петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Кратка историја пропасти југоисточне Србије

Kоментари (29) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 02 април 2012 23:35
prava istina
Prvo i osnovno nema nikakvog mesanja bugarskoig i srpskog stanovnistav u istrocnoj i jugoistocnoj Srbiji. Sve do polovine 19.veka srpskim etnickim prostorom se smatrala sva oblast zapadno od reke Iskar, sto znaci da je srpski etnicki prostor zauzimao oblast Vidina i najmanje jos 100 kilometara istocno, kao i oblast oko Djustendila i 30 kilometara isocno od njega. Bugarizacija velikih delova srpskog etnickog prostora uzima svoj mah sredinom 19.veka i traje dugo vremena.
Препоруке:
66
6
2 уторак, 03 април 2012 02:21
Katarina
za Pravu istinu

Potpuno ste u pravu, traje do danas, jer -autor svakako ne bi koristio bugaske nazive za srpske gradove. Komunisticki BosiLegrad, je oduvek bio Bosiljgrad, kao sto komunisticki, a kasnije gestapo agent Dimitrov u topografiji Srbije ne treba da ima mesto, buduci da se oduvek zvao Caribrod. Ipak, ne mogu da autroa ne pohvalim za tacno imenovanje strane sveta -jugoistocna Srbija. Ako se cini da je to malo, treba se setiti da i ministar vojni, a i svi oficiri koji se oglasavaju u stampi, ministar policije (ostali su i tako nepismeni i za svoj resor), govore o juznoj Srbiji... Ostajem autoru duzna za detaljniji komentar, cim temeljno procitam tekst.
Препоруке:
40
3
3 уторак, 03 април 2012 09:07
Сава Савановић
Политика Обреновића била је усмерена ка југо-истоку Балкана, Космету и моравско-вардарском правцу ка Солуну. Њих у опште није интересовао западни Балкан, јер су знали да опасност долази са југо-истока.
Након "демократске револуције" 1903, Карађорћевићи замењују места овим политикама и усмеравају огромне паре у изградњу Словеније и Хрватске, као припреме за догађаје у растурању српског простора. Где је Александар стао, наставио је Броз. Ништа чудно.
Мало пред историје за разумевање ондашње садашњости и будућности.
Препоруке:
56
1
4 уторак, 03 април 2012 09:14
користан текст
Врло добар и информативан текст. Невесео по теми и закључку, али користан подсетник на наше државне пропусте и националне мане. Занемарујемо, не бринемо и потцењујемо, а после кукамо како нам "кидају отаџбину", "отиммају срце" и слично.
Препоруке:
47
5
5 уторак, 03 април 2012 09:26
Лаповац
Занимљива расправа, нарочито о језику (говору) становништва. Мени је још посебно занимљива због говора мојих, ја их зовем Мораваца све од Смедерева па скоро до Краљева, који се прилично разликује од осталих Шумадинаца, а о чему нисам имао баш пуно прилика да читам у неким језичким расправама. Посебно што знам да је долина и Велике и Западне Мораве у већем броју насељена у 18 и 19 веку становништвом из ових крајева. У мом крају је баш добар део становништва насељен из подручја Видина и Ћустендила, за које један коментатор горе рече да су се сматрали етнички српским.
Препоруке:
39
1
6 уторак, 03 април 2012 09:34
Ozren
Hvala autoru i redakciji NSPM što su nam omogućili da pročitamo ovo i podsetimo se ili naučimo nešto o jednom zanemarenom kraju svoje zemlje. Vidim samo dva komentara, i to negativna, zabavljena u odnosu na celinu teksta ipak sporednom stvari. Naši ljudi, a naročito ovdašnji komentatori, vole da raspravljaju o velikim svetskim temama, sukobima i silama, a malo se interesuju za ono što im se zbiva pred nosom. Pa tako i prolazimo.
Препоруке:
42
0
7 уторак, 03 април 2012 10:17
ПА
Народ каже, планинци су бистри (диј.паметни). Овде је недовољно пажње посвећно интелектуалном потенцијалу људи из ових крајева.
Препоруке:
22
4
8 уторак, 03 април 2012 10:57
Anta
Софија је много ближа него Београд, чак и географија омогућава бољу транспортну комуникацију...Gospodine, Sofija nikako ne moze biti bliza Pirotu nego Beograd... jer po vasoj logici i Vrsac je blizi Temisvaru, a Subotica Budimpesti...tako da cemo na kraju da imamo da je samo Beograd blizi Beogradu
Препоруке:
55
5
9 уторак, 03 април 2012 11:48
Бојан Приштина
@ Сава Савановић, све си објаснио, свака част
Препоруке:
18
0
10 уторак, 03 април 2012 12:04
Љута трава на љуту рану
Благодарим г. Манићу на тексту којег је, верујем, свако од нас јужњака читао отирући сузе.

Наша си је т'лга голема, преголема.
Препоруке:
29
4
11 уторак, 03 април 2012 12:20
boban
Odlicna analiza, odlican tekst.
Препоруке:
18
6
12 уторак, 03 април 2012 12:50
Bob
Zapravo, nije jasno o kom području se govori u tekstu, precizno? Čas je to pogranično područje uz Bugarsku, čas jugoistočna Srbija, na karti je i Kosovo... Autor nije objasnio ni preciznije ko su Šopi, a nije ni pomenuo torlački govor. S strane tekst je površan i nedoradjen.
Препоруке:
20
9
13 уторак, 03 април 2012 14:38
Бели Орао
У Пироту живи и ради иако је у пензији господин Томислав Г. Панајотовић који у својој књизи "Пироћанци" лепо описује овај део Србије. Аутор у релативно кратком кратком чланку није могао да изнесе све што је Т.Г.П. изнео како о Шоповима, тако и о Торлацима(становници Висока).Он у овом контексту спомиње Цвијића који је буквално изградио стереотип о лењим и потуљеним људима - Шоповима,што наравно није тачно....
Као куриозитет треба рећи да су у Пироту 1920. године победили комунисти(Краљ је одмах поставио радикале на власт) па и ту треба тражити разлог обилажења Пирота. Интересаннто је да се ни Радоје Домановић није лепо провео у Пироту, који је тамо био распоређен по казни, па људи са уживањем прате Бору Станковића, а са подсмехом говоре о "пиротском језику" који је са "врањанским" сличан. И за крај Вука Караџића не треба толико оцрнити јер се по ТГП није тако црно изјашњавао о Пироћанцима.
"`ајд у здравље"ж рекао би Мијалко Расничћи.
Препоруке:
13
0
14 уторак, 03 април 2012 16:51
сељак беземљаш
1978.г купио сам књигу Ивана Ивановића АРИЗАНИ.Књига је писана ШОПСКИМ наречјем.То је књига о пропасти српског јужноморавског села.
(део претставе АРИЗАНИ имате на YOU TUBE препоручујем)
Интересовање за књигу било је засновано(добра је)на великом скандалу везаном за први роман Ивана Ивановића ЦРВЕНИ КРАЉ.Главни јунак фудбалер између осталог каже "Што да се лажемо,не могу да кажем да ми је Југа мајка...За Југу ме баш брига."Иако је у корист писца као вештак сведочио професор етике Вуко Павићевић Ивановић је у монтираном судском процесу осуђен на две године затвора.Врховни суд га је ослободио.
Зашто спомињете Вука Караџића.Одабир једног дијалекта и УНИФИКАЦИЈА језика су били неминовни.Ко се о то оглушио сам је себе искључио.Приликом уједињења Италије само 3% становника говорило је одабраним тосканским наречјем.Бугарски избор је политички заснован Локалном говору (који има своје место)ругају се људи лошег укуса,мале памети и слабог карактера.Те улизице се увек ругајају слабијем
Препоруке:
25
0
15 уторак, 03 април 2012 20:43
Топличанин
Аутор овог текста је иѕнео многе неистине.
Он каже да је у средњем веку овај крај био слабо насељен,имао малу улогу у историји....
Прве задужбине Немањића су биле у Топлици,народ се непрекидно борио против Турака од 1415. па надаље Бугара,Аустријанаца,Немаца....
Гвоѕдени Пук је из Топлице.Аутор каже да су Обреновићи улагали у овај део Србије.То није тачно,овај крај нарочито Топлица је била за Карађорђевиће јер Обреновићи нису хтели да ослободе Косово,свака акција Топличана је била сурово кажњавана.Топлица доживљава свој процват за време Карађорђевића,а после рата комунистичка власт је све радила да овај крај замре.То је прави разлог зашто се овде није улагало,чак су и четири топличка из којих је било познатих устаника иѕ 1917. припојено Косову,тамо Срби идаље живе.У Топлици се говори зетско-херцеговачким говором односно тзв. Вуковим језиком.У Топлици Шопова има само у пар села према Лесковцу,наравно и они су Срби.
Препоруке:
26
5
16 уторак, 03 април 2012 20:53
Топличанин
А што се тиче пиротског краја, Срби су били изложени бугарском насиљу,било им је наређено да избаце-ић,а када би бугарска опасност прошла они су се поново презивали као што су и били.
Знам људе из пиротског краја чији су прадедови за време бугарских окупација мењали у презимена која су се завршавала на -ски....у инат Бугарима,а после ратова су поново враћали старо презиме.
Препоруке:
25
0
17 уторак, 03 април 2012 21:53
Шћекић
Време је да похвалимо сваког ко се труди, ко ради, ко има добре намаре. То је овај чланак. Ја сам Херцеговац, боравио сам послом у тим крајевима. Људи са тог подручја су послушни, вредни, смирени, имају свој дијалект, своје особине. Треба да их ценимо и волимо као сами себе. Историја је прошла. Нема Карађорћевића, Обреновића, Комуниста и Тита - па они ни за шта не могу да одговарају. Одговорни смо ми који смо још увек ђиви. Помађимо једни друге, будимо браћа по вери, традицији, љубави. Нормално је да свако воли свој крај. Вратимо се својим кућама, тамо је најлепше - како год је. Свој језик и свој дијалект је најлепши, али траба наћи начи н да се приближавамо, да се упознајемо, да се уразумимо, ујединимо. Војску више немамо, цркве нестаје, добошаре немамо, турци су отишли. Упитајмо се шта нам фали да би се развили, опаметили, ујединили? Ко је данас српски ујединитељ? У власти нема ниједна партија која позива на јединство , на очување језика, традиције, културе Срба. Пронађимо га.
Препоруке:
30
0
18 среда, 04 април 2012 00:45
Johnny
@ Шћекић ,Ima ,pod brojemsu 8 su na Djurdjevdan , Dveri , zaokruzite ih !
Препоруке:
2
3
19 среда, 04 април 2012 03:14
Tanin
@Bob
Bobe, autor je vrlo jasan o kojoj se teritoriji radi: jugo-istocna Srbija.Slazem se nije poblize razjasnio pojam Sopa. E to cu vam ja objasniti jer sam rodjeni Sop. Teritorija koju naseljavaju t.z Sopi se prostire nesto juznije od Pirota i zavrsava nesto jugo-istocnije od Krive Palanke u danasnjoj Makedoniji.Ta teritorija svojom sirinom obuhvaca i deo bugarske teritorije. Stanovnici Kustendila bi isto bili Sopi kao stanovnici naselja nesto istocnije od Grdelice, kao i oni iz okolice Krive Palanke. Famozna sopska salata potice odande.
Inace, potpuno se slazem sa autorom o politickoj nemarnosti srpskih politicara kroz stotinu godina prema toj teritoriji. Stvarali su monstruozni grad po imenu Beograd, danas napunjen uobrazenim i napuhnutim parazitima i jadnom seljackom masom koja zivi u uzasnim uslovima ali - u gradu! Sto se tice jezika, jako je mnogo nijansi tih dijalekta. Neki bi bili i "smesni" kad bi ih se culo u Beogradu. Nekad su mi se rugali"da se previse ritam padezima".
Препоруке:
11
1
20 среда, 04 април 2012 08:29
Владимир - Ниш
''За разлику од I у II свeтском рату становништво ових крајева учествује много мање.'' - народ овог краја учествовао је у једној од највећих операција Другог светског рата на простору Југославије - Ослобађању Косова и Метохије(од новембра 1944. до фебруара 1945.) и разбијању балистичко-фашистичке творевине Велике Албаније.

Иначе, текст је симпатичан али и патетичан.
Препоруке:
10
1
21 среда, 04 април 2012 09:20
Бели Орао
""Владимир Ниш. Тако је, и то са митраљезом "Брно" однешеним у борбу, што је разлика у односу на задужење. Такође народ из пиротског и тих крајева био је и на Сремском фронту. Још има живих бораца(ја знам једног).
Бугари су окупацију,ако ћемо поштено, у том крају држали мекано, јер су сматрали да је то њихово. Западније су чинили велике злочине, што им је донекле наплаћено, па кад причамо о томе са њима смо отприлике нерешено и не би требали да настављамо утакмицу.
Трагедија је што се два православна, мала народа, свађају зарад католика.
Препоруке:
11
2
22 среда, 04 април 2012 15:29
Љута трава на љуту рану
Мекано?

Бојник? Уђите улесковачку цркву ... нису смели од Немаца, четника и партизана у пљачку и клање.
Препоруке:
6
0
23 среда, 04 април 2012 17:09
Станко
Кад је Вук српску књижевност "ослободио" црквенословенског "тирана" и народни језик "устоличио", тај "језик свињара и говедара" постао је тиран другим дијалектима "овчара". (Много демократскији став према језику показивала је моја неписмена баба. Када би је упозоравали пред "страним" гостима да не "орати", она би питала: "А, што! Они ли не разбирају српсћи!" Такав став према језику је много здравији него Вуков. Вук каже: "Ово је једини исправни српски језик. Остали морају да се прилагоде!" Моја баба каже: "Сви ми причамо српски и треба да се прилагодимо!"


За основу књижевног језика морао се узети један говор, и узет је онај са највећим бројем говорника.
Препоруке:
9
4
24 среда, 04 април 2012 17:20
Бели Орао
""љута трава на љуту рану. Морате прво да знате и проучите шта су стране света и прошитате до ктаја.
Препоруке:
1
2
25 четвртак, 05 април 2012 03:10
Petar
Iz Luznice sam.Moji cukundedovi su doseljeni sa Kosova.Nema govora o mesanju sa Bugarskim stanovnistvom, sve do komunizma kada je to postao obicaj(ne cest).Ranije se za takva mesanja pojedinac izopstavao(svedocenje staraca). Dan danas se za svakog pojedinaca zna ima li pretke koji nisu Srbi, makar bilo i sedmo koleno.
Bugarska opupacija nije bila laksa. U selu Strelac su palili zive ljude i kuce, ubijali, silovali. U selu Stol su izvrsili masovno streljanje, da ne nabrajam dalje.
Kakav god da je Beograd, dok nas ima, uvek ce da nam bude blizi nego Sofija!Da naglasim da nemam nista protiv pripadnika ovog naroda.
O Luznickom dijalektu je pisao jos Aleksandar Belic;ko zeli moze da se informise preko njegovog dela o znacaju naseg dijalekta.
Pisac je mnogo hteo, mnogo zapoceo. Mozda bi bilo korisnije da je pomenuo nekoliko velikih fabrika koje su radile u Babusnici za vreme najvecih sankcija. Ubijene su ocajnom privatizacijom poslednjih godina, razlog za dalju propast.
Препоруке:
11
0
26 четвртак, 05 април 2012 03:39
Ana
Ja za svoje Luznicane mogu da posvedocim da su pametni, posteni i radni. Da je iza nasih predaka ostala samo knjiga zabelezenih narodnih pesama, za kulturu srpskog naroda - lep i veliki doprinos. Volela bih da procitam neki tekst koji ce da napise novinar koji ima razumevanja i ljubavi za svoj kraj i svoj narod. Luznica je kraj sa izuzetnim prirodnim lepotama i ima potencijale.Potecijale moramo sami da iskoristimo.Ako nam nije pomogao Beograd, kako ce onda da nam kao srpskom kraju, pomogne Sofija? Neka, hvala.
Препоруке:
5
0
27 четвртак, 05 април 2012 10:54
Zalogare
Bugarska okupacija bila blaza od ostalih??? Ovo je teska neistina! Bugarska okupacija je posle ustaaske bila najgora gora cak i od balisticke!
Препоруке:
9
0
28 четвртак, 05 април 2012 15:19
Бели Орао
И даље тврдим да су Бугари чинили мања злодела од Усташа над Србима мада зла нису за упоређивање. Само истина води ка помирењу, а истина је та да се зна тачан број, који је са усташама немогуће утврдити. Дакле, западно и југозападно од Пирота,поготову Бојнички и Прокупачки крај био је упропаштен од Бугара(долазили су до Босне). С обзиром да сам пореклом из пиротског краја мало сам и упућен. Молим све ВеликоСрбе, јер се и ја тако изјашњавам, да ми опросте за евентуалне несугласице, које ми малосрби неће опростити.
Препоруке:
9
2
29 уторак, 17 април 2012 09:49
Šop
Šopi su dopili ime po Pečenezima.
Najveće pleme Pečenega zvalo se Čopon ili Copon ili Šopon. Inače to su Starosrbijanci ustvari.
Šopi veze nemaju sa Bugarima, ali su Bugari uspešno bugarizovali istočne Šope u okolini Sofije. TAČNO se zna granica etnološka izmedju Bugara i Šopa i ona se nalazi kod mesta Ihtiman to je najistočnije šopsko mesto. Na zapadu Šopa ima do Prokuplja.
Препоруке:
1
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер