петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасада САД у Београду: Упозоравамо Србију на ризик који носи куповина оружја из Кине, као и цене коју повлачи пословање с кинеским компанијама
Хроника

Амбасада САД у Београду: Упозоравамо Србију на ризик који носи куповина оружја из Кине, као и цене коју повлачи пословање с кинеским компанијама

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. август 2020.

САД су данас упозориле Београд да треба да буде свестан ризика који носи куповина оружја од кинеских компанија и оцениле да избор снабдевача треба да одражава декларисани циљ Србије да се интегрише са Европском унијом.

Поводом одлуке Србије да од Кине купи ракетни систем противваздушне одбране ФК-3, нову генерацију ракета средњег домета земља-ваздух, навођених радаром нове генерације, Амбасада САД у Београду навела је за Радио Слободна Европа да је набавка војне и одбрамбене технике суверена одлука сваке земље, али да би владе требало да буду свесне краткорочних и дугорочних ризика и цене коју повлачи пословање с кинеским компанијама.

Свака земља би "требало да може да има поверења да набавка опреме неће угрозити њену националну безбедност ни економски суверенитет", навели су из Амбасаде САД и додали да тог поверења не може да буде "ако су продавци војне и одбрамбене опреме зависни од ауторитарне власти каква је у Кини".

Из Амбасаде наводе и да Србији "саветују да ради на потпунијем усклађивању са Заједничком безбедносном и одбрамбеном политиком ЕУ".

"Избор снабдевача би требало да одражава декларисани циљ Србије: да се што више интегрише са Европом. Има и других продаваца који не зависе од ауторитарних режима, а нуде опрему не само способну да задовољи одбрамбене потребе Србије, већ и упоредиву по квалитету и цени", стоји у писаној изјави Амбасаде САД за РСЕ.

Куповина ракетног одбрамбеног система ФК-3 увршћена је у годишњи извештај државне компаније Југоимпорт СДПР, који је прошле недеље приложен Агенцији за привредне регистре Србије.

Југоимпорт СДПР наводи у том документу да је реализовао 163 споразума о увозу из 31 земље у вредности од 620,3 милиона долара у 2019. години и да у то спада и набавка дронова из Кине и прва позната куповина система ФК-3 у Европи.

"Највећи део увоза односи се на модернизацију авиона МИГ-29, набавку система дронова и система противваздушне одбране ФК-3", наводи се у извештају о којем је 2. августа први известио портал Балканска безбедносна мрежа.

Званичници у Србији до данас нису одговорили на питања РСЕ о набавци оружја из Кине, нити по којој је цени уговорена. РСЕ додаје да није добио одговор ни од Министарства одбране Србије, нити од државног предузећа Југоимпорт СДПР.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер