среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ахмет Давутоглу: Турска подржава договор у БиХ и њен територијално-политички интегритет
Хроника

Ахмет Давутоглу: Турска подржава договор у БиХ и њен територијално-политички интегритет

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 30. јануар 2011.

БАЊАЛУКА - Предсједник Републике Српске /РС/ Милорад Додик изјавио је након данашњег разговора са министром иностраних послова Турске Ахметом Давутоглуом да Турска подржава договор у БиХ и њен територијално-политички интегритет.

"Турска сматра да је унутрашњи договор и дијалог ствар домаћих политичких актера и да се на тај начин једино могу тражити рјешења", рекао је Додик новинарима након састанка у Бањалуци, коме је присуствовао и предсједник Народне скупштине РС Игор Радојичић.

Истакавши да је РС сигуран партнер у очувању мира на простору југоисточне Европе, Додик је изразио увјерење да Турска има намјере да подржи унутрашњи дијалог у БиХ, не фаворизујући никога.

"То нас охрабрује да градимо атмосферу повјерења, као и да развијамо економску и привредну сарадњу", рекао је Додик, који је изразио задовољство што је турски министар данас посјетио РС, те га позвао да поново дође у Бањалуку и обрати се интелектуалној заједници.

Додик је поручио да је ангажовање приредника из Турске у РС добродошло.

Давутоглу је рекао да је БиХ изазов за све који живе у региону и да представља кичму стабилности Балкана.

"Овдје ће сарадња сва три народа бити добра вијест за цијели свијет. Турска подржава интегритет, просперитет и економски развој БиХ", рекао је Давутоглу и истакао да је његова земља заинтересована за реализацију економских пројеката у БиХ.

Говорећи о уставним промјенама у БиХ, Давутоглу је нагласио да је потребно провести одлуку суда у Стразбуру у предмету "Сејдић и Финци против БиХ".

Он је изразио задовољство што је данас посјетио Бањалуку, као и тиме што га је предсједник РС позвао да одржи предавање у овом граду.

Предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић рекао је да је данашњи захтјев делегације Турске, коју је предводио шеф дипломатије Ахмет Давутоглу, да се уклони застава Републике Српске (РС) из сале за састанке у Палати Републике у Бањалуци током најављеног сусрета са предсједавјућим Предсједништва БиХ Небојшом Радомовићем, чин непоштивања РС.

"Свима који буду то тражили треба да им се врати на исти начин и мислим да је Радмановић исправно поступио иако ће то изазвати разне коментаре не само у БиХ, него и изван БиХ", истакао је Шпирић за Радио-телевизију РС.

Коментаришући дипломатски инцидент турске делегације, због чега је Радмановић и отказао састанак са Давутоглуом, Шпирић је рекао да му није драго што се то десило, јер је, како је нагласио, РС увијек била добар домаћин и радо примала људе из дипломатског свијета који поштују РС.

Замјеник министар иностраних послова БиХ Ана Тришић-Бабић оцијенила је да је захтјев турске делегације смишљен поступак Министарства иностраних послова и Амбасаде Турске у БиХ, додајући да су Српска и представници РС на ентитетском нивоу и нивоу БиХ показали да желе да буду кооперативни и да желе да се у БиХ успостави функционална власт.

"Врата РС су за све отворена и сви су добро дошли, међутим туски шеф дипломатије, који је у РС дошао у својству предсједавајућег Савјета Европе, очигледно да није дошао са добром намјером у Бањалуку", оцијенила је Бабићева.

Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Милица Марковић рекла је да није уобичајено да гости дипломате условљавају или постављају нека питања у амбијенту у којем се примају, већ треба да поштују амбијент и услове у којем га домаћин дочекује, а то треба да буде на дипломатски и адекватан начин онако како је РС и поступила.

"Давутоглу и сви који долазе из Турске покушавају да се наментну као некакви миротворци и дијеле неке лекције у БиХ, а при том сви знама да и сама Турска 20 година чека да буде примљена у ЕУ и да још нема никакве изгледе и шансе да се то и деси због својих унутрашњих проблема", констатовала је Марковићева.

Декан Правног факултета у Бањалуци Витомир Поповић изјавио је Срни да је више него јасно да турски министар иностраних послова Ахмет Давутоглу у Бањалуку данас није дошао да разговара о сарадњи са РС, него да је, како је навео, тестира на исламски начин.

"Предсједавајући Предсједништва БиХ Небојша Радмановић, који није хтио да га прими због захтјева за уклањањем заставе РС, потпуно је добро поступио и таквим особама као што је турски министар треба забранити долазак у РС, како то раде озбиљне земље у оваквим случајевима", рекао је Поповић.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер