju je podignuta i prva srpska škola na području Otomanske imperije 1863. godine. Imam sacuvan snimak, foto-ploče, snimljenu 1966. godine. Mjesto je poznato i po rijeci Nerodimci, svojevrsnom fenomenu, bifurkaciji. Na izvoru se račva u dva kraka i pripada dvama slivovima - slivu Egejskog i Crnog mora. A u Albaniji, u Korči, četvrt vijeka kasnije, 1887. formirana je prva albanska škola. Albanci su proslavljajući 100-godišnjicu, od toga napravili evropski kulturni dogadjaj. Na toj proslavi, dakle, 1987. Ramiz Alija, mislim da se tako zvao naslednik Envera Hodže, izjavio je: Religija Albanaca je Albanstvo. Danas religija Srba, izgleda, je Evropejstvo.
Preporuke:
0
0
5 nedelja, 06 februar 2011 16:23
ana
Vrlo koristan tekst, hvala. Pitam se u kojoj meri i kako, i da li uopšte, reaguju nadležne institucije ove države? Da li su ovi podaci poznati Zavodu za zaštitu spomenika_Pretpostavljam da SPC ima evidenciju o rušenjima, ali bi trebalo da i državne institucije za početak imaju podatke.Ne verujem da se oni koriste kako bi to činila ozbiljna država, ali podatke treba čuvati za bolja vremena, kad Srbi povrate svoju državu, ne samo na Kosovu i Metohiji nego prvo u Beogradu.
Preporuke:
0
0
6 nedelja, 06 februar 2011 17:49
Saša
Neizmerno hvala autoru i NSPM, na ovako divnim tekstovima. Ovako se brani Kosovo a ne grljenjem sa kasapima.
Preporuke:
0
0
7 nedelja, 06 februar 2011 18:59
Ačin Radman
U Uroševcu sam 1966. godine proveo godinu dana na služenju vojnog roka. Za ovaj grad me vežu lijepe uspomene. Kasarna u kojoj je bila smještena vojska poticala je iz turskog doba i smještena je na brijegu iznad grada. Cijela dolina, kroz kroz koju protiče rječica Nerodimka nobično je lijepa, kao i pogled na vrh Ljuboten na Šari, koji je i u avgustu sa sjeverne strane pod snijegom. Dobro sam upoznao i Nerodimlje, naročito Gornje u kom je bilo dosta Srba i u čijem je centru bila kafana "Volan" u koju smo često iz kasarne krišom išli na pivo.
U sredini nerodimskog polja, uzdiže se čudan brežuljak, kupastog oblika, koji je nastao na neki meni neobjašnjiv način.
U to vrijeme u Uroševcu, kao i na cijelom Kosovu, nije bilo nikakvih međunacionalnih netrpoeljivosti, pa smo mi vojnici išli u grad bez ikakvih instrukcija u tom smislu. Inače u toj kasarni vojsku nije služio niko sa Kosova, i Makedonije, svi smo bili iz BIH, Hrvatske, Slovenije i Srbije i poneko iz Crne Gore.
Preporuke:
0
0
8 nedelja, 06 februar 2011 20:11
Srđan Đurić1
Teško mi je ne pomenuti čitaocima NSPM nekoliko podataka o spomenicima Nerodimlja kojima sam svedok ili u čijem sam rekognosciranju i istraživanju, kao naučni saradnik Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, učestvovao. Naime, na širem području Nerodimlja nalazi se (nalazilo se) više važnih spomenika, od ranovizantijske do poznosrednjovekovnog razdoblja. O mozaicima s predstavama filozofa, u palati iz sredine VI veka pisao sam veći rad na kongresu Međunarodnog udruženja za istraživanje antičkih mozaika 1990. Prilokom svog poslednjeg boravka u Nerodimlju, u leto 1991, Đorđe Janković sa Filozofskog fakulteta u Beogradu i ja, i u prisustvu Saše Bačkalova iz prištinskog Zavoda za zaštitu spomenika, napravili smo dve male sonde u naosu crkve ”Sv. cara Uroša”. Nalazi su bili recentni. Arhitektura i plastika ove nedovršene crkve govore o njenom sasvim poznom datovanju, svakako ne pre početka XIX veka. Ako je tu bila neka starija građevina njeni ostaci se mogu očekivati samo u temeljima.
Preporuke:
0
0
9 nedelja, 06 februar 2011 20:13
Srđan Đurić2
Sasvim je druga situacija sa crkvom Sv. Arhanđela. U pitanju je srpska crkva iz XIV veka sagrađena na temeljima značajnih ostataka jedne starije i znatno veće bazilike. Unutra se nalazio, između ostalog, dotada u literaturi nezabeležen, portret cara Uroša iz druge polovine XIV veka. Uz sasvim slabo poslepodnevno svetlo napravio sam beleške, prepisao šta se od natpisa prepisati moglo, napravio terenske skice i fotografije. Moguće da su to danas i jedine sačuvane fotografije sada uništenog lika cara Uroša.U to vreme predlagao sam veći interdisciplinarni projekat za istraživanje Nerodimlja (ranovizantijske palate, srpskog srednjovekovnog grada i pomenute dve crkve) u kome bi, pored Zavoda, učestvovala i SANU (akademik Srejović) i Filotofski fakultet (prof. Vojislav Jovanović). Srejović je to odbio, a bez Akademije projekat nije imao izgleda da zaživi. Tako su, neizbežno, neke tradicionalne srpske osobine kumovale brisanju Nerodimlja sa spiska kulturne baštine.
Preporuke:
0
0
10 nedelja, 06 februar 2011 20:14
Srđan Đurić3
Ne znam u kakvom su stanju očuvanosti spomenici Nerodimlja danas. No, čak i da su potpuno srušeni, arheološkim istraživanjima bi se mogli makar delimično rekonstruisati i dobiti dragoceni podaci o vizantijskom i srpskom srednjovekvnom Nerodimlju. To ostaje za neke buduće generacije i srećnija vremena.
Preporuke:
0
0
11 nedelja, 06 februar 2011 20:28
Miloš Obilić
Da li su ovi podaci poznati Zavodu za zaštitu spomenika_Pretpostavljam da SPC ima evidenciju o rušenjima, ali bi trebalo da i državne institucije za početak imaju podatke.


Knjiga „Srpska Patrijaršija“ protojereja stavrofora prof. dr Predraga Puzovića

http://www.svetigora.com/node/7824

Ovo je jedna knjiga koja će biti zlata vredna (to je moje mišljenje) baš zbog ovih stvari koje su se desile, i koje se i dalje dešavaju srpskim spomenicima kulture i duhovnosti.
Sigurno da ovima na vlasti nije u interesu da se nešto radi po ovom pitanju, ali moramo verovati da će za naš narod, uz Božiju pomoć doći neki bolji dani.
Preporuke:
0
0
12 nedelja, 06 februar 2011 21:01
Observantes
Hvala G. Spremo i NSPM za podsećanje na to kolike su razmere genocida učinjene Srbima na srpskoj svetoj zemlji. Ovo niko mentalno zdrav ne bi učinio i ne bi dozvolio da se učini i niko ko ima iole ljudskog u sebi ne sme da zaboravi i da prepusti zlikovcima. Kada neko nekad bude tragao za tim kako je Evropa propala moraće da se seti ovih aminovanih zločina od strane iste!
Preporuke:
0
0
13 nedelja, 06 februar 2011 21:44
Milan Šećerović
Sjajan tekst! Hvala, gospodine Spremo. Ipak, ima nešto važno što niko nije pomenuo. Dolazak Osmanlija značio je pljačkanje i urušavanje Svetih Arhangela. Nešto kasnije od kamene građe manastira izgrađena je Sinan-pašina džamija u Prizrenu. Po oslobođenju Kosova 1912 godine Srbi i zvanična Srbija nisu dirali ovu džamiju izgrađenu od pravoslavnih "manastirskih kostiju". Mislim da i ovo valja zapamtiti!
Preporuke:
0
0
14 nedelja, 06 februar 2011 23:36
folker
sećanje - za budućnost. -
ovakve istoriografske ilustracije srpske prošlosti su za svako poštovanje. samo ovaj tekst, mnogima je "otvorio oči" da se istinom bore za budućnost nacije.
iz priloženih komentara vidi se da ima pojedinaca koji mogu na ovaj način da doprinesu očuvanju srpskog bića na svim prostorima gde su živeli i gde žive srbi. (nedavno sam čuo rečenicu: - i dubrovnik su izgradili srbi). naravno da je istorijska realnost, promena vera i teritorija kroz vekove, ali istorija države i prava nas uči da se za državu (naciju) moramo neprekidno boriti.
stim u vezi pored naučno istraživačkih aktivnosti srpske istorije, važna je i njena odbrambena spremnost jer smo svedoci koliki je vojni pritisak na srbiju, u jednom kratkom periodu izvršen.
na kraju - kao važan zadatak zvanične srbije mora biti podrška onima koji mogu i umeju da brane srpsku istoriju i bore se za bolju budućnost.
Preporuke:
0
0
15 ponedeljak, 07 februar 2011 00:31
VOJISLAV
Zahvaljujem se za lepe reči o UROŠEVCU i okolini gde sam ugledao svet daleke 1933...Skoro da je sve rečeno.Nadmorska visina u UROŠEVCU je 510.Leta su topla,ali predveče snegovi sa Ljubotena svežininom opominju da se nešto toplo navuče preko leđa.Grad su naseljavali Srbi Crnogorci,Hercegovci,Cigani.Prisutnost Šiptara se nije ni primećivala.Tek subotom kada je pijačni dan primećivalo se da su Šiptari doŠli iz okoline,To se naročito primećivalo preko njihovih BELIH KEČIĆA.
Preporuke:
0
0
16 ponedeljak, 07 februar 2011 04:38
Marinko
Samo se vi Srbi u Srbiji nadajte pomoci od vlasti aktelne...boze sacvaj is sakloni vama nekima izgleda JOS nije jasno ko vam je na vlasti.

Srbin iz R Srbske...place mi se draga braco citajuci o ovome nasemu unistenom blagu.....
Preporuke:
0
0
17 ponedeljak, 07 februar 2011 06:56
Srboljub Savic
Hvala G. Spremu (i NSPM) na jos jednom podsecanju i kriku. Pomozimo, bar da se ovaj vapaj cuje sire medju nama.Mozemo li da nadjemo put do nasih nadleznih- ministara, institucija, ...da reaguju? Albanci, a i mnogi medju nama su im se pridruzili,
"prekrstavajuci" Kosovo i Metohiju u "Kosova"/Kosovo. Metohiju vec u stampanim dokumentima (turistickim i drugim) zovu "Dukadjin".
Jos od uvodjenja dvojezicnosti na KiM, Pec imenju -Peje (ne moze biti, kao sto ne menjamo albanska licna imena), pa naturanja imena Ferizaj, ne cudi. Molim NSPM:
1. Podrzite g. Spremu da objavljuje sve sto ima o
crkvama, manastirima, dvorovima, naseobinama,
... Kosova i Metohije.
2. Da ne dozvoli objavljivanje tekstova/komentara
sa "prekrstanjem" Kosova i Metohije.
[Pored jedinog zvanicnog naziva oblasti / pokrajine,
naziv odrazava i geografske cinjenice. Kosovska i
Metohijska kotlina su dve odvojene i razlicite
geografske celine (tlo, recni slivovi, klima, ...)]
S. Savic
Preporuke:
0
0
18 ponedeljak, 07 februar 2011 09:37
thinking maize@ Srđan Đurić
Poštovani rekoste: "U to vreme predlagao sam veći interdisciplinarni projekat za istraživanje Nerodimlja (ranovizantijske palate, srpskog srednjovekovnog grada i pomenute dve crkve) u kome bi, pored Zavoda, učestvovala i SANU (akademik Srejović) i Filotofski fakultet (prof. Vojislav Jovanović). Srejović je to odbio, a bez Akademije projekat nije imao izgleda da zaživi", pa da dodam nešto na tu temu. Sećam se polemika tokom ranih 90-tih, kada se dobar deo srpskih intelektualaca decidno izjasnio protiv S. Miloševića, između ostalog i pokojni akademik Srejović. Na stranu te aktivnosti prof. Srejovića, na stranu polemika da li je akademik otkrio ILI SAMO OPISAO Lepenski vir, kao i nesporna činjenica da je g-din Srejović pronašao Gamzigrad i Galerijevu palatu. Pomenuću samo diskusiju akademikovu sa prof. Đorđem Jankovićem, našim najistaknutijim zagovornikom AUTOHTONOSTI Srba na Balkanu PRE 7-og veka. Prof. Janković je svoju tezu obrazlagao nekim specifičnostima sahranjivanja Srba-pagana.
Preporuke:
0
0
19 ponedeljak, 07 februar 2011 09:55
thinking maize@ Srđan Đurić, nastavak
Prof. Janković i krug oko njega tvrdili su da su pojedina grobna mesta, nađena širom Zapadnog Balkana i datirana PRE 7-og veka (po njima neki takvi nalazi su bili čak iz 3-ćeg veka!), VEOMA KARAKTERISTIČNA i da se mogu PRIPISATI PAGANSKIM Srbima. Ta kratka diskusija, nastavak stare diskusije o poreklu Srba (ukratko tokom decenija bile su iznošene sledeće teze: 1) Srbi autohtoni ili 2) doseljeni na Balkan 30-tih godina 7-og veka ili su bili 3) naseljeni sa obe strane srednjeg Dunava ili je 4) srpsko ime uneto sa strane i dato kao zbirno ime konfederaciji slovenskih plemena srednjeg Balkana), NIJE MOGLA DA SE ZAVRŠI STRUČNOM DISKVALIFIKACIJOM prof. Jankovića (prof. Janković je renomirani arheolog!), kako su se obično (sic!) završavale te diskusije, završena je primedbom prof. Srejovića: "Ne znam šta će Srbima TAKO STARA PROŠLOST i TOLIKO TERITORIJA, kad ih IMAJU DOVOLjNO!" Već 1995 i 1999 g. je DEMANTOVALA akademika Srejovića, ali ne i OPAMETILA njegove sledbenike, uverene EVROFILE!
Preporuke:
0
0
20 ponedeljak, 07 februar 2011 09:56
Radosav Stevanović
@Milan Šećerović
Po oslobođenju Kosova 1912 godine Srbi i zvanična Srbija nisu dirali ovu džamiju
.
Hm! Ko je porušio mermerne stubove ispred Sinan-pašine džamije u Prizrenu?
Preporuke:
0
0
21 ponedeljak, 07 februar 2011 10:09
thinking maize@ Srđan Đurić, kraj
Poštovani g-dine Đuriću, poznato Vam je da se nauka može KORISTITI na RAZNE NAČINE (pa i falsifikovati), radi unapređenja življenja ljudi, ali i radi stvaranja određenih ideologija, znači radi VLADANjA ljudima! Tako da tadanji nastup akademika Srejovića, uz sav oprez prema autohtonističkim teorijama porekla Srba, NIJE bio na naučnom, već IDEOLOŠKOM OSNOVU! Ta ideologija, da citiram aktuelnog predsednika Srbije, UOPŠTE NIJE PROSRPSKA! A tu ideologiju, koju je ispovedao pokojni akademik Srejović, deli NE MALI BROJ NAUČNIH i KULTURNIH POSLENIKA u Srba! Kao rezultat tog tragičnog NAUČNOG i KULTURNOG SUKOBA među srpskim naučnicima, koji traje VIŠE OD JEDNOG VEKA (!), imamo i NEMANjE NACIONALNOG KONSENZUSA, već samo i jedino VOLUNTARIZAM NEKOMPETENTNIH POLITIKANTSKIH i KVAZIKULTURNIH KVAZIELITA! Kad se a priori odbacije neka naučna teza, ma bila nedovoljno zasnovana, onda jedino se time iskazuje DOGMATSKI DUH! Koji i dalje vlada Srbijom! Istina sada sa EVROPSKOM parolom, što ga ne čini manje ŠTETNIM!
Preporuke:
0
0
22 ponedeljak, 07 februar 2011 11:44
M.I.T.
Autor je samo trebalo da napiše i da je Stefan od oca oslepljen, a od sina udavljen. Dakle, ti srednjevekovni porodični obračuni među srpskom vlastelom nisu bili svađe i koškanja, nego brutalna sakaćenja i ubistva. Sujeverni kažu da od tog doba stoji kletva od Srba na Srbe, od brata na brata, oca na sina...
Preporuke:
0
0
23 ponedeljak, 07 februar 2011 12:01
Milan Šećerović
@ Radosav Stevanović
Sinan-pašina džamija i dandanas dominira centrom Prizrena. Sam Sinan-paša bio je albanizirani Goranac koji je dogurao čak do položaja velikog vezira i na tom položaju zamenio Mehmed-pašu Sokolovića. Sinan-paša je posebno zadužio Srbe: po njegovom naređenju mošti Svetog Save spaljene su na Vračaru 1594 godine.
Preporuke:
0
0
24 ponedeljak, 07 februar 2011 16:17
Milence
Mađari ga zovu Sentomaš, a Srbi Srbobran. Još jedan primer "tolerancije" u imenima mesta, možda još slikovitiji od slučaja Uroševca (da ne kažem "Ferizaja").
Preporuke:
0
0
25 ponedeljak, 07 februar 2011 16:26
M.I.T.
Poštovani Šećeroviću,
Vidim "Goranac" pišete velikim slovom. To bi valjda značilo da je reč o narodu. Ne osporavam tu tvrdnju samo ja iznosim svoje rezerve prema tome. Nisam čuo da iko sem Srbije priznaje da su "Goranci" narod. Ne bih znao da vam kažem ni odakle su došli ni kako su, kao narod, nastali. Nesporno je da je reč o Slovenima muslimanske vere, pa me vi ispravite ako grešim, ali teško da tu može biti nekog autohtonog naroda do nekog odrođenog dela srpskog etničkog korpusa.
Dakle, taj turski vezir o kojem govorite je poturica srpske krvi.
Preporuke:
0
0
26 ponedeljak, 07 februar 2011 17:12
Radosav Stevanović
@Milan Šećerović
Nismo na istoj frekvenciji.
Kada sam poslednji put boravio u Prizrenu, 1998. godine, još uvek su štrčali patrljci porušenih stubova TREMA ispred Sinan-pašine džamije. Međutim, do maločas nisam znao da je trem obnovljen početkom ovog veka i sada sasvim drugačije izgleda.
A kada sam onih davnih 80.-ih i 90.-ih godina prošloga veka često dolazio u Prizren, od jedne starine, solunca-dobrovoljca, slušao sam da je taj TREM srušio neki Srbin (prilikom izgradnje puta prema Uroševcu, oko 1911. (?) godine). Za njim je bila organizovana potera i bio bi ubijen da se nije odmetnuo u šumu.
Preporuke:
0
0
27 ponedeljak, 07 februar 2011 19:10
Stanimir Trifunović
...Kada lepota boli i bol postaje smisao.
Preporuke:
0
0
28 ponedeljak, 07 februar 2011 21:39
Milan Šećerović
@ Radosav Stevanović
Drago mi je da nismo na istoj frekvenciji.

@ M.I.T.
Goranci jesu islamizirani Sloveni. I danas govore srpski čistije nego seljani u "Selo gori a baba se češlja". Pod naletom su agresivne albanizacije i, na žalost, praktično zaboravljeni od službenog Beograda.
Preporuke:
0
0
29 utorak, 08 februar 2011 05:18
Srboljub Savic
O Goranima - sa argumentacijom i naukom!
Gorani su takodje jedan narod/pleme Kurda.
Danasnji vodja borbe za priznanje Kurda
zove se Goran (lako je videti na odgovarajucem
web sait-u).
[Priznavali ili ne, najveci krvnici srpskog
naroda su izmetnuti (koji su iz pravoslavlja
presli u islam ili katolicanstvo) Srbi.
Turski (ili britanski) "recept" za janicare,
bio je itekako uspesan u drzanju u pokornosti
porobljenih Srba.]
S. Savic
Preporuke:
0
0
30 utorak, 08 februar 2011 05:31
šta je ovde problem
Ne razumem sta je tačno problem. Gradu je 1912. promenjeno ime na srpskom iz Ferizović u Uroševac. A šta je to tačno sporno u albanskom nazivu Ferizaj? Beč se na nemačkom zove Wien.
Preporuke:
0
0
31 utorak, 08 februar 2011 10:23
Radosav Stevanović
@Milan Šećerović
Kad sam rekao da nismo na istoj frekvenciji, mislio sam na pitanje koje sam Vam postavio i na Vaš "odgovor" koji nema veze sa pitanjem.
I dalje držite glavu ispod peska. Kome treba lažna istorija?
Priču o rušenju stubova ispred Sinan-pašine džamije čuo sam od Srbina iz sela Lokvice kod Prizrena, solunca, dobrovoljca koji je krenuo iz Dobrudže, putovao preko Odese, Sibira, Vladivostoka, Singapura i Sueckog kanala i stigao na Solunski front da bi učestvovao u njegovom probijanju.
Da li treba sumnjati u istinitost njegove priče? Moguće je da postoje i drugačije verzije ove priče, zato sam izrazio nedoumicu i postavio pitanje.
Time što iznosim na videlo da je to uradio Srbin, niti ga optužujem niti ga opravdavam. Za tako nešto potrebno je mnogo više činjenica kojih, za sada, nemam.
Preporuke:
0
0
32 utorak, 08 februar 2011 12:05
M.I.T.
Radoslavu Stevanoviću.
Gosp. Stevanoviću najdobronamernije vam skrećem pažnju da je vaš jedini argument priča nekog čoveka kojem ste vi subjektivno poverovali. Čak i da je to što vam je on ispričao tačno, da bi bila kredibilna ta priča mora imati dokaz. Posebno kad se radi o istorijskim događajima. Pošto vi dokaza nemate onda je i vaše insistiranje na "svojoj" priči neutemeljeno. Ovo o čemu govori Milan Šećerović možete pronaći u svakom respektabilnom stručnom tekstu o toj te. Na drugoj strani ja sam upozorio Šećerovića da olako jednoj "endemskoj" grupaciji, pridaje status naroda.
Preporuke:
0
0
33 utorak, 08 februar 2011 17:27
Radosav Stevanović
@M.I.T.
Ni na čemu ne insistiram, izuzev na postavljenom pitanju: ko je srušio trem i stubove ispred Sinan-pašine džamije u Prizrenu?
Preporuke:
0
0
34 utorak, 08 februar 2011 19:31
Observantes
Goranci su uvek bili lojalni Srbiji. Muslimanske su veroispovesti i govore starim srpskim jezikom, pamte i poštuju svoju primordijalnu pripadnost i tradiciju. Najčešće su radnici na pečalbi, neobično vredni i pošteni ljudi i divim se njihovoj skromnosti, vitalnosti (istorijske prilike i muke ih nisu štedele) i na očuvanoj tradicionalnosti. Goranska kulturna baština spada u autentičnu. Najlepše metohijske pesme ispevane su na Gori. Goranci danas trpe strahovitu torturu i ogroman pritisak za nasilnu albanizaciju a veliki broj Goranaca je izbegao s Kosova i Metohije pod naletom terorističkih hordi. I sam Nikola Pašić je često boravio na Gori i jako je poštovao mišljenje Goranaca.
Preporuke:
0
0
35 utorak, 08 februar 2011 19:48
Reihan
@M I T
Nisam čuo da iko sem Srbije priznaje da su "Goranci" narod.
Ne znam da li je to dobro ili loše, ali nacionalna tolerancija se po Srbe i Srbiju pokazuje lošom. U pravu ste kada tvrdite da osim Srba, Gorance niko ne priznaje. Bugari žele da nas prisvoje, kao što su to uradili Pomacima. Nude nam svoje državljanstvo, što neki i prihvataju od kako je Bugarska član EU. Šiptari su nas još pri popisu 1981, listom upisali u svoje. A radi se zaista o slovenskom narodu, u kome su neke od porodica islamizirane na samom početku 20. veka. Neke porodice u Gori i danas čuvaju slavske ikone, a slavimo Đurđevdan i imamo koledare u vreme Božića. Ima nas ukupno 12 sela, 6 sa albanske a 6 sa naše strane granice. Ovi sa albanske strane i znaju njihov jezik, ali naši Goranci, retko ga govore.
Osim Goranaca u okolini Prizrena ima i drugih islamiziranih slovenskih naroda, kao na primer Torbeša, ali oni su drugog porekla i istorije.
Preporuke:
0
0
36 utorak, 08 februar 2011 20:33
Observantes
G. Reihan vidim ovde piše odličnom ćirilicom i pozdravljam ga a za mnoge Srbe je to ipak teška prepreka. Mnogi Srbi, nažalost, ne znaju ko su i kakvi su Goranci! Ovom prilikom ih posebno pozdravljam!
Preporuke:
0
0
37 utorak, 08 februar 2011 21:28
M.I.T
@Observantes
@Reihan
Slažem se potpuno sa svime što ste rekli. I podvlačim dve stvari... Prva, a to ste i sami rekli, jeste to što mnogi čuvaju slavske ikone. I druga, što niste rekli, da napad na Gorance predvode i muslimani iz Raške i Bosne, tzv. Bošnjaci. Oni misle da treba Gorance pobošnjačiti. Kad je reč o Bugarima, mnogi Goranci su se polakomili za nekim privilegijicama i priklonili se... Nažalost najmanje mogućnosti da im pomogne ima Srbija, ali i najmanje volje jer vlasti u Srbiji, od Titovog vremena, najviše zanima sopstvena koža i lični interes.
Preporuke:
0
0
38 utorak, 08 februar 2011 23:04
Observantes
@M.I.T
Naravno da Srbija treba da vodi računa o Srbima u enklavama i Gorancima (istim motivom i istom energijom) koliko je to danas u njenoj moći. Nego, ne bih se ja mnogo brinuo za konvertitstvo u Goranaca. Čvrsti su to i postojani Metohijci. Navikli su Goranci na loše i na snalaženje i to ono pošteno i često uz ogromnu patnju i odricanje. Nije pitanje da li Goranci mogu da prate Srbe nego je obrnuto. Srbi o tome, u ova zla vremena, treba da razmišljaju. Nego mene brinu oni ovdašnji razmaženi što su navikli samo na konfor i zbog koga bi da se odreknu sopstvene postojanosti. Goranci, trpeljivi i u najtežem vremenu čuvaju svoju vertikalu. Goranci su za primer i zato se Goranci piše velikim slovom.
Preporuke:
0
0
39 sreda, 09 februar 2011 01:33
uros
Urosevac danas ima 170.000 stanovnika, od toga 160.000 Albanaca.
Preporuke:
0
0
40 sreda, 09 februar 2011 10:55
M.I.T.
Observantes
Interesantno je kako se odjednom g. Observantes uključuje u priču, a g. Šećerović isključuje, a potom Observates preuzima ulogu da odgovori na pitanja koja su postavljena g. Šećeroviću.
Shvatili smo, naravno, šta se tu desilo. Nadam se samo da se sad neće neko treći uključiti u priču.
Elem, odlično ste zamenili teze, ali, bar što se mene tiče, u tome niste uspeli. Nisam ja pričao u tom kontekstu, niti je za mene to sporno. Samo oni koji malo duže pamte znaju kako su nacionalne razmirice i međunacionalni sukobi počinjali, a kako su Srbi gubili bitku za bitkom. Kad nije bilo moguće poraziti Srbe na frontu, onda su u miru počeli sa pravopisnim intervencijama na nekim posebnim, različitim grupama. Posle su se te grupe i teritorijalno odvajale od Srbije. To još nije završeno, pogotovu u Raškoj. I Gora je iz te priče, samo je benignija i manje opasna. Tako da, g. Observantes il` g. Šećeroviću, nemojte meni objašnjavati taj etnički pravopis.
Preporuke:
0
0
41 četvrtak, 10 februar 2011 01:04
Observantes
@M.I.T

Ne možete Gorance trpati u isti koš sa drugima koji ispoljavaju antilojalne tendencije matičnoj državi Srbiji. Nikada do sada za takvu, neku njihovu akciju nisam čuo. Evo G. Spremo piše o nasleđu s Kosova i Metohije i nadam se da će se pozabaviti i nasleđem iz jugozapadnog dela ove srpske pokrajine. Nemam nikakve veze s prethodnim komentatorom Šećerovićem i niti imam nešto protiv vas ali nije fer Gorance svrstavati u tabor koji potencijalno Srbiji ne želi dobro. Goranci su do sada bili lojalni ovoj državi koja im je izlazila u susret koliko je mogla. Prijatelji se lako gube zbog nekih predrasuda o drugima i kasnije izvedenih pristrasnih anticipacija koje samo nanose štetu.
Preporuke:
0
0
42 četvrtak, 10 februar 2011 10:37
M.I.T.
Observantes.
Vi i dalje zamenjujete teze ili ne razumete u čemu je problem. Niko ovde nije govorio o nejolanosti Goranaca. Ja sam ovde govorio o Srbima, a ne drugim narodima, niti o onima koji misle da nisu Srbi.. Dakle, još jednom, ja sam pričao o Srbima i njihovoj specijalnosti da svima, neselektivno, i pod pritiskom i dobrovoljno, a pre dobrovoljno, i kad mora i kad ne mora, a pre kad ne mora -deli status naroda... I zato, ako se sa tim ne slažete možete da date neke argumente, a Goranci su ovde bili samo povod. Nemam zaista nameru da raspravljam u kontekstu koji uporno pokušavate da nametnete.
Preporuke:
0
0
43 četvrtak, 10 februar 2011 19:11
Observantes
Pretpostavljam na šta ste mislili ali sami Goranci se izjašnjavaju kao etnička grupa a koliko znam Srbi i Srbija nikome nisu „poklanjali“ status naroda. Pre je moguće da je to u ime Srba neko drugi činio a taj neko je onaj ko je u prošlom veku pedeset godina neprikosnoveno i ideološki vladao i svesno radio na disperziji srpskog korpusa proizvodeći „nove“ nacije sve da bi one svojim antagonizmom prema Srbima i Srbiji ostvarile antisrpsku projekciju koje je današnje vreme valorizovalo i to negativno po Srbe. Zasmetalo mi je što su Goranci u prethodnim komentarima uopšte uzeti za mogući primer u negativnoj konotaciji. Ja sam to tako razumeo.
Preporuke:
0
0
44 četvrtak, 10 februar 2011 19:12
Observantes
Negde sam pročitao i da su Nemanjići imali poseban, pozitivan odnos prema Gorancima. Dakle, Goranci „nisu od juče“ i u srpskoj istorijskoj vertikali su uvek imali svoje mesto, bili poštovani a ta duševnost i tolerancijska širina su osobine koje krase srpski narod a koje su danas prava univerzalna retkost. U nekom drugom okruženju Goranci bi verovatno bili nasilno asimilovani kako inače rade verifikovani zlotvori i to s istorijskim ponavljanjem (repetitivni genocidi protiv Srba to najbolje govore) . Da ne bude da sam njihov „advokat“, jednostavno imam emociju prema njima kao prema dobrim ljudima koji su, kao i Srbi na KiM, takođe teško stradali u poslednjoj deceniji prošlog veka.
Preporuke:
0
0
45 četvrtak, 10 februar 2011 19:43
Observantes
I naravno, ( da se zvezdaši nenaljute), pošto sam partizanovac i Goranci najčešće navijaju za Partizan. Pošto volim fudbal voleo sam da gledam „veliko srce“ koje se zove: Igor Duljaj a Miralem Sulejmani je veliki potencijal i očekujem da uskoro bude standardan u postavi srpske fudbalske reprezentacije.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner