четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амин Махмуд: Одлазак Мубарака позитиван за све
Хроника

Амин Махмуд: Одлазак Мубарака позитиван за све

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. фебруар 2011.

Члан Управног одбора организације “Савез америчких Египћана за промене,” Амин Махмуд у интервјуу за Глас Америке коментарише шта би одлазак са власти председника Хоснија Мубарака значио за Египат и регион.

Махмуд: “Верујем да би одлазак са власти Хоснија Мубарака био позитиван корак не само за Египат, већ и за цео регион. Далеко је боље сарађивати са стабилним демократским системом, него са једном особом, каприциозним дикататором који управља Египтом више од 30 година. Очигледно је да ће промене бити неминовне, а то се огледа и у броју демонстранта, који је достигао милион. Наравно, нису у питању протести само у Каиру, већ и Асуану, Александрији и широм земље. Захтев грађана је да Мубарак оде са власти. У међувремену, Мубарак је именовао новог потпредседника и премијера, који потичу из војне номенклатуре, што наговештава, како неки кажу, могућу употребу силе. То би међутим могло да изазове крвопролиће широм земље и мислим да би то био трагичан потез за Мубарака.“

Глас Америке: Под претпоставком да Мубарак напусти власт, какве су могућности за формирање исламистичке владе у Египту?

Махмуд: „Не верујем да за то постоји било каква могућност. Египат се определио за демократску управу још 1866. Написан је устав, формиран парламент, одржавани су избори. Пре револуције 1952. постојали су либерална влада и парламентарни систем упркос присуству Енглеске. У садашњим околностима, постоје настојања да се све опозиционе групе уједине и створе коалициону прелазну владу. Мислим да се иде у том правцу. Организација „Муслиманска браћа“, повезана је и прихвата лидерску улогу Мохамеда Ел Барадеја и нема политичке аспирације, а то значи да у Египту шансе за стварање исламистичке управе такорећи не постоје.“

Глас Америке: Какав утицај би египатска криза могла да има на регионалну позицију и стратегију САД?

Махмуд: „Уколико би се садашња криза продужила и Египат постао хронично нестабилна земља, то би било лоше за све. Моја организација је у контакту са Државним секретаријатом и другим институцијама овде у Вашингтону, наглашавајући потребу за стабилним Египтом, а то је једино могуће стварањем демократског система и прекидањем подршке диктатору Мубараку. Такав став би такође био добра порука другим земљама у региону, односно да се диктатуре одбацују, као што је случај у Тунису, а демократије охрабрују и прихватају.“

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер