среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амнести интернешенел: Власти у Србији да обезбеде право грађанима да протестују мирно и без страха од репресије, забринути смо због полицијске употребе камера за препознавање лица ради идентификације демонстраната у Београду
Хроника

Амнести интернешенел: Власти у Србији да обезбеде право грађанима да протестују мирно и без страха од репресије, забринути смо због полицијске употребе камера за препознавање лица ради идентификације демонстраната у Београду

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. јул 2020.

Међународна организација Амнести интернешенел (АИ) затражила је од српских власти да покажу суздржаност на наредним протестима и да осигурају право грађана да демонстрирају мирно и без страха од репресије. Додају да "додатно забрињавају веродостојни извештаји" о полицијској употреби камера за препознавање лица у Београду за идентификацију демонстраната.

Истраживачица организације АИ за Балкан Јелена Сесар рекла је да слике на којима се види како српска полиција баца сузавац и шок-бомбе неселективно у масу и како пребија демонстранте и пролазнике изазивају "озбиљну забринутост".

Она је навела да несразмерна употреба силе над свим учесницима демонстрација није оправдана, иако су власти одговорне за обезбеђивање јавног реда и за реаговање на појединачне насилне инциденте.

"Тешке мере те врсте какве смо видели у последња два дана крше права оних који мирно протестују и само ће повећати тензије и испровоцирати непријатељство, што води ка ескалацији ситуације", казала је Сесар.

Рекла је и да "додатно забрињавају веродостојни извештаји" о полицијској употреби камера за препознавање лица у Београду за идентификацију демонстраната.

"Амнести интернешенел се противи коришћењу технологије препознавања лица за масовни надзор, на пример на протестима. Нова технологија, још у великој мери нерегулисана, има тенденцију да диспропорционално циља одређене групе људи, што може обесхрабрујуће да утиче на право на протест", додала је Сесар.

АИ подсећа да су хиљаде људи изашле на улице Београда и других већих градова Србије да протестују због одлуке владе да поново уведе полицијски час после раста број заражених коронавирусом.

"Лјуди су протестовали због начина на који је влада управљала кризом, укључујући одлуку председника Србије Александра Вучића да укине првобитна ограничења уочи парламентарних избора 21. јуна", наводи се у саопштењу.

Прве ноћи протеста, додаје АИ, сукоби су трајали до јутра, а у насиљу су повређене десетине демонстраната, укључујући неке пролазнике и неколико новинара.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер