Хроника

Амбасада Ирана у БиХ и амбасадор Израела у Хрватској разменили тешке речи и увреде преко друштвених мрежа због актуелних расправа о изменама изборног закона у БиХ

Штампа
среда, 10. август 2022.

 Амбасада Ирана у БиХ и амбасадор Израела у Хрватској данас су разменили тешке речи и увреде преко друштвених мрежа због актуелних расправа о изменама изборног закона у БиХ, преноси Хина.

Након што је амбасада Израела за БиХ чије је седиште у Тирани почетком недеље објавила изјаву којом је дата подршка захтевима хрватских странака за промене изборног закона, данас су се на Твитеру огласили из амбасаде Ирана у Сарајеву.

„Ционистички режим апартхејда није квалификован да коментарише политичку судбину Босне и Херцеговине”, поручили су из иранске амбасаде.

Тиме су дали подршку министарки спољних послова БиХ Бисери Турковић која је у уторак на адресу министарства спољних послова у Тел Авиву и њихове амбасаде у Тирани упутила демарш у којем је осудила изјаву у прилог ставовима ХДЗ и других хрватских странака.

„Било каква подршка изборној реформи која би дискриминисала грађане због етничке или верске припадности недвосмислено је одбачена од већине парламентарних странака у БиХ”, написала је Турковић.

Из Тел Авива и амбасаде у Тирани на ирански твит још није стигао никакав одговор, али се огласио израелски амбасадор у Загребу Илан Мор. Он је поставио питање да ли је „смешни и опасни Мула из Техерана” уопште позван да суди о било чему, али се није упуштао у расправе о садржају изјаве коју је објавила амбасада Израела за БиХ.

У тој је изјави стајало да подржавају пуну равноправност свих грађана БиХ и сваку иницијативу која промовише ту равноправност.

Износи се и уверење да је уставом Босне и Херцеговине успостављен одржив систем поделе власти између конститутивних народа и њихових политичких представника што је начело које се мора поштовати и узети у обзир приликом тражења решења за изборни закон који истовремено мора осигурати два кључна начела: једнакост и недискриминацију.

„Један од начина да се одрже ови кључни принципи је кроз легитимно представљање, што је и потврдио и Уставни суд Босне и Херцеговине... С тим у вези, пресуда Сејдић-Финци, као и друге пресуде Еуропског суда за људска права тек треба да буду спроведене”, стајало је у изјави која је одмах након објаве изазвала противречена реаговања у БиХ.

Бошњачки политичари и странке затражили су додатна појашњења од Израела, а сада је на њихову страну стао и Иран, наводи Хина преноси Бета.

(Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]