петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Конузин: Пројекат "велике Албаније" опасан за Балкан
Хроника

Александар Конузин: Пројекат "велике Албаније" опасан за Балкан

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 30. јануар 2011.

Амбасадор Руске Федерације у Београду Александар Конузин упозорио је да је екстремистички пројекат "велике Албаније", веома опасан за осетљиви регион као што је Балкан.

Екстремистички пројекат "етничке Албаније", ко год да га развија, веома је опасан, посебно у тако осетљивом региону као што је Балкан, који је недавно преживео период тешких оружаних конфликата на националној основи. Због тога, што се пре пружи отпор великоалбанским и сличним опасним идејама, то боље, рекао је Конузин за новосадски "Дневник".

Конузин је рекао да је Русија за то да дијалог Београда и Приштине започне што пре, јер полази од тога да је циљ преговора у налажењу узајамно одговарајућих договора у вези са свим питањима које имају заинтересоване стране.

Он је оценио да српска страна показује спремност да започне контакте, док се за Приштину то не може рећи, изразивши сумњу у њену способност да испуни оно што је наведено у заједничкој резолуцији коју су ЕУ и Србија 9. септембра прошле године представиле Генералној скупштини УН.

"Ипак, рачунам да ће ЕУ предузети додатне напоре како би реализовала своју иницијативу", нагласио је Конузин, додавши да се Москва у овој етапи не намерава укључити у дијалог.

На питање како би Москва гледала на јачање учешћа Србије у програму Партнерство за мир и на евентуално чланство у НАТО, Конузин је рекао да је ствар Београда а не Москев с ким и како сарађивати и имати пријатељске односе.

"Србија, очигледно, види за себе одређене предности од учешћа у програму Партнерство за мир. Иначе, однос према политици ширења НАТО више пута сам износио. Ми не видимо разлога за то. Политика ширења НАТО, који представља не само политички него и војни савез, ствара нове линије подела, а за нас то је питање безбедности. Управо због тога председник Медведев и предлаже изградњу новог система који би омогућавао подједнаку безбедност за све - и за земље унутар блока и за оне ван њега /као што је Србија/ и које су се изјасниле за војну неутралност", истакао је Конузин.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер