Хроника

Александар Вучић: Нови француско-немачки предлог није побољшан у делу који је најважнији за нас. Нису изашли у сусрет ономе што је тражено. О санкцијама Русији сам у Тирани говорио исто што и нашем народу

Штампа
уторак, 06. децембар 2022.

 Председник Србије Александар Вучић изјавио је да нови текст француско-немачког предлога који су Београд и Пришитна добили у односу на претходни није побољшан у ономе што је наважније за Србију.

Говорећи о новој верзији француско-немачког предлога, Александар Вучић је рекао да нам "нису изашли у сусрет ономе што је тражено".

"Спремни смо да разговарамо, ништа не одбијамо унапред, осим што смо у писаној форми, не само усмено јасно ставили до знања шта су насе црвене линије и оно што не можемо да прихватимо. Спремни смо да разговарамо, спремни смо на компромисна решења и наставићемо да разговрамо", рекао је председник. 

"Питање ког дана ће се десити провокација која ће пореметити мир"

Вучић је, коментаришући ситуацију на Косову и Метохији и улазак полиције на север покрајине, рекао да се због одлука приштинских власти поставља питање којег дана ће се десити нека нова провокација која може да поремети мир и стабилност.

"Данас су поново супротно Бриселском споразуму и свему што је договорено слали полицију и до зуба наоружане полицајце на север, као што сам рекао и пре неколико дана само се питате ког дана ће нека нова провокација или нешто ново да се догоди што може да поремети стабилност и мир", казао је Вучић.

Косовска полиција је покушала да упадне у општинске изборне комисије, да заузме, зграде, дошло је до мањих сукоба, снаге косовске полиције су се повукле, рекао је Вучић и додао да је добро то што према садашњим информацијама нема вести о страдалима.

"Верујем и надам се да ће тако и остати", рекао је председник.

Што се тиче тајминга када је напад извршен, како каже Вучић, не зна шта је тим људима у главама да изазивају сукобе, нестабилност и тензије сваке недеље.

"Пред нама није лак и једноставан период, али је важно да останемо заједно и са својим народом на КиМ, али је важно и да са Албанцима договоримо све што је могуће да мир буде одржан и сачуван", наводи.

Додаје да верује да ће и специјални изасланик за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак имати важну улогу у смиривању тензија на Косову и Метохији.

О санкцијама Русији сам у Тирани говорио исто што и нашем народу

Председник Србије Александар Вучић рекао је да разговор у Тирани био никад отворенији и искренији и да је добро што је био тамо, па је и признао да је направио грешку кад је рекао да неће ићи. Што се тиче санкција Русији, рекао је да је говорио оно што говори "и нашем народу". Немам ништа против тога да напишу у Декларацији чињенице да се нисмо сагласили и увели санкције Русији, то је чињеница, рекао је. Навео је да је присутнима на самиту рекао да је однос према санкцијама пре свега однос према грађанима Србије. "Рекао сам - Русија је увела санкције против Србије 1992. године, а Србија није - то је питање поштовања према нама, кроз шта смо прошли девет година трпећи санкције - видели смо да не доносе ништа добро ни грађанима и да није природно да ми будемо ти који ћемо у тој политици да учествујемо", навео је.

Он је, обраћајући се медијима, након самита у Тирани, рекао је да је задовољан што је имао прилику да чује и саслуша друге учеснике самита, констатујући да је разговор био отворен и искрен – кад су у питању односи Западног Балкана и ЕУ. Говорили смо о конкретним стварима, од подршке од 165 милиона за Србију до краја године везано са енергетски сектор до снижења роминга, али и о стратешким питањима – свему ономе што је пред нама, мерама за усклађивање визне политике и другим стварима, рекао је Вучић.

Отвореније, искреније и поштеније него икада смо имали прилику да разговарамо, рекао је.

Истакао је да је било добро што је данас био у Тирани.

Осврћући се на данашња дешавања на северу Косова где су се чуле сирене, рекао је да су „поново супротно Бриселском споразуму слали до зуба наоружане полицајце на север“.

„Само се питате ког дана ће нека нова провокација да се догоди, што ће да поремети стабилност и мир. Према подацима, немамо сазнања о страдалима и верујем да је могуће да тако нешто и остане. Што се тиче тајминга, не знам шта је у главама људи, да изазивају тензије и нестабилност сваке недеље. Пред нама није лак период, али важно је да останемо са својим народом али и да преговарамо са Албанцима о миру“, рекао је, додајући да верује да ће посредник ЕУ Мирослав Лајчак имати улогу у смиривању тензија. Сада је мирно, чекам извештај из начег болничког центра у Косовској Митровици, навео је. Како је рекао, косовски полицајци нису питали „очигледно ни Кфор нити четири градоначелника“ што је по Бриселском споразуму. „Дошло је до мањих сукоба, а онда су косовске снаге повукле“, додао је.

Реагујући на изјаву Вљосе Османи која је рекла да је он наставак менталитета деведесетих, Вучић је иронично рекао да за косовске званичнике „свако ко није јуче признао Косово тај је из прошлости“ а да су „ваљда из будућности они који би требало да учине све што они желе“. Изјаву Османи Вучић је назваво уобичајеним наративом додавши да је „добро што није рекла да ми је Путин наредио да дођем у Тирану“.

Рекао је да је имао посебне билатерале са Ииталијснком пред Владе, са холндским премијером и белгијским премијером а да је са председником Макроном разговарао суго, као и са Виктором Орбаном. „Готово са свима из ЕУ и са људима са Западног Балкана. Много тема је пред нама, много тога морамо да урадимо из области владавине права, енергетика је била доминантна – разуме се да смо мии били тема по питању санкција и мислим да се се сви сагласили да сам био отворен, поштен и искрен, говорио сам оно што говорим и нашем народу… Језиком без увијања, показивао документа и указивао на чињенице“, рекао је.

Није ме срамота да кажем да сам у првој процени направио грешку – важно је што смо присуствовали, поновио је.

Говорећи о санкцијама Русији, навео је да је рекао исто што и грађанима Србије. „Рекао сам – Русија је увела санкције против Србије 1992. године, а Србија није – то је питање поштовања према нама, кроз шта смо прошли девет година трпећи санкције – видели смо да не доносе ништа добро ни грађанима и да није природно да ми будемо ти који ћемо у тој политици да учествујемо“, навео је.

Каже да су различити наши односи по питању територијалног интегритета Украјине, по питању рушења енергетске инфраструктуре, што смо и ми трпели, додао је.

Наводи да не пишу рокови у новом тексту предлога за дијалог, поновивши да је важнода се сачува мир и стабилност.

(РТС-Н1)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]