Početna strana > Hronika > Ahmet Davutoglu: Turska i Srbija ključne zemlje Balkana
Hronika

Ahmet Davutoglu: Turska i Srbija ključne zemlje Balkana

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 23. jul 2009.

Ahmet Davutoglu, ministar inostranih poslova Republike Turske, koji je u poseti Beogradu, u autorskom tekstu za Politiku, navodi da su "njegov cenjeni kolega i prijatelj" ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić i on odnose između Turske i Srbije okarakterisali kao strateško partnerstvo.

"U temelju odnosa između turskog i srpskog naroda jedno je duboko ukorenjeno istorijsko nasleđe. Srpski i turski narod sukroz istoriju živeli zajedno i zajedno obitavali. Te istorijske veze i istorijsko nasleđe donosili su kako sreću tako i nesreću. Manifestacija istorije u tom obliku omogućila je da, čak i kad su državne granice udaljene, Turska i Srbija jedna drugu vide kao komšijske zemlje", piše šef turske diplomatije.

Davutoglu smatra da političko i diplomatsko nasleđe Turske i Srbije iz prošlog veka omogućava da perspektiva strateškog partnerstva bude ostvariva:

"Turska, sa svojom pozicijom na krajnjem istoku Balkana, i Srbija, na zapadu, predstavljaju ključne zemlje poluostrva. Shodno tome, Turska i Srbija su zemlje koje bi mogle najviše da doprinesu jačoj stabilnosti, miru i većem prosperitetu na Balkanu."

Turski ministar inostranih poslova navodi da postoje određene različosti, ali i da "strateško partnerstvo znači sledeće: u skladu sa zajedničkim ciljevima Turska i Srbija izjavljuju kako će međusobne bilateralne odnose, ali i regionalnu saradnju sprovoditi unutar konstruktivnog sporazuma i kroz iskren dijalog".

Ahmet Davutoglu smatra da ujedinjavanje potencija Turske i Srbije može biti odlučujuće pogledu ubrzavanja rešenja različitih problema na Balkanu, kao i u ubrzanju integracije Balkana kao celine sa Evropom

"Koliko uspemo brzo da oslobodimo teritoriju Balkana od njenih problema, a naročito koliko brzo budemo uspeli da ojačamo integraciju na ekonomskom planu, u istoj toj meri ćemo uspeti da olakšamo integraciju naše regije s evropskim i evroatlantskim institucijama kao što su Evropska unija i NATO. Članstvo u NATO-u i EU zajednički je cilj svih balkanskih zemalja."

Na kraju se ministar spoljnih poslova Turske osvrnuo i na Sandžak:

"Oblast Sandžaka u Srbiji je, u pogledu odnosa između naših dveju zemalja, veoma važna. Podrška srpske vlade Turskoj da ulaže u Sandžak pokazuje da će ta regija moći da funkcioniše kao uticajan most između dve zemlje. Ispravan stav srpske vlade značajan je, kako u pogledu bilateralne, tako i regionalne saradnje. Turska će imati veliko zadovoljstvo da učestvuje u razvoju oblasti Sandžaka."

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner