Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Krleža kao privremeni Beograđanin

Komentari (52) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 24 maj 2012 14:54
Vlada, Srbija
Krleža?!
To je onaj srednjeeuropski književni komunistički političar koji provede rat u ustaškom Zagrebu pod Budakovom prijateljskom zaštitom?
A Bora Ćosić, primalac nacinalne penzije Srbije, njegov najveći fan? To je taj lik!
Hoćemo li doći pameti?
Preporuke:
47
3
2 četvrtak, 24 maj 2012 15:25
au mile
Miroslav Krleža je i za Srbe značajan pisac. Njegov najznačajniji dopinos umetnosti je obračun sa trulim, nemoralnim, istrošenim i licemernim, građanskim društvom Austrougarske kao i njenim nasleđem.
Takav festival bi trebalo održati Zagrebu, a nikako u Beogradu.
Po toj logici, mogli bi održati festivale u čast svakog pisca koji se nekad iz nekog razloga zatekao u Beogradu. Ključna stvar je definisanje jasnog kriterijuma koji je očigledno izostao.
Preporuke:
32
1
3 četvrtak, 24 maj 2012 15:40
pedjauae
zar je moguće da mi i dalje ponavljamo iste greške i nedoslednosti i ne možemo da prepoznamo i realizujemo prioritete u razvoju pre svega naše kulturne tradicije kao temeljne pretpostavke za racionalan odnos prema univerzalnim vrednostima balkanske i evropske kulture i civilizacije kojoj pripadamo.

- diplomatski receno; a u prevodu na Srpski - dokle cemo vise morati da (za svoje rodjene pare) slusamo i trpimo bljuvotine o jugoslaviji koja nas je tako skupo kostala!? Promocija krleze u Beogradu - e ljudi moji, malo mi patimo koliko smo blesavi!!!
Preporuke:
38
1
4 četvrtak, 24 maj 2012 16:00
Srđa
Svaka čast autoru na poređenju odnosa između Pekića i Krleže.

Pekić je velikan slobode, a Krleža mediokritet totalitarizma.

Nema potrebe za arbitražom (jugo)vrhuške da bi se Pekićeva veličina istakla, dok se Krležino prisustvo može samo silom nametnuti.

Toliko o slobodi, kako individualnoj, tako i nacionalnoj koja iz prethodne nastaje.

P.S. Jovanović je izvan kategorija :)
Preporuke:
33
4
5 četvrtak, 24 maj 2012 17:47
Bob
Skuvano u kuhinji anti-srbije. Miteleuropa.

Nebitno. Mene interesuje da li je rehabilitovan srpski pesnik Svetislav Stefanović? Streljali su ga komunisti ni krivog ni dužnog, i red bi bio da u našoj književnosti dobije zasluženo mesto.
Preporuke:
17
0
6 četvrtak, 24 maj 2012 19:57
seljak bezemljaš
Godina 1980.Loznica.Srednja ekonomska škola.
Marurski rad iz srpskog tada srpskohrvatskog jezika.
Tema za pismeni rad GOSPODA GLEMBAJEVI.
Što je meni izgledalo čudno.
Iako mislim da je M.Krleža izuzetan pisac.I da ga treba čitati.Nije problem festival.Nevolja je kako je organizovan.teofil i Krleža.U Zagrebu M.Krleža i M.Budak.Prema Hrvatskoj književnoj enciklopediji M.Budak je drugi najznačajniji hrvatski pisac u dvadesetom veku.Stigao je u lektiru.
Radi ocene stvaralaštva ove lirske dušice stavljam na uvid jednu strofu.
S Velebita Ante kliče
zublje gore puške ore
Bježte psine preko Drine
Hrvati se za Dom bore.
Naša nesreća ogleda se u odnosu prema Zadužbini Miloša Crnjanskog.SRAMOTA ZA SVE MINISTRE KULTURE OD 1977.g.TO NAM JE ODNOS PREMA KNjIŽEVNOM NASLEĐU.
Preporuke:
23
1
7 četvrtak, 24 maj 2012 20:47
seljak bezemljaš kako je miroslav postao fric
U listu VREME 1934.g.16. marta Miloš Crnjanski objavljuje tekst OKLEVETANI RAT.Dolazi do polemike između njega i Krleže.u listu DANAS M.Krleža napada Crnjanskog za militarizam i da mu je tekst"na liniji Ggoebelsa ili von Papena"
Za razliku od ministarstva kulture daćemo Crnjanskom veći prostor.
U listu VREME Crnjanski objavljuje tekst MIROSLAV KRLEŽA KAO PACIFIST.
"Nedavno kao što je poznato,bila je u Skoplju proslava stupanja u srpsku vojsku regruta iz Stare Srbije,koji su učestvovali u odbrani Smedereva i Beograda 1914.g. U okviru te proslave, u čast tih ratnika . napisao sam članak pod naslovom OKLEVETANI RAT...Što se tiče lično g.Krleže-a ceo njegov pamfletić protiv mene je ličan.ON JE POSLE SVOG PRELASKA U BEOGRAD POSTAO NEKA VRSTA LITERARNOG PAPE I KAO NEKI IDOL MARKSISTA I PACIFISTA.
G.Miroslav Krleža,danas odlučni pacifist,..bio je pitomac austrijske vojne akademije LUDOVICEUMA u PEŠTI..U INTIMNOM KRUGU NIKO GA NE ZOVE MIROSLAV VEĆ FRIC FRIC KRLEŽA."završen citat
Preporuke:
23
1
8 četvrtak, 24 maj 2012 22:08
seljak bezemljaš
Najveći srpski pesnik Miloš Crnjanski umro je 30.novembra 1977.g.u 84.g.a sahranjen je 2. decemra u Aleji velikana na Novom groblju uz recitovanje
LAMENTA NAD BEOGRADOM

TI MEĐUTIM SJAŠ I SAD KROZ SAN MOJ TAVNI
KROZ BEZBROJ SUZA NAŠIH VEČAN.....

A KAD UMORNO SRCE MOJE UĆUTI,DA SPI,
UZGLAVLjE MEKO ĆEŠ MI,U SNU,BITI,TI..
Preporuke:
16
0
9 četvrtak, 24 maj 2012 22:08
Kovač Jugović
Srbija je zahvaljujući njenoj savremenoj vlasti postala evropsko smetlište - za nuklearni otpad, staru tehnologiju, lekove kojima je prošao rok trajanja itd. Tako doživljavam beogradsku krležomaniju. Ima, ipak, jedan detalj zbog koga Srbi treba da znaju za Krležu. On je, osim njegovih Balada Petrice Kerempuha (za koje su u Zagrebu ustvrdili da je falsifikat) - pisao na srpskom! Dakle: neka politička "elita" u Srbiji ide svojim putem, ona srpska ima svoje puteve. I oni nisu od juče.
Preporuke:
11
0
10 četvrtak, 24 maj 2012 22:23
Dijalektički antibasarus
Krleža je štovao slobodu i razobručenja licence poetike, ali se, po potrebi, do grla zakopčavao u srednjoevropsku građansku kulturu kad se za to ukaže potreba, na primer kad Srbe treba pogledati iz neke perspektive (iz ptičje, s visoka, ako smem reći). Među svojima modernista i žestoki šamarač malograđanskog društvenog ukusa, a među srpskim tuđinima gospon, ma šta gospon, barun habzburški.
Preporuke:
9
1
11 četvrtak, 24 maj 2012 22:29
Turas
Stalne greške i na kulturološkom,političkom i društvenom polju.O.S.Rakić pravi koncepciju bez da priupita HANU koji su ovog jugoslovensko,"delomično orijentiranog" pisca otpisali.Priupitati dotičnu damu dali se nalazi greškom u Beogradu.Kada će u srbiju da konačno bude RAZUMA što se tiče odnosa sa Hrvatskom koja i danas radi punom parom protiv Srbije na svim poljima.Nemam ništa protiv "glembajevih",ali dokle ćemo dozvoljavati"kulturnim"mediokritetima da nam pljuju u lice.
Preporuke:
8
0
12 četvrtak, 24 maj 2012 23:11
Krleza, pravi pisac "druge Srbije"
Pravog su pisca izabrali u Beogradu, da ga predstave - kome? Pa, bice sebi samima! Jer, Srbe - kao ni Hrvate - Krleza ne zanima! Taj skriboman, u cijim tekstovima ima vise lupetanja nego smislenih recenica, nedouceni djak prepun kompleksa, zbog cega je tekstove punio "tudjicama", prepisanim iz recnika stranih reci, taj covek koji je uvek s visoka gledao na druge, i pritom uvek bio zasticen "odozgo", prvo od strane ustaskog duznosnika Vranesica, potom od strane austrijsko-sovjetskog marsala Broza, taj se covek posebno procuo po svojim demokratskim shvatanjima i ponasanjem, upravo u tom Beogradu, i upravo u odnosu na Srbe. Prvo nije trpeo da mu se zena (Srpkinja) zove Lepa, pa joj je promenio ime u Bela! A kad bi dosao u Klub knjizevnika - bilo je to kao da je Broz usao unutra! Jednom prilikom mu se nije dopalo kako jedan od gostiju zvace, i odmah je zatrazio da doticnog odstrane iz kluba! Kao onomad posluga restorana, tako sad "drugosrbijanci" sluze kultu nezivog pisca.
Preporuke:
17
1
13 petak, 25 maj 2012 05:45
Simić Manojlo
He,he,he.Beogradski Krležijanci misle sve najlepše
o Titinom tekliću u Pavelića.Čovek za vezu.
Hrvatski Faust i hrvatski Mefisto.
Na onoj čuvenoj fotografiji objavljenoj uz intervju
Bore Krivokapića( Titinog Đetića, Srbinu koji bi
mogao da postavi "nezgodno" pitanje, ne bi bio ni
dozvoljen pristup Krleži)nekoliko godina pre poslednjeg rata, stoji ustaški vojnik ili policajac
(Vranešićev ili Kvaternikov)kraj kola("Folksvagen"
naravno)parkiranih na cesti ispred Krležine vile
na Gvozdu, drži otvorena vrata, dok Fric ulazi u
kola. A ispod slike,brozomorni potpis - Ustaše
privode Krležu. I tako su ga "privodili" na razgovor sa Pavelićem, celo vreme rata pred kraj
kojeg je, nakon konsultacija sa Pavelićem, i otišao u partizane.Za hrvatske intelektualce je
borba protiv Srba i Srbije bila efikasnija ako je
vođena u partizanima, nego iz ustaškog Zagreba.
"Srbi po čitav bogovetni dan žvaču crni luk, i
pljuckaju po apsanama".M.Krleža.Ne čudi angažman
mladog ustašice Pančića.To je on.
Preporuke:
8
2
14 petak, 25 maj 2012 06:58
kristina
interesantno!
zanima me samo jedna stvar: da li je iko od organizatora ove "manifestacije" pokusao da procita neko krlezino "delo", evo, ja preporucujem "povratak filipa latinovica", ako ste procitali prvih desetak stranica i niste odustali, neka vam bude...
uzgred budi receno, rece taj: sacuvaj me boze srpskoga junastva i hrvatske kulture"
da li se tu negde krije "poanta"?
Preporuke:
2
6
15 petak, 25 maj 2012 08:19
NEBOJŠA STRUGAR - BAR
BOJKOT!!!
Preporuke:
3
1
16 petak, 25 maj 2012 09:09
brm
"sacuvaj me boze srpskoga junastva i hrvatske kulture"
a šta je pogrešno u ovoj bolnoj dijagnozi koju uzgred nije izrekao Krleža, ali svejedno jer vama su "svi Hrvati isti" Radić, Pavelić, Franjo Mihalić Bobek, Severina, Prosinečki sve je to vama isto?
šta je loše što su neki poštovaoci velikog srpskog pisca Krleže posvetili njemu festival a šta je dobro u tome što obožavatelji Pekića i Crnjanskog (lično ih mnogo više volim i cenim od Krleže) ništa ne rade, primaju budžestske pare i gunđaju na ove što nešto rade?
Krleža je srpski pisac jer je pisao na srpskom,., čak i po sopstvenom prioznanju, kad je kukao što su zaboravili lepi hrvatski jezik... svako ko piše na srpskom srpski je pisac od Albaharija, Kiša, Nuše, Sterije, Pope do Krleže...i treba da ga baštinimo...ako je Hrvatima Mile Budak veliki pisac, zašto se ugledate na njih i pljujete Krležu?
i ono o"smislu Markovića" i "smislu Jovanovića" je tačno... Marković je zagovornik jezičkog a Jovanović ideološkog principa
Preporuke:
6
3
17 petak, 25 maj 2012 09:12
brm
dominacija ideološkog principa u 20. veku (pravi Srbi su samo pravoslavne vere) nas je stajala gubitka polovine narodnog korpusa ..trend nastavljate izbacivanjem sve novih i novih Srba iz korpusa srpskog naroda... svakog ko se vama ne sviđa..A KO STE VI?
Preporuke:
6
6
18 petak, 25 maj 2012 10:03
szerbdeszentendre
Tako je, MI treba da brinemo o Krleži. Evo jedno neposlato pismo dotičnom:http://svisrbisveta.org/politika/jedno-neobjavljeno-pismo-upuceno-krlezi/?lang=lat#axzz1vrmJTAjn
Preporuke:
1
0
19 petak, 25 maj 2012 10:44
brm
ovo stvarno ima veze sa njegovim književnim delom...
Preporuke:
0
2
20 petak, 25 maj 2012 11:03
Žika Ž
Intelektualci uvek idu tamo gde ima para. Matoš i njegovi boravci u Beogradu mnogo su više doprineli razvoju identiteta Beograda, njegovog književnog stila i kritičke misli. Matoš je mnogo više Beograđanin nego Krleža. Tin Ujević je u Beogradu objavio svoje dve najznačajnije knjige pesama, prevode, kritike. On, rođeni ijekavac, piše, peva ekavicom. Spisak hrvatskih pisaca koji su dopustili da ih Beograd definiše, dajući mu mnogo toga zauzvrat, povelik je. I svi, ili gotovo svi, bolji su izbor od Krleže. Ali, kao što rekoh na početku, iza ovakvih manifestacija stoje lobiji, a iza lobija pare. A intelektualci ...
Preporuke:
5
0
21 petak, 25 maj 2012 11:13
Kome smeta dobra književnost
Stvarno ne razumem Vučinićevo pitanje, "zašto Krleža, a ne Pekić". Kad da se Festival jednog pisca održava jednom na svakih sto godina, a ne jednom godišnje. To što je ove godine o Krleži, ne znači da sledeće godine ne može o Pekiću, ili o Crnjanskom, ili o Bori Stankoviću, itd. Dobrih pisaca ima puno, a ima i dana, tako da će sasvim sigurno svi doći na red.

Ne vidim zašto bi ikome smetao Krleža, koji jeste bio naš pisac (kako god da tumečite to naš), koji je deo naše kulture, i koji je uticao na mnoge druge naše pisce (Kiša, na primer). Dosta je "čišćenja" književnosti po etničkom ključu - dobra književnost ne mari za etnički ključ.
Preporuke:
8
5
22 petak, 25 maj 2012 18:15
Bob
@Simić Manojlo:

U hrvatskoj ne postoji Faust, samo Mefisto.
Preporuke:
0
0
23 petak, 25 maj 2012 19:19
@Kome smeta dobra književnost
Samo onaj ko nije studirao južnoslovenske književnosti može da ne zna da su Crnjanski, Bora Stanković i Pekić pisci srpske, a da Krleža kao pisac spada u korpus hrvatske književnosti. Po toposima, temama, jeziku i mnogo još čemu. Pa iako manifestacija "Festival jednog pisca" nigde izričito ne navodi da se radi o "jednom srpskom piscu", u praksi bi ipak trebalo da je tako. Na kraju krajeva, Krležina reputacija kao glavnog i odgovornog urednika Enciklopedije Jugoslavije trbalo bi da nas, bar za trenutak, zamisli. Da li onaj ko skraćuje članak o Crnjanskom "jer ga to veseli", dakle nesumnjivo eksponent "mekše" struje hrvatske kulturne politike, usred srede Beograda treba da dobije svoj festival? O tome bi vredelo razmisliti.
Preporuke:
6
0
24 petak, 25 maj 2012 19:19
Simić Manojlo
& Bob

Ma bila je to aluzija na poznatu pozorišnu predstavu "Hrvatski Faust", u kojoj, u tipično
socrealističkom maniru, hrvatski glumci koji su
igrali predstavu pred salom punom nemačkih oficira,
direktno sa pozorišnih dasaka, odlaze u partizane.
Bilo je odvratno smešno.
Kod nas se stalno zanemaruje fakat da je Pavelić
najozbiljnije razmatrao ideju da osnuje Komunističku
Partiju Neovisne Države Hrvatske, a da je od nje
odustao samo zato što Nemci nisu shvatili, da je
bio njegov "kec iz rukava".
Preporuke:
1
0
25 petak, 25 maj 2012 20:30
seljak bezemljaš
&brm
Zašto vama ne smeta što"neće učestvovati najbolji poznavaoci i tumači Krležinog opusa"
Iskupili se istomišljenici tačnije istointeresnici.
To vam ne smeta.Ima jedna anegdota u kojoj Stojadinović kaže Milošu Crnjanskom zašto ne može da dobije bolje mesto u diplomatiji(bio je ataše za štampu)pa mu kaže:"
Gospodine Crnjanski, mi vas izuzetno cenimo.Ali vas ne volimo.
Ako prihvatate da je normalno da na festival posvećenom jednom piscu nisu pozvani oni koji kajbolje poznaju delo pisca vi prihvatate da je normalno da volimo one koje ne cenimo.I da se necenjeni udružuju i drže istaknuta mesta u društvu.Idemo dalje.
Slikovito rečeno nije problem Krleža u celom gradu.
Ali dokle Crnjanski u jednoj sobici.I za života i posle smrti.
A Crnjanski je samo primer.nastavak
Preporuke:
3
0
26 petak, 25 maj 2012 20:46
Srbislav
Gospodine Krleža,
U četvrtom broju "Republike", časopisa za književnost i umetnost, za mesec april 1954. godine, štampali ste Vaše zapise iz god. 1916, 1919, 1920, 1921. i 1933. godine. U zaglavlju "Godina 1919", pod naslovom "Smjena na jasenovačkoj stanici", na strani 277, kažete:
"Beč gladuje, Austrije nema, rulja zavladala svetom, rat su dobili ovi balkanski cigani, kakova li sramota!"
Na istoj strani na dnu kažete:
"Der švarc Georg (Karađorđe, moja prim.) igra danas na međunarodnoj ruleti i dobio je glavni zgoditak. Beogradskoj gospodi ide karta, tko bi to mogao da povjeruje? Grej, Lojd Džordž, Poenkare, Klemanso, Vilson, sve su to beogradski asovi. A tko je nas pobjedio? Ovi ušljivi balkanski cigani, koji čitave dane žvaću luk i pljuckaju po apsanama, ova nepismena bagra za vješala, toj danas Evropa vjeruje i dala joj je u ruke nekakve barjake. No Alzo sjavus. Gut šaun mraus".
Preporuke:
3
0
27 petak, 25 maj 2012 20:54
Srbislav 2
Pošto se ove gadne rječi g. Krleža, odnose na srpski narod, jer je on jedini od Balkanskih naroda tada ratovao protiv Austrije, dužnost Vam je da odgovorite javnosti:
1. Da li su te reči izraz Vašeg duha i mišljenja o srpskoj vojsci, što će reći o srpskom narodu, ili da nije sredine u kojoj ste Vi bili i čuli ih?
2. Ako nisu izraz Vaših misli i osećanja, zašto ih ne stavite kao tuđe pod znake navoda, ili zašto se bar jednom rečenicom ne ogradite?
3. Kad pitate: "Tko nas je pobedio?", čim upotrebljavate ličnu zamenicu u prvom licu množine, "nas", vidi se da i sebe ubrajate u pobeđene, samo nije jasno koga smatrate sa Vama još pobjeđenim, da li sve austrijske podanike ili samo Hrvate, ili ste pak mislili na austrijsku vojsku u kojoj ste Vi bili feldvebel?
Preporuke:
3
0
28 petak, 25 maj 2012 21:03
Srbislav 3
4. Zašto Vi ove zapise niste štampali pre ovoga rata, nego tek posle 35 godina, a to ste mogli bar u vremenu pre šestojanuarskog režima.
5. Šta bi bilo g. Krleža, kad bi jedan srpski književnik seo i napisao jedan roman o zločinima počinjenim od hrvatskih ustaša nad Srbima u ovom ratu i generalisao to kao delo celog hrvatskog naroda?
6. Vama je poznato g. Krleža, da je maršal Tito, na putu za Grčku položio venac žrtvama iz srpskog naroda u tom ratu, na ostrvu Visu. Pitam Vas da li su i te žrtve "ušljivi cigani"?
7. Smatrate li Vi g. Krleža da ovakvim književnim radom ubijate ratnički duh kod dece i unučadi onih heroja iz Prvog svetskog rata, kada ih nazivate "ušljivim ciganima" i "bagrom za vješala"? Itd, itd

Inače, ovo je dio pisma Pavla M.Babca iz 1954. godine, a cijelo pismo se nalazi na ovom linku

http://www.pecat.co.rs/2012/02/antropoloska-i-druga-mudrovanja-feldvebela-krleze/
Preporuke:
1
0
29 petak, 25 maj 2012 21:05
seljak bezemljaš
&brm
Kakva vam je to priča da su Srbi izbacuju deo po deo iz svog nacionalnog korpusa.
Srbi su počeli da grade svoju državu na evropskom principu da je nacija jezik.
Postoji o tome mnogobrojna literatura.
Srbi nisu uspeli zbog snažnog otpora katoličke crkve.
Veliki ljudski gubici naterali su Srbe posle 1918 na defanzivu.Zadnji i to snažan udarac zadali su komunisti.1945.g, pobedio je religijski tip nacije.Verska pripadnost odredila je etničku pripadnost.Stvaranje sintetičkih nacija,rasrbljavanje po Crnoj Gori najavljuje Milovan Đilas već 1. maja 1945.g. u BORBI.Agitovanje lično i Kardelja prema muslimanima....
Upućujem vas samo na dva detalja.Već sedamdesetih godina Hrvati su mi skrenuli pažnju na spis Vuka Karađića SRBI SVI I SVUDA.Oni su to i tada i sada računali da je VELIKOSRPSKI spis.
Citiraću vam pola rečenice"..U pomenutijem mjestima ..biće najmanje oko pet miliona duša naroda koji govori jednijem jezikom,ali se po zakonu (religiji)dijeli natroje.. nastavak
Preporuke:
4
0
30 petak, 25 maj 2012 21:29
seljak bezemljaš
&brm
nastavak Vukov spis je nastao na opšte prihvaćenim evropskim principima nastanka nacija ali mu je vremenom navučena ludačka košulja.Označen je u negativnom kontekstu kao "velikosrpski"sa svim onim što su naši neprijatelji mogli da smisle.
Ono što je posebno zanimljivo u vezi sa spisom SRBI SVI I SVUDA je da je na tom tragu Branko Radičević ispevao stihove kasnije predstavljene kao Brankovo kolo.Branko u pesmi spominje Srbe sve i svuda po geografskom poreklu(nema Slovenaca).Kako su ovi stihovi postali simbol jugoslovenstva nisam pametan.
I da završim.Ako vam je stalo da i vi lično spisku izmišljenih srpskih krivica dodajete jednu pišite kao i do sada.
A što se jezika tiče ja o tome mislim isto što i Snježana Kordić hrvatski lingvista.Ovo je jedan jezik ali kome to kazati.
Preporuke:
3
0
31 subota, 26 maj 2012 00:25
Turas
"brm"cenim neke vaše komentare.Ali bi mi bilo draže da ste Srbin.Jedino Srbi na Balkanu su budale koje se drže onog;Bože oprosti im jer ne znaju šta rade.Ja sam jedan od tih,koji i dalje mogu da ignorišem one koji me mrze ali nisam Gospod da im opraštam.
Preporuke:
3
0
32 subota, 26 maj 2012 10:48
Kome smeta dobra književnost
Samo onaj ko nije studirao južnoslovenske književnosti može da ne zna da su Crnjanski, Bora Stanković i Pekić pisci srpske, a da Krleža kao pisac spada u korpus hrvatske književnosti. Po toposima, temama, jeziku i mnogo još čemu.


Samo onaj ko je studirao kjiževnost u nesrećnim i međusobnom na krv i nož posvađanim balkanskim državicama, može misliti da je granica između nacionalnih književnosti čvrsta i nedvosmislena, i to posebno između onih koje dele isti jezik. (Pitam se gde biste, zbog "toposa, tema i jezika", svrstali Vladana Desnicu). Krleža je naš pisac, on realno pripada srpsko-hrvatskoj kulturnoj sferi, koja se može podeliti samo veštački, neveštim hirurško-kasapskim zahvatima ovdašnjih i tamošnjih nacionalista. Što kaže pesnik (šta mislite, koji?):

Zdravo, na domu mrki pogledi,
mržnja i svađa.
Zdravo, u sramu, pokoru, bedi,
braća smo, braća!


Pomoći ću vam, nije Krleža.
Preporuke:
1
3
33 subota, 26 maj 2012 13:08
@Kome smeta dobra književnost
Nemam nameru da raspravljam oko srednjoškolskog gradiva nastave književnosti. Desnica je pisac srpske književnosti, ili srpski pisac, kako god hoćete. Ne vidim u tome nikakav problem: njegov izraz je primer dobrog srpskog književnog jezika. Andrić takođe. Krleža je, sa druge strane, pisac hrvatske književnosti. To nije podložno reviziji. I inače nisam čuo za slučaj nekakvog težeg revizionizma u ovom pravcu, barem ne na Beogradskom univerzitetu. Podela je uspostavljena na osnovu tema, toposa, istorijske pozadine, pa i jezika Krleže kao rođenog kajkavca koji je (uz dosta natezanja, vajkanja i lamentiranja) prihvatio štokavski književni izraz, naravno ne čist, već sa velikim leksičkim natrunama poreklom iz kajkavice i čakavice. Takođe, nemam ništa protiv sentimentalnih teza o tzv. "srpsko-hrvatskoj" kulturnoj sferi (mnogi su se srpski pisci, uključujući Crnjanskog, dvadesetih godina povodili za ovom idejom): problem je, naime, što ta "jugosfera" nikad nije funkcionisala. Čitajte.
Preporuke:
4
0
34 subota, 26 maj 2012 14:29
seljak bezemljaš
&kome smeta dobra književnost
Smeta vama i organizatorima festivala.Igrate na kvarno.
Kada ste već zavirivali u LIRIKU ITAKE niste morali da uzimate pesmu Jugoslaviji u kojoj Miloš Crnjanski 1918 u Zagrebu kaže"Zagorče crni,lukavi,zlosutni,tvrdoglavi...strašna braća". Mogli ste uzeti stihove iz pesme Prolog u kojoj Crnjanski kaže"Neću da preskočim Krležu ni Ćurčina"pa da se setimo Ćurčina.Crnjanski nikad nije rekao lošu reč o Krleži kao piscu ali jeste o Krleži kao čoveku i zastupniku sebičnih hrvatskih interesa.
Mogli ste u komentarima da nađete gde Crnjanski kaže
"Moja mržnja na Austriju bila je postala tolika,da bih mucao,pri razgovoru o alejama vešala,koja je Austrija bila u Srbiji podigla.
Amoje rodoljublje imalo je,katkad,oblik jednog nasleđenog porodičnog ludila"ili kada kaže
"..Ali zavičaj znate,koji volite,koji osećate,za mene je Srbija"nastavak
Preporuke:
3
0
35 subota, 26 maj 2012 15:03
seljak bezemljaš
&kome smeta dobra književnost
nastavak Pisao sam već o tekstu OKLEVETANI RAT.Ko hoće razumeće da je Crnjanski protestvovao protiv onih koji su unižavali podvige i rezultate srpskog vojnika.Pacifizam je služio samo kao sredstvo da se na oko prihvatljivo odradi posao.
Crnjanski je izgrao uvek otvoreno i nije imao smisla za kvarne igre.
Godine 1934 pokreće list IDEJE.Prvi broj na naslovnoj strani donosi Izvor Raške.Tema:obnova nacionalne ideologije.Objavljuje"Nacrt nacionalnog okupljanja snaga"Otvara pitanje mesta Srba i srpske nacije u Jugoslaviji Žali što 1918.g."nije bilo pobednika i poraženih"
"Godinama,u dnevnoj štampi, mi smo iznosili nacionalno dobro iz svih naših krajeva...i hvalili sa istom naivnošću kojom smo verovali da je sve dobro.(a promenuo je stav) Tek kad smo upoznali one koji se svakoj nesreći ove države,svim nedaćama,zlurado,prikriveno smeju,tek kad smo upoznali indiferente kojima je nacija šesta briga i kojima je svud dobro.NASTAVAK
Preporuke:
3
0
36 subota, 26 maj 2012 15:37
seljak bezemljaš vi ste za mene pročitana knjiga
&kome smeta dobra književnost
U tekstu TRAGEDIJA SRPSTVA skovao je reč frankovluk.
Piše"Prvo se činilo sve da se omalovaži vojska,..pljuvalo se pri samom pomenu Kajmakčalana,..pevalo sramnu pesmu da je korupcija srpska,i samo srpska i srpska.Frankovluk je radio oprobanim metodama evropejca protiv srpstva.Na jednoj strani tobože kultura,na drugoj nekultura,na jednoj se strani tobože plaćaju ogromni porezi,na drugoj ništa,na jednoj strani su stoletne pravice,koje treba poštovati,na drugoj srpstvo sa svojim svetinjama koje treba zbrisati"...
Dodajmo ovome njegove svađe sa komunistima i imamo pravi razlog zašto je ovaj pesnik progonjen.I posle smrti.Marko Ristić ga je bar javno živog pokopao.
A vaš istomišljenik BRM kvarno tvrdi da su oni koji vode Zadužbinu Miloša Crnjanskog nesposobni.Samo troše pare iz budžeta .A da su organizatori festivala sposobni i da rade.Ma setite se nečeg uverljivijeg.
Preporuke:
2
0
37 subota, 26 maj 2012 17:41
Kome smeta dobra književnost
Pa upravo polemika Krleža-Crnjanski ukazuje da su u pitanju ljudi koji su delili i kulturni prostor, i jezik, i književnost, da jugo-sfera u kutlrunom smislu nije bila nikakva iluzija, nego stvarnost, kao što je to i sada. Kakav je Krleža (ili Crnjanski) bio kao čovek, druga je tema. Mi ovde pričamo o književnosti. Ne treba preskakati ni Krležu, ni Ćurčina, baš kao ni Crnjanskog. Svi su oni deo naše kulture.

"Oklevetani rat" je inače jedna od najgorih stvari koje je Crnjanski napisao - fašizam i belicizam na tragu Ernsta Jingera - rat je veličantsven, higijena sveta, itsl. Poprilično jadno. U pravu je bio Krleža kada je rekao da je Crnjanskova tadašnja "pobuna protiv sebe sama, napor jalov i uzaludan i kako on danas puca iz svog brauninga po svojoj vlastitoj slici što se odrazuje u ogledalu njegove intimne lirike".

Čitajte i Krležu i Crnjanskog, dva izvrsna pisca. Ali ne Crnjanskog - osrednjeg fašističkog pamfletistu - već Crnjanskog - vrhunskog pesnika i romansijera.
Preporuke:
2
7
38 subota, 26 maj 2012 20:26
seljak bezemljaš
&kome smeta dobra književnost
"Mi smo bili protiv njih ne zato što im je mrska puška,nego zato što im je mrska slavom uvenčana srpska vojska,što pod svojom maskom oni nisu gađali avet rata,nego Srbiju,kao osnovu svega,značaj vojske u stvaranju sadašnjosti,značaj srpstva."
Ovo je objašnjenje Crnjanskog Sada sa ove distance šta nije ovde tačno.
Kao i mnogi pre vas vi ste uzeli jedan pasus i izvukli ga iz konteksta.Inadžija,prkosnik,razgnevljen prljavštinom mirnodopskog građanskog društva,unižavanjem srpskih žrtava pesnik je preterao i voda je otišla na tuđu vodenicu.
Sukob je bio oko onog što je navedeno na početku komentara a vešto je prebačen na "belicizam"Crnjanskog.
Otkrivajući fašizam kod Srba i Miloša Crnjanskog kao fašističkog pamfletistu vi samo ponavljate ocenu Koče Popovića i Marka Ristića.Ocena je data na zahtev KP.
Iskreno se nadam novim ocenama.1991 NEŠTO JE POKUŠAVAO Radivoj Cvetićanin ali je ispalo pola riba pola devojka. nastavak
Preporuke:
3
0
39 subota, 26 maj 2012 20:51
@Kome smeta dobra književnost
Upravo Krležine polemike snažno dokazuju da takozvane "jugosfere" kao prostora kulturne razmene lišene ideoloških konstrukata hrvatske kulturne politike - nikada nije bilo. S tim u vezi treba shvatiti i Krležinu preporuku da članak o Crnjanskom kao najvećem srpskom piscu, pisan za Enc. Jugoslavije, treba da skrati Mate Ujević, "barem za polovinu", ali samo "ako ga to veseli". Da li ovakav odnos prema najvećem srpskom piscu spada u ravan kulturne polemike? Rekao bih da ne. Krleža ni pre ni posle rata ne polemiše sa Crnjanskovim viđenjem stvari, već u kontinuitetu prezire i odbacuje celu liniju njegove poetike, koja u kulturnom ssmislu čini srž srži savremene srpske književnosti. Uostalom, i Vinaver je povodom Krležinih polemika rekao da ovaj emanira frankovluk preobučen u jugoslovenstvo. Ništa od toga nisu čisto književne stvari, ali ih treba znati. Tim pre, što je u književnosti malo toga tako čisto i idealno "književnog". Čitajte.
Preporuke:
3
0
40 subota, 26 maj 2012 21:07
seljak bezemljaš kako je od legende ostao vic
&kome smeta dobra književnost
Zanimljivo je da vi ocenu KP prenosite rečima kojima je Krleža u kako se to govorilo svom beogradskom DELU napao Crnjanskog.Nešto se za vas lepe pamfleti.
I ocene KP.Kako vreme prolazi Marka Ristića će pamtiti samo po članku od 5. novembra 1944.g u POLITICI.Stigao Marko iz Vrnjačke Banje iz sanatorijuma svog tasta Živadinovića gde su se lečili bolesni Nemci i u napisa SMRT FAŠIZMU-SLOBODA NARODU gde traži nemilosrdnu kaznenu politiku"NEMILOSRDNO UNIŠTENjE REAKCIJE".Gadno ulizištvo se završava"..KAKO SU TO REKLI KOČA POPOVIĆ I PEKO DAPČEVIĆ OBUHVATA OSVETU UKLjUČUJE OSVETU..Gospodsko dete ponovo galamom i tuđim stradanjima nadoknadilo nedostatak talenta i vinulo se u vrh.Kao što znate sudovi sada rehabilituju"reakciju".Da znate čijoj ste oceni poverovali.Doduše možda ste vi to pročitali preneto iz treće ruke.Taj kao i drugi smradovi su se prenosili mehanički.Uzgred od onog drugog osta samo šala da je išao maršalu po led za viski.nastavak
Preporuke:
2
0
41 subota, 26 maj 2012 21:46
seljak bezemljaš
&kome smeta dobra književnost
Ušančili ste se ispod ovog pseudnima i mislite da ste rekli nešto značajno.
Oni što čitaju čitaće i bez mene i vas a ove druge baš briga.
Mislio sam da ima smisla i da je prilika da pitamo zašto ni posle 35.g od smrti nije bolje uređena Zadužbina Crnjanskog.
Vama predlažem da napustite ideološke ocene političkih spisa Crnjanskog.Netačne su nepravedne su i ne služe vam na čast.
EVO VAM NEŠTO ZANIMLjIVO O KRLEŽI
U BALADAMA PETRICE KEREMPUHA U PETRICA I GALŽENjAKI predratno izdanje 1936.g.
Gdo plašca ne zna z vetrom obarnuti
more kak sveča na vetru vtarnuti.
1946.g. ono more po svedočenju Vicka Raspora pretvorilo se u mora.Nov pogled na svet.Crnjanski to nije umeo.
U izdanju BALADA koje ja imam iz 1976 Oslobođenje Sarajevo mora se vratilo na more.
Preporuke:
3
0
42 subota, 26 maj 2012 21:56
seljak bezemljaš
& & kome smeta dobra književnost
Lepo je čitati vaše komentare.Iskreno se nadam da pripadate mlađoj generaciji.Da je bar mlađima ako ne sve jasno bar jasnije nego mojoj generaciji.
Preporuke:
2
0
43 nedelja, 27 maj 2012 10:31
Kome smeta dobra književnost
Upravo Krležine polemike snažno dokazuju da takozvane "jugosfere" kao prostora kulturne razmene lišene ideoloških konstrukata hrvatske kulturne politike - nikada nije bilo.


Da, da, lomparovština... Hrvatski nacionalisti tvrde to isto, samo, naravno, obrnuto - jugo-sfera je oduvek bila prostor srpske dominacije, its. Ali s onu stranu svake "dominacije" i "ideoloških kinstrukata", srpski i hrvatski pisci su jedni druge čitali, jedni na druge uticali, i jedni sa drugi razgovarali, slagali se, gložili, polemisali, itd. Dve nacionalne kulture poput srpske i hrvatske su, zbog proste činjenice da koriste isti jezik i da su decenijama, ako ne i stolećima upućene jedna na drugu, toliko isprepletane i međusobno srasle, da je nemoguće potpuno ih podeliti a da ozbiljno ne osakatite i jednu i drugu.
Preporuke:
1
0
44 nedelja, 27 maj 2012 10:41
Kome smeta dobra književnost
Naravno, nacionalistima, i našim i njihovim, do književnosti i kulture nije ni stalo. Stalo im je samo do ostavinske rasprave, do razgraničenja, do podele, do etničkog čišćenja (nekada i pravog, a danas samo etničkog čišćenja književnosti od "etnički nepodobnih" pisaca). Ovi sitni umovi i duše, nikako da razumeju da kultura ne zna za granice ove vrste, i da je takva razgraničavanja i čišćenja samo sakate.Ipak, više od svega stalo im je da izbrišu sećanje na zajedničku državu, na činjenicu da je ona funckionisala uprkos svemu, a ponajviše na polju kulture, i da je bila veća i važnija od bilo koje danas postojeće državice koja je nastala njenim raspadom. Jer kad bi to priznali, priznali bi da su ratovi bili besmisleni, a to priznati ne smeju. A o Srbima i Hrvatima, Krleža je rekao svakako najmudriju stvar ikada rečenu na tu temu: "Srbi i Hrvati su kao gomila balege koju je točak istorije podelio na dva dela". Nije ni čudo da ga mrze i ovdašnji i ondašnji "rodoljupci".
Preporuke:
3
3
45 nedelja, 27 maj 2012 11:21
@Kome smeta dobra književnost
Pitanje književnih granica i uticaja veoma je složeno, i ozbiljno, ozbiljnije nego što se na prvi pogled čini. Što više čitam, to sam skloniji mišljenju o razdvojenim književnim sferama. Onoliko razdvojenim koliko pisac ne piše za sebe i svoju besmrtnu dušicu (takvi nikada ne napišu nešto što valja), već svojim književnim delom odražava jednu poetiku koja ima uporište u kulturi, jeziku (teza dobrog poznavaoca ovog problema, Isidore Sekulić), istoriji (kao formi kolektivne svesti naroda), naciji. (Ne)postojanje uticaja između srpske i hrvatske književnosti ne može se svoditi na to šta je ko rekao u bašti Moskve. Zadržimo li se na Crnjanskom, lično ne znam kako je na Seobe ili Roman o Londonu mogao uticati Krleža sa Glembajevima ili Povratkom Filipa Latinovića (što su sve, bez sumnje, sjajna književna dela). Crnjanskog književno obavezuju Njegoš, kosovski zavet, poetski dijalog sa Andrićem. Krleža nema takvih opterećenja. Crnjanskog, za razliku od Krleže, književno obavezuje i Beograd.
Preporuke:
3
0
46 nedelja, 27 maj 2012 11:40
@Kome smeta dobra književnost
... a u tome je i čvor, o tome hoćemo li Beogradu kao svojevrsnom književnom središtu, u sferi vlastite književne i ljudske odgovornosti, dati status centra neke nove jugosfere ili pak status kulturnog težišta srpske književnosti (od despota Stefana Lazarevića do Crnjanskovog Lamenta i Pekićevog Zlatnog runa). Drugačije rečeno, hoćemo li opet konstruisati nekakvu "kulturnu razmenu" koja će ići isključivo preko leđa srpske kulture, ili čemo se okrenuti sebi samima. Jer, primetićemo, u Zagrebu se slični festivali srpskim piscima ne posvećuju, već se oni izbacuju iz javnih biblioteka i simbolično spaljuju na trgovima. Što bi rekao naš narod: "Šta je tvoje, to je i tvoje i moje, a šta je moje, to je samo moje." Toliko o srpskoj "balezi", koja ipak lepše vonja na ovoj strani tog kolskog traga. Na kraju krajeva, još uvek nismo toliki europejci da se moramo stideti vonja srpske balege. To je đubrivo, i to vrlo dobro đubrivo. So i zemlja.
Preporuke:
4
0
47 nedelja, 27 maj 2012 12:04
Kome smeta dobra književnost
Toliko o srpskoj "balezi", koja ipak lepše vonja na ovoj strani tog kolskog traga. Na kraju krajeva, još uvek nismo toliki europejci da se moramo stideti vonja srpske balege.


PA ne, naravno, vama smeta samo smrad hrvatske balege :) Ali znate, balega je - balega. To je poenta Krležine mudrosti, koju nikako ne uspevate da razumete.

Ono što takođe ne razumete jeste da "kulturna razmena" nije zaista nekakva razmena, poput one ekonomske, gde ćemo mi njima nešto da damo, a oni nama neće ništa, pa ćemo mi onda da ostanemo kratkih rukava. Kulturna razmena je spotnan proces života kulture, sve i da hoćete ne možete ga sprečiti, osim po cenu totlitarnih mera, zabrane i psaljivanja knjiga itd. Štaviše, kao što je komentator "brm" lepo primetio, ako i jeste reč o razmeni - onda asimetrija ide u našu korist - to što mi prihvatamo Krležu, a "oni" ne prihvataju, šta ja znam, Crnjanskog, zapravo nas čini bogatijim, ne obrnuto.
Preporuke:
1
0
48 nedelja, 27 maj 2012 12:20
seljak bezemljaš
kome smeta dobra književnost
Ala ste duhom lenji.Ponovili ste jednu opštu optužnicu koja cirkuliše Srbijom decenijama.Novo je dodavanje etničkog čišćenja.Srbima.Neka vam je na čast.
Ta optužba nekada je uterivala strah u kosti.A sada kao i nekada služi da onemogući raspravu.
Ja dakle "mrzim Krležu"zato što mislim da je branio hrvatske nacionalne interese.Računajući i one veoma sebiče,da ne kažem nešto drugo. Vešto koristeći vetrove koji duvaju i od strane katoličke crkve ,i od KP i...
A Crnjanski je fašista zato što je bio uvređen i razjaren frankovlukom.I zato treba i posle smrti kao i u životu da ostane u jednoj sobici.
Vama ne vredi govoriti da su Hrvati i Slovenci jasno stavili do znanja da će kada se steknu povoljni uslovi izaći iz Jugoslavije.
I da je sa KP 1945.g pobedio religiozni princip etničke pripadnosti.Što je suprotno evropskom principu.Suprotno racionalnom principu.Što nas je umesto u London odvelo u Londonderi predgrađe Belfasta.PA VI SADA VIDITE KO JE PROTIVNIK KULTURE.
Preporuke:
3
0
49 nedelja, 27 maj 2012 12:57
@Kome smeta dobra književnost
Mrzi me da se ponavljam, a i imam osećaj da sam dosta rekao i da ste me vrlo dobro razumeli. Stoga završavam ovu jalovu polemiku sledećim. Balega nije samo balega. Ona je ono što mi odaberemo da bude. Ako je podignemo i njome gađamo protivnika, to je go**o. Ako je u većim količinama bacimo na njivu, to je đubrivo. To kakvi smo mi ustvari zavisi od toga na šta nas prvo asocira njen miris. Dakle, balega je nešto nečisto samo za onoga ko se, u osećanju vlastite superiornosti nad primitivnom balkanskom sredinom i njenim mitovima, uzdigao iznad zemlje i gleda na svet vasionskim, kominternističkim pogledom. To su već malo komplikovaniji smradovi. I drugo. Samo onaj ko nikada nije bio u Zagrebu i video meru palanačkog u toj kulturnoj sredini može govoriti o nekakvoj "obostranoj kulturnoj razmeni". Što se mora tiče, ono me ne zanima, a osim njega nemaju šta mnogo da ponude. Srpskoj književnosti i kulturi su ionako bliži Berlin, Beč, ili Rim, ili London, za koje nam ne trebaju posrednici.
Preporuke:
3
1
50 nedelja, 27 maj 2012 13:59
Kome smeta dobra književnost
I stvarno ne razumem te lažne dilema koje postavlja prvo Vučinić (zašto Krleža a ne Pekić?), a evo sad i vi (zašto Beograd kao centar jugosfere, a ne kao centar srpske kulture, ili štagod). A zašto ne i jedno i drugo? Beograd je čini mi se sve to i još mnogo pored toga - vliki gradovi su centri različitih stvari. Da li je Pariz manje Francuski time što je postao grad Hemingveja i Skota Ficdžeralda? Ni najmanje. Ne vidim zašto bi Beograd postao manje srpski time što je grad Krleže.

Elem, jasno je da vama u ovoj raspravi uopšte nije do kurluture koja nikada nije samo nacionalna - svaka kultura je po svojoj prirodi otvorena za druge uticaje i isprepletana sa njima. Vama je zapravo stalo do jednog političkog projekta - nacionalističkog, u kojem se kultura vidi tek kao nastavak rata drugim sredstvima. Otud ta stalna fascinacija zauzimanjem gradova, čišćenjem tuđih jedinica (pisaca) na našoj teritoriji. Zato se nedelja Krleže ne vidi kao običan kutlruni događaj, nego kao strana okupacija.
Preporuke:
2
4
51 nedelja, 27 maj 2012 14:04
Kome smeta dobra književnost
Srpskoj kulturi naravno Berlin i Beč nisu bliži od Zagreba, iz prostog razloga što se u Zagrebu piše i govori istim jezikom kao i u Srbiji, što se čitaju iste knjige i gledaju isti filmovi. Srbi i Hrvati su jedni drugima najbliži, i to je ono što naše nacionaliste toliko i boli. Udžbenički primer narcizma malih razlika.
Preporuke:
2
6
52 utorak, 29 maj 2012 16:13
Ivan
bolje Krleža nego Đogo, Budak, Rašković ili sačuvajbože Karadžić
Preporuke:
3
3

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner