четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Рат долара и евра

Kоментари (28) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 14 октобар 2011 23:14
Global eye
Nije Americi toliko stalo da svrgnu evro jer ga vrlo dobro kontrolišu putem svojih državnih obveznica. Poenta je u tome da evrima pokušavaju održati stabilnost sopstvene monete. Dolar je, međutim, osuđen na dugogodišnju tešku robiju sa nezaobilaznim, smrtnim ishodom. Pojedine evropske zemlje se mnogo lakše drže pod kontrolom ako prihvataju samo jednu valutu. Veći broj valuta bi mogao stvoriti haos na tržištima brzim pretrčavanjem investitorskog kapitala iz jedne u drugu valutu. Pošto se to nije desilo sa Evropljanima zahvaljujući moćnoj američkoj sili stvari su se izmakle kontroli sa druge strane. Sumrak dolara je, tako, direktno vezan za sudbinu trke u naoružanju i trke za dominacijom nad sirovinskim izvorima sveta. Otuda i ovogodišnja te potonja zbivanja na sada prepoznatljivim destinacijama. Tako smo i mi, naravno, u posrednom smislu stradali. Američki problem nije problem opstanka samo jednog sistema već cele jedne kapitalističke ili anglosaksonske civilizacije. Ono što nisu uspeli
Препоруке:
27
1
2 петак, 14 октобар 2011 23:21
Global eye
da reše proleteri pojedinih zemalja sada će morati da rešavaju proletarizovane nacije. Sukob klasnog i nacionalnog nikada nije ni postojao, kako neki naivno veruju u antikomunističkom štimungu, već je, naprotiv, oduvek bio prekriven i prikriven navodno različitim idiomom. U suštini postavlja se samo pitanje oblika borbe protiv monopolnog kapitala. U tom smislu bi trebalo razumeti koliko jednog Hitlera i nemački nacizam toliko i nacionalizam savremene Kine, ili pak naš domaći patriotizam. Oni, međutim, imaju vrlo različite istorijske sadržaje i sasvim diferentna moralna i ideološka iskustva.
Препоруке:
26
2
3 субота, 15 октобар 2011 00:56
Радгост
"Илустрације ради, за један долар се 1970. године могло добити око 4,3 швајцарска франка. Данас се за један долар може добити око 0,9 швајцарских франака".

Нобеловци за економску науку кажу да се Швица обогатила правећи чоколаду "Милка" и наравно правећи сатове са кукавицом у домаћој радиности између тимарења и муже алпских крава.Марљиви,паметни Швицарци су свесни би разни завидљивци и непријатељи напали њихово богатство али,све могуће и немогуће нападе су осујетили својом респектабилном, непобедивом оружаном велесилом, непобедивом неколико столећа већ.Најмоћнији човек на свету, римокатолички папа,је одавно одлучио да му личну безбедност гарантује Швицарска гарда,војска,велесила.
Препоруке:
12
10
4 субота, 15 октобар 2011 01:17
Ружичасти пантер
Де Гол и Жак Риеф (Jacques Rueffe) су били жестоки критичари доминантне позиције долара.Де Гол је говорио да се правила по којима међународни монетарни систем функционише могу упоредити са партијом кликера у којој је један од играча произвођач кликере. Остали играчи толеришу да он за себе стално убацује у игру нове кликере тако да никада не може да изгуби партију.
Препоруке:
34
0
5 субота, 15 октобар 2011 04:59
Зоран
Добро, господине Катићу, ако Кина угрожава долар и Америка извезла своју производњу у Кину, бар огроман део, зар она тиме није сама себи ископала јаму, по Вама? Ако није, зашто није?
Препоруке:
15
1
6 субота, 15 октобар 2011 10:49
@Зоран
Глобализација, тј. отварање граница и слободно кретање капитала на коме су инсистирале пре свега развијене земље, требало је да доведе до нове поделе рада на светском нивоу, или - како се то каже - до планетарне реконфигурације тржишта рада. Идеја је била да се у мање развијене земље (значи са јефтином радном снагом)измести производња, док би у развијеним земљама остале услуге, нове технологије, активности концептуализације. Укратко, идеја је била да Запад паметује а да Азија и Африка физикалишу. Испоставило се да је то једна генијална фалш идеја или, поновила се прича о поливеном поливачу.
САД јесу себи ископале јаму (и не само САД), али имајући у виду да Американци себе сматрају за изабрану нацију (још једна фалш идеја) вероватно се неће помирити са статусом земље у јами и, нажалост, може се десити да у безглавом копрцању (које је у току) повуку цео свет у ту јаму.
Препоруке:
39
0
7 субота, 15 октобар 2011 16:32
Božidar Maslać
Tako je Zorane.
Препоруке:
5
1
8 понедељак, 17 октобар 2011 09:04
рат светова
А замислите ситуацију да се обе валуте(долар и евро)замене неком трећом за водећу,постојећом или новом.
После стресова конверзије...?
Не,немојте трошити време,мучити машту.Рат валута пренео би се моментално на реални рат(светски).
Препоруке:
11
0
9 среда, 19 октобар 2011 02:56
Dijapazon
Global eye, imas odlicnu analizu i uvid, navrati na Fejsbuk na Gradjansku Neposlusnost, tamo se vode zanimljive polemike.
Svaka Cast NSPM za ovakve clanke i komentare koji prosiruju vidike!
Препоруке:
10
0
10 среда, 19 октобар 2011 03:40
Srboljub Savic
Jos jedno, sad "globalno" objasnjenje stanja sveta i finasija. Primeri Svajcarske i Nemacke-indikativni.
Snazne privrede, zasnovane na industriji, ali nedovoljno velike. Slicno je i sa Singapurom, gde je
diverzifikacija-visoke tehnologije u proizvodnji,
trgovina (i turizam) i bankarstvo, primer autonomnog razvoja, opet bez mogucnosti bitnog uticaja na svet.
Pozicija Velike Britanije, naoko zagonetna, izuzetna je. Dok narodi u Svajcarskoj, Nemackoj i Singapuru, uzivaju u blagodetima uredjenih drzava i privrede,
narodi V.B. imaju sve manje (zadnjih 30 g.), iako
britanski finasijski magnati (uz krupnu ulogu naftnog
"biznisa") imaju veoma znacajnu ulogu u svetu finasija. Upravo ideje tih mocnika, koje je neko video "kako sede na ogradi EZ" (a nije rekao o nozi ...) pokusavaju da i u "ratu" $ i Eu, osvoje davno "zacrtano". Ceo "projekat", za sada kvari sila na
horizontu-mesavina sunca i pretecih oblaka. Iako drzi
toliko $, jedino ona moze da ga svede na novu "meru".
S. Savic
Препоруке:
4
0
11 среда, 19 октобар 2011 05:26
Зоран
Хвала на одговору.

Ја не бих био толико сигуран да су САД, а и неки други, ископали јаму себи јер су извезли производњу у Кину. Могуће на краћи период, у смислу десетак година, док се капиталистичка машина не загреје као по САД и Европи и у неку руку ту успори и настави много спорије а и ко зна у ком смеру, јер властима Кине не гине попуштање дизгина када се капитализам у Кини довољно развије.

Можда се играло, поред осталог, и на карту да Кина окреће једно те исто, физички радник, док ови, који извезли производњу, уживају и паметују. Међутим, Јапан је слика и прилика да то не мора бити ни физички радник, а ни неко ко неће да слуша. Јапанци су долазили до идеја растурајући Филипс, моторе БМВ, Грундиг,..., па опет није изашло на оно што се очекивало пре 30 година када су се максимално захуктали. Хоћу да кажем, причајући са Кинезом овде у САД, дошао сам до закључка да он не верује да ће Кина икад бити Јапан, јер је велика корупција и неорганизованост у односу на Јапан.

(Наставак)
Препоруке:
1
5
12 среда, 19 октобар 2011 05:27
Зоран
Врло, врло је дискутабилно бити убеђен да ће Азија бити сила која ће идејама надмашити Запад. Једноставно, то се тамо није догодило ни Јапану, а он је за целу Азију био појам силе, реда, рада и упорности, вековима, нешто као Немачка у Европи.
Препоруке:
0
5
13 среда, 19 октобар 2011 08:31
nikola
Teza je sledeća: ako propadne evro, opstaje dolar, i suprotno. Zaključak je da su EU i SAD sukobljene strane.
Ovakav zaključak je nekako kontradiktoran, ako se zna da je Evropa na čelu sa Nemačkom, Američka marioneta u političkom smislu. Ni Nemačka nije nezavisna (koliko američkih baza i vojnika je još uvek na njenoj teritoriji) država i potpuno slobodna od Amerike u kreiranju svoje politike. Kako je onda došlo uopšte do realizacije projekta evra, ako je on direktno usmeren na obaranje američke liderske pozicije?
Препоруке:
6
0
14 среда, 19 октобар 2011 08:47
thinking maize
КАО И ОБИЧНО, одлична анализа г-дина Катића и мали број ВРЛО КВАЛИТЕТНИХ коментара, различитих аутора. Препознајем међу њима неке од мојих ранијих опонената, као неке од истомишљеника, али овде је МНОГО ВАЖНИЈА расправа у циљу РАЗЈАШЊАВАЊА догађаја, него пуко доказивање! У том смислу поздрављам све коментаторе, мада бих додао нешто "зрна соли". У том смислу било би добро сетити се цикличне теорије историје и једног од њених главних заговорника, познатог енглеског историчара Арнолда Тојнбија. Тај г-дин је БАШ у време успостављања Бретон-Вудског договора (који иначе стоји иза овакве ИЗУЗЕТНЕ позиције долара, као и иза ДРУГИХ међународних економских институција (ММФ, Светска банка), које ПОТПОМАЖУ ту позицију долара!) говорио о КУЛТУРНОМ РУИНИРАЊУ ЗАПАДА, при чему то нису биле апокалиптички тонови једног Шпенглера, већ врло суптилни увиди! Да не бих извлачио примере, упућујем колеге коментаторе на Тојнбијево дело "Истраживање историје". Оно што сад видимо је ПРОДУБЉИВАЊЕ тих процеса.
Препоруке:
7
0
15 среда, 19 октобар 2011 08:58
Marko Gay
Slazem se da bi svi trebalo da procitaju jos jednom prva 2 komentara koje je napisao Global eye

"Hitlerov nacizam" je naziv koji propaganda preferira, ali mu je pravi naziv "nacionalni socijalizam". Uporedite taj naziv s danasnjim zahtevima: trazi li narod globalizam ili nacionalizam, kapitalizam ili socijalizam?

Spas sadanjeg sistema vidimo u preraspodeli bogatstva u Americi, kao sto sam ranije pisao na NSPM. Americki bogatasi se moraju vise oporezovati.

Ali taj cilj ne uspevamo ostvariti zbog politicke paralize u Kongresu, koja preti da srusi ceo sistem. Na sledecim izborima, americki glasaci ce odluciti hoce li razbiti tu blokadu i resiti krizu.

Da bi glasaci ispunili nasa ocekivanja, potrebno ih je na vreme pripremiti i usmeriti, npr Wall Street protestima.

Potrebno je da proteste pomazu oni koji su se izjasnili za vece oporezivanje bogatih -- a izjasnili su se npr David Rockefeller, George Soros, Barack Obama, Warren Buffett.
Препоруке:
2
5
16 среда, 19 октобар 2011 09:00
thinking maize@ наставак
Сећам се предавања проф. Слободана Унковића у "Институту Конфучије" на Филолошком факултету у фебруару 2009 (поводом Кинеске Нове Године), где је проф. врло ауторативно, али и документовано говорио о економском успону Кине ПРЕДВИЂАЈУЋИ да ће Кина негде око 2050 ПРЕСТИЋИ Сједињене Државе. Сећам се да су тада неки, очигледно УПУЋЕНИ слушаоци, врло скептично коментарисали ту проф. ПРОГНОЗУ! Ових месеци на НСПМ-у читамо ПРЕНЕСЕНЕ прилоге ЕМИНЕНТНИХ АМЕРИЧКИХ аутора (нпр. Нуриел Рубини, Пол Крег Робертс, Џозеф Стиглиц, па и сами Хенри Кисинџер!) да ће до те смене доћи, дал почетком, дал средином ТРЕЋЕ ДЕЦЕНИЈЕ текућег столећа! Нешто се време убрзава или ми се само чини?! Па да се, после овог кратког излета, вратим на Тојнбија! Оно што је интересантно у Тојнбијевој, иначе врло скрупулозној анализи, јесте да се ВРЛО ЧЕСТО ПОЗИВА на процесе РАСПАДА цивилизација, а на примеру ПОЗНОГ (целог) РИМСКОГ ЦАРСТВА, као и Византије, ergo ИСТОЧНОГ РИМСКОГ ЦАРСТВА. Ко иоле зна нешто о историји, зна да...
Препоруке:
5
0
17 среда, 19 октобар 2011 09:20
thinking maize@ други наставак
Ко иоле зна нешто о историји, зна да је ПОЗНО (Западно) РИМСКО ЦАРСТВО ДИРЕКТНИ ПРЕТХОДНИК и УЗОР садашње Западне цивилизације, док је ИСТОЧНО РИМСКО ЦАРСТВО, ergo Византија, један од ИСТОРИЈСКИХ УЗОРА Русије (пошто се ГЛАВНА балканско-анадолска грана византијске цивилизације мање-више РАСПАЛА и ПРЕЛИЛА у Западну цивилизацију, као ЈЕДНА од њених ПЕРИФЕРИЈА!). То су значајке, које ВАЉА ИМАТИ НА УМУ, ма развој "производних снага и односа" и даље био ВРЛО ВАЖАН ПОКРЕТАЧКИ МОТОР ИСТОРИЈЕ! У том смислу, а сагласно Тојнбију, очекујем после "Антониновског" периода развоја Запада, као и јасне назнаке (слично позном Риму!) "кризе трећег века", увођење ДИКТАТУРА типа Диоклецијанових, као и "парарелигијског" дизајна, са реминисценцијом на Константина! Улогу Партског царства сада играју, не једно, већ ДВА "ВАРВАРСКА" ЦАРСТВА, Русија и Кина! А ситуацију компликује ОЧИГЛЕДНА ПОДЕЉЕНОСТ Запада на "Источно-Западно" "царство" (ЕУ) и "Западно-Западно" "царство" (Сједињене Државе), између осталог ...
Препоруке:
3
0
18 среда, 19 октобар 2011 09:22
Marko Gay
@ Зоран

Добро, господине Катићу, ако Кина угрожава долар и Америка извезла своју производњу у Кину, бар огроман део, зар она тиме није сама себи ископала јаму, по Вама? Ако није, зашто није?


Vrlo jednostavno, Kina je nova Evropa.

Posle Drugog svetskog rata, Evropa je proizvodila, a SAD trosila.

Evo kako se igra ta igra:

Evropi se pusta da izvozi u SAD i tako zaraduje dolare.

Onda te zaradene dolare Evropa ulaze u Ameriku na milion nacina: kupujuci americke obveznice, cuvajuci ih u SAD kao drzavne rezerve, stavljajuci ih u SAD na stednju...

Sve te dolare koje primi od Evrope Amerika nemilice potrosi -- da bi kupila jos evropske robe.

Te dodatne kupovine donose Evropi jos dolara koji se opet ulazu u Ameriku i tako sve u krug - to vam je kruzenje dolara u prirodi.

Taj proces je istina razvio Evropu (a sada razvija Kinu), ali nije upropastio (i nece sam po sebi upropastiti) SAD.
Препоруке:
5
2
19 среда, 19 октобар 2011 09:46
thinking maize@ трећи наставак
Ситуацију компликује ОЧИГЛЕДНА ПОДЕЉЕНОСТ Запада на "Источно-Западно" "царство" (ЕУ) и "Западно-Западно" "царство" (Сједињене Државе), између осталог и у ФИНАНСИЈСКОЈ РАВНИ, што је тема текста г-дина Катића! Кад већ по ПРИНЦИПУ АНАЛОГИЈЕ и сагласно Тојнбију повлачимо паралеле добро је сетити се епизоде из 5-ог века, где је Теодосије Млађи, источно-римски цар ПЛАТИО Атили да напусти његове ОПУСТОШЕНЕ балканске провинције и нападне провинције ЗАПАДНОГ-РИМСКОГ ЦАРСТВА! Остатак са битком на Каталунским пољима, где је ЗДРУЖЕНА РИМСКО-ВАРВАРСКА војска одолела Атили, знамо, као што знамо да су ПРИВРЕМЕНЕ КОАЛИЦИЈЕ "Западно-Западног" и "Источно-Западног" "царства" као нпр. у Либији СВЕ ВИШЕ и ВИШЕ зависне од ДОБРЕ ВОЉЕ "варварских царстава"! Ваља приметити и да се ПЕРИФЕРИЈА (Латинска Америка) "Западно-Западног царства" ОДВОЈИЛА од "матице" (Сједињене Државе)! Значи, присуствујемо "рату свих против свих", са привременим коалицијама, од којих су неке трајније ("BRIKS"), а неке мање трајне...
Препоруке:
4
0
20 среда, 19 октобар 2011 09:55
thinking maize@ крај
Па кад је већ у питању "рат свих против свих", са привременим коалицијама, ред би био да ми, као ПРИПАДНИЦИ МАЛОГ НАРОДА, будемо информисани и да пратимо светске процесе, али да ИЗ ЊИХ УЗИМАМО САМО ОНО ШТО НАМ ОДГОВАРА, еда би ПРЕЖИВЕЛИ! На шта ће личити тај НОВИ друштвено-политички СИСТЕМ, који се очигледно РАЂА и који ће се ЈОШ ФОРМИРАТИ, не знам, као што ни сви "трилатерални" и волстритски "мудраци" НЕ ЗНАЈУ, али оно што знам (као и већина нас на овом сајту!) јесте да ваља бити ПРАГМАТИЧАН и ваља пратити ове процесе. Пут којим смо кренули (ВИШЕ ВОЉОМ ДРУГИХ, него својом вољом!) ОЧИГЛЕДНО је ПОГРЕШАН, али погрешно је и ИНСИСТИРАТИ САМО НА РЕШЕЊИМА заснованим на ЈЕДНОМ КОНЦЕПТУ! Размислите! Свако добро!
Препоруке:
6
0
21 среда, 19 октобар 2011 12:13
Gadafi
E upravo zato je i Gadafi morao da ode. Prema njegovoj ideji ove godine je trebalo da proradi Afrička Monetarna Unija, koja bi bila nezavisna od mmf-a a što je još važnije i zajednička valuta - zlatni dinar. Sva ruda, nafta i gas bi se plaćali tom novom valutom, što bi praktično značilo da bi zapadnjaci prvo morali da kupuju zlatni dinar pa da tek onda njime plaćaju energente afričkim državama.
To je direktan udar jakoj dolarskoj interesnoj grupi koja kao što u ovom slučaju ne bira sredstva i ne mari za narode i čitave države.
Препоруке:
12
0
22 среда, 19 октобар 2011 14:56
Laskaris
Glavnu ulogu u buducoj preraspodeli moci odigrace moralna snaga naroda i elita u drzavama - velikim igracima. Evropa (nazalost ukljucujuci i Rusiju) je u tom smislu slaba i podeljena. Evro pa i sama EU napravljeni su na klimavim nogama. Posledica zajednickog trzista u EU je propadanje privreda manjih zemalja i sirenje vecih kompanija koje pripadaju vecim igracima u EU. Evropa bi i izasla iz krize da ima na raspolaganju mirnih stotinu godina bez konkurencije na svetskom trzistu. Ali danas je i deset godina strahovito dug period u istorijskom smislu. Ako pogledamo samo obrazovne sisteme i natalitet Evrope (narocito Nemacke) jasno je da demografski-bioloski Evropa nema bas dobre preduslove za stabilan razvoj u buducnosti. SAD su dopustanjem priliva emigranata narasle na cca 300 miliona ljudi sto je ocigledna priprema SAD za vodjenje buduce pretezno nezavisne politike sa ciljem da se uspostavi nezavisnost u svakom smislu oslanjajuci se na sopstvene bioloske potencijale i domace trziste.
Препоруке:
2
0
23 среда, 19 октобар 2011 15:05
Laskaris
Kako objasniti privredni uspon BRICKS zemalja? Kina i Indija napreduju zahvaljujuci prvenstveno jeftinoj radnoj snazi i masovnoj proizvodnji, Rusija zahvaljujuci ogromnim rezervama sirovina, Brazil ima i sirovine i jeftinu radnu snagu. E sad, zasto je Zapad investirao u Kinu i omogucio im pristup novim tehnologijama? Odgovor je jednostavniji nego sto se misli i prvenstveno je ekonomski: na Zemlji zivi trenutno oko 7 milijardi ljudi - svi ti ljudi na planeti su u odredjenoj meri potrosaci roba i usluga. Na planeti, neravnomerno razvijenoj, ne postoji toliko mogucnosti za zaradu da bi svi mogli da priuste sebi moderne proizvode (npr tehnicke) kada bi oni bili proizvodjeni u SAD ili EU. Sta mislite koliko bi kostao laptop ili cak mobilni tel proizveden bas u SAD ili EU i koliko bi ljudi na planeti bilo u mogucnosti da ga kupi? Investiranjem u Kinu svet dobija jeftine proizvode koje dobar deo ljudi na planeti moze da priusti sebi i jos jedno veliko trziste nastalo na zdravim osnovama.
Препоруке:
2
0
24 среда, 19 октобар 2011 15:23
Laskaris
I jos veoma vazno - dostupnost moderne tehnologije masama (narocito u oblasti komunikacija) omogucuje veoma efektivnu kontrolu diktiranjem trendova, stvaranjem i kontrolom (sub)kulturnih grupa pa i celih drustveno-politickih pokreta. Na taj nacin svetska bankarsko-politicka elita namerava da drzi svet pod kontrolom. Pitanje je samo kako ce svetska bankarsko-politicka elita podeliti raspolozive resurse na Zemlji tako da opstanak zivota na njoj bude uopste moguc. Sa rastom opste oskudice na planeti ce jacati stepen kontrole tj neka vrsta diktature koja vec dobija cak i formalno oblik u SAD a sledice zemlje Evrope i celog sveta. Ne zaboravimo da je uvek neka vrsta komunizma i uravnilovke sistem koji vlada za vreme oskudice a liberalni kapitalizam uspeva samo ako stalno postoji visak nastale vrednosti koji bi otplacivao dug koji nastaje pri samom kreiranju novca pod sapom mocnih bankarskih krugova. Kako broj stanovnika planete bude rastao kontrole ce biti sve vise.
Препоруке:
2
0
25 среда, 19 октобар 2011 23:31
Vladimir Dž
Po meni nema nikakve konkurencije između dve naizgled suprostavljene valute. To je priča o mogućnosti izbora dve stranke na izborima u Americi. Koju god izaberete na duže staze, establišment dobija a vi gubite.

Konsolidacija moći je napravljena i u ovom domenu. Ako sada bežite iz evra, gde ćete otići? Naravno u dolar. I obrnuto, kad dolar slabi vi idete u euro. Ako ste mislili da će te se spasiti u švajcarcu, varate se, i njega su vezali za Titanik.

Sistem spojenih sudova je napravljen da nemate gde da pobegnete. Svi idu dole, sem bankara koji sve kupe sa stola.

A šta je bilo na stolu? Založena prava imovina za dug u lažnom novcu. Prilog na internetu: Hotspots: Greece (Serbian Subtitles)
Препоруке:
3
0
26 четвртак, 20 октобар 2011 20:40
Crnjoje
Odlican tekst - kao i obicno - od gospodina Katica.

Dovoljno je da pogledate sta su anglo-saksonske banke (narocto Goldman Sachs) radile po PIGS-ima u poslednjih deset godina: preko alfabetske derivatne supe (CDO,CDS i sl.) su (pre)zaduzili PIGS-e, koji se na drugi nacin nijesu mogli zaduziti na evro-trzistu (vidi pod shadow banking) jer bi svi uvidjeli da ruse Mastrihske kriterijume.

Posto je evro-lanac jak koliko i njegova naslabija karika, to je bilo za ocekivati da ce PIGS-i na celu sa Irskom i Grckom imati velikih problema da finasiraju ogroman buduci budzetski deficit. Sto se danas i desava.

Preko 90% tih finansijskih derivata izdato je preko anglo-saksonskog bankarskog sektora i uz pomoc "subprime" naduvanih bankarskih knjiga, koje su ,opet, nasle kupca u vecini banaka evro-zone i bile kupovane od penzionih i osiguravajucih fondova (jel'te, kredit-rejting kuce su im prikacile ono sto se trazilo: "triple A"), pa je evro-kradja mogla da pocne i po Sjeveru evro-zone.
Препоруке:
1
0
27 четвртак, 20 октобар 2011 20:51
Crnjoje
Ukratko: opstanak evra kao valute u mnogome ce zavisiti od toga sta ce ASEAN SWFondovi uraditi u narednih par godina.

Kina polako izlazi iz dolara (juce je prodala $50 milijardi obveznica) sto je prilicno dosta za jednu transkciju.

Da li se sprema da podrzi evro pitanje je nad pitanjima? Ona ne smije da dozvoli da dolar propadne i ubrzano nestane, jer bi sebi sjekla granu (trillion dollar reserves) na kojoj sjedi. Istovremeno ne smije da dozvoli da dolar pobijedi u ovoj kradji i trci sa evrom.

NARAVOUCENIJE: Grci se moraju STO PRIJE ubijediti da ce napokon morati da zasucu rukave i pocnu nesto da rade! sve ostalo ce da dodje na svoje mjesto samo od sebe!!!

ps. Kineski i ruski SWFs su u ovoj krizi izgubili 20% svoje pocetne vrijednosti, jer su i oni kupovali "subprime" smece, tako da sam ubijedjen da ce se naci neko dobro rjesenje, da evro iz ovoga izadje mozda ne jaci, ali sigurno jak skoro kao sto je i bio!
Препоруке:
1
1
28 петак, 21 октобар 2011 00:47
isak
E hej braco Srbi.Izgleda da ce se opet pjevati ona nas "AMERIK I ENGLESKA BIT CE ZEMLJA PROLETERSKA"?!
Jamte se corava posla i naklapanja kad Amerika propadne propast ce i cijeli Svijet.
Препоруке:
0
4

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер