субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Албанци са југа Србије: Jош комадић, молим!
Хроника

Албанци са југа Србије: Jош комадић, молим!

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. август 2010.

Замислимо ситуацију. Гувернер једне од америчких држава даје, на пример, овакву званичну изјаву: 'Поздрављамо проглашење независности Аризоне и надамо се да ће Вашингтон успоставити контруктивне односе са Фениксом'.

Када би то била измишљотина жуте штампе, попут оне објављене почетком 90-их о томе како су ванземаљци повели Била Клинтона на краће путовање изнад Њујорка, онда би била забавна. Али сличне ствари се дешавају у стварности. Само не у САД. У Србији.

У уторак је на узбуну позвао српски министар за Косово и Метохију Горан Богдановић, који је позвао званични Београд да обрати пажњу на изјаву дату у Прешеву.

Председник ове општине Рагми Мустафа је изјавио: 'Поздрављамо као праведан чин мишљење Међународног суда правде у Хагу да проглашење независности Косова није у супротности са међународним правом и спремни смо да поздравимо очекиване преговоре између Приштине и Београда, као две независне суседне државе.' То је изјава Рагми Мустафе, једног од регионалних лидера Србије, земље која на свим нивоима тврди да никада неће признати независност Косова.

Министар Богдановић, угред, наговестио је да Београд није заборавио на то да је Рагми Мустафа био један од лидера Ослободилачке војске јужних српских региона Прешева, Медвеђе и Бујановца, зато изјаве сличне врсте не чуде.

Тим пре што су се по постојећим подацима ови подражаваоци и колеге злогласне ОВК истакли низом терористичких аката, између осталог усмерених против посматрача ЕУ, као и нелегалним складиштењем оружја. Али одмах се поставља питање. Ако власти Београда знају за криминалну прошлост свог, у принципу потчињеног, зашто он седи у фотељи председника општине, а не у мање комфорним условима? А затим можемо да се замислимо: колико српски политичари контролишу ситуацију у јужним пределима земље, ако никаква жестока реакција на кршење уставног поретка није уследила?

Говори старији научни сарадник Института за славистику РАН, историчар Георгиј Енгелгардт:

Проблем јужне Србије, или како кажу Албанци, источног Косова, заиста је озбиљан. И мада су оружани сукоби тамо последњи пут избијали пре 9 година и од тада се сматрало да је Врањска котлина, или како кажу Албанци, Прешевска долина, пример успешног регулисања сукоба међу народима, суштина проблема никуда није нестала. Видимо да недавна изјава албанског политичара доводи Београд у врло неудобан положај, зато што власти не могу да никако не реагују, јер реч је о кршењу устава, а жестоке реакције Србија се, по свему судећи, сама плаши.

Зашто се плаши? Она боље зна. Да просто истакнемо: Рагми Мустафа је наводно обећао да ће Албанци из Прешева пажљиво пратити како се понашају косовски Срби на северу покрајине. И извлачиће закључке, разуме се. Звучи интригантно, посебно у светлу чланка који је објавио приштински лист Коха Диторе: он има податке да косовски Срби планирају да прогласе независност од Косова наредних дана. Лист Експрес пише даље: према његовим подацима, ових дана је забринути председник Косова Фатмир Сејдиу чак разговарао на ту тему са шефом УНМИКа.

Нису случајно још почетком овог века српски медији писали да је југ земље испит за власти у Београду. Три општине на југу Србије већ одавно, од доба косовског конфликта, осећају се као аутономна покрајина, тим пре што су још 2006. усвојиле декларацију по којој су захтевале самосталност у области самоуправе, правосуђа, полиције, економског развоја.

2010. јужни региони Србије бурно су обележили другу годишњицу проглашења независности Косова. У Прешеву је назив празника био врло индикативан - Дан који нас спаја. „Нас“ - то су Албанци из других балканских земаља: Македоније, Црне Горе.

Тако да ако не буде одлучних мера од стране Београда, ако не буде мешања међународне заједнице у ситуацију на југу Србије, где политичари допуштају себи да дају антиуставне изјаве, ускоро ћемо видети на Балкану нове сједињене државе, само дешифроваће се то као Сједињене Албанске Државе. И то неће бити новинарска патка.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер