петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић у „Хит твиту“: Грађани се баве екологијом јер добро живе, а то је потврда политике Александра Вучића; Влада је захтевала од Рио Тинта да литијум мора да остане и да се обрађује у Србији
Хроника

Ана Брнабић у „Хит твиту“: Грађани се баве екологијом јер добро живе, а то је потврда политике Александра Вучића; Влада је захтевала од Рио Тинта да литијум мора да остане и да се обрађује у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. април 2021.

Говорећи о протесту "Еколошки устанак", који је јуче одржан у Београду, премијерка Ана Брнабић рекла је да је екологија "проблем првог света", да се тиме баве људи који имају "сигурне послове, зараду, пензије", као и да је то што се људи у Србији данас баве екологијом потврда добре политике Александра Вучића. “Србија је данас другачија земља него пре 15 или 20 година. Постоје проблеми првог и другог света. Екологија је проблем првог света. Када људи имају сигурне послове, зараду, пензије… баве се екологијом”, навела је Бринабић.

Нагласила је то што се људи данас баве екологијом потврда добре политике Александра Вучића.

Премијерка Србије Ана Брнабић казала је да јуче одржан протест под називом "Еколошки устанак" није био политички скуп, али да је међу говорницима било много оних који су га политизовали. Она је у Хит твиту навела да је то легитимно, премда је замолила људе да не политизују питање екологије.

Председница Владе је поновила свој претходни став да је „екологија проблем првог света“, оценивши притом да је то због тога што грађани имају осећај безбедности и сигурности у вези са својим запослењем и стањем економије.

 „Ова влада се коначно бави темом (екологије), један је од (наших) топ приоритета. Још много тога треба да буде урађено у овој области“, рекла је Брнабић, као и да је увек спремна да саслуша људе који се екологијом баве из убеђења.

Она је оценила да је протест ипак исполитизован порукама појединих окупљених да ће „(председник Србије Александар) Вучић платити“ или тиме да „државни врх мора да се склони“, пошто је оценила да актуелна власт највише од свих до сада поставља еколошке проблеме у свој фокус, између осталог и тако што је уложила „преко 600 милиона евра само у филтере за термоелектране и посторојења за одсумпоравање“.

Као примере политизације навела је говорнике председника Синдката лекара и фармацеута Рада Панића, и епидемиолога у пензији Зорана Радовановића, који је непосредно пре скупа на ком је учествовало више хиљада градјана тражио оставку заменика градоначелника Београда Горана Весића због присуства прослави ФК Црвене Звезде у једном ресторану.

 „(То протестно окупљање) је било вероватно стоструко веће од оног на ком је био Горан Весић. Не могу да разумем то лицимерје, да је у реду окупљање на ком вичеш ‘Платићеш Вучићу’, а да није у реду окупљање које није политичко“, сматра Брнабић.

Коментаришући пројекат „Јадар“ компаније Рио Тинто, Брнабић је за ТВ Пинк казала да о њему може да се дискутује, да она лично сматра да је то јако добар пројекат за Србију, али да у његовом спроводјењу заштита животне средине мора да буде на првом месту.“Ако је све у складу са најбољим еколошким стандардима, идемо у пројекат. Уредба којом су Рио Тинту дозвољена геолошка истраживања донета је 2004. године, она је до 2011. ;више пута обнављана. Нити Вучић нити Ана Брнабић нису потписали… шта Рио Тинто гарантује уколико се нешто надје, што овде јесте био случај“, казала је Брнабић.

Она је додала да је Влада Србије од Рио Тинта захтевала да литијум „остане у Србији“, односно да мора да се обрадјује у њој.

У студију ТВ Пинк су премијерка Србије Ана Брнабић, лидер ЛДП Чедомир Јовановић и колумниста Александар Апостоловски.

Премијерка Брнабић је говорећи о такозваном еколошком протесту, који је јуче одржан у Београду, истакла да је тема екологије важна.

- Србија је данас другачија земље него пре 15 или 20 година. Постоје проблеми првог и другог света. Екологија је проблем првог света. Када људи имају сигурне послове, зараду, пензије... баве се екологијом - навела је Бринабић.

То што се људи данас баве екологијом је, како додаје, потврда добре политике Александра Вучића.

- Било је људи који су заиста заинтересовани за животну средину и увек сам спремна да се видим са њима, али је било и много људи који су промовисали партикуларне политичке интересе - навела је Брнабић.

Она је оценила да је то свакако био политички скуп и поставила питање зашто таквих скупова није било пре осам година.

Брнабић је истакла да се до краја године покреће изградња 27 постројења за прераду воде, указавши да су еколошка питања међу три приоритета Владе Србије којој су битну услови за живот грађана.

Како је истакла, она се уплашила протеста јер се ситуација таман стабилизовала и поставила питање да ли могло да се мало сачека са тим.

Председник ЛДП је оценио да је важно да руде, воду и ваздух остављамо деци и да ту нема простора за странчарење.

- За мене је питање животне средине свето питање. Преузео сам скупштински одбор за заштиту животне средине када је било 40 црних еколошких тачака у Србији - навео је Јовановић.

Како је додао, до сада је по том питању урађено много.

Јовановић је говорећи о мини хидроцентралама истакао да је те законе донела нека друга владајућа већина.

- Критиковао сам ту политику јер ми је изгледала надреално. Доносите законе које не можете да примењује годинама. Увек ћу подржати протест људи који се боре за заштиту животне средине, али не могу да се сложим са онима који се сада крију иза тога - рекао је лидер ЛДП-а.

Апостоловски је навео да је било политизације јучерашњег протеста.

- Проблем је када се иза часних намера, провуку они који желе да капитализују овакве протесте - рекао је Апостоловски и указао на непоштовање епидемилошких мера.

Предлог број 1 - Нидек

Брнабић је истакла да је долазак јапанских и немачких инвеститора, који су најопрезнији, позитиван сигнал.

- Они долазе у земље које немају проблема са корупцијом и поуздане су за пословање. Нови Сад има бројне предности, не само географске, тамо су и бројни технички факултети...- навела је Брнабић.

Премијерка је истакла да ово нису инвестиције које иду за јефтином радом снагом, већ за талентом.

Апостоловски је истакао да су јапански инвеститори изузетно опрезни, те да је њихов долазак потврда да о функционисању институција у једној земљи.

Казао је да је изненађен, великим бројем инвестиција у време пандемије короне, осим ако су преговори вођени раније.

Јовановић истиче да постоје добра и лоша економија.

- Вучић се определио за неке потезе који су могли пуно да га коштају. Оне су фундаментално мењале карактер друштва. Ја не могу да будем против онога што је добро - рекао је лидер ЛДП.

Према његовим речима, фантастичан је успех нашег друштва када неко дође у Србији и каже желим овде да стварам.

- То је потврда добре економске политике - подвукао је Јовановић.

Предлог број 2 - Рудна глава

- Ово је за мене свакао најважнија тема, са којом понајмање смемо да се играмо. Ово је пар екселанск тема националне безбедности - рекла је Брнабић, истовремено истакавши да смо на овој теми видели најниже политичарење.

Брнабић је истакла да се Вучић од своје вакцинације није правио никакав циркус и о томе је причао само када су га питали.

- Да ли је требало да се вакцинише први или када је већина људи примила вакцину и заштићена је? Шта је проблем? То је само лична патолошка мржња према Вучићу - навела је Брнабић.

Како је истакла, нема више аргумената, само лична патолошка мржња.

Брнабић је истакла да у овом моменту нема потребе за обавезном вакцинацијом.

Апостоловски је говорећи о обавезној вакцинацији навео да је то спорно са становишта поштовања Устава.

Јовановић је истакао да ако се не вакцинишемо у довољној мери и у реалној мери, људи су се џабе вакцинисали, јер ће вирус мутирати и вратити нам се.

- Онда ће умрети неки Зоран Симјановић, Тозовац, помреће нам родитељи... Губимо људе, губимо животе, треба слушати лекаре. Ми имамо вакцине и дајте да их искористимо и да молимо Бога да људи који су били неспособнији од нас да се вакцинишу и да зауставимо то зло - навео је лидер ЛДП.

Предлог број 3 - Шибање Србије

Премијерка Србије је поставила питање да ли је бомбардовање било владавина права.

То није била владавина права, већ владавина силе. То је била агресија. То је био монструозан злочин - рекла је Брнабић.

- Србија први пут сада по истраживању Бечког института има нето прилив радне снаге. Више младих се вратило у Србију, него што је отишло у иностранстви. Знате ли ви каква је то победа? - рекла је Брнабић.

Како је додао, Србија се данас бори за Косово као нико раније.

Предлог број 4 - Нервоза на твитеру

Премијерка Србије је рекла да јој је фасцинантно колико су ти људи заглављени у времену и живе у 2000. годинама.

- Бивши режим је политички посрнуо - навела је Брнабић и додала да ако постоје тајкуни који су украли милионе и не дозвољавају да неко други уђе у политику, није посрнуло друштво, већ су неки људи поставили рампу.

Она је указала да је СНС била на сваком стастанку који је био посвећен међустраначком дијалогу.

За Јовановића је поражавајуће да људи у једном моменту одустану од разговора.

- Када сте последњи пут прочитали добар интервју са неким политичким опонентом? Да неко изнесе критике, идеје? - каже Јовановић и додаје да нема политике без друге стране.

Апостоловски каже да Вучић нема алтернативу.

- Тадић је направио кључну грешку. Када је пао са власти, рекао је видимо се у другом филму и вратио се после три дана. Да је сачекао коју годину можда би нешто постигао. Нема права озбиљне алтернативе због које би се Вучић забринуо - истакао је Апостоловски.

Предлог број 5 - Црна Гора

Апостоловски је говорећи о дешавањима у Црној Гори је истакао да је министар Лепосавић само излазио скепсу о легитимитету Хашког трибунала.

- Лепосавић није негирао злочин у Сребреници. Мислим да ће 95 одсто друштва рећи да је то био ужасан злочин. Исистирње на речи геноцид је политичка употреба тог термина за регионалне сврхе. Мислим да се Кривокапић не сналази са танком већином коју има - рекао је Апостоловски.

(Бета, Нова.рс, Пинк)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер