среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Боцан Харченко: ЕУ хоће да очува протекторат у БиХ
Хроника

Александар Боцан Харченко: ЕУ хоће да очува протекторат у БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. август 2010.

Ставови Русије о Косову и суверенитету Босне и Херцеговине

Сарајево - Руска Федерација ће и након саветодавног мишљења Међународног суда правде у Хагу наставити да подржава територијалну целовитост и суверенитет Србије и сматра да Резолуција 1244 Савета безбедности УН остаје најважнији темељ решавања косовског питања, изјавио је амбасадор Руске Федерације у БиХ Александар Боцан Харченко.

Он је у интервјуу Срни појаснио да се саветодавно мишљење Међународног суда правде тиче декларације о независности Косова, али да тај суд није у ширем смислу разматрао право косовских Албанаца на самоопредељење и једнострано отцепљење од Србије. Говорећи о ширем контексту саветодавног мишљења Међународног суда правде, руски амбасадор је рекао да Москва подржава територијални суверенитет и целовитост Србије, али исто тако и на основу Дејтона и других међународних и националних одлука уважава и поштује суверенитет и територијалну целовитост БиХ. "У нашој међународној политици и односима са Сарајевом полазимо од тога и то је темељ за наше односе. Што се тиче БиХ, ако се жели говорити о стабилности постоји неопходност уважавања територијалне целовитости БиХ као државе, али и уважавање ентитетске организације државе", рекао је руски амбасадор.

Говорећи о неформалним најавама робустније политике ЕУ према БиХ, амбасадор је подсетио да није било таквих расправа у оквиру Савета за спровођење мира.

"Русија полази од тога да постоји јединствена одлука ПИК-а која се тиче транзиције ОХР у мисију специјалног представника ЕУ, затварање ОХР-а и елиминисање бонских овлашћења", рекао је он.

Харченко је подсетио да се тај концепт темељи на сазнању да је у садашњим политичким приликама немогућа робустнија политика, односно да политика притисака и санкција није у складу са приликама у БиХ, било да је реч о држави било о ентитетима.

"Ако се жели стабилност и уважавање принципа Дејтона, међународна заједница мора одустати од политике која личи на жељу за очувањем протектората", појаснио је Харченко, оцењујући да је сада време за другу политику у БиХ која је више саветодавна.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер