четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аљбин Курти: Желео бих референдум о уједињењу са Албанијом - не подржавам идеју укидања такси Србији зарад добијања визне либерализације од ЕУ
Хроника

Аљбин Курти: Желео бих референдум о уједињењу са Албанијом - не подржавам идеју укидања такси Србији зарад добијања визне либерализације од ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. октобар 2019.

 Лидер покрета Самоопредељење са Косова Аљбин Курти изјавио је да се залаже за политику пуног реципроцитета према Београду и да се не слаже са укидањем такси на робу из Србије, као ни са политичком трговином којом би Косово за укидање царина од Европске уније добило либерализацију визног режима.

"Заиста нисам за то да се те царине укину, али би ми била дража политика пуног реципроцитета. Србија, на пример, не прихвата наше регистарске таблице нити производе на којима као место порекла пише 'Маде ин Косова'. То је апсурдно и докле год производи са нашом ознаком нису дозвољени у Србији, не би требало ни овде да буде дозвољена продаја робе из Србије", рекао је Курти у интервјуу за немачки дневни лист Франкфуртер алгемајне цајтунг.

Он је, међутим, додао да је један од резултата такси на робу из Србије посредно било и нешто што нема везе са економијом, а то је да су допринеле да "са стола буде скинута несрећна идеја размене територија између Србије и Косова". На сугестију да су немачка канцеларка Ангела Меркел и француски председник Емануел Макрон косовском премијеру Рамушу Харадинају понудили да се заузму за укидање визног режима за Косово ако он укине таксе на српску робу, Курти је рекао да није присталица те врсте трговине.

"Реч је о томе да се у овој земљи сузбије корупција. Како би свако у ЕУ могао да се увери да је Косово започело ново поглавље. Испунили смо свих 96 услова Европске комисије за укидање виза, па ипак је Косово у многим земљама на злом гласу. Са тим треба да се изборимо. Утисак који о нама постоји у главним градовима није добар. Треба у сопственом интересу да се боримо против организованог криминала и корупције", рекао је Курти.

Он је оценио да је правосудна мисија ЕУ на Косову Еулекс наизглед имала за циљ изградњу структура правне државе, али да је "права мисија Еулекса била краткорочна политичка стабилност".

"Говорило се о правној држави и правди, а заправо се радило само у краткорочној стабилизацији овдашњег политичког поретка. Тиме што се Косову ускраћује визна либерализација, не кажњава се политичка елита земље, већ обичан народ", рекао је Курти.

Наводећи да Косово види као заробљену државу, лидер Самоопредељења је нагласио да су у то заробљавање државе умешани државно тужилаштво, полиција, комплетно правосуђе, тајне службе и поједини предузетници. Курти је додао да је спреман да се бори против организованог криминала и корупције на високом нивоу, и против монопола олигархије на Косову, али да је, да би та борба била успешна, потребна подршка међународне заједнице.

Упитан како, ако буде изабран за премијера, замишља кохабитацију са председником Хашимом Тачијем којег је означио као главног одговорног за заробљавање косовске државе, Курти је рекао да то "свакако неће бити једноставно".

"Најбоље би било када би се господин Тачи повукао са места председника и уопште из политике. Тај председник је расправом о размени територија упропастио углед наше државе. После ослобођења од српске окупације 1999. године и проглашења независности 2008. године, потебан нам је и трећи рез, у којем ће корумпирани политичари попут Тачија бити уклоњени из јавног живота ове земље", оценио је Курти.

Према његовим речима, корумпирани политичари у Приштини спремни су да, како би заштитили своје богатство, угрозе и традиционално добре односе Косова и САД.

"Америчка амбасада у Приштини била је у прошлости редовно меродавни фактор приликом формирања косовских влада... Тако је било, али у последње време наши су владајући политичари доказали да су у стању да упропасте и у суштини одличне односе Косова са Сједињем Државама, само да би спасили своју корумпирану политику. Када је у питању њихов новац и њихово богатство, постају непослушни и према САД. Какво изненађење...", рекао је Курти.

Волео бих референдум о уједињењу са Албанијом

Упитан за залагање Самоопредељења за уједињење Косова и Албаније, Курти је рекао да "поштује и воли" Косово, али да су његов језик, култура и историја албански, те да је реч о једном народу са две државе, и да би и даље волео када би постојала могућност одржавања референдума на Косову и у Албанији о уједињењу.

"Устав нам забрањује прикључење некој другој држави. То је у супротности са другом одредбом истог устава, у којој је Косово дефинисано као суверена држава. Зато бисмо волели да имамо право на такав референдум. Али нећемо због тога започињати нови балкански рат. Желимо да то постигнемо на миран, демократски и уставан начин", рекао је Курти.

Курти се, ипак, није сагласио са оценом да би Самоопредељење могло да се опише као левичарска националистичка партија.

"Ми смо социјалдемократска партија. Ако код нас налазе трагове патриотизма, то је пре антиколонијални патриотизам. Нема никакве везе са оном врстом национализма каквог данас тако често видимо у ЕУ. Реч је о равноправности", рекао је лидер Самоопредељења.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер