петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Боцан Харченко: Ишчупати корене тероризма у БиХ
Хроника

Александар Боцан Харченко: Ишчупати корене тероризма у БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 30. јануар 2011.

БАЊАЛУКА - Амбасадор Русије у БиХ Александар Боцан Харченко изјавио је да су његова земља и друге државе забринуте због тога што у БиХ постоје корјени тероризма, које, како је навео, треба ишчупати.

Он је поводом недавног терористичког напада на московском аеродрому "Домодедово", када је погинуло 35 људи и повријеђено више од стотину, рекао да је тај гнусни чин и за Русију и за друге земље снажан сигнал да тероризам представља највећу опасност по свјетски мир и безбједност.

Говорећи о могућности да терористи са сјевера Кавказа имају своје огранке у БиХ, Харченко је подсјетио да истрага о нападу у Москви још није завршена, па је о тим везама сада тешко говорити.

"Русија у овом тренутку чини све што може да идентификује и казни починиоце, али и да превентивно дјелује и спријечи терористичке нападе у будућности", рекао је руски амбасадор за "Прес РС".

Коментаришући чињеницу да је високи представник у посљедњих неколико недјеља два пута користио бонска овлашћења упркос противљењу Русије и то у случају Закона о имовини у РС и наметања одлуке о привременом финансирању ФБиХ, Харченко је рекао да су разлози због којих је Русија била против коришћења бонских овлашћења у оба случаја правно утемељени.

Харченко је рекао да ће мартовску сједницу Савјета за имплементацију мира искористити како би још једном покренуо озбиљну дискусију о коришћењу бонских овлашћења.

"Сматрамо да је коришћење бонских овлашћења у посљедњих неколико година само подизало тензије, а није доносило никаква рјешења", рекао је Харченко.

Осврћући се на процес формирања власти на нивоу БиХ, Харченко је рекао да нову власт треба конституисати у складу са Дејтонским мировним споразумом.

"Већина у власти треба потпуно да одражава интерес и присутност представника три конститутивна народа и два ентитета у складу са Дејтоном. Тај споразум није савршен и не омогућава да конституисање власти иде брзо, али дејтонски систем обезбјеђује равнотежу и стабилност земље", рекао је Харченко.

Он је истакао да је од највећег економског и политичког интереса да Влада РС што брже постане оперативна и да ради у пуном капацитету. "Жеља нам је да се то питање ријеши што брже, у складу са правом и Уставом. Наша оцјена је да је РС након избора била добар примјер брзог и ефикасног формирања свих институција и желимо да тако и остане", рекао је Харченко.

Говорећи о улагању руског капитала у РС, Харченко је подсјетио да је у фази реализације неколико изузетно значајних пројеката, који су договорени са претходном Владом РС.

"Економски програм Владе РС у Русији је изазвао велики интерес, посебно у области енергетике, машиноградње и пољопривреде. Постоји интерес за улагања у туризам, жељезнице, али и у путну инфраструктуру", рекао је Харченко.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер