Хроника

Ана Брнабић: Кризни штаб сутра одлучује о рестриктивним мерама на нивоу целе Србије; Ако уведемо рестриктивне мере, па попустимо, опет ћемо имати пик па пад, пик па пад...; Стевановић: Трећина прегледаних се хоспитализује

Штампа
понедељак, 13. јул 2020.

Последња четири дана смо имали тренд смањења броја оболелих, надам се да ће се показати да имамо резултате мера које смо донели", рекла је премијерка Србије.

Она се нада да ће обавено ношење маски имати ефекта као и да је могуће да та мера буде обавезна на нивоу целе Србије.

И данас је био лош дан када су у питању преминули, а премијерка је рекла да је никад више људи на респираторима те да су то упозоравајући подаци. Она је рекла да је 49 респиратора послато и у места где раније није било потребе да се паљу респиратори.

Брнабићева је рекла да очекује да ће се наредних дана видети и колико су протести и окупљања утицали на ширење вируса.

Она је апеловала на људе да избегавају окупљања јер су то места где лако може доћи до заразе. Како каже држава је спремна и имамо довољно респиратора и тестова, али да ништа неће помоћи ако нема одговорности.

"Највећи број хоспитализованих је на подручју Београда у односу и на величину и на густину становништва у Београду", каже Стевановић.

Он се захвалио колегама у болницама у другим градовима које примају пацијенте из Београда.

"Клиничари истичу да не постоји лек који у овом тренутку поуздано лечи ковид, као ни вакцина која штити од ковида. Оно што може да нас заштити у овом тренутку је поштовање мера, ношење маски, држање дистанце и што чешће прање руку. Морамо сви да покушамо да помогнемо здравственом систему", рекао је др Стевановић.

Имунолог Срђа Јанковић још једном је напоменуо значај поштовања мера и рекао да је важна и честа дезинфекција као и избегавања окупљања, те да од поштовања мера све зависи.

Премијерка је рекла да је ситуација у овом тренутку комплексија него што је то било у марту и априлу јер пре свега нико ни у свету није очекивао да ће се овакав удар сада догодити.

"Сви су се примпремали на удар који се очекује на јесен", рекла Брнабићева.

Она је рекла да су најрестриктивније мере дале брзе резултате током пролећа.

"Те мера би сигурно поново дале резултат, али се трудимо да се сада свешћу боримо са вирусом, а не тим најрестриктивнијим мерама. Да ли је то паметна одлука или не, показаће се", додала је премијерка Србије.

"Морамо да се научимо да држава није одговорна баш за све и људи морају да схвате да ако нема полицијског часа не значи да могу да праве нека окупљања", каже Брнабићева и додаје да би требало да покушавамо да се боримо као друштво, а не рестриктивним мерама.

Она је рекла да неће бити резултата ако се људи опусте одмах када држава попусти мере.

"Ако уведемо рестриктивне мере, па попустимо, опет ћемо имати пик па пад, пик па пад...", рекла је Ана Брнабић.

Премијерка је навела да су свакако погрешили у неким одлукама, али да се то десило јер се о вирусу и даље зна врло мало, те да су сви предвиђали да ће вирус попустили на лето, али се показало да то није истина.

Кризни штаб заседа сутра или прекосутра

Брнабићева је рекла да ће сутра видети које ће бити нове мере, она ће предложити обавезно ношење маски на нивоу читаве Србије у затвореном и на отвореном простору.

"Нисам још то предложила Кризном штабу, о томе ћу разговарати са струком", рекла је она.

Друга ствар коју ће предложити је забрана организованих окупљања, макар у наредне две недеље у свим локалним самоуправама.

"У оваквим временима нису нам потребне прославе, рођендани, да не кажем најмање протести", казала је Брнабићева.

Како је најавила, или сутра поподне или прекосутра ујутру биће сазван Кризни штаб.

Премијерка је објаснила да се мере доносе у односу на то шта је најбоље за грађане и здравствени систем.

"Не мислим да је добро да се доносе рестриктивне мере из марта и априла, зато што мислим да је јако важно да усвојимо навике за даљу борбу против ковида. Важно је да научимо да је ово појединачна борба свих нас", рекла је Брнабићева.

Она је додала да се ради на томе да постоји систем са детаљним подацима о пацијентима, јер сада постоји само база података која је у тренутку прављења била најбоље што је могло да се уради.

"Није кривица грађана, него вируса", додала је она.

Како је навела, радиће се и ревизија података, али да стоји иза свих бројева који су објављени.

Имунолог Јанковић је рекао да се очекује да ће као и код других сличних инфекција да колективни имунитет има ефекта, али да се не може рачунати на то, јер та стопа имунитета још увек врло мала.

"Циљ је да се што мање људи зарази у јединици време, а не више, јер не можемо рачунати на колективни имунитет", рекао је Јанковић.

Доктор Стевановић рекао је да су старија лица и даље најугроженија, али да сада има доста младих који су заражени, те да су они сада пренели вирус на чланове породице.

Он је рекао да има и асимптоматских случајева, али да клиничка слика и симптоми зависе и од старосне доби.

Премијерка је објаснила да се мере доносе у односу на то шта је најбоље за грађане и здравствени систем.

"Не мислим да је добро да се доносе рестриктивне мере из марта и априла, зато што мислим да је јако важно да усвојимо навике за даљу борбу против ковида. Важно је да научимо да је ово појединачна борба свих нас", рекла је Брнабићева.

Она је додала да се ради на томе да постоји систем са детаљним подацима о пацијентима, јер сада постоји само база података која је у тренутку прављења била најбоље што је могло да се уради.

Брнабић: Имамо огроман број тестираних

“У последња четири дана смо имали тренд смањења броја позитивних и оболелих од коронавируса”, рекла је Ана Брнабић.

Како наводи, послато је 49 респиратора у медицинске установе – у некима од њих до сада није постојала потреба за респираторима.

“Имамо огроман број тестираних. Све више амбуланти се јавља да дајемо подлоге, да се све више људи тестира ПЦР тестовима. То није проблем, јер у магацину имамо више од 180.000 тестова. Имамо довољно и респиратора, и тестова и заштите опреме. Ништа то није проблем, али ништа нам неће помоћи, ако немамо индивидуалну одговорност”, каже она.

Премијерка позива грађане да носе маске, да се не окупљају.

На конференцији кризног штаба окупило се нешто више од 30 новинара и сниматеља, уз поштовање мера – дезинфекцију руку на улазу, удаљеност и обавезне маске.

Због погоршања епидемиолошке ситуације Влада је донела одлуку о поновном редовном обраћању чланова Кризног штаба, свакога дана од 15 х.

На седници Градског штаба за ванредне ситуације у Лозници данас је донета одлука о проглашењу ванредне ситуације због ширења епидемије вируса корона.

Како наводи ових дана је примећено загушење у обради ПЦР тестова.

Горан Стевановић, директор Инфективне клинике у Београду каже да и поред тога што по броју тестираних имамо тренд смањивања броја позитивних – и даље имамо велики број прегледа.

 “Трећина пацијената који се прегледају, захтевају хоспитализацију, што говори о тежини клиничке слике. И даље је дуже од две недеље просечно време хоспитализације”, каже Стевановић.

Стеванововић: У ковид систем се уводи Институт за реуматологију

За сада, каже, здравствени систем уз успешно маневрисање кадром успева да задовољи потребе за болничким лечењем.

Са новим постељим капацитетима укључиће се Институт за реуматологију.

“Не постоји лек, који поуздано лечи ковид, не постоји вакција која у овом тренутку штити од ковида”, упозорио је Стеванововић, позивајући грађане на поштовање основних хигијенских мера: ношење маски, прање руку, избегавање окупљања.

Имунолог Срђа Јанковић истиче да од поштовања ових мера зависи да ли ће се епидемија ширити или ће доћи до јењавања.

“Овај вирус је више пута изненадио и лекаре и јавност, треба бити спреман на изненађења и поштовати ове мере”, рекао је Јанковић.

Ана Брнабић истиче да јој делује да је данас ситуација далеко комплекснија у односу на март када је епидемија у Србији почела.

“Трудимо се да се свешћу боримо против короне, уместо рестриктивних мера попут забране кретања”, рекла је Брнабић.

“Чини ми се да смо ми ефикасно сузбили овај вирус у априлу и мају… Чинило нам се да ситуација која је забележена у Италији и Шпанији не може овде да се деси”, каже Брнабић.

Стевановић: Од пет до седам одсто заражених на респиратору

Горан Стевановић каже да што се тиче броја људи на респираторима, он је и даље пропорционалан.

“Од 5 до 7 одсто пацијената захтева респиратор од укупног броја оболелих и то се ни код нас сад није променило”, рекао је Стевановић.

Брнабић истиче да ни у једном тренутку није кривицу сваљивала кривицу на грађане, због пораста заражености.

Брнабић: Ниједном нисам чула да је председник Вучић свалио било какву кривицу на грађане

“Ниједном нисам чула да је председник Вучић свалио било какаву кривицу на грађане. Када сам причала да нисмо довољно дисциплиновани, увек смо кретали од себе. Ја нисам довољно озбиљно схватила меру ношења маски у затвореном простору. Ово је болест која једино тако може да се победи: дистанцом, ношењем маски, прањем руку и – без окупљања”, наводи Брнабић.

Да ли смо погрешили – јесмо, каже Брнабић.

Тачност изнетих података

“Кризни штаб јесте заседао, али није било потребе за свакодневним конференцијама у протеклом периоду… Било је по два, три медија, није било додатних питања. Сад постоји потреба за свакодневним конференцијама кризног штаба”, наводи премијерка.

“Како мислите да имамо 12 мртвих , ако имамо 14 људи на респираторима. Свака земља ради ревизију бројерва, радићемо и ми. Јер се ревизија ради после сваке овакве ситуације, немам никакав проблем са тим, да смо желели нешто да кријемо не бих правила прес у 15 х. Да сам знала да нас ово чека, прво бих урадила дигитализацију здравственог система, а не дигитализацију просвете”, каже Ана Брнабић.

Срђа Јанковић каже да не можемо будућу стратегију борбе са коронавирусом базирати на колективном имунитету, јер не знамо колико дуго антитела могу да делују као заштита.

Стевановић: Испод пет одсто је асимптоматска клиничка слика

Испод пет одсто је асимптоматска клиничка слика код старијих особа, са хроничним болестима, каже Горан Стевановић.

Код млађих тинејџера или деце више од 40 одсто се јавља асимптоматска слика.

Тренутно је од 15 до 20 одсто позитивних особа са врло лаким и благим симптомима.

У средњим годинама – код људих старих 40 до 50, 55 година, већ имамо мањи проценат асимптоматских пацијената.

На питања Нова.рс Ана Брнабић каже да јој се чинило да је “наш начин борбе против ковида прилично јасан – имали смо једне од најрестриктивнијих мера у марту и априлу”.

“Овај пут је потребна другачија тактика, јер је то појединачна борба. Јер ако то немамо, поново ће се десити ово”, каже Брнабић.

Прецизност цифара

“Кад смо почели борбу против короне, нисмо имали никакав систем. Питајте Батут како се прикупљају те цифре – тако што зовемо телефоном и свака локална самоуправа вам јавља податке. Онда смо направили какав такав систем”, каже Брнабић.

“Не видим теорију због које бисмо ми лагали. Цифре свакако нису довољно прецизне. Борила сам се да правимо систем, а не базу података у који ће неко ручно убацивати бројеве”, каже премијерка.

Ако не желимо да живимо у константном ванредном стању, онда морамо заједно да се боримо. Ја вас молим за подршку, а не саплитање – одговорила је Брнабић новинарки портала Нова.рс.

“Направили смо ад хок базу за ковид, за грип немамо такву… Овај пут  смо очекивали похвалу што се боримо као друштво”, каже Брнабић.

На питање зашто се грађани који имају симптоме ковида теситирају серолошки, а не ПЦР поузданијим тестом, Брнабић каже да постоје људи “које смо 15 пута тестирали ПЦР тестом и сваки пут је негатива”.

“Јутрос смо дозволили свим ковид амбулантама да узоркују ПЦР тестирањем”, каже Брнабић.

Срђа Јанковић је додао да је стратегија била иста као и до сада – спречавање заражавања.

“То је једини начин да се епидемија стави под контролу. Средства су се разликовала”, рекао је Јанковић.

Донација за вакцину

“Србија је до сада донирала два милиона евра корз Европску комисију за истраживање вакцине против ковида 19”, рекла је Брнабић, додајући да је важно питање и колико би се људи вакцинисало код нас том вакцином.

Најмлађи пацијенти

 

Иако су деца најмање угрожена, то не значи да у тој најмлађој старосној групи не може бити тешких случајева, наводи Срђа Јанковић.

  • У односу на последњи пресек стања, у претходна 24 сата у Србији је преминуло још 12 особа од коронавируса, док је 279 особа заражено.
  • На респираторима се налази 154 пацијента.
  • Укупно је од почетка епидемије преминуло 405 особа.
  • Број активних случајева је 4.294.

Због коронавируса ванредна ситуација је проглашена у Врању, Новом Пазару, Крагујевцу, Ивањици, Шапцу, Чачку, Тутину, Београду, Краљеву, Ариљу, Пожеги, Ужицу, Лучанима, Прибоју, Владичином Хану, Богатићу, Брусу, Чајетини, Крушевцу, Ваљеву, Александровцу и Лозници.

15.58 – Стевановић: Просечно време хоспитализације више од две недеље

Стевановић је, на конференцији за штампу након седнице Кризног штаба, рекао да је протеклог викенда оптерећење на тријажне центре било огромно, као и на амбуланте. Указао је да забрињава што има велика присутност озбиљне слике обољења, што захтева хоспитализацију, и доводи до оптерећења здравствено система. Подсетио је да је просечно време хоспитализације и даље више од две недеље.

15.51 – Брнабић: Предложићу обавезу заштитних маски у целој Србији

Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је данас да ће предложити да се ношење заштитних маски у затвореном простору уведе као обавезно за целу Србију, без обзира да ли је у неком месту проглашена ванредна ситуација или не. Она је рекла да је у последња четири дана опао број новозаражених, што је, како је навела, резултат обавезе коришћења санитарних маски у градовима где је проглашена ванредна ситуација.

15.50 – У установама и домовима заражено 15 корисника и 32 запослена

У установама социјалне заштите за смештај корисника и домовима за смештај одраслих и старих, закључно са данашњим даном, вирусом корона заражено је 15 корисника и 32 запослена, саопштило је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

15.37 – Коронавирус однео још један живот у Чачку

У чачанској болници живот је изгубио још један пацијент од последица коронавируса, речено је данас на конференцији за медије Радног тима за праћење епидемије.

15.20 – Још 12 особа преминуло је од коронавируса, док је још 279 особа заражено

Тестирано је 6.915 људи. Тренутно су 154 особе на респиратору, што је најгора бројка још од почетка епидемије.

14.47 – Проглашена ванредна ситуација у Лозници због коронавируса

На седници Градског штаба за ванредне ситуације у Лозници данас је донета одлука о проглашењу ванредне ситуације због ширења епидемије вируса корона, објављено је на сајту Лознице.

13.54 – “Не знамо број заражених, недељу дана чекамо резултате”

Директор Дома здравља у Крагујевцу Василије Антић изјавио је да ни после седам дана, из лабораторије “Ватрено око” у Београду нису стигли резултати брисева узетих у ковид амбуланти те крагујевачке здравствене установе.

13.17 – Јабланички округ: Један преминули, 10 новозаражених

Према последњим подацима, у Јабланичком округу од 16 тестираних узорака 10 је позитивно на вирус корона, а чекају се резултати за још 549 узорака, саопштио је Завод за јавно здравље Лесковац. У Лесковцу је забележен још један смртни случај, а у питању је пацијент рођен 1934. године који је имао придружене болести. С обзиром да за њега још увек није стигао резултат теста на Цовид 19, још се не може са сигурношћу рећи да је преминуо услед последица изазваних вирусом корона. Али, како наводе у болници, био је на лечењу у ковид болници са обостраном упалом плућа.

13.11 – У 15х обраћање Кризног штаба

Кризни штаб одржаће конференцију за новинаре данас у 15 часова у Палати “Србија”, а јавности ће се обратити председница Владе Ана Брнабић, директор Клинике за инфективне и тропске болести КЦС др Горан Стевановић и имунолог др Срђа Јанковић.

13.07 – Стевановић: Систем преоптерећен, огроман број заражених

Директор Инфективне  клинике  Горан Стевановић каже да забрињава то што и даље постоји тренд да пацијенти имају озбиљну клиничку слику, преносећи да се трећина прегледаних хоспитализује. Додао је да се у наредном периоду очекује раст новооболелих. Стевановић каже да је тежак викенд иза нас, да се дневно у четири пријемно-тријажне амбуланте јављало око 600 пацијената, од тога трећина је била за болничко лечење.

12.37 – Од короне преминуо мушкарац из Горњег Милановца

Горњомилановчанин стар четрдесет једну годину преминуо је од последица заразе коронавирусом, сазнаје МНА, а преноси портал мораваинфо. Према њиховим сазнањима, он је из горњомилановачке болнице пре десетак дана транспортован у крагујевачки Клинички центар, због погоршања здравственог стања, где је био прикључен на механичку вентилацију.

12.29 – “Лекари који критикују, нек дођу у ‘Мишовић’ да помогну”

КБЦ Драгиша Мишовић у јединицама интензивне неге тренутно су смештена 72 пацијента са тешком клиничком сликом, а 54 пацијента су на некој врсти респираторне подршке – механичкој вентилацији, каже директор те ковид болнице проф. Владимир Ђукић.

12.23 – Тиодоровић: Чему тестирање, симптоми довољни за дијагнозу

Епидемиолог и члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић каже да се може очекивати да се за неколико дана релативно мирна епидемиолошка ситуација промени јер је велики број младих људи био у контакту, без заштитних средстава и дистанце.

12.16 – Двоје преминулих у Краљеву, још 34 позитивних на корону

Јуче су преминула два пацијента у Општој болници „Студеница“ Краљево, тако да је укупан број смтних исхода 14, саопштено је данас из краљевачког Завода за јавно здравље.

10.17 – Јанковић: Нису искључене најрестриктивније мере

Имунолог Срђа Јанковић изјавио је да је тренутно оптерећење здравственог система велико, али да опстаје, као и да ситуација може да се погорша ако вирус настави да се шири.

09.44 – Институт за реуматологију од данас у ковид систему

Институт за реуматологију у Београду од данас ће бити у ковид систему. Институт ће бити у систему због попуњености капацитета београдских болница.

09.28 – У Ваљеву резултати тестова на корону касне и по 12 дана

У бази ЦОВИД-19 регистрована је по једна особа из Ваљева и Уба позитивна на нови коронавирус, док за остале општине Колубарског округа у базу нису унети подаци 12. јула, пише портал колубарске.рс. Како је саопштено из Завода за јавно здравље Ваљево још увек нису познати резултати 625 узорака узетих у претходних 12 дана у Дому здравља, Заводу за јавно здравље и у Општој болници Ваљево, пишу колубарске.рс.

09.23 – Лечио децу познатих: Корона за шест дана однела нашег лекара

Др Драгослав Максимовић (72), чувени педијатар и некадашњи начелник у Тиршовој, КБЦ Звездара и још неколико београдских болница, преминуо је од последица коронавируса.

09.04 – Др Ђерлек: Петоро преминулих у Новом Пазару

Координатор Регионалне ковид болнице у Новом Пазару др Мирсад Ðерлек каже да су статистички подаци од јутрос охрабрујући, али да је корона вирус врло подмукао и да је увек потребан опрез. Ђерлек је за РТС навео да је петоро људи преминуло.

08.37 – Све више тешких случајева међу младима у болници у Пожаревцу

У Општој болници у Пожаревцу смештена су 162 пацијента из целе Србије, тренутно је коронавирус потврђен код 68 особа, док је четворо на респираторима, рекао је директор Данко Николић.

“Здравствено стање у односу на претходне дане се погоршава, људи долазе у лошијем здравственом стању. Тренутно имамо четири пацијента на респираторима и сва кисеонична места су нам заузета”, рекао је Николић за РТС. 

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]