уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Културно-историјски споменици западне Славоније

Kоментари (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 27 март 2011 15:49
Ceca Lazinica
U četvrtom razredu osnovne škole se učilo:Slavonija se prostire između rijeka Save na jugu Drave na sjeveru Dunava na istoku a na zapadu je granica Papuk Psunj i Dilj gora.Ovo kako je krenilo još će Slavonci biti iz Tunguzije a zapadni Slavonci iz Srema.Ne mogu da shvatim da sve se prihvata kao novo i to je tako sad ,pa što to niste rekli pre 20 godina.Da, centar Slavonije je Osijek kao najveći grad a potom slijede Vukovar i Vinkovci sa najvećim željezničkim čvorom.U Vukovaru je najstarije nalazište iz kamenog i metalnog doba.Osijek se za vreme rimskog carstva zvao Mursa.Po ovome ispada da je Zagreb u Ravnim kotarima i Istri.Ovo o čemu ja pričam su prirodne granice ne avnojevske.
Препоруке:
0
0
2 недеља, 27 март 2011 18:09
Др
Грешите Цецо Лазанице, практично све до 18. века Загреб, Крижевац и Вараждин били су СЛАВОНСКИ градови, а њихови становници су себе називали Словинцима, никад Хрватима. Хрватска је тад била мала област западно од данашње Лике. Схватање које ми данас имамо о географским појмовима Славонија, Далмација и Хрватска се фомирало тек након Карловачког мира 1699.
Препоруке:
0
0
3 недеља, 27 март 2011 19:50
Срем
.Da, centar Slavonije je Osijek kao najveći grad a potom slijede Vukovar i Vinkovci sa najvećim željezničkim čvorom.U Vukovaru je najstarije nalazište iz kamenog i metalnog doba.


Вуковар је био део Срема, одн. највећи град у Срему. Тако бар кажу старије књиге. (+100 год.)
Препоруке:
0
0
4 недеља, 27 март 2011 20:01
Срем
Владимир Ћоровић
Историја српског народа

Обећао му је плаћу за 500 коњаника, поклонио му је освојене градове у Срему, Вуковар и Борово, а привремено му је уступио и Митровицу и Радинце, ако их освоји од Турака.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 27 март 2011 20:45
ми кажемо Париз, а не Пари, Беч, а не ...
Осијек се у српском језику зове Осек, тако је на једној својој слици написао и Сава Шумановић ("Мотив из Осека"), исти облик се може наћи и код Црњанског, а ја сам као студент живео у Београду код човека родом из околине Осека, који је искључиво тако говорио ...
Препоруке:
0
0
6 недеља, 27 март 2011 21:41
Ceca Lazinica
Pa ako ćemo toliko u istoriju hajde onda da kažemo da ovo nisu granice Srbije i da je u Dušanovo vreme bila drugačija Srbija.Ja pričam o Slavoniji u 20.vijeku jer to je nešto pouzdanija istorija.A što se tiče Osijeka i Oseka to su Hrvati pri teranju nas Srba govorili da Osijek nikada neće biti Osek.Srbi u Hrvatskoj tj. u Slavoniji su pričali ijekavicom. Jedino su se poneki potkivali pa pričali ekavicom da bi se inatili Hrvatima.Mada sam imala prilike 1990 god. na željezničkoj stanici u Bg da me gospođa šalterska radnica ispravi i da mi kaže da se ne kaže vlak nego voz.Uljudno sam joj se izvinila al na kraju kad su me poterali možda ona meni treba da se izvine.I Zagreb i Varaždin nisu Slavonski gradovi nit će biti a jedino u tim krajevima su čisti Hrvati.Međusobno se žene da zadrže svojstvenost.Te prirodne granice su od pamtivjeka a ovo što se crta na karti to se i obriše.
Препоруке:
0
0
7 недеља, 27 март 2011 21:54
Ceca Lazinica
Kažite jednom Zagrebčaninu ili Varaždincu da je Šokac pa ćete čuti. Gdje onda dođe Moslavina i Posavina i Podravina ako je sve Slavonija?Jel ima takve karte?Jedina i nepobitna činjenica je da su nas Hrvati sa vjekovnog Srpskog ognjišta oterali.Činjenica je da su uspjeli i da smo silom prilika razlili se po svijetu.Hrvati sad mogu reći i da u Slavoniji nikada nije bilo Srba a ja nemam ni volje ni snage da im objašnjavam da su moji bili tamo mnogo pre nekih velikih Hrvata i Srba zajedno.
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 28 март 2011 00:22
Др
Славонија за разлику од Србије није држава, нити је административна јединица, него географски појам који је већи део своје историје означавао цео простор између река Саве и Драве, тако да није уопшете пограшено ако се у раду под називом "Културно-историјски споменици западне Славоније" обрађује и неки предео који је "изван" оног што се данас подразумева под Славонијом. Као што се под термином "источна Херцеговина" могу подразумевати и западни делови републике Црне Горе.
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 28 март 2011 02:18
Senka
Skiljan na dugacko i siroko objasnjava svoje razloge zasto je obradjeno podrucje nazvao Zapadnom Slavonijom , pa cak govori o pojmu "srednja Slavonija", (Požeška kotlina te vertikala Donji Miholjac-Našice-Slavonski Brod pripadaju "srednjoj Slavoniji".)
Tim neelegantnim odredjivanjem geografskih pojmova uspio je zaobici tri vrlo vazna objekta a to su:
1)Parohijska crkva u Velikom Nabrdju sagradjena 1776 u kasno baroknom stilu sa umjetnickim ikonostasom , posvecena Uspeniju Presvete Bogorodice- Velike Gospoine.
2)U Paucju pravoslavna crkva Sv. Georgija iz 1752 god
3) U Majaru pravoslavna crkva iz 1749 godine.

Jedno je za pohvalu , ako zanemarimo njegovu geografsku podjelu- autor je dokumentovao genocid nad srpskim narodom.

Samo letimican pregled nam ukazuje na strasnu stvarnost : da su pravoslavne crkve uglavnom u rusevinama a katolicke sredjene i posjecivane.

Nadam se da ce ta knjiga posluziti kao dokument za tuzbu za genocid nad srpskim narodom od strane Hrvata.
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 28 март 2011 09:31
Срем
недеља, 27 март 2011 20:41
Ceca Lazinica
Pa ako ćemo toliko u istoriju hajde onda da kažemo da ovo nisu granice Srbije i da je u Dušanovo vreme bila drugačija Srbija.Ja pričam o Slavoniji u 20.vijeku jer to je nešto pouzdanija istorija.


Па баш сам у једној књизи из 20. века сазнао да је Вуковар највећи град у Срему. Бави се реалним временом.

Можда ви желите да ме дисквалификујете као митомана јер тобоже одлазим у време "цара Душана".

Видите онда на који период се односе податки из поменуте књиде.

А за Загорце и Загречане (пре микса са Далматинцима, Херц., Личанима,...) и ја сматрам да нису Шокци.

Шокци су из Босне, и ја их сматрам Србима. Имају српска презимена,...и на крају крајева, уопште не личе на типичног Хрвата.

а Загорци и Загребчани (изворни) су мислим Словенци мешани са Мађарима или слично. (доказ - кајкавски говор).
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 28 март 2011 16:39
Ceca Lazinica
Eto sad sam nešto naučila.Odrasla sam tamo u Slavoniji i moji roditelji i babe i dede al mi niko nikada nije rekao da su Šokci Bosanci.Znači da nije republika srpska nego republika šokačka.O tome se i radi da se ja bunim ovdje jer priča o zap. Slavoniji a ne o selima koje su poravnali bagerima a crkve služile za vježbe gađanja kao mete.Tu su nekada živjeli neki ljudi kojih nema.Počeli su 41 pa 71 a završno je bilo 91.Sistemsko uništavanje kulture i naroda je genocid kako god okrenili ili obrnili.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 29 март 2011 00:27
дулебг
Па неће бити да су Загреб, Вараждин и Крижевци били у Славонији - они су били у Краљевини Хрватској (Хорваторсаг), а њено становништво су чинили Словинци, касније проглашени за Загорце, а затим Хрвате. Том Словинци промените 1 слово, па ћете знати о коме се ради. Краљевство се звало хрватско зато што је било административни наследник историјске хрватске државе из Приморја, покорене 1097.год, иначе других веза са хрватством нема.

Није тачно како Славонија никад није била држава. Била је мађарска административна јединица - краљевство (Слав-орсаг), а име указује да је била насељена Словенима, уствари - Србима.

Славонија је као краљевство у себи садржала и цео Срем. Међутим - Срем се 1919-те прикључио Краљевини Србији заједно са Банатом, Бачком и Барањом, тако да се одонда губи свака административна веза са Славонијом.
Препоруке:
0
0
13 уторак, 29 март 2011 23:32
Senka
Sta ovaj dulebg lupa ?
Kakva crna Kraljevina Hrvatska?
Molim ostale komentatore da se odmah sada prestane sa tim obmanama o nekakvoj Kraljevini Hrvatskoj .

To je najnoviji trend obmane i laze novih-hrvatskih -povjesnicara da se uopste govori u zadnje vreme o nekoj Kraljevini Hrvatskoj.

Cinjenica je da je pojam Kraljevine Hrvatske -legenda nastala prije vise od hiljadu godina i bazira se na nekoliko zapisa putopisaca i nekoliko zapisa na kamenu. Sami Hrvati to priznaju ( mislim oni istinoljubivi) .

Posle toga nikad nista nije o nikakvoj Kraljevini Hrvatskoj dokumentovano.Takve teorije nadmasuju i Paveliceve istoriopisce.
Mislim da bi trebalo upozoriti medjunarodnu javnost o ovom trendu lazi i obmana.

Lazi o Kraljevini Hrvatskoj idu ruku pod ruku sa teorijom da u Hrvatskoj nije bilo Srba , i da ako ih nije bilo niko nije mogao napraviti genocid nad njima.
Препоруке:
0
0
14 среда, 30 март 2011 00:09
Senka
Postoji jos jedna dimenzija ove lazi o Kraljevini Hrvatskoj, osim one da Srbi nisu ni postojali pa Hrvati nisu imali prema kome uciniti genocid. Druga dimenzija je " Srijem - Hrvatskoj" Kao sto vidimo iz komentara "duleta iz bg":
"Славонија је као краљевство у себи садржала и цео Срем. Међутим - Срем се 1919-те прикључио Краљевини Србији заједно са Банатом, Бачком и Барањом, тако да се одонда губи свака административна веза са Славонијом."
Pitajmo se:
Slavonija kao kraljevstvo- a ko je bio kralj u to vreme u tom kraljevstvu?
Pa jos i Srem u tom kraljevstvu bez kralja...
A onda se taj Srem prikljucio tek 1919 stvarnoj Kraljevini Srbiji koja je imala kralja Petra I, oca Aleksandrovog.
Препоруке:
0
0
15 среда, 30 март 2011 01:09
Senka
Ovo su istorijski podaci o kraljevstvima i kraljeva na podrucju nove drzave Hrvatske:
Hrvatsko Kraljevstvo je uspostavljeno 925 godine, kraljevi iz dinastije Trpimirovica , Hrvatsko Kraljevstvo traje do 1102 godine od kad imamo Arpadoviće koji su ugarska dinastija. Dinastija je dobila ime po vojvodi Arpadu (890 - 917).U toj dinastiji imamo kralja Kolomana i Andriju III Mlečanina a posle dolazi na vlast Karlo I Robert iz dinastije Anžuvinaca. Kada je Luj IX, kralj Francuske, pripojio svom domenu Anjou, darovao je ovaj posjed svom bratu Karlu (1266-1285). Tako je nastala dinastija Anžuvinaca.Posle Anzuinaca imamo Habsburšku monarhiju između 1526. i 1867/1918. godine.( Od Ferdinanda I do Marije Terezije) Glavni grad je bio Beč. Od 1804. do 1867. godine, na monarhiju se često odnosilo kao na Austrijsko carstvo, a Austro-Ugarska je osnovana juna 1867. Austro-ugarskom nagodbom, kojom je osigurana ravnopravnost Mađarske u državnopravnim odnosima s Austrijom.
Препоруке:
0
0
16 среда, 30 март 2011 01:25
Senka
Zato je moj savjet kad se jave neki obmanjivaci iz redova novohrvatskih-povjesnicara koji pricaju gluposti o nekoj nepostojecoj Kraljevini Hrvatskoj- samo ih pitajte za ime kralja u toj kraljevini i iz koje je dinastije bio.I sve ce vam biti jasno .Takvi novohrvatski-povjesnicari jednim potezom negiraju Arpadovice , Anzujce i Habsburge. Cak i o tim Trpimirovicima ( 925-1102) ne postoje obilni istorijski dokazi.Za taj period se uzima " Ljetopis popa Dukljanina" kao malte ne jedini istorijski dokaz.
A znajte da se iza lazi novohrvatskih-povjesnicara kriju one dve dimenzije sto sam ih u prethodnim komentarima opisala.
1) negiranje postojanja Srba pa samim tim i negiranje genocida nad Srbima
2) teritorijalne pretenzije Hrvatske na teritoriju Srbije( Srijem-Hrvatskoj)
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер