Хроника

Вучић: Србија подржава територијални интегритет Грчке и неће мењати своју позицију по питању Кипра; Павлопулос: Србија на висини задатка по питању европских стандарда

Штампа
уторак, 10. децембар 2019.

АТИНА - Председник Александар Вучић захвалио је данас председнику Грчке Прокопису Павлопулосу на подршци те земље територијалном интегритету и суверенитету Србије, као и европском путу наше земље, те поручио да ће Србија подржавати територијални интегритет Грчке и неће мењати своју позицију по питању Кипра.

Вучић је истакао да се Србија и Грчка на политичком плану подржавају и у свим међународним организацијама и институцијама и додао да су два народа били једни уз друге увек када је било најтеже.

Председник Србије се, на почетку разговора у ужем формату, Павлопулосу обратио са "драги пријатељу", те истакао да су Србија и Грчка били и данас су пријатељи, а да је на њима да односе даље развијају како би две земље и два народа били још бољи пријатељи и још ближи у будућности.

"Српски и грчки народ су вековима делили заједничку судбину и били једни уз друге кад је било најтеже", рекао је Вучић.

Он је истакао да су веома добри билатерални односи две земље, те да је поново покренуто повећање трговинске размене, да размена услуга расте из год у годину, док је све висе српских туриста у Грчкој, али и Грка у Србији.

Вучић је захвалио Грчкој на подршци територијалном интегритету и суверенитету Србије, која ће, истиче, увек подржавати територијални интегритет Грчке.

"Потписници смо Конвенције о праву мора и у складу са тим подржаваћемо интегритет Грчке свуда, као што смо то учинили и са Кипром, и та позиција је непромењена", рекао је Вучић.

Изразио је захвалност Грчкој на подршци европском путу Србије, те додао да ми знамо да имамо одређене услове које други нису имали, што је, у случају Србије, између осталог, и питање Косова и Метохије.

Павлопулос: Србија на висини задата по питању европских стандарда

Павлопулос је рекао  да његова земља сматра да је Србија на висини задатака када је реч о испуњавању европских стандарда, али да треба решити неслагања која има са другим државама, јер Европска унија не може бити простор у којој ће се решавати неслагања једне државе са другима.

Грчка је више од 40 година чланица ЕУ и нешто мање еврозоне, рекао је Павлопулос на почетку састанка са председником Србије Александром Вучићем, који овим званично почиње своју дводневну посету тој земљи.

Павлопулос је рекао да његова земља подржава основне вредности и принципе хуманизма унутар ЕУ, а то су мир, људска права, правосуђе и социјална правда.

Такву ЕУ желимо да изградимо, а потребне су нам и друге државе које нису чланице ЕУ. За наш регион, ми Грци и Грчка имамо визију, размишљамо да направимо јак југоисточни стуб ЕУ, да оставимо Балкан из ратова, разлика и неслагања иза нас, рекао је Павлопулос.

Србија је учинила значајне промене, отворила нова поглавља, значајно одговара на европске стандарде.

Настављамо у правцу европске перспективе, јер сте ви на висини задатка, рекао је Павлопулос и поновио да Грчка жели убрзани пријем Србије у ЕУ.

Он је захвалио Вучићу на подршци Србије по питању Кипра.

Градоначелник Атине Костас Бакојанис уручио је у Атини председнику Србије Александру Вучићу Златну медаљу за заслуге града Атине

Додељивањем тог признања указује се част и манифестују пријатељска осећања према личности председника Србије и према народу Србије, рекао је Бакојанис.

Вучич је захвалио на признању и рекао да је медаља част, али и подстрек да даље ради на унапредјењу добрих и братских односа Србије и Грчке.

Како је рекао, медаља говори и истинском братству српског и грчког народа који су "блиски од Средњег века".

Говорећи о историјским везама две земље, Вучић је рекао да би српска држава нестала да није било грчког народа у Првом светском рату, а да су се у Другом светском рату оба народа јумачки борила за слободу.

Грчка је једна од пет земаља Европске уније која није признала независност Косова, рекао је Вучић и додао да ће се и Србија увек залагати за очување територијалног интегритета Грчке, како на копну тако на мору.

Председник Србије који борави у дводневној посети Грчкој претходно се састао са грчким председником Прокописом Павлопулосом и положио венац на Споменик незнаном јунаку у главном граду Грчке.

За сутра је планиран састанак с премијером Грчке Кирјакосом Мицотакисом са којим ће копредседавати трећој седници Високог савета за сарадњу Србије и Грчке и потписати Заједничку декларацију о успостављању стратешког партнерства две земље и Програм сарадње две владе у области образовања, науке и технолошког развоја од 2020. до 2022.

Током боравка у Атини планиран је и сусрет Вучића са председником Коалиције радикалне левице (СИРИЗА) Алексисом Ципрасом, као и са архиепископом атинским и све Грчке Јеронимом ИИ. У делегацији Србије су и министри спољних послова Ивица Дачић, унутрашњих послова Небојша Стефановић, енергетике Александар Антић, одбране Александар Вулин и просвете Младен Шарчевић као и државни секретар у Министарству привреде Драган Стевановић.

Александар Вучић започео посету Грчкој, састао се са Павлопулосом 

АТИНА - Председник Грчке Прокопис Павлопулос приредио је данас, испред председничке палате у Атини, свечани дочек за председника Србије Александра Вучића, који борави у званичној дводневној посети тој земљи.

Павлопулос је Вучића дочекао уз највише државне почасти, црвени тепих, гарду и химне Србије и Грчке, пред разговоре у ужем формату, који ће бити настављени пленарним састанком.

Претходно, председник Србије положио је венац на Споменик незнаном јунаку у главном граду Грчке.

Након разговора са председником Грчке, атински градоначелник Костас Бакојани уручиће председнику Србије Златну медаљу за заслуге града Атине.

Вучић ће затим имати састанак са бројним истакнутим грчким привредницима.

Другог дана посете, у среду, Вучић ће се састати с премијером Грчке Кирјакосом Мицотакисом, са којим га веже дугогодишње познанство, блиски лични и међупартијски односи.

Вучић и Мицотакис ће копредседавати трећој седници Високог савета за сарадњу Србије и Грчке, а затим ће потписати Заједничку декларацију о успостављању стратешког партнерства две земље, те и Програм сарадње између две владе у области образовања, науке и технолошког развоја за период од 2020. до 2022. године. Декларација подразумева низ заједничких ставова у вези са најважнијим питањима, међусобном подршком око најважнијих питања за обе земље и читавим низом других општих политичких ставова који се тичу пријатељских и стратешких односа Србије и Грчке.

Током боравка у Атини планиран је и сусрет председника Вучића са председником Коалиције радикалне левице (СИРИЗА) Алексисом Ципрасом, као и са архиепископом атинским и све Грцке Јеронимом ИИ.

У делегацији коју предводи председник Вучиц су министар спољних послова Ивица Дачић, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, министар енергетике Александар Антић, министар одбране Александар Вулин, министар просвете Младен Шарчевић и државни секретар у Министарству привреде Драган Стевановић.

Очекује се да це главне теме разговора у Атини бити билатерална сарадња две земље, али и европски пут Србије, и наравно, косовско питање.

Грчка је пријатељска земља, која подржава европски пут Србије и која није признала једнострано проглашену независност Косова.

(Танјуг-Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]