петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Америчка војска затворила највећи затвор у Ираку
Хроника

Америчка војска затворила највећи затвор у Ираку

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. септембар 2009.

Америчка војска јe затворила својевремено свој највећи затвор у Ираку - Камп Бука у оквиру споразума по којем до краја године треба да из својих затвора ослободи хиљаде затвореника, или их пребаци у ирачке притворске јединице.

У јуче затвореном затвору, који се налази у пустињи, на граници са Кувајтом, годинама се налазило хиљаде мушкараца, међу којима и веома опасни сунитски побуњеници, шиитски екстремисти и припадници Ал Каиде у Ираку.

Неки су ту држани затворени и по три године, без икаквог суђења, због чега је затвор често био на мети критика организација за заштиту људских права.

Предвиђено је да до поноћи, 180 затвореника из Буке буде пребачено у два преостала америчка затвора недалеко од Багдада - Камп Таџи и Камп Кропер, после чега ће им најзад бити суђено.

Смртна казна чека 65 осуђеника, рекао је управник затвора, бригадни генерал Дејвид Кванток.

Америчка војска жури да испразни своје затворе због безбедносног пакта са Ираком, који је ступио на снагу у јануару и по коме Американци треба или да ослободе или да пребаце затворенике у ирачке затворе.

Ирачки званичници из бившег побуњеничког упоришта Фалуџе, са стрепњом очекују повратак затвореника које су Американци одлучили да пусте кућама, јер сматрају да ће они, без посла, бити лак плен да их побуњеници регрутују у своје редове.

Већина затвореника ослобођена је од јануара, због, како је наведено, недостатка доказа који би били прихватљиви ирачким судовима, али и због неспремности војске да доведе у питање обавештајне изворе, који би у тим случајевима морали да буду сведоци.

Око 1.400 затвореника предато је ирачким притворским институцијама, док се у америчким рукама налази још око 8.400 њих.

Камп Бука је основан одмах после америчке инвазије на Ирак у марту 2003. године и у почетку је представљао мали логор за ратне заробљенике, да би у наредних шест година израстао у затвор који се простирао на око 16 хектара.

Име је добио по Роналду Буки, бившем припаднику Зелених беретки и шефу њујоршких ватрогасаца, који је погинуо у нападима на Светски трговински центар у Њујорку, 11. септембра 2001. године.

У Буки је била смештена и америчка оперативна база, која ће у будућности евентуално бити уступљена ирачкој морнарици.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер