петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Американци верују да је бацање атомских бомби на Јапан било оправдано
Хроника

Американци верују да је бацање атомских бомби на Јапан било оправдано

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. август 2009.

Најновија истраживања јавног мњења у САД показала су да и данас већина Американаца сматра да је бацање атомских бомби на Хирошиму и Нагасаки у Другом светском рату било оправдано.

Према резултатима анкете Универзитета Кинипиак из Њу Хејвена, 61 одсто Американаца сматра да је бомбардовање јапанских градова атомским бомбама било оправдано. Око 22 одсто испитаника изјаснило се да је бомбардовање била погрешна одлука, док је 16 одсто анкетираних било уздржано.

Америчка војска бацила је прву атомску бомбу у историји на данашњи дан, 6. августа 1945. године на Хирошиму. У том нападу од удара бомбе и последица радијације страдало је 140.000 људи. У наредне две године, од велике количине радијације умрло је још неколико десетина хиљада људи.

Три дана касније, америчко ваздухопловство бацило је још једну, слабију атомску бомбу, на јапански град Нагасаки. У том нападу погинуло је 80.000 људи, а Јапан је недељу дана касније капитулирао у Другом светском рату.

Анкета Универзитета Кинипиак спроведена је на узорку од 2.409 испитаника, од којих су сви регистровани бирачи. Истраживање је спроведено од 27. јула до 3. августа, а могућа статистичка грешка је плус-минус два одсто.

Градоначелник Хирошиме Тадатоши Акиба позвао је на потпуну забрану употребе нуклеарног оружја до 2020. године, поводом 64-годишњице атомског напада на Хирошиму. Око 50.000 људи, међу којима и преживели, као и премијер Таро Асо и представници око 60 земаља, присуствовало је комеморацији жртвама напада.

„Забрана нуклеарног оружја није само жеља преживелих, већ већине људи и нација на овој планети”, рекао је градоначелник Хирошиме.

Акиба је похвалио ставове америчког председника Барака Обаме против нуклеарног оружја. Међутим,САД никада нису упутиле јавно извињење за два атомска напада.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер