четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Не верујем да Владимир Путин блефира када говори о својим даљим потезима. Што се тиче КиМ, ситуацију на северу смо успешно деескалирали
Хроника

Александар Вучић: Не верујем да Владимир Путин блефира када говори о својим даљим потезима. Што се тиче КиМ, ситуацију на северу смо успешно деескалирали

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. септембар 2022.

Председник Србије Александар Вучић данас је у интервјуу за америчку ТВ мрежу Њузмакс изразио очекивање да мир превладати и да ће доћи до компромисног решења између Русије и Украјине и оценио да руски председник Владимир Путнин не блефира када говори о својим даљим потезима.

Новинар је рекао да је Запад забринут после Путиновог обраћања и изјаве о могућој употреби свих војних капацитета и упитао председика Вучића, који се више пута сусрео са руским лидером, да ли сматра да председник Русије блефира.

"У Србији се надамо да ће мир превладати и да ће сви учинити све да се дође до компромисног решења. Не могу да говорим као војни аналитичар, већ као председник, да би одговорио на ово питање, али да, тачно је, много пута сам се видео са председником Путином и не верујем да он блефира. То је све што могу да кажем", рекао је Вучић који се налази у Њујорку поводом учешћа на 77. Генералној скупштини Уједињених нација.

Током емисије водитељи су поменули да Србија има добре односе са Русијом и упитали Вучића какав је однос Србије према сукобу у Украјини.

"Ми имамо традиционално добре односе са Русијом и Украјином", нагласио је Вучић. Додао је и да се Србија не ставља ни на чију страну и да ће увек осудити рат.

"Верујем да смо успешно деескалирали ситуацију на северу КиМ"

Вучић је изразио уверење да је ситуација на КиМ од пре неколико недеља успешно деескалирана, али да је неопходно да се настави дијалог и борба како би се дошло до прихватљивог решења.

"Верујем да смо успешно деескалирали ситуацију с којом смо били суочени пре неколико недеља. Мораћемо да уложимо још много напора да наставимо преговоре како бисмо нашли компромисно решење... Нећемо тражити кривца. Надам се да це друга страна разумети прилику и потребу да се нађе решење", рекао је Вучић на питање бившег специјалног изасланика САД за дијалог Ричарда Гренела да ли је Приштина за разговор.

Он је као значајан оценио дијалог који се води у Бриселу под покровитељством ЕУ.

О Бајдену и Трампу

Вучић је одговарајући на питање новинара да упореди садашњег председника САД Џозефа Бајдена и бившег Доналда Трампа, рекао да је Бајден један од најприпремљенијих политичара за било коју дискусију, а његов претходник Трамп човек који увек жели да види резултате због чега је акценат у решавању косовског проблема ставио на економију.

Притом је нагласио да је то најтеже питање, јер није аналитичар.

"Срео сам председника Бајдена четири пута. Трампа два пута. Бајден је један од најбоље припремљених политичара, за било коју дискусију. Трамп је другачији, веома харизматичан, булдожер, који увек хоће да види резултате", рекао је Вучић.

Председник Вучић је оценио да је Трамп био свестан да економија може повезати народе на Балкану и да би економско унапређење живота људи помогло да се реше проблеми.

"Трампова администрација се посветила конкретним проблемима како би побољшали животе. Чак 20 федералних агенција је покушало да нам помогне, како би све стране напредовале економски", рекао је Вучић и навео повећање трговинске размене и са САД и у региону, као и да је Америка подржала Отворени Балкан што је значајно за све.

У емисији је уз председника Србије био је бивши специјални изасланик америчког председника Доналда Трама за преговоре Београда и Приштине Ричард Гренел.

Председник Србије је захвалио и Гренелу на подршци коју пружа Србији и економским пројектима.

"Доказе холокауста имамо и на својој територији"

Вучић је за америчку телевизију потврдио да се у Београду гради музеј холокауста и нагласио да холоклауст не треба доводити у питање, те да докази за убијање Јевреја и Срба постоје и у Србији.

На констатацију новинара да се у Београду гради Музеј холокауста и питање да ли верује да постоји холокауст, а након чега је емитован прилог у којем председник Ирана Ебрахим Раиси изражава сумњу да се холокауст догодио, Вучић је рекао да први пут види тај снимак.

"Ми смо блиски пријатељи јеврејског народа и уверени смо не само да се холокауст догодио већ и да имамо доказе холокауста на својој територији. Такође верујем да злочини и ужаси који су почињени против Јевреја током Другог светског рата не само да не смеју бити заборављени, већ су и неопростиви", одговорио је председник Вучић.

Он је подсетио да је током Другог светског рата у некадашњој Независној Држави Хрватској подигнут велики концентрациони логор Јасеновац у којем су поред Јевреја систематски убијани Срби, али и да је у Београду постајало слично место страдања Јевреја.

"То страшно место у тадашњој марионетској фашистичкој Независној Држави Хрватској је подсетник на страдања током Другог светског рата, не смемо их заборавити како се такве ствари не би поновиле", рекао је председник Вучић.

Председник је додао да је зато у Београду почело да се обнавља место на којем се догодио такав страшан злочин, то место је било руинирано и није се знало шта се тачно десило Јеврејима.

Он је напоменуо да је донета одлука да се пробуде сећања, и подсетио на речи сведока Естер Бајер која му је захвалила што то ради за све њих.

"Тако је била пуна енергије, оптимистична, задовољна пројектом, показивала нам је место где се налазио кафић, а где је убијен њен отац и многи, многи Јевреји. Када су побили Јевреје, Немци су тада убијали Србе. Она ми је рекла да је пришла људима у ресторану и рекла им да је ту било стратиште", рекао је Вучић и додао да ће музеј бити још један знак пријатељства са Јеврејима и опомена да се такве ствари не понове.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер