петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Србија сарађује са ОЕБС-ом на побољшању изборних услова од 2017, то није уступак ни опозицији ни међународној заједници
Хроника

Ана Брнабић: Србија сарађује са ОЕБС-ом на побољшању изборних услова од 2017, то није уступак ни опозицији ни међународној заједници

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. септембар 2019.

Премијерка Србије изјавила је да Србија сарађује са ОЕБС-ом, односно његовом Канцеларијом за демократске институције и људска права (ОДИХР) на побољшању изборних услова од 2017. и да то није уступак ни опозицији ни међународној заједници.

 

Брнабић је рекла да држава то ради у интересу грађана, објављено је на сајту српске владе. Она је подсетила да се састала са Мисијом ОДИХР-а почетком августа и да су том приликом постигнути конкретни договори, између осталог и то да влада пошаље тој организацији Закон о централном регистру становништва, који је већ усвојен.

Послали смо то већ наредни дан, нисмо још добили коментаре, а спремни смо и да изменимо текст, уколико имају неке коментаре који су значајни, навела је премијерка.

Брнабић је објаснила да је договорено и да се формира радна група, коју сада води потпредседник владе и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић. Према њеним речима, постигнут је договор и о томе да се наставе обуке с РИК-ом и да се организује конференција о равноправности полова у контексту избора и изборних листа.

Брнабић је одбацила спекулације да пристанак на одређене захтеве ОЕБС-а представља некакав уступак опозицији, и подсетила на то да је Закон о централном регистру усвојен на иницијативу владе како би се, између осталог, уредио бирачки списак.

Она је нагласила и да нису тачне спекулације да је Влада нешто радила под међународним притиском, јер је почела сарадњу са ОДИХР-ом још 2017. године, када још није било говора о изборима, наводи се на сајту владе Србије.

О протестним нотама Хрватске и Србије: Није реч о сукобу две земље, већ о сукобу фашизма и антифашизма

Председница Владе Србије Ана Брнабић коментарисала је ситуацију са разменом протестних нота између Србије и Хрватске и рекла да то више није спор између две земље већ сукоб између фашизма и антифашизма.

"Не бих се даље уплитала у те ноте, зато што мислим да нас међусобне ноте уводе у 'врзино коло' у коме ми губимо јасну слику о томе шта се десило. А десило се то да је наша делегација, наши млади кадети, ишли да одају почаст жртвама у Јасеновцу, једном од највећих стратишта током Другог светског рата у Европи", рекла је Брнабић новинарима у Луксембургу.

Додала је да то није сукоб између Београда и Загреба односно Србије и Хрватске.

"Ово је сукоб између фашизма и антифашизма", рекла је она.

Подсетимо, Министарство спољних и европских послова Хрватске је саопштило да је амбасадорка Србије у Загребу Мира Николић одбила да прими протестну ноту Хрватске због "покушаја ненајављеног и незаконитог уласка припадника Војске Републике Србије" у Хрватску.

Министарство спољних послова Србије (МСП) је тим поводом саопштило да је амбасадорка Србије у Загребу имала заказан састанак на иницијативу МСП како би предала протестну ноту. Како је саопштено, представници хрватског министарства одбили су да приме ноту Србије, желећи да уруче своју ноту, коју је амбасадорка Србије одбила да прими.

Делегацији Војске Србије спречена је да уђе у Хрватску, где се запутила на обележевање дана Јасеновачких новомученика.

Министарство одбране Србије саопштило је да је посета била најављена, а да су у пртаљагу биле званичне униформе што је, како кажу, дозвољено и у складу са правилима службе.

После овог догађаја, уследиле су међусобне оптужбе српске и хрватске стране, која тврди да је поступила као озбиљна држава.

(Н1, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер