уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амерички Сенат усвојио нацрт закона о реформи здравствене заштите
Хроника

Амерички Сенат усвојио нацрт закона о реформи здравствене заштите

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. децембар 2009.

Амерички Сенат је, након историјског гласања, усвојио своју верзију предлога закона о реформи здравствене заштите, са 60 гласова за и 39 против. За предложене мере гласале су демократе и независни сенатори, док су сви републиканци били против. Реформа је усвојена након вишемесечне расправе две политичке партије и спорења унутар саме Демократске странке.

Сенат је рано јутрос, након историјског гласања, усвојио своју верзију предлога закона о здравственој заштити. Убрзо су уследиле реакције.

"Ово ће вероватно бити најважније гласање за све законодавце током њихове каријере у Сенату”, казао је демократски сенатор Кристофер Дод.

"Коначно смо у могућности да испунимо обећање о спровођењу стварне и значајне реформе здравственог осигурања која ће америчком народу пружити додатну безбедност и стабилност”, нагласио је председник Барак Обама.

Законодавци у Сенату одобрили су нацрт закона о реформи након више од месец дана после усвајања верзије Представничког дома. Оба законска предлога превиђају здравствену заштиту за више од 30 милиона неосигураних Американаца. Такође забрањују осигуравајућим компанијама да одбију да осигурају појединце због већ постојећих здравствених проблема. Већина Американаца ће, први пут, морати да има здравствено осигурање, које ће им обезбедити послодавац или ће морати сами да га плате. Влада ће помоћи онима који не могу да приуште осигурање.

Сенатори су гласали строго по партијској линији, при чему су сви републиканци били против.

“Ова борба није окончана. У ствари, није ни близу крају. Моје колеге и ја ћемо се трудити да спречимо да овај нацрт постане закон”, најавио је лидер републиканске мањине у Сенату Мич Меконел.

Реформа здравствене заштите избила је у први план након првог обраћања председника Обаме заједничкој седници Конгреса, убрзо након што је преузео дужност.

"Трошкови здравствене заштите су довољно дуго оптерећивали нашу економију и свест наше нације. Зато нема сумње да реформа здравствене заштите не може, не сме и неће чекати још годину."

Затим су уследиле жестоке расправе на Капитол хилу и на скуповима широм земље. Сенатска верзија предлога закона првобитно је садржала одредбу, која је омогућавала Американцима да се пријаве за владино здравствено осигурање. Поједине демократе су међутим биле против такозване државне опције, која је изостављена да би нацрт био усвојен у Сенату. Председник Обама истиче да ће предложена реформа смањити буџетски дефицит за више од хиљаду милијарди долара. Републиканци сматрају да је та рачуница погрешна и да ће законски предлог довести до владиног преузимања здравственог сектора. Такође оптужују демократе да су прогурале реформу пре него што су провериле све податке.

"Не морамо ово да урадимо до Божића”, навео је републикански сенатор Џеф Сешнс.

Демократски законодавци у Сенату су међутим имали довољно гласова да усвоје предлог закона о реформи. Сенат и Представнички дом ће морати сада да ускладе своје верзије, што би могло да потраје. Нацртом закона, усвојеном у Представничком дому, предвиђено је владино осигурање. Постоје и разлике у погледу плаћања за абортус и опорезивања скупих осигурања. Демократска странка жели постизање компромиса пре Обаминог првог говора о стању нације почетком наредне године.

"Након данашњег гласања, врло смо близу остварења реформе здравствене заштите у овој земљи. Наш изазов ће затим бити да завршимо посао", истакао је Обама.

Он је нагласио да ће, након што нацрт постане закон, бити спроведена најзначајнија реформа здравства у последње четири деценије.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер