Хроника

Александар Шапић: Ратко Дмитровић би био добар министар за бригу о породици

Штампа
петак, 23. октобар 2020.

 Председник СПАС-а Александар Шапић рекао је за Н1 да зна које ће министарство добити његова странка у новој влади, а ли да не би било у реду да то открије пре него што премијерка Ана Брнабић не изађе у јавност са својим предлозима. Шапић није желео да потврди медијске наводе да ће Ратко Дмитровић из СПАС-а водити ново Министарство за бригу о породици, али је истакао да би некадашњи главни уредник "Вечерњих новости" био одлично решење за ту функцију.

Шапић је најавио и да ће СПАС данас гласати за избор Ивице Дачића за председника Скупштине Србије, чиме ће практично озваничити своје учешће у скупштинској већини. Део извршне власти СПАС би требало да постане идуће недеље, када би нова Влада Србије, у којој ће Шапићева странка имати једно министарско место, требало да положи заклетву пред посланицима.

Рекао је и да зна које ће министарство водити СПАС, али да није у реду да то открије док премијерка не изађе у јавност и саопшти састав нове Владе.

Упитан да ли су истинити медијски наводи да је реч о новом Министарству за бригу у породици на чије чело би требало да дође Ратко Дмитровић, Шапић је рекао да је брига о породици област која је изузетно важна за његову странку и да би Дмитровић био добро решење, јер је, како је рекао, један од првих у Србији који се бавио темом улоге породице у друштву и писао радове о томе.

Лидер СПАС-а је рекао и да од председника СНС-а Александра Вучића, током разговора о формирању нове Владе, није тражио ништа, будући да су резултати избора такви да је све зависило од тога да ли су напредњаци уопште расположени да имају партнере.

Током разговора са Вучићем, како је рекао, интересовло га је какву ће спољну и унутрашњу политику нова влада да води, и како ће се борити са пандемијом коронавируса.

"Питао сам да ли се планира да се настави како се до сада радило. И док нисам био у било којој причи за неку потенцијалну сарадњу, ја сам многе спољнополитичке потезе председника често знао да похвалим. Допадао ми се начин на који Србија балансира у тим односима. Један сам од првих који је подржао тему Малог шенгена, и рекао да је то сјајна ствар, да Србија на многим пољима може да профитира", казао је он.

Упитан да ли је Вашингтонски споразум заокрет у односу на избалансирану спољну политику, Шапић је рекао да је тај документ свакако добра ствар, јер су Сједињене Државе признале Србију као земљу која је неизоставни фактор у региону, и то у Овалном кабинету Беле куће, месту са којег су, према његовим речима, "кренула сва зла која су нас задесила претходних 30 година".

Нова влада ће, међутим, имати орочени мандат и према најавама председника Вучића, трајаће најдуже 18 месеци. За тако кратак период, мера успеха за СПАС би, према Шапићевим речима, била да земља изађе из ковид кризе са што мање штете.

Казао је да статистика показује да Србије засад добро стоји, и здравствено, и економски. На питање да ли верује у званично изнете бројке о броју умрлих и заражених, Шапић је одговорио да чак и да је било грешака, не верује да је то неко намерно учунио, јер не види ко би могао да има интерес да тако нешто ради.

Поред ванредних парламентарних избора, 2022. биће одржани и редовни избори у главном граду, а Шапић је рекао да са Вучићем није разговарао о заједничком наступу у Београду. Истакао је да и даље за себе мисли да је најбољи кандидат за градоначелника Београда, али да ће од околности зависти да ли ће се за ту функцију и кандидовати.

За тренутну градску власт рекао је да је урадила можда и више него што је представила, али да су нека кадровска решења могла да буду боља.

На питање како коментарише тврдње садашњих градских челника да је власт Драгана Ђиласа, у којој је Шапић био заменик градоначелника, упропастила Београд, рекао је да не мисли да пре 2012. ништа није ваљало, и да је та градска власт, у околностима велике економске кризе, била успшена и иза себе оставила важне ствари.

Доста коментара у јавности изазвала је Шапићева изјава да једва чека да се уклони Стари савски мост који је назвао "руглом". Појаснио је да за њега естетика моста није толико важна колико функционалност, а садашње решење је, према његовом мишљењу, нефункционално, јер кочи развој Београда.

Подсетио је да се у Савском амфитеатру гради "Београд на води", али да је још важнија улога коју би нови, већи мост на месту садашњег, тебало да има кад се изгради тунел од Економског факултета до Булевара деспота Стефана, и када се Булевар Николе Тесле на Новом Београду повеже са улицом Владимира Поповића.

На подсећање да Стари савски мост ипак има историјску вредност, и да је учитељ Миладин Зарић 1944. године ризиковао свој живот како би га спасио од минирања, Шапић је рекао да поштује храброст учитеља Зарића и да би му требало подићи споменик, али да је уверен да би и он, да је данас жив, подржавао изградњу моста већег капацитета на том месту.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]